Süre                : 1 Saat 19 dakika
Çıkış Tarihi     : 12 Nisan 1996 Cuma, Yapım Yılı : 1996
Türü                : Animasyon,Macera,Aile,Fantazi,Müzikal
Taglar             : oğlan,gerçek kişi animasyonlu olur,Canlı aksiyon ve animasyon
Ülke                : İngiltere,ABD
Yapımcı          :  Walt Disney Pictures , Allied Filmmakers , Skellington Productions Inc.
Yönetmen       : Henry Selick (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Roald Dahl (IMDB),Karey Kirkpatrick (IMDB)(ekşi),Jonathan Roberts (IMDB),Steve Bloom (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Simon Callow (IMDB)(ekşi), Richard Dreyfuss (IMDB)(ekşi), Jane Leeves (IMDB)(ekşi), Joanna Lumley (IMDB)(ekşi), Miriam Margolyes (IMDB)(ekşi), Pete Postlethwaite (IMDB)(ekşi), Susan Sarandon (IMDB)(ekşi), David Thewlis (IMDB)(ekşi), Steven Culp (IMDB), Kathryn Howell (IMDB), Jeff Mosley (IMDB), Mike Starr (IMDB), Susan Turner-Cray (IMDB), Mario Yedidia (IMDB), Jeff Bennett (IMDB), Sally Stevens (IMDB)

James and the Giant Peach (~ Dev şeftali) ' Filminin Konusu :
Ailesi ile birlikte deniz kıyısında bir evde yaşayan James’in mutlu yaşantısı anne ve babasının bir gergedan tarafından öldürülmesinden sonra alt üst olur. Yalnız kalan James, kötü halalarıyla yaşamak zorunda kalır. Yaşadığı yerde bir şeftalinin içinde yaşayan insan biçimindeki böcekleri keşfeden ve onlarla arkadaşlık kuran James, onlarla birlikte New York City’e doğru bir yolculuğa çıkar.


 • "bir henry selick filmi. ayrıca nightmare before christmas'ın baş kahramanı skeleton jack'in bu filmde bir sualtı cameosu vardır."
 • "hem roald dahl hem de tim burton fan i olan birisi için mükemmel bişey. yine de biraz hayal kırıklığına uğratmıştır."
 • "roald dahl'in 1961'de yazdigi ve bircok dile cevrilmi$ dunyaca unlu cocuk romani."
 • "(bkz: tim burton)"
 • "yanlış hatırlamıyorsam sinemada izlediğim ilk filmdir."
 • "sonu hayal kirikligina ugratan stop motion eser ."
 • "nightmare before christmas varken james and the giant peach gözyaşları içerisinde kalır"
 • "türkçesi dev şeftalidir. çocuklara okutulmalıdır. hayalgücünü tavana vurdurur."
Facebook Yorumları
 • comment image

  nightmare before christmasta olduğu gibi yine stop motion, prodüktör yine tim burton, yönetmen yine henry selick. 1996 yapımı bir film, roald dahlın aynı isimli kitabından uyarlama. stop motion tekniği nightmare'den daha gelişmiş olsa da aynı büyülü havayı yakaladığını söyleyemeyeceğiz, çünkü bu sefer film tam anlamıyla bir çocuk filmi ve toplam 6 tane stop motion karakter var, fakat karakterler üzerinde yoğunlaşıldığı için her biri birer tasarım harikası.
  tavsiye olundu.


  (eowyn - 22 Mayıs 2000 02:38)

 • comment image

  hem roald dahl hem de tim burton fan i olan birisi için mükemmel bişey. yine de biraz hayal kırıklığına uğratmıştır.


  (sink disposer - 2 Aralık 2002 17:41)

 • comment image

  roald dahl'in cok eglenceli cocuk kitaplarindan birisi. nitekim ingilizcesi cok daha komik.
  ayrica turkce'ye cevrilmis diger guzel kitaplar carli'nin cikolata fabrikasi ve carli ve buyuk cam asansor'u can yayinlarindan bulabilirsiniz.


  (plum - 17 Mart 2004 16:35)

 • comment image

  özellikle agzindan cigarasini dusurmeyen tirtilin hastasi oldugum tim burton filmi..izledikten sonra geride koca bir tebessüm ve delicesine bir seftali krizi birakiyo... güseli evde seftali receli varsa direk saldirmak...


  (pingo - 19 Mayıs 2004 19:34)

 • comment image

  kapaginda roald dahl'i gorunce ustune atladigim filmdir kendisi.produktorler arasinda pek sevgili tim burton'i gorunce daha ilk dakikada kendimden gecmeme yol acmistir.kendisine hastir bu film,nightmare before christmasla kiyaslanmamalidir kanimca..r'leri soyleyemeyen james,bir sure sonra ailesi haline gelecek bocekten arkadaslari,agiz sapirdatan dev bir seftali ve biraz sihir,biraz inancla gerceklesen hayaller uzerine kuruludur bu film,coktan buyumus olan kisilikleri hayal kirikligina ugratabilir,cocuk kalivermis kimselerin ise kocaman gulumsemesine yol acar..


  (bankoftears - 27 Ekim 2004 05:24)

 • comment image

  bitmeyen tukenmeyen bir umut..kararlilik..ve hayallerin pesinden kosmak gerektigi gibi insan ruhuna iyi gelen temalar gozonunde olsa da o icten ice yedirilmis amerikan ruyasinin varligi rahatsiz edicidir.


  (kutsal - 1 Kasım 2004 11:42)

 • comment image

  turkcesi james ve dev seftali'dir. cok eglenceli bir kitap olmasinin yanisira kopekbaliklarinin yuvarlak yuzeylere pek zarar verememesi gibi ilginc bilgiler de sunar cocuklara. finali ise ayri bir guzeldir.


  (cryptorchid - 23 Ağustos 2006 03:50)

Yorum Kaynak Link : james and the giant peach