• ""chorus herkese koruz!" sloganıyla akıllarda yer edinen başarılı bir gruptur."
 • "ağa babasını duymak için ;(bkz: roland jc 120)"
 • "cern'de nötrino osilasyonu ile ilgili yapılan proje."
 • "koro."
 • "bir ses efekti. uygulandigi enstrumana ayni anda birden fazla enstrumanla caliniyormus hissini vermek icin kullanilir."
 • "mxr analog chorus ile tc electronic corona arasında kaldım konu hakkında bilgisi olan yazarların önerisine açığım."
Facebook Yorumları
 • comment image

  sesi cok guzel sisiriyor, profi bi tad veriyor sanrisiyla alabildigine abanilmaya musait olan bir efekt oldugundandir ki bugun efekt prosesorlerine bir sekilde eli degmis bir cok garaj grubunun soundu zzzrerahhaha zrhrhahaarzzz seklinde duyulmaktadir(evet aynen oyle:zzzrerahhaha zrhrhahaarzzz).

  bu kullanimi disinda "abi aynen koro gibi oluyo bi kisi soylesin basalim koro efektini stadyum soyluyo gibi olsun" seklinde hayat bulan bir gaz da o anin hayal aleminin katkisiyla grup uyelerinin algi kapisindan "stadyum sarki soyluyo" gibi gecse de, 3.kisilere "ne var lan bu herifin seside? hrrrh hrrrh balgam mi var bogazinda?" saptamasini getirecektir.

  chorus her guzel deger gibi, her tad veren efekt gibi gaz obegi insanlarin elinde tehlikeli olabilir, ic bayabilir. lutfen chorus un gereksiz kullanimina engel olalim, her yil binlerce album daha kayit asamasinda hatali chorus kullanimi yuzunden can veriyor.


  (otisabi - 28 Mart 2002 06:10)

 • comment image

  aynı zamanda sese gecikmenin yarattığı çok seslilik dışında derinlik veren, reverb dışında mono girişi stereo çıkışa dönüştürmede kullanılabilecek nadir efektlerdendir. derinliği az, gecikmesi ve feedback 'i çok ayarlarla bu efekti kullanmak gerek vokal, gerekse gitar soundları için negatif bir olgudur.


  (swallowed - 29 Kasım 2002 04:25)

 • comment image

  chorus efektinin misyonu konusunda daha ayrıntılı fikir sahibi olabilmek için şu deneyi yapınız: elektro gitarınızın mi telini gevşetip si tonunu vermesini sağlayın. ilk önce bir üstteki si teliyle tamamen aynı sesi verecek şekilde akortlayın ve bu iki tele aynı anda vurun. daha sonra bu iki telden istediğinizi çok çok ama çok çok az gevşetin ve tellere tekrar aynı anda vurun. duyacağınız sesler chorus efektinin işleme mantığını size anlatacaktır. tellerden birini ne kadar gevşetirseniz, chorus pedalındaki rate düğmesiyle o kadar oynamış gibi olursunuz. bu deneyi gitarınız ampliye bağlı değilken de yapabilirsiniz. hatta klasik ya da akustik gitarınızla da yapabilirsiniz.


  (papalina tava - 29 Kasım 2002 11:05)

 • comment image

  evde kendi kendinize de yapabilirsiniz. mesela si telinden vibratolu bir mi sesiyle, boş mi telinin sesini birleştirirseniz alın size chorus efekt.

  vibrato'nun frekansı chorus pedalındaki "rate", genliği de chorus pedalındaki "depth" parametresine denk gelir. tabını da yazayım da tam olsun.

  e -----0----
  b -----5~~~


  (tduirlaan - 16 Aralık 2011 10:12)

Yorum Kaynak Link : chorus