Çıkış Tarihi     : 04 Mart 1997 Salı, Yapım Yılı : 1997
Türü                : Cinayet,Drama,Gizemli,Romantik,Heyecanlı
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  David E. Kelley Productions , Daydreamers Entertainment Inc. , Decode Entertainment
Yönetmen       : Dennis Smith (IMDB)(ekşi), Jeannot Szwarc (IMDB)(ekşi), Christina Musrey (IMDB), Arvin Brown (IMDB), Dwight H. Little (IMDB)(ekşi), Michael Schultz (IMDB), Michael Zinberg (IMDB), Andy Wolk (IMDB), Duane Clark (IMDB), Dennie Gordon (IMDB), Oz Scott (IMDB), Alex Graves (IMDB), Daniel Attias (IMDB), Mel Damski (IMDB), Keith Samples (IMDB), Joseph Berger-Davis (IMDB), Bill D'Elia (IMDB), James Frawley (IMDB), John Patterson (IMDB), Stephen Cragg (IMDB), Steve Miner (IMDB), Michael Pressman (IMDB), Adam Nimoy (IMDB), Rod Hardy (IMDB), Jonathan Pontell (IMDB), Lee Bonner (IMDB), Mick Jackson (IMDB), David Hugh Jones (IMDB), Joe Napolitano (IMDB), Rick Rosenthal (IMDB), Thomas Schlamme (IMDB), Jace Alexander (IMDB), Elodie Keene (IMDB), Robert Mandel (IMDB), Jesús Salvador Treviño (IMDB), Allan Arkush (IMDB), Dylan McDermott (IMDB), Martha Mitchell (IMDB), Steve Gomer (IMDB), Charles McClelland (IMDB), David Semel (IMDB), Simon Curtis (IMDB), Nick Gomez (IMDB), LisaGay Hamilton (IMDB), Leslie Libman (IMDB), Kelli Williams (IMDB), Glenn Lazzaro (IMDB)
Senarist          : David E. Kelley (IMDB)(ekşi),Jonathan Shapiro (IMDB)(ekşi),Lukas Reiter (IMDB)(ekşi),Alfonso H. Moreno (IMDB),Peter Blake (IMDB),Jill Goldsmith (IMDB),Todd Ellis Kessler (IMDB),Ed Redlich (IMDB),Lynne E. Litt (IMDB),Allen Estrin (IMDB),Joseph Telushkin (IMDB),Adam Armus (IMDB),Nora Kay Foster (IMDB),Stephen Gaghan (IMDB),Michael R. Perry (IMDB),David Shore (IMDB),Frank Renzulli (IMDB),Cindy Lichtman (IMDB),Samantha Howard Corbin (IMDB),Crystal Nix Hines (IMDB),Marc Guggenheim (IMDB),Gardner Stern (IMDB),John Tinker (IMDB),Alexis Genya (IMDB),Andrew Smith (IMDB),B.J. White (IMDB),Larry Mollin (IMDB),Christopher Mack (IMDB),Mark Silver (IMDB),Catherine Stribling (IMDB),Kathy McCormick (IMDB),James D. Solomon (IMDB),Wendy West (IMDB),Jeff Rake (IMDB),Bill Chais (IMDB),Christopher Reeve (IMDB),Pamela J. Wisne (IMDB)
Oyuncular      : Steve Harris (IMDB)(ekşi), Camryn Manheim (IMDB), Michael Badalucco (IMDB), Dylan McDermott (IMDB)(ekşi), LisaGay Hamilton (IMDB), Kelli Williams (IMDB), Lara Flynn Boyle (IMDB)(ekşi), Marla Sokoloff (IMDB)(ekşi), Ray Abruzzo (IMDB), Jessica Capshaw (IMDB), Jason Kravits (IMDB), Holland Taylor (IMDB), Linda Hunt (IMDB), Bill Smitrovich (IMDB), Rhona Mitra (IMDB), James Spader (IMDB), Richard McGonagle (IMDB), James Pickens Jr. (IMDB), Frank Birney (IMDB), Ron Livingston (IMDB), Michael Monks (IMDB), Chyler Leigh (IMDB), Anna Gunn (IMDB), Edward Herrmann (IMDB), Kate Burton (IMDB), Bruce Davison (IMDB), Paul Dooley (IMDB), Debra Mooney (IMDB), Lynn Hamilton (IMDB), Steven Gilborn (IMDB), Michael Emerson (IMDB), Ryan Cutrona (IMDB), Denis Arndt (IMDB), John Larroquette (IMDB), Mik Scriba (IMDB), Brien Blakely (IMDB), Vince Colosimo (IMDB), Donal Logue (IMDB), Albert Hall (IMDB), Tyrees Allen (IMDB) >>devamı>>

The Practice (~ Los practicantes) ' Dizisinin Konusu :
The Practice is a TV series starring Dylan McDermott, Kelli Williams, and Lara Flynn Boyle. We follow the exploits and cases of defense attorneys of a Boston law firm. Bobby Donnell is the senior defense attorney and founder of the...

Ödüller      :

Primetime Emmy Ödülleri:Primetime Emmy-Outstanding Drama Series


 • "gecen bolumde, fare rebecca'nın bacağına çıktığı an çıglık attığım dizi"
 • "giriş müziği de nefis olan kaliteli ve izlemesi zevkli dizi."
 • "ing. avukatlik meslegi"
 • "(bkz: efsane diziler)(bkz: icinde olmak istenen diziler)"
 • "ilginç senaryosu ile kendini izlettirmeyi bilen c-nbc'nin elinde avucunda kalan nadir kaliteli dizilerden biri."
 • "şu ana kadar çekilmiş en güzel hukuk dizisi. özellikle eugene adlı karakter kendisini izlettiriyor."
 • "bu hafta yayında olması gerektiği saatlerde bulamadığım, akibeti hakkında bilgi alamadığım için yoğun merak içinde olduğum ve bu noktada sözlükçülerden yardım istediğim cnbc-e dizisi"
 • "tv8'de yayınlanan yeni bölümleri dublajlı gösterilmesi ile ziyan olmuştur; ancak tv8'in bu hatasını anlayarak altyazılı olarak yayınlamaya devam edecek olması da bir sevinç kaynağı olmuştur."
 • "sadece aşmış senaryosu ile değil kelli williams, lara flynn boyle, ve marla sokoloff gibi üç hatunu barındırmasıyla da izlenmeyi hakeden dizi."
 • "bobby o'donnell isimli avukatın kurduğu avukatlık bürosunda aldıkları davaları anlatan kadrosunda dylan mcdermott,lara flynn boyle gibi isimler barındıran cuma geceleri cnbc-e'de yayınlanan dizi"
 • "gayet duzgun, guzel bir hukuk dizisi"
 • "su ana kadar izledigim tum bolumlerinde amerikan akademiklerinin etik kaygilarina dokundugunu gordugum dizi. yazarlarina ve danismanlarina saygiyla selam ediyorum."
 • "cuma günleri kaçiranlar için pazar 19:00 da tekrar edilen dizi."
Facebook Yorumları
 • comment image

  bastirilmi$ suc i$leme egiliminin ve ekonomik ko$ullarin saglam oldugu ulkelerde insanlarin cinnet gecirme bicimlerinin bir tarlabasi bir kadifekale'den ne olculerde farkli oldugunu genelde guzelce gosterebilen yapim.


  (kusmuk - 9 Mart 2002 22:00)

 • comment image

  her rastladıgımda hiçbir davayı kazanamamış olmalarını hayretle izlediğim ancak bir yandan da etik kaygılarla düştükleri ikilemleri, her bir avukatın çizdiği tiplemeleri (özellikle ofisin ortaklık payı olmayan tek avukatı -içten içe diğer avukatlar tarafından çok da başarılı olmadığı düşünülen jimmy berluti) ve savunma konuşmalarını yabana atmamak gerektiğini düşündüğüm amerikan hukuk dizisi.


  (cosmic girl - 10 Haziran 2002 18:18)

 • comment image

  ilginç senaryosu ile kendini izlettirmeyi bilen c-nbc'nin elinde avucunda kalan nadir kaliteli dizilerden biri.


  (daysleeper - 26 Temmuz 2002 02:38)

 • comment image

  şahsımda çok ayrı bir yeri olan dizi; dün akşam üşenmedim ilk bölümünden itibaren tekrar izlemeye ve meslekte 8 yılı doldurmuş bir avukat olarak, bobby donnell ile kaçınılmaz şekilde kendimi özdeşleştirmeye başladım.

  ilk bölümlerde kahramanlarımızı beş parasız çalışıp, müvekkillerinden de para alamazken izlemeye başlıyoruz. hatta bürolarına tahliye emri bile geliyor kirayı ödeyemedikleri için. bizimkiler de gidip bankadan yalan dolan ile kredi alıyorlar. arkadan kazanılan ilk büyük dava ve toplu kutlama. ne kadar tanıdık geldi.

  dizinin en çok hoşuma giden bölümü sürekli içine düşülen ahlaki ikilemler. bunu da ofisin sekreteri rebecca üzerinden yapıyorlar. ilk başlarda nefret ettiğimiz çok bilmiş bu karakter bakıyoruz ki avukatlardan birisi biraz yoldan sapmış olsa hemen kendisine ayarı veriyor, common sense'ten giriyor, avukatı doğru yola geri sokuyor.

  dizide ceza hukukunun ve avukatlık mesleğinin halen daha güncel bir çok meselesi heyecan verici bir olay örgüsü içerisinde enine boyuna tartışılıyor; kim gerçekten suçlu - kim masum; avukatlık yapılırken meslek etik'ine ne kadar bağlı kalınabilir, haklı bir durumda öc almak nasıl değerlendirilmeli, bir suçsuzun ceza almasını engellemek için bir başka suçlu feda edilebilir mi; parası olan adalet karşısında her zaman daha mı güçlüdür vb. daha sadece ilk dört bölümde işlenen konular.

  diyeceğim o ki vakti ya da imkanı olan üşenmesin tekrar izlesin bu diziyi; daha hala öğrenecek o kadar çok şey var ki.

  bonus olarak, bugünkü meşhur dizilerde oynayan bir çok karakter meğer bu dizide staj yapmış; o kadar çok tanıdık çıkıyor ki insan şaşırıp kalıyor.


  (aegeus - 15 Ocak 2010 13:27)

 • comment image

  lise dönemlerimde cnbc-e'de yayınlanırken en sevdiğim diziydi. amerika'nın hukuk sistemine hayran olmuştum, o zamanlar kafam o kadar basmasa da anayasal hakların her şeyin üstünde tutulması o kadar hoşuma gitmişti ki anlatamam. yaklaşık 1 ay kadar önce hem ülkemizde ki bu hukuk skandalları falan özlemim arttı, ilk bölümden itibaren izlemeye başladım.

  anayasal hakların ne kadar önemli olduğu, gerekirse suçlu olduğundan emin olunan hatta elde kuşku bırakmayan kanıtlar olsa bile çiğnendiğinde kişinin serbest bırakılmasına sebep olduğu halde herkes için en üst seviyede önemdedir dizide.

  tabii ki onların sistemininde çok çarpıklıkları var ama günümüz türkiye'siyle karşılaştırınca imrenmemek elde değil. dizide etik açıdan tartışılabilir çok kararlar veriyor avukatlar ama hukuk felsefesi adına çok şey bulabilirsiniz, özellikle dizide yaşananların benzerleri türkiye'de yaşandığında olanlarla kıyasladığınızda ülkemizin hukuk olgusu açısından ne kadar geri de kaldığını anlarsınız.

  bu diziye o kadar hayrandım ki... bobby o'donnell ve eugene young kahramanımdı. hele eugene'in kişisel özgürlükler ve onların sınırlarını bağlayan davalarda son koz olarak kullandığı "because this is the united states of america!" (çünkü burası amerika birleşik devletleri!) savunması vardı, ülkenin bu özgürlükler üstüne kurulduğunun vurgulandığı müthiş bir savunma yapardı. her neyse ben tabii bu diziyi izleyip izleyip gaza geliyorum, üniversite seçimim de yaklaşıyor kafamda planlar yapıyorum "hukuk yazarım, işte avukat olurum amerika'da da staj falan orda da avukatlık yaparsam jürili davalara çıkarım aynı dizide ki gibi!" falan diye baya uçuk hayallerim var.

  işte öss'ye girdim puanım geldi, bilkent hukuk'a yetiyor puanım. ama annemler falan hepsi bilkent işletme yazmamı istiyor ileride iş olanakları daha iyi falan diye. annem dedi ki oğlum dayını ara bide onun görüşünü al, dayım iş dünyasında çok başarılı bi' adamdı türkiye'nin önemli firmalarından birinde uzun yıllar genel müdürlük falan yaptı ondan dolayı ona bi' duayen gözüyle bakılıyor ailede falan filan. hevesle dayımı aradım:

  ben: dayıcım puanlarım geldi, hukuk yazmayı düşünüyorum sen ne dersin?
  dayım: tabii, çok güzel. vs. vs. vs. (burada işte şu açılar iyi cart curt konuşma). nereyi yazacaksın galatasaray hukuk mu, ankara hukuk mu?
  ben: dayı benim puanım oralara yetmiyor ki, bilkent hukuk yazıcam.
  dayım: neeeee, bilkent hukuk mu? orası kaç yıllık fakülte ki, galatasaray veya ankara olmayacaksa hiç hukuk okuma daha iyi işletme yaz! (bunu azarlar tonda söyledi bide)
  ben: peki... (moral falan sıçmış yerlerde)

  sonuçta bilkent işletme kazandım bitirdim, hukuk okumamış olmakta içimde büyük bir ukte olarak kalmıştır. diziden başlayıp nerelere geldim, entry'i yazmaya başlarken hiç düşünmemiştim buralara geleceğini işin.

  p.s. dayımı çok seviyorum, hala süper anlaşıyoruz ama bana yaşattıığı bu ukte yüzünden içimde oluşan gıcıklıkta hiç geçmeyecek sanırım.


  (aynen kovalaynen - 10 Temmuz 2012 09:31)

 • comment image

  tamam, hukuk felsefesi açısından son derece faydalı bir dizi, severek izliyoruz yıllardır, süper. diyecek bir şey yok. fakat bu dizinin kritik bir yönü daha var. o da savcı lara flynn boyle'un yürek paralayan durumu. bu, biliyorsunuz, avukatlık bürosunun sahibi ile takıldı bir aralar ama yürümedi o iş. zira bobby bey'in aklı, bürodaki gerçek manitasında kalmıştı. ayrıldılar, hatta bobby bürodaki gerçek sevgilisine evlenme bile teklif etti. fakat aldı bizi bir düşünce . [biz: bu duruma üzülen birkaç lara flynn boyle hayranı] kaygımız şu idi ki bu kızcağız şimdi saçma sapan bir adamın kollarına atılacak. ve ne oldu? korktuğumuz başımıza geliyor sanki. savcı hanım, diğer savcı dalyarak bey'le tuhaf bir ilişki içinde. öyle öpüşmeler filan. gerçi boyle, diğer savcı dalyarak bey'in "o benim kız arkadaşım" lafını götüne soktu ama sonra saçma sapan bir sebeple bir daha öpüştüler. yani boyle hanım kızımızın kafası sanki karışık gibi. buradan açıklıyorum: genç subaylar rahatsız..


  (nazmiye demirel - 30 Temmuz 2003 12:21)

 • comment image

  bu hafta yayında olması gerektiği saatlerde bulamadığım, akibeti hakkında bilgi alamadığım için yoğun merak içinde olduğum ve bu noktada sözlükçülerden yardım istediğim cnbc-e dizisi


  (elinherifi - 4 Eylül 2003 23:08)

 • comment image

  tv8'de yayınlanan yeni bölümleri dublajlı gösterilmesi ile ziyan olmuştur; ancak tv8'in bu hatasını anlayarak altyazılı olarak yayınlamaya devam edecek olması da bir sevinç kaynağı olmuştur.


  (lunae cor - 19 Nisan 2004 11:46)

 • comment image

  harika, süper dizi. olayları işleyişi, durumlara her tarafından (evet, olası her yönden) bakışı, süper diyalogları ve ayar verme konuşmaları ile dolu izlenmeden anlaşılmayacak adalet, avukatlık, diyalog dizisi. sadece diyaloglar bile dumur etmeye yeter de artar. olayları o kadar güzel işliyorlar ki hangi tarafın haklı olduğuna karar veremiyorsunuz, dumurdan dumura koşuyorsunuz. izleyin, izlettirin pişman olmazsınız.


  (azeroth tr - 6 Temmuz 2004 19:10)

 • comment image

  bobby o'donnell isimli avukatın kurduğu avukatlık bürosunda aldıkları davaları anlatan kadrosunda dylan mcdermott,lara flynn boyle gibi isimler barındıran cuma geceleri cnbc-e'de yayınlanan dizi


  (diniszz - 15 Eylül 2001 01:43)

 • comment image

  su ana kadar izledigim tum bolumlerinde amerikan akademiklerinin etik kaygilarina dokundugunu gordugum dizi. yazarlarina ve danismanlarina saygiyla selam ediyorum.


  (cho - 10 Aralık 2001 18:09)

Yorum Kaynak Link : the practice