Süre                : 1 Saat
Çıkış Tarihi     : 05 Eylül 1987 Cumartesi, Yapım Yılı : 1987
Türü                : Cinayet,Fantazi,Drama,Romantik
Taglar             : 1990'lar,Kült tv,Güzel ve Çirkin,1980'ler,Kültür çatışması
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Witt/Thomas Productions , Republic Pictures (II)
Yönetmen       : Victor Lobl (IMDB), Gus Trikonis (IMDB)(ekşi), Thomas J. Wright (IMDB)(ekşi), Christopher Leitch (IMDB)(ekşi), Alan Cooke (IMDB)(ekşi), Paul Lynch (IMDB), Michael Switzer (IMDB), Gabrielle Beaumont (IMDB), Richard Franklin (IMDB), Peter Medak (IMDB), Frank Beascoechea (IMDB), Daniel Attias (IMDB), Bruce Malmuth (IMDB), Bethany Rooney (IMDB), Kenneth R. Koch (IMDB), Ron Perlman (IMDB)
Senarist          : Ron Koslow (IMDB),Alex Gansa (IMDB)(ekşi),Howard Gordon (IMDB)(ekşi),George R.R. Martin (IMDB)(ekşi),P.K. Simonds (IMDB),Virginia Aldridge (IMDB),Linda Campanelli (IMDB),M.M. Shelly Moore (IMDB),David E. Peckinpah (IMDB),Andrew Laskos (IMDB),B.F. Barnett (IMDB),Robin Bernheim (IMDB),James Crocker (IMDB),Ron Perlman (IMDB),Don Balluck (IMDB),Cynthia Benjamin (IMDB),Mark Cassutt (IMDB),Michael Cassutt (IMDB),Durrell Royce Crays (IMDB),Roy Dotrice (IMDB),Richard Setlowe (IMDB),Michael Berlin (IMDB),David Carren (IMDB),J. Larry Carroll (IMDB),Eric Estrin (IMDB),Robert John Guttke (IMDB),Marie Therese Squerciatti (IMDB)
Oyuncular      : Ron Perlman (IMDB)(ekşi), Roy Dotrice (IMDB), Jay Acovone (IMDB), Linda Hamilton (IMDB), Renn Woods (IMDB)(ekşi), Ellen Geer (IMDB)(ekşi), Armin Shimerman (IMDB), Jo Anderson (IMDB)(ekşi), Edward Albert (IMDB), Stephen McHattie (IMDB), Tony Jay (IMDB), Beah Richards (IMDB), John McMartin (IMDB), James Avery (IMDB), Kathryn Spitz (IMDB), Lewis Smith (IMDB), Richard Roundtree (IMDB), Gustav Vintas (IMDB), Tiiu Leek (IMDB), Monty Bane (IMDB), Mike Pniewski (IMDB), Don Stark (IMDB), Robert Pastorelli (IMDB), Michael Bacall (IMDB), Delroy Lindo (IMDB), Charlie Picerni (IMDB), Terrance Ellis (IMDB), Dion Basco (IMDB), Jim Metzler (IMDB), Willard E. Pugh (IMDB), Rutanya Alda (IMDB), Stanley Kamel (IMDB), Stewart J. Zully (IMDB), Fritz Bronner (IMDB), Fionnula Flanagan (IMDB), David Graf (IMDB), June Kyoto Lu (IMDB), Tony Plana (IMDB), John Pleshette (IMDB), Elyssa Davalos (IMDB) >>devamı>>

Beauty and the Beast (~ La bella y la bestia) ' Dizisinin Konusu :
class="text-collapsed" style="overflow: hidden;" 1987-1990 yıllarında arasında CBS'te yayınlanan, aynı adlı dizinin uyarlaması olan yapım, çirkin aslan adam Vincent ile güzeller güzeli Catherine'nin imkansız aşkını ele alacak ve orijinal versiyonunun modernize edilmiş hali olacak. Birkaç yıl önce Catherine, annesiyle birlikte bir silahlı saldırıya uğramıştır. Bu saldırıda annesini kaybeder; fakat, kendisini biri -ya da "bir şey" demek daha doğru- kurtarır ve ortadan kaybolur. Bu kişiden etkilenen Catherine, onu aramaya koyulur ve yıllar sonra bir şekilde ona ulaşır. Çeşitli özel sebeplerinden ötürü sosyal yaşamdan kendini soyutlayan Vincent'ın, 10 yıldır sakladığı büyük bir sırrı vardır. Kendisi sinirlendiği zaman, gücünü ve duygularını kontrol edemeyen, ürkütücü bir yaratığa dönüşmektedir. Catherine, bu sırrı annesininin cinayetiyle ilgili işe yarar bir bilgi karşılığında korumaya söz verir. İkili bu cinayet meseleleriyle meşgul olurlarken de aralarında karmaşık bir ilişki oluşmaya başlar.


 • "stockholm sendromunun masal hali. birbirimizi kandırmayalım.ha disney'in yaptığı filmi tekrar tekrar izlenesi değil midir, öyledir tabi, orası ayrı."
 • "seksi herifin birinin yanağına çizik atmışlar,"beast" olmuş güya.*1947'deki filmde*80'lerdeki tv dizisinde*1991'deki filmde*bu da yeni dizideki hali;ehe ehe(bkz: hadi ordan seksi)"
 • "olmamış filmdir bence, sebebi de şu:beast'in çirkin olması gerekmiyor mu lan, insan halinden daha yakışıklı."
Facebook Yorumları
 • comment image

  1991 tarihli disney animasyonu. akademi ödülleri tarihinde en iyi film dalında aday olmayı başarmış tek animasyon filmdir aynı zamanda. (ikincisinin, bu yıl wall-e olmasını temenni ediyorum.) tabi o zamanlar en iyi animasyon diye bir dal yoktu.


  (deadlocked - 16 Ocak 2009 15:32)

 • comment image

  lion king, up, wall-e bunların hepsi mükemmel animasyonlar fakat hiçbiri beuty and the beast kadar sıcak ve güzel olamaz.seslendirmenlerinin de bunda payının büyük olduğunu düşünüyorum.3dsi gelecekmiş tekrar gitmek için sabırsızlıkla bekliyorum.


  (gleek - 25 Nisan 2012 01:26)

 • comment image

  1987-1990 yılları arasında yayınlanmış (türkiye’de de 90’ların başında yayınlanmıştır büyük ihtimalle ama kesin bilgim yok) , türkiye’de güzel ve çirkin adıyla gösterilmiş, başrolerinde linda hamilton(87-89) ve ron perlman(87-90)’ın olduğu, new york şehrinin altında, toplumdan dışlanmış insanların oluşturduğu bir toplulukla birlikte yaşayan ve aynı zamanda onları koruyan, yarı aslan yarı insan görünümlü vincent (bkz: aslan adam vincent) ile, ölümden kurtardığı catherine chandler adlı bölge savcısının maceralarını anlatan dizi.. vincent ile catherine arasında çok farklı bir bağ vardır; vincent catherine'in varlığını hissedebilmekte, tehlikedeyse bunu anlayabilmektedir. bir şekilde catherine'in koruyucusu olur ve zamanla aralarında ne kadar imkansız olsa da kaçınılmaz olarak romantizm gelişecektir.

  dizinin ismini aldığı hikaye gibi mutlu bir sonu yoktur. çekildiği seneye göre özellikle şehrin altındaki yaşam ile ilgili tasvirlerdeki görsellik dikkat çekicidir. bazı bölümlerin video kasetlerine amazon com'dan ulaşılabilir

  jeneriği buradan dinlenebilir: http://www.beautyandthebeast-tv.com/…ow/beabeast.au

  jenerikte duyulan vincent ve catherine’in sözleri de şöyledir:

  vincent : this is where the wealthy and the powerful rule. it is her world...a world apart from mine. her name...is catherine. from the moment i saw her, she captured my heart with her beauty, her warmth, and her courage. i knew then, as i know now, she would change my life...forever.

  catherine : he comes from a secret place, far below the city streets, hiding his face from strangers, safe from hate and harm. he brought me there to save my life...and now, wherever i go, he is with me, in spirit. for we have a bond stronger than friendship or love. and although we cannot be together, we will never, ever be apart..

  3. sezonda linda hamilton ayrıldıktan sonra 12 bölüm daha oynamış ve yayından kaldırılmıştır.

  bölümleri de şu şekildedir:

  .......1. sezon

  1. once upon a time in the city of new york
  2. terrible savior
  3. seige
  4. no way down
  5. masques
  6. the beast within
  7. nor iron bars a cage
  8. song of orpheus
  9. dark spirit
  10. a children's story
  11. an impossible silence
  12. shades of gray
  13. china moon
  14. the alchemist
  15. temptation
  16. promises of someday
  17. down to a sunless sea
  18. fever
  19. everything is everything
  20. to reign in hell
  21. ozymandias
  22. a happy life

  .......2. sezon

  23. chamber music
  24. remember love
  25. ashes, ashes
  26. dead of winter
  27. god bless the child
  28. sticks and stones
  29. a fair and perfect knight
  30. labyrinths
  31. brothers
  32. a gentle rain
  33. the outsiders
  34. orphans
  35. arabesque
  36. when the blue bird sings
  37. the watcher
  38. a distant shore
  39. trial
  40. a kingdom by the sea
  41. the hollow men
  42. what rough beast
  43. ceremony of innocence
  44. the rest is silence

  .......3. sezon

  45. though lovers be lost, part 1
  46. though lovers be lost, part 2
  47. walk slowly
  48. nevermore
  49. snow
  50. beggar's comet
  51. a time to heal
  52. in the forests of the night
  53. the chimes at midnight
  54. invictus
  55. the reckoning
  56. legacies


  (auroriel - 14 Ekim 2004 19:33)

 • comment image

  çok şükür 2017 fotokopisi de eksik kalmamış olan masal.
  https://www.youtube.com/watch?v=ovw_l8stu5e

  yıl olmuş 2017... bu vakte kadar klasik masal evrilip çevrilmiş; gotik, fantastik allah ne verdiyse şekilden şekle sokulmuş ama bir kerecik bile "masal bu ya bir kere de kız tarafı 'tövbe bismillah' bir tip olsun; sırf iç güzelliği nedeniyle eli yüzü düzgün, iyi karakterli ve iyi kalpli bir erkek tarafından sevilsin" denmemiş arkadaş! yazar madam gabrielle–suzanne de villeneuve mezarında ters dönmesin diye hikayenin aslına titizlikle sadık kalınmış zaar*.
  masalın yazılmış, çizilmiş ve çekilmiş her versiyonunda; eli yüzü düzgün, iyi huylu, iyi kalpli, çilekeş, karşıdakinin tipine ve triplerine bakmaksızın ısrarla bir umut ışığı bekleyen, aşık olmaya azmeden, sabreden taraf hep kız tarafı. yazuktur!

  ayrıca masalda koskoca şatoda ihtişamlı zenginlik içinde yüzen boğa boynuzlu, aslan görünümlü, aslan sesli*, gizemli, ilgi çekici, güçlü ve dev adamın "vay hayvan vay-çirkin-canavar-ucube- ooyy kaç kaç!!!" diye kaktırılmaya çalışılması da ayrı alemdir. aslan suratlı ve pençeli değil de 746 ayaklı çiyan görünümlü olsa... ihtişamlı zenginlik içinde yüzmüyor da pislik içinde sürünüyor olsa... boğa boynuzlu değil de hamamböceği antenli falan olsa... aslan görünüşüyle bütünleşen, fısıltıda bile güçlü ve etkileyici bir sese değil de sinir edici sivrisinek vızıltısına sahip olsa... bak al sana öz hakiki ucubeli hayvan*. buyur bekle, tanısan seversin belki... yok tabii masalda bile yememiş böyle bir şey. sadede gelecek olursak; biri* güç, diğeri* hem güç hem estetik sembolü iki hayvanın devleştirilmiş, insanlaştırılmış kombinasyonundan "çirkin" çıkmaz arkadaşım, çıksa çıksa "mitolojik tanrı" çıkar. kız da zaten buna vurulmuştur. ilk görüşte "oyy tipe bak, korktum kaçayım" tribiyle basıp gidip sonra güya başka nedenlerle şatoya tıpış tıpış geri dönmesinin, her eziyete sabırla katlanmasının, beklemesinin asıl sebebi güçlü görüntünün cazibesidir *. bin yıldır "bu masal iç güzelliğinin öneminden bahs..." diye uyuyanları uyandırayım dedim.

  not: fransızca ve ingilizce didikleyemediğim için masalın en eski, orijinal halini bilemiyorum, belki oradaki "beast" görkemli değil de tiksinç bir hayvan olabilir. ancak yakın tarihli yazı, dizi, film ve çizgi film versiyonlarındaki "beast" tiplemesine bakacak olursak eyyorlamam yukarıdaki şekilde.


  (pandayavrusu - 2 Şubat 2017 13:04)

 • comment image

  filminin 2017 versiyonunu çok beğendim.

  bu hikayenin detaylarını pek bilmesem de genel yapısıyla ilgili en ilginç bulduğum durum kadın-erkek ilişkisinin ters oluşudur. hızlıca düşününce aklıma gelen masallardan kurbağa prens harici hepsinde hapsedilmiş/yardıma muhtaç bir kadın karakter bir erkekten gelecek yardımı beklemekteyken, güzel ve çirkin'de erkek figür, kadın figüre muhtaçtır. ayrıca bu öyle zor durumda kalmış olmaktan dolayı gelecek bir yardım da değildir, erkek karakter, samimi davranarak, kadın karakteri sevmeli ve onun da gerçek anlamda sevgisini kazanmalıdır. hem hikayenin içeriğini öğrenmek, hem kafa dağıtmak, hem de en sevdiğim karakter şamdan'ı görmek için gittiğim bu filmden büyük bir keyif aldım.

  öncelikle çekimlerin ve görüntülerin çok iyi olduğunu söyleyeyim. ben üç boyutlu izledim. bence üç boyutlu izlemek birkaç sahne dışında çok büyük bir fark yaratmayacak olsa da, seyircinin filmin masalsı havasına daha iyi girdiğini düşünüyorum. o yüzden uygun seans varsa üç boyutlu izlenmeli. haziran sıcağında ormanda bir anda kış mevsimine geçiyor olmak, şatonun heybetli yapısı falan derken kendimi filmin içerisinde buldum.

  filmde fransız devrimi dönemine bir sürü atıf yapıldığı hissine kapıldım. hikayenin 20. yüzyılda yaratıldığını sanıyordum, bu yüzden kimsenin sembolik öğeler üzerinden eleştiri yapmaya gerek duymayacağını, kendi kendime abarttığımı sanıyordum ama kısa bir araştırmayla güzel ve çirkin'in ilk kez 1946 yılında, 18. yüzyılda (ancak devrimden önce) jeanne-marie le prince de beaumont'un yazdığı bir masaldan uyarlanarak çekildiğini öğrendim. zannımca yazar dönemin uygunsuz bulduğu şartlarını eleştirmişken, sonraları devrimle ilgili birtakım semboller eklenmiş. çirkin karakteri üzerinden aristokrasinin/yöneticilerin asıl görevini bırakıp bencilleşmesinin, kimseyi umursamamasının ve bu sebeple çöküşünün işlendiği, kurtulmak için ise aristorkasinin aslına dönmesi ve halkla - güzel ile - karşılıklı sevgi ve saygı anlayışını tekrar kurması gerektiği gibi imgeler dolandı kafamda. ancak hem yorgunluktan hem de devrim tarihini çok iyi bilmememden ötürü mantıklı çıkarımlarda bulunamadım, sadece motifler sezebildim.

  düşünsenize, bir şato var, herkes lanetlenmiş, insanlar şamdanlara, çaydanlıklara, çalar saatlere dönüştürülmüş, ve filmdeki bu karakterler lanetten pay almalarında dolaylı bir etkileri olduğunu ve bu yüzden bu hale gelmeyi hak ettiklerini de söylüyorlar. bir başka deyişle, denetim mekanizmasını çalıştırmayıp her şeyi sineye çektiklerini ve aristokrasinin bu hale gelmesinde sorumlulukları olduğunu itiraf ediyorlar. keza başka konularda da yorumlarda bulunuyorlar ve kendi aralarındaki ilişkiler de içi dolu yürüyor, havada kalmıyor. buram buram sembol kokuyor ama çok düşünsem de bir sonuca varamadım, bu yüzden kendimi filmin masalsı havasına bıraktım.

  müzikler iyi. klasik disney zaten, kötü müzik beklememek lazım. ses efektlerini de beğendim. emma watson haricinde oyunculuklar da çok başarılıydı. zaten çok iyi rol yapabilen biri değil, bir de milyar tane harry potter filminde hep aynı rolü yaptığından artık gözümde hermione karakteri ile bağdaşmış durumda (oysa kitaptaki hermione ile filmdeki hermione arasında da ciddi farklar var da neyse). insanlardan le fou ve maurice karakterlerini oynayanlarla, lanetlilerden şamdan, piyano ve çocuk çay bardağı karakterleriyle uğraşanları ayrıca tebrik etmek lazım. emma watson haricindeki oyuncuları ve seslendirme yapanları bilmeden gittim filme, sizin de öyle yapmanızı öneririm, çünkü

  --- spoiler ---

  ---
  spoiler ---

  --- spoiler ---

  ---
  spoiler ---

  <3 ian mckellen <3
  <3 ewan mcgregor <3

  --- spoiler ---

  ---
  spoiler ---

  --- spoiler ---

  ---
  spoiler ---

  son olarak bu filmle birlikte şu politically correctness olayından artık iyice tiksinmeye başladığımı da fark ettim. yahu tamam niyetiniz iyi güzel de, 18. yüzyıl fransa aristokrasi çevresinde zenci zenci kadınların yeri ne ya dalga mı geçiyorsunuz?!(hem bakın zencilerden sadece kadın var hiç erkek yok burada da büyük ayıp etmişsiniz) ha plumette'i oynayan gugu mbatha-raw allah için çok hoş kadınmış benim bile bir sarılasım geldi ama saçma yani yine de. illa her etnik kökene eşit davranmak istiyorsanız da beş tane asyalı iki tane de hispanik falan koyun bari. bir tane zihinsel engelli olsun, hikayede kilit rol oynasın falan. böyle diyince kulağa saçma geliyor değil mi, bu yüzden her şey olduğu gibi kalsın, ihtiyaç olmayan yerlerde yeni yeni icatlar çıkarılmasın.


  (de mope - 24 Mart 2017 02:21)

 • comment image

  emma watson'a bok attik dalga gectik ama tum zamanlarin en basarili filmlerinden biri oldu. 10 gunde 319 milyon dolar hasilat tum zamanlarin en yuksek 4. rakami. captain america, star wars rogue one, avengers: age of ultron, iron man 3 gibi filmlerin onunde.

  bir de basrolunde kadin star olan film cok ciddi ticari basari elde edemez derler.


  (hot potato - 28 Mart 2017 02:49)

Yorum Kaynak Link : beauty and the beast