Süre                : 2 Saat 6 dakika
Çıkış Tarihi     : 22 Kasım 2006 Çarşamba, Yapım Yılı : 2006
Türü                : Aksiyon,Cinayet,Bilim Kurgu,Heyecanlı
Ülke                : ABD,İngiltere
Yapımcı          :  Touchstone Pictures , Jerry Bruckheimer Films , Scott Free Productions
Yönetmen       : Tony Scott (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Bill Marsilii (IMDB)(ekşi),Terry Rossio (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Denzel Washington (IMDB), Paula Patton (IMDB)(ekşi), Val Kilmer (IMDB)(ekşi), Jim Caviezel (IMDB)(ekşi), Adam Goldberg (IMDB)(ekşi), Elden Henson (IMDB), Erika Alexander (IMDB)(ekşi), Bruce Greenwood (IMDB), Matt Craven (IMDB), Donna W. Scott (IMDB), Elle Fanning (IMDB), Brian Howe (IMDB), Enrique Castillo (IMDB), Shondrella Avery (IMDB), John McConnell (IMDB), Dane Rhodes (IMDB), Clay Steakley (IMDB), Lorry Houston (IMDB), Ted Manson (IMDB), Yvonne Landry (IMDB), Brian F. Durkin (IMDB), Kenneth Lee (IMDB), Scott Alan Smith (IMDB), Nadia Shazana (IMDB), Lew Temple (IMDB), J. Todd Smith (IMDB), Jerrod Paige (IMDB), John Will Clay (IMDB), Scott Klace (IMDB), Andy Umberger (IMDB), Patt Noday (IMDB), Ritchie Montgomery (IMDB), Randy Austin (IMDB), Rio Hackford (IMDB), Gary Grubbs (IMDB), Bill Ladd (IMDB), Lara Grice (IMDB), Michael Arata (IMDB), Sylvia Jefferies (IMDB), Julia Lashae (IMDB) >>devamı>>

Deja Vu ' Filminin Konusu :
Kısaca Deja Vu olarak bilinen olayın rahatsız edici gizemini herkes bir şekilde deneyimlemiştir. Birisiyle yeni tanıştığınızda sanki onu yıllardır tanıyormuş gibi bir hisse kapılırsınız. Veya herhangi bir yere ilk defa gittiğiniz halde sanki orada daha önce bulunmuş gibi hissedersiniz. Kısacası Deja Vu adı verilen duyguyu bilmeyen yoktur denilebilir. Peki, ya bu tuhaf ve tüyler ürpertici duygu aslında geçmişten gönderilen bir uyarıysa… Veya bilinmeyen geleceğe dair ipuçlarını barındırıyorsa...   Yapımcı Jerry Bruckheimer ve yönetmen Tony Scott’un yeni aksiyon-gerilim çalışmasında deja vu duygusu başroldedir. İnsanların hayatını paramparça eden bir suç olayını araştırmakta olan ATF ajanı Doug Carlin’e (Denzel Washington) hiç umulmadık bir anda rehberlik eder.   New Orleans’taki bir feribota konulan bombayla meydana gelen büyük patlamanın ardından kanıt toplaması için çağrılan Carlin, insanların beyninin içindeki “deja vu”ların herşeyden daha güçlü olduğunu keşfeder. Bu da, yüzlerce masum insanın hayatını kurtarmak için beyninin en derin dönemeçlerinde bir yolculuğa çıkmasına yol açar.


 • "bir anı birden çok kez yaşamış olma hissibir anı birden çok kez yaşamış olma hissi"
 • "bu nick'li bir insana -genelde bayan- "sanki sizinle daha once konu$mu$tuk eki eki" denir ."
 • "matrix te sinematografiye yansitilamayacagini gordugumuz olgu"
Facebook Yorumları
 • comment image

  beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışması, bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayı daha önce yaşamış gibi olur. sinir aksonlarındaki minik bir sapmadan kaynaklanır.


  (clown - 11 Nisan 2000 02:41)

 • comment image

  aga beynin zavallı vücutlara oynadığı, kendince eğlendiği bir olay. bilimselliğini, açıklamasını ben bilmem ama bana çok oluyor bu. böyle yolda yürürken mesela aha diyorum birazdan gülben ergen'den uçacaksın çalacak diyorum laak diye 5 saniye sonra bir yerden duyuyorum. uçacaksın örneğini de hani güncel bir şarkı olmasın diye verdim yoksa gülben ergen dinlediğim falan yok. tamam lan tamam dinlemiştim bir ara.

  neyse konu dağılmasın ama bu deja vu her gün olmasa da 2-3 günde bir olur bana. hani sadece yaşamışım gibi de gelmez böyle 2-3 saniye sonrasında ne olacağını söylerim kendi kendime ve %71 de kendime söylediğim şey gerçekleşir. bilmiyorum ya nostradamus'un bir alt versiyonu bir insanım ya da gerçekten kafayı sıyırdım bu sefer.

  şu ana kadar anlattıklarım benim için normal ama geçenlerde bu deja vu sikinin öyle bir türlüsü geldi ki başıma bunca yıllık ateistim açıklayamayıp namaza duruyodum az kalsın:

  yıllık izinde karaman'dayım arkadaşın yanında (he ne var yıllık iznimde karaman'a gidiyom ne bakıyon) 23 ekim 2013 galatasaray köbenhavn maçını izlemeye bir kahveye gittik. kahvenin alt katına indik hem de böyle karanlık bir yer, telefon çekmiyor öyle değişik bir yer. neyse oturduk. kahvenin gençleri votka getirmişler gizliden pet şişelere bölüştürüp maç boyunca çaktırmadan demlenecekler. lan işte o an deja vu zinciri başladı resmen bende böyle 10 dakika falan süren o şişeyi görür görmez. aha dedim şimdi eleman bana soracak sen de ister misin diye çaat sordu "birader ister misin" diye. hadi teklif edebilirler misafirim normaldir dedim ama yok durmadı aha dedim şimdi diğeri "adam bizim gibi ayyaş mı pet şişeden içsin sefil gibi" diyecek dedim içimden ama bir yandan da demesin diye dua ediyorum, korkuyorum kendimden amına koyim. çaat söyledi allahım kafayı yiyecem. bitsin diye yalvarıyorum artık ama durmuyor aha dedim şimdi çocuk yere biraz votka dökecek 10 saniye sonra eline başka biri çarptı votka yere döküldü amına koyim bildiğin korku filmlerindeki psişik sorunlu veletler gibiyim. gözlerim kocaman açıldı kimseye de bir şey diyemiyorum. ne diyecem? ben karaman'da izbe bir kahvenin alt katında votkayı pet şişeye dolduran gençlerin muhabbetini daha önce yaşadım mı diyecem? tamam artık herhalde diyorum erdim bundan sonraki hayatım böyle geçicek sıçtım falan. kadınlar ne ister'i düşünüyorum bir yandan iyi olabilir, geliştirirsem maç sonuçlarını bile tahmin edebilirim falan diyorum. ama yok durmuyor deja vu akıyor resmen paçalarımdan. bunların hepsi 8-10 dakikada oluyor ha. aha dedim şimdi gol olacak. rıdvan gibi "gol olur" diyerek ekrana döndüm tam önceden sevinecem burak yılmaz kardeşim sağolsun kaçırdı %100'lük golü. benim deja vu da orada kırıldı her şey normale döndü. allah'tan kendisi bu ara beceriksiz de benim kahinlik olayımı başlamadan bitirdi. orada burak yerine drogba olaydı şimdiye medyum bürosu (var mı lan böyle bir şey) açmıştım.

  özetle sağol burak yılmaz. kazmalığın beni bu sıradan, güzel hayatıma geri döndürdü.

  bir de son olarak "uçacaksın" iyi gibiydi be. uçacaksın, uçacaksın havalara uçacaksın. bak uçtu bildim yine. tamam tamam sustum.


  (life is drunk - 11 Kasım 2013 20:20)

 • comment image

  içinde yaşadığımız sistemin simülasyon olduğunu ya da zamanın dairesel* olduğunu düşünmek kadar akıllıca, simülasyonun yalnızca bize gizli işaretler vereceğini düşünecek kadar iyimser ve bencilce, gerçek'ten ayırt edilememe iddiasında ve başarısında olan simülasyonda işleyişsel hata bırakılacağını veya işleyişsel hata olarak sadece dejavunun olabileceğini düşünecek kadar ahmakça, "ama bu daha önce oldu eminim" diyecek kadar da insancadır.

  beynin lobları arasındaki milisaniyelik gecikme diyip kestirip atılacak kadar vurdumduymazca değil. yaşadığımız ve yaşayacağımız her bir anın, her an yaşanıyor olduğuna ve bizim bunlar arasında sadece oynatılan filmin fotoğraf karelerinde gibi ileri doğru yolculuk ettiğimize inandıracak kadar paranoyakça bir insanlık hali.


  (zokondor - 18 Temmuz 2014 00:00)

 • comment image

  arada bi beyin yorgunluk veya baska sebeplerden oole bi duruma gelir ki, bir goruntu, ses, veya bunun gibi iceri giren herhangi bisey giris (oorenilme) ani sirasinda farkedilmez, beyin onu bi anda icerde buluverir. bu da hatirlama gibi bi histir, cunku ne zamandan beri o ani'nin orda oldugu bilinmez.


  (mc - 23 Mart 1999 00:00)

 • comment image

  bir anı birden çok kez yaşamış olma hissi

  bir anı birden çok kez yaşamış olma hissi


  (levantin - 4 Ekim 2005 14:44)

 • comment image

  zihin aynen bir bilgisayar gibi çalışır, her bilgiye bir tarih atar, created modified gibi. bazen bu ilişki aşırı şartlar sebebiyle(stress,alkol,radyasyon) hatta sebepsiz yere bozulur , o an gördüğünüz bişeye geçmiş bir tarih etiketi yapıştırır beyin. kısaca yer zaman ilşkisinin bozulması sonucu oluşur, bir arızadır,iyi bişey diildir yani.


  (trenchkot - 19 Mart 2000 00:52)

 • comment image

  bu nick'li bir insana -genelde bayan- "sanki sizinle daha once konu$mu$tuk eki eki" denir .


  (set - 13 Mayıs 2001 10:52)

 • comment image

  şaşırtıcı karşılaşma

  "çok eskiden yaşadım bu anı ben"
  dersiniz şaşkınlık içinde.
  ilk girdiğiniz bir ev, bir merdiven,
  birden güneş vuran pencere,

  ve tam sırasında tiren düdüğü...
  işte böyle gelmişti siz dünyada
  değilken bir gün öğle üstü
  bu renklerle bu sesler bir araya.

  yaşamak anımsamak mıdır yoksa?
  sanmam, biz de bir sestik belki
  birileri için yıllar önceki
  şaşırtıcı karşılaşmada.

  melih cevdet anday


  (sddksuhvs - 29 Eylül 1999 00:00)

 • comment image

  deja vunun bilişsel psikolojideki açıklaması şöyledir; uyaranı bilişsel sisteme ileten iki yol vardır, bunlardan biri kısa yol acil anlarda kullanılır, kaç ya da saldır yönergesini hızlandırmak için, diğeri ise normal durumlarda kullanılan uzun yoldur, bellek gibi değerlendirme ölçütlerini içerir. bazen aslında öyle olmayan uyaranlar bile tehlikeli algılanıp kısa yoldan iletilir ancak bir kaç milisaniye farkla uzun yol da işler ve birey kısa yoldan gelen uyaranı ikinci kez uzun yolla alır. böylece daha önce bu uyaranla karşılaştığını zanneder.


  (chilar - 18 Ekim 2003 23:42)

Yorum Kaynak Link : deja vu