Süre                : 2 Saat 59 dakika
Çıkış Tarihi     : 18 Aralık 2002 Çarşamba, Yapım Yılı : 2002
Türü                : Macera,Drama,Fantazi
Taglar             : orta Dünya,epik,Büyücü,Kötü sihirbaz,misyon
Ülke                : ABD,Yeni Zelanda
Yapımcı          :  New Line Cinema , WingNut Films , The Saul Zaentz Company
Yönetmen       : Peter Jackson (IMDB)(ekşi)
Senarist          : J.R.R. Tolkien (IMDB)(ekşi),Fran Walsh (IMDB)(ekşi),Philippa Boyens (IMDB)(ekşi),Stephen Sinclair (IMDB),Peter Jackson (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Bruce Allpress (IMDB)(ekşi), Sean Astin (IMDB)(ekşi), John Bach (IMDB)(ekşi), Sala Baker (IMDB)(ekşi), Cate Blanchett (IMDB)(ekşi), Orlando Bloom (IMDB)(ekşi), Billy Boyd (IMDB)(ekşi), Jed Brophy (IMDB)(ekşi), Brad Dourif (IMDB), Calum Gittins (IMDB), Bernard Hill (IMDB), Bruce Hopkins (IMDB), Christopher Lee (IMDB), Robbie Magasiva (IMDB), Robyn Malcolm (IMDB), Ian McKellen (IMDB), Dominic Monaghan (IMDB), Viggo Mortensen (IMDB), Miranda Otto (IMDB), Craig Parker (IMDB), Bruce Phillips (IMDB), John Rhys-Davies (IMDB), Andy Serkis (IMDB), Olivia Tennet (IMDB), Ray Trickitt (IMDB), Liv Tyler (IMDB), Karl Urban (IMDB), Hugo Weaving (IMDB), David Wenham (IMDB), Elijah Wood (IMDB), Sean Bean (IMDB), John Noble (IMDB), Karlos Drinkwater (IMDB), Peter Jackson (IMDB), Sandro Kopp (IMDB), Joseph Mika-Hunt (IMDB), Barrie M. Osborne (IMDB), Hannah Wood (IMDB)

The Lord of the Rings: The Two Towers (~ Yüzüklerin Efendisi: Iki Kule) ' Filminin Konusu :
İki kule, Emyn Muil tepelerinde başlar. Yollarını kaybetmiş Hobbitler Frodo ve Sam, esrarengiz Gollum'un kendilerini takip ettiğini farkederler ve onu kıskıvrak yakalarlar. Bir zamanlar bir Hobbit olan ve beş yüz yıl sahip olduğu Yüzük tarafından bozulup bir yaratığa dönüştürülen Gollum, kendisini serbest bırakmaları karşılığında, Hobbitleri Mordor'un Kara Kapıları’na götürmeye söz verir. Sam, bu yeni yol arkadaşına güvenmemektedir. Frodo ise bir zamanlar kendisi gibi bu yüzüğü taşıyan Gollum'a acımaktadır. Frodo başka şansı kalmadığı için Gollum'u izler.

Ödüller      :

Academy Awards - Oscar:En İyi Görsel Efekt, En İyi Ses Miksajı, En İyi Görsel Efekt, En İyi Ses Miksajı
Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films:Saturn Award-Best Supporting Actor, Saturn Award-Best Make-Up, Saturn Award-Best Costumes


 • "bu filmin en iyi film oscari'ni chicago adli entel filmine kaybetmesi sinemaya ve buyuk hadron carpistiricisi'na yapilmis bir saygisizlik olarak her zaman hatirlanacaktir."
 • "bu filmi veya serinin diğer filmlerinden birisini tv'de izleyecek kişilere izlememesi tavsiye edilir. bu öyle bir film değil."
 • "filmde saruman'ın grima'ya ''ıy, at gibi kokuyorsun'' dediği yer de serinin en absürd anlarından biri olsa gerek. kendisi yüz bin uruk-hai arasında misk kokuyor haspam."
 • "kral theoden'in babalar oğullarını gömmemeli repliğiyle aklıma kazınan güzel film. serinin en güzel filmidir."
 • "ısengard'a saldırırken, taşan suya yanmakta olan dallarını cıs diye daldırıp söndüren ent sahnesiyle beni gülmelere gark eden müthiş serinin ikinci filmi."
 • "bu filmde gandalf, eomer ve ordusunun tepeden aşağı inerken uzaktan çekilen görüntüsünü görünce içi kıpır kıpır olmayan, tüyleri diken diken olmayan bizden değildir."
Facebook Yorumları
 • comment image

  --- spoiler ---

  sam: it’s all wrong. by rights we shouldn’t even be here. but we are. it’s like in the great stories, mr. frodo - the ones that really mattered… full of darkness and danger they were. and sometimes you didn’t want to know the end, because how could the end be happy? how could the world go back to the way it was when so much bad had happened? but in the end, it’s only a passing thing. even darkness will pass - a new day will come. and when the sun shines, it will shine all the clearer. those were the stories that stayed with you and meant something, even if you were too small to understand why. but i think i do understand—i know now. the folk in those stories had lots of chances of turning back. only they didn’t—they kept going, because they were holding onto something.
  frodo: what are we holding onto, sam?
  sam: that there’s some good in this world, mr. frodo. and it’s worth fighting for.

  ---
  spoiler ---

  filmin bence en etkileyici diyaloğudur. (monolog da denebilir elbet)


  (iz - 17 Temmuz 2009 10:59)

 • comment image

  içinde miğfer dibi'nde geçen enfes savaş sahnesini barındıran, the lord of the rings üçlemesinin ikinci filmi. kitapta olayın daha farklı oluşu ayrı bir konu tabii ama sırf bu sahne için bile periyodik olarak ve her defasında pür dikkat izlenebilir bu film.

  --- spoiler ---

  rohan kendilerine doğru yaklaşan ordunun büyüklüğünü ve ne için geldiklerini bilirler. kral gondor'dan yardım istemeyi reddetmiştir. savaşa hazırlanmaya çalışırlar ama içlerinde doğru düzgün asker bile bulunmayan, eline kılıç tutuşturulan ama savaşmayı bilmeyen halk ümitsiz ve korku doludur. kapılar güçlendirilir, kadın ve çocuklar mağaralara gizlenir. işte o sırada elf'lerin yardıma gelişi, haldir'in sözleri, daha sonra insanlar ve elflerin hep birlikte gözlerini uzaktan korkunç seslerle yaklaşan on bin kişilik uruk-hai ordusuna dikip beklemeye başlamaları, o sırada yağmaya başlayan yağmur, düşmanın kalenin önüne kadar gelip mızrakları yere vurarak böğürmeye başlaması, ilk oku atan yaşlı amca derken sahne insanı gerim gerim germeye başlar. sonrası kılıçlar, mızraklar, merdivenler ve haldir'in ölümü ama insanların zaferi.

  ---
  spoiler ---

  bu sahneyi izlerken ben niye her defasında böyle bi perişan olurum bilemiyorum ama bin kez daha izler miyim izlerim.


  (yagmurdan sonra - 10 Şubat 2010 13:26)

 • comment image

  legolas'tan yediği üç oka rağmen kamikaze dalışını gerçekleştiren ve orkları zaferin eşiğine getiren cengaver orku ayrıca buradan takdir ediyor, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diyoruz.
  uruk hai dediğin böyle olmalı.


  (tsan chan - 19 Aralık 2002 07:15)

 • comment image

  kim ne derse desin ne kadar eleştirirse eleştirsin peter jackson diye bir adam kimsenin cesaret edemediği bir şeyi yaptı ve bahsi geçen kutsal kitabı gözlerimizin önüne serdi. ki ilk haberleri duyulduğunda da millet "hehoyt..hehey..lord of dı rings be vay be..gandalf'ı da sean connery oynar heralde" gibi geyikler, çığlıklar, tapınmalar ve tepinmelerle karşılamıştı filmi. biraz sakinleşince "lazım tabi lazım...filim olsa daha iyi olur, görsel çünkü..görmekle alakalı bişey, görsel hede höde.." lakırdıları başladı. çünkü herkes içindeki kıpırtıyı dışarı yansıtmama peşindeydi. "aman efendim kafamızdakinin yerine artık oynayanlar yerleşecek, filmin büyüsü bozulacak, kaç saat olacak ki 6 saat de olmaz ki film" gibi, kıskançlıkla hayranlık arasında ama daha çok meraka yakın duyguları örtbas etmek için kendi kendisine sorular soran, kendini sadistçe şüpheye düşürüp, gizliden gizliye filmden alacağı zevki maksimum düzeye getirmek isteyen zihniyet türedi. belki de doğruydu.

  yüzük kardeşliği geldi ve film orada koptu işte. daha önce bok atanlar filme kendilerini gaza getirerek gittiler ve hayran hayran filmi seyrettiler, öyleki sonradan düşününce çok eleştirdikleri değişiklik ve kesintileri filmde farketmediler bile. çünkü hepsinin gözleri aynı ışıltıyla parlıyordu, okudukları, bağlandıkları, çok sevdikleri karakterler bir bir ortaya çıkıyor; izleyenler kendi hayalleriyle karşılaştırıyor, ortaklık kuruyor ve şaşırıyordu. rivendell`, mordor, isengard hele yukarıdan çekimler, seyrediyor alkışlama isteği duyuyor sözün kısası beğeniyorlardı. filme giden hangi insan legolas ve gimliyi beğenmediğini söyleyebilir ki. hepsini beğendiler, ama daha sonra insana özgü duygular baş gösterdi. arwenin arkasında 9 yüzük tayfıyla uçsuz bucaksız ovada at sürmesini "vay be" diye karşılayanlar, çıktıktan sonra "allah cezanı versin peter jackson" moduna girdiler. çünkü olmazdı, yüzüklerin efendisi kutsal kitaptı ve değiştirilemezdi, neden?
  nedeni şu, bu insanlar filmlerin yapılmasını coşkuyla karşıladıklarına pişman oldular. filmi çok beğendiler ve kafalarındaki karakterlerin yerine filmdekileri koydular. kendi hayallerini yaşatamadılar, peter jacksonın hayallerine teslim oldular. sonra da kendi beğenilerine kızarak filme bok atmaya başladılar.
  two towers da böyle oldu. şu bilinmelidir ki sinema tıpkı geyiği yapıldığı gibi görsel bir sanattır. bu yüzden sinema edebiyata değil, resime yakındır. zaten insanlar kitabı bir defa daha dinleyeyim diye filme gitmiyorlar. karşılarına görsel bir şaheser çıksın diye salonları dolduruyorlar. peter jackson bu görsel şaheseri yarattı. ilk 45 dakikadaki "ucuz korku filmi numaraları" denen bölümler madem ucuzdu, neden sinema salonu buz kesti. duygusal anlarda kimin gözü yaşarmadı. uruk haileri yarıp geçerlerken kim heyecanlanmadı, esprilere kim gülmedi. herkes hepsini yaptı. sorun şurada gene filmden gereğinden fazla etkilendiler. bir kısım seyirci kendini gimlinin söylediği her şeye gülmeye şartladı, çıkışta da ondan bok attılar zaten "abi gimliyi maymuna çevirmişler ya..". gimliyi kimse maymuna çevirmedi, bu komik bir öykü değildi, her boka gülenler maymuna döndü. gimlinin tam da cüceye benzer halini anlamayanlar onu jar jara benzettiler.
  aksiyon sahneleri için de aynı şey geçerli. kitabı okurken tamamen hayal gücünüzle olayları idrak ediyordunuz. kitabı okuyanlar filmdekinden daha abarık şeyler hayal ederken, peter jackson abartsa olmaz mı? fantastik dünya neden bizim dünyamıza benzetilmeye çalışılıyor? her an fizik kurallarıyla yaşıyorsunuz da ne oluyor? bu sahnelerde de yine insan olma özelliği ortaya çıktı. hayran olunan şeyi sanki kötüymüş gibi gösterme durumu oldu.
  sonuç olarak sen filmden eğlendin mi sorusudur bizi ırgalayan. girenlerin hepsi eğlendi, mutsuz çıkan bir kişiyi görmedim. artık şunun anlaşılması lazım, bu bir film, kitap olduğu yerde duruyor. kutsal kitapsa, yobazlık yapmayın.


  (mortello - 21 Aralık 2002 12:51)

 • comment image

  bugün saat sekizde star'da yayınlanacakmış. geçen hafta yüzük kardeşliğine yaptıkları gibi filmi kısaltmak için bazı sahneleri kesecekler galiba. bu sahneleri miğfer dibi savaşı'ndan keserlerse ben de çocuğumu keserim.


  (obi wan damme - 1 Haziran 2012 18:11)

 • comment image

  bu filmi veya serinin diğer filmlerinden birisini tv'de izleyecek kişilere izlememesi tavsiye edilir. bu öyle bir film değil.


  (john daniels - 1 Haziran 2012 18:14)

 • comment image

  mal mal tv'de kanal gezerken kafada bir ışık yanmasıyla açıp yine izlediğim film.çekirdeğimi kolamı da kaptım kuruldum karşısına.124182412.defa da olsa projeksiyon yardımıyla defalarca hd izlemiş de olsam gördüm mü izliyorum.ne kadar zaman geçerse geçsin böyle olacak.

  kitapta da yaşlı orman'dayım bu arada tabi.


  (orta dunyadan kalan son elf - 18 Eylül 2012 00:31)

 • comment image

  bir kere sanırım beşten çok ondan az kere izledim, burada bir anlaşalım. hala ve hala daha elflerin savaştan hemen önce gelmesi ve hizaya geçmesi (tekmili birden), tüylerimi diken diken eder. çok iyidir ya çok iyi (ha ben lotr'u 1-3-2 diye sıralarım ama olsun). kitabına gelecek olursak seneler önce ödünç alarak okumuştum daha ortaokuldayken, ona rağmen aklımdadır birçok kısmı ancak anlatılan savaşı o zamanlar hayal gücüm yetersiz kalmış olacak ki canlandıramamıştım gözümde, sonrasında da filmi izlediğim için hep bir referans noktam film oldu bu konuda. kitaba dair en aklımda kalan yer entlerin meclisi'ydi. onları da saygıyla anıyoruz efendim.


  (fragile psykhe - 18 Eylül 2012 00:51)

 • comment image

  orjinalinde miğfer dibine elflerin gelmediği kitap. yine orjinalinde kurt binicilerin saldırısı yoktur, aragorn nehre filan düşmemiş teoden le birlikte at sırtında miğfer dibine girmiştir, saldırının sabahında gandalf daha önce savaşmış rohanlıları toplamış gelmiştir ayrıca entler de bir takım ağaçları göndermiştir. entler mery ve pipin sayesinde değil kendi kararlarıyla isengardı yerle bir etmişlerdir, faramir frodoyu osgiliath'a götürmemiştir ve saçmalamadan yoluna salmıştır. lan her sahneyi sikmiş adam, kim kötülerse kötülesin bu yönetmen eser katilidir.


  (zompa - 18 Eylül 2012 01:12)

 • comment image

  ısengard'a saldırırken, taşan suya yanmakta olan dallarını cıs diye daldırıp söndüren ent sahnesiyle beni gülmelere gark eden müthiş serinin ikinci filmi.


  (flaca - 3 Mart 2013 01:42)

 • comment image

  bu filmde gandalf, eomer ve ordusunun tepeden aşağı inerken uzaktan çekilen görüntüsünü görünce içi kıpır kıpır olmayan, tüyleri diken diken olmayan bizden değildir.


  (o ne ki la oyle - 16 Kasım 2013 19:42)

 • comment image

  filmin son dakikalarında, gandalf,aragorn,legolas ve rohan tayfası miğfer dibi savaşı'ndan sonra gandalf'ın arkasında rohirrim'le indiği tepeye çıkar. uzaklarda mordor'a bakarlar. gandalf yine bilgece konuşur falan. hiç düşündünüz mü, bulundukları nokta ile mordor arasında binlerce kilometre var. nasıl oluyor da görebiliyorlar taa o kadar uzaktaki mordor'u. çünkü orta dünya yuvarlak değil düzdür. bunu seri boyunca birçok sahnede görebiliriz. aslında filmde dikkat edilmiş çok güzel ve önemli bir ayrıntıdır bu. frodo ve sam ilk filmin sonunda mordor'a bakarken, saruman orthanc'ın üzerinden dumanlı dağlara dönüp yüzük kardeşliğinin üzerine çığ düşürmek için büyüler yaparken ya da buna benzer uzun mesafeli manzaraların olduğu sahnelerde dünyanın düz olduğu görülebilir. peter jackson ve ekibinin ne kadar dikkatli bir şekilde işe kalkıştıklarının başka bir kanıtıdır bu.

  edit: bazı yerlerde ikinci çağın sonunda numenor'un çöküşü sırasında yaşanan coğrafi değişimlerle beraber düz olan dünyanın yuvarlağa dönüştürüldüğü yazıyor. daha ayrıntılı araştırma yapmak gerekli, arda'nın ilk yaratılışta düz olduğu kesin gibi, çünkü dünyanın bir gemi şeklinde çizilmiş versiyonları var ilk zamanlardan kalma. fakat yuvarlaklığını vurgulayan haritalar da var. ama diğer yandan filmde dünyanın düz oluşunun kasıtlı olarak o sahnede gösterilmek istendiğini düşünüyorum. binlerce kilometre uzaklıktaki mordor dağları görmelerinin başka bir açıklaması olamaz.


  (um4ns14 - 19 Kasım 2013 02:13)

 • comment image

  bilmem kaçıncı kez yine oturup izlediğim film.
  yıllardır izliyorum insanın heyecanı hiç mi azalmaz, hiç mı sıkılmaz anlamıyorum. şu an millet uyurken miğfer dibi savaşını izleyen tek deli benim sanırım.


  (kendi dugunune gitmeyen kamber - 21 Aralık 2013 02:12)

 • comment image

  daha önce fark etmediğim bir şey buldum, başkası yazmış ama ben kendim bulunca sevindirik oldum.

  miğferdibi savaşında legolas zırhtan kaykayla merdivenden inerken çalan müzik; marty'nin back to the future da tren peşinde hoverboard kullanırkenki müzikle aynı.

  gerçek dünya o kadar adaletsiz ki, o dünyada en sevdiğim 2 filmde bu şekilde ufak bir bağlantı olması bile mutlu ediyor insanı.


  (mabeynihumayun - 10 Haziran 2014 14:56)

 • comment image

  filmle ilgili birkaç trivia;

  * brad dourif (bkz: grimak) rolü için 5 kere kaşlarını kazıtmış.

  * yaşlanmış theodenin makyajının yapılması 9 saat sürmüş.

  * peter jackson andy serkisin yardımcı erkek oyuncu oscarı dalında aday olması için çok ugraşmış ama oscar komitesi fiziksel olarak ekranda görünmemesinden dolayı kabul etmemiş.

  * black gates of mordor minyatürünün bir kısmı kurşundan yapılmış.

  * migfer dibi kusatmasinın çekimi 1 ay sürmüş ve hepside gece çekilmiş.

  * gandalf'ın shadowfaxi çagırdığı sahne 1 kere de çekilmiş.

  * andy serkisin rolü alması, menajerinin yeni zellanda da 3 haftalık bir ses işi var yapmak ister misin diye sormasıyla olmuş. (adam ne bilsin başına gelecekleri)

  * viggo mortensen filmde bindiği atını çok sevmiş ve satın almış.

  * david wenhamin faremir rolüne seçilmesinin nedenlerinden birisi sean bean ile olan benzerliğiymiş.

  * elijah woodun kardeşi ve viggo mortensenin oğlu migfer dibi kusatmasi sırasında aşağıda saklanan çocuklar olarak yeralmışlar filmde.

  * urukhaiları canlandırmaları için 6 foot boyunda yeteri kadar oyuncu bulamayınca, 5 foot ve üzeri olanlarıda seçmeye başlamışlar, bunlara takma ad olarak uruklow denmiş.

  * rohan zırhları kuruyken 22 ıslakken 24 kilo geliyomuş.

  * peter jacksonın migfer dibi kusatmasi sahnesi için esinlendiği filmlerden birisi zulu imiş.

  * migfer dibinin kapısı o kadar sağlam inşa edilmiş ki, kapıyı kırmak üzere yapılmış olan şahmerdan kapıyı kıramamış, o yüzden kapıyı daha dayanıksız hale getirmişler.

  * treebeardı john rhys-davies seslendirmiş.

  * aragorn'un, rohanlıların yakmış olduğu urukhaiları bulduğu sahnede, viggo mortensen, yerde duran miğferlerden birine tekme atıyor, bu sırada 2 parmağı gerçekten kırılmış ve o yüzden çığlık atmış , peter jackson da bu bağırma sahnesini çok orjinal bulup filmden çıkarmamış.

  * rohirrimin sayısını arttırmak amacıyla, sakal takan kadın binicilerde filmde yer almışlar.

  * galadrielin gözlerinin parlaması için film ekibi kameranın arkasına yılbaşı ışıkları koymuşlar.

  * gimlinin zırhı yaklaşık 30 kilo geliyomuş.

  * aragornun nehirde sürüklendiği sahnede, viggo mortensen boğulma tehlikesi geçirmiş, 4-5 saniye suyun altında kalmış, kendini son anda bir kayanın üstüne atmayı başarmış. (adamın başına gelmedik kalmamış yaw filmi çekerken, keşke bir oscar verselerdi buna)

  * treebeard konuşmaları kitaptan alıntı fakat kitapta replikleri söyleyen tom bombadil.

  * sarumanın isengardda urukhai ve orcları topladığı sahnede, ordudan çok güçlü bir ses geliyor, fakat normalde o sahnedeki askerler bilgisayarla çoğaltıldığı için böyle bir ses çıkması mümkün değil. o yüzden peter jackson, yeni zellandada bir stadyuma giriyor bir maç oynanırken ve seyircilerden urukhai sesi çıkarmalarını rica ediyor. ve o çıkan sesleri kaydediyor.

  * bernard hill önce gandalf rolü için düşünülmüş.

  * migfer dibi kusatmasi setinin yapımı 7 ay sürmüş.


  (venus - 17 Şubat 2006 16:10)