Süre                : 28 dakika
Çıkış Tarihi     : 21 Aralık 1998 Pazartesi, Yapım Yılı : 1998
Türü                : Animasyon
Taglar             : hareketi durdurun,Parça bilgisayar animasyonu
Ülke                : Rusya,İngiltere
Yapımcı          :  BBC Wales , Christmas Films , Home Box Office (HBO)
Yönetmen       : Jonathan Myerson (IMDB)(ekşi), Iain Gardner (IMDB), Dave Antrobus (IMDB)(ekşi), Mic Graves (IMDB)(ekşi), Claire Jennings (IMDB)(ekşi), Les Mills (IMDB), Ashley Potter (IMDB), Joanna Quinn (IMDB), Renat Zinnurov (IMDB), Aida Zyablikova (IMDB)
Senarist          : Geoffrey Chaucer (IMDB)(ekşi),Jonathan Myerson (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Robert Lindsay (IMDB)(ekşi), Neil Dudgeon (IMDB)(ekşi), Michael Feast (IMDB)(ekşi), Tim McInnerny (IMDB)(ekşi), Bill Nighy (IMDB)(ekşi), Billie Whitelaw (IMDB), John Wood (IMDB)(ekşi), Imelda Staunton (IMDB)(ekşi), Ronan Vibert (IMDB), David Troughton (IMDB), Juliet Aubrey (IMDB), Sean Bean (IMDB), Tom Baker (IMDB), Bernard Cribbins (IMDB), Tony Curran (IMDB), Amita Dhiri (IMDB), Ken Dodd (IMDB), Richard Griffiths (IMDB), Wayne Foskett (IMDB), Douglas Hodge (IMDB), Mark Williams (IMDB), Saeed Jaffrey (IMDB), Geraldine Somerville (IMDB), Lionel Jeffries (IMDB), Adam Kotz (IMDB), Liz Smith (IMDB), Jonathan Cullen (IMDB), Doon Mackichan (IMDB), Haydn Gwynne (IMDB), Pip Miller (IMDB), Al Murray (IMDB), Dominic Rowan (IMDB), Patsy Rowlands (IMDB), David Schneider (IMDB), John Gordon Sinclair (IMDB), John Fortune (IMDB), David Bradley (IMDB), Abigail Cruttenden (IMDB), George Allanbury (IMDB), Bruce Alexander (IMDB) >>devamı>>

Ödüller      :

BAFTA:BAFTA Film Award-Best Animated Short Film


 • "(bkz: canterbury hikayeleri)"
 • "yazılan ilk hikayelerden (bkz: decameron)"
 • "pasolini tarafindan adapte edilip 1972'de film haline getirilmis."
 • "seven filminde bu kitaplardan da bahsedilir. orjinalini anlamak cok kastiriyor."
 • "canterburyde bu hikayelerin anlatıldıı müze gibi biyer var.içerde büsürü insan maketi var ve bunları seslendirmişler.hepsi bişeyler anlatıyo işte."
 • "ingiliz rönesansının başlangıcı...insanlar tek tek ele alınır, ilk kez allegorik tipler yerine karakterler karşımıza çıkar. dinsel kaygılar yoktur. çok eylencelidir."
 • "(bkz: geoffrey chaucer)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  başlangıcının nisan ayı olması ayrı bir enteresanlıktır, ingiliz edebiyatında ilk kez baharda yola çıkılmıştır, sonrasında gelenek olur; içinde nisan geçen birşey görüldüğünde rahatlıkla gönderme yapılabilir.


  (catharsis - 24 Şubat 2001 13:18)

 • comment image

  canterburyde bu hikayelerin anlatıldıı müze gibi biyer var.içerde büsürü insan maketi var ve bunları seslendirmişler.hepsi bişeyler anlatıyo işte.


  (peb - 18 Haziran 2001 18:37)

 • comment image

  ortaçağ ingiliz toplum yapısının her kesitini incelemeyi başarmış, çok mühim bir eserdir. canterbury'e doğru yola çıkan hacıların, bir handa oturup birbirlerine anlattıkları hikayelerden oluşur. geoffrey chaucer'dır yazarı. italo calvino da buna benzer bir eser kazandırmıştır modern edebiyata. (bkz: kesişen yazgılar şatosu)


  (ravena - 23 Ağustos 2001 02:59)

 • comment image

  1350-1400'lü yıllarda yaşamış olan ingiliz şair geoffrey chaucher'ın canterbury'e kutsal bir gömüte ulaşmak için hep birlikte yolculuk eden bir grup hacıyı ve onların yolda vakit geçirmek için biribirlerine anlattıkları hikayeleri anlatan uzun, çok uzun, fazlasıyla uzun fakat tamamlanmamış şiiri. orijinali eski ingilizceyle yazılmıştır.


  (eowyn - 7 Ocak 2000 09:47)

 • comment image

  ingiliz rönesansının başlangıcı...insanlar tek tek ele alınır, ilk kez allegorik tipler yerine karakterler karşımıza çıkar. dinsel kaygılar yoktur. çok eylencelidir.


  (amandine - 7 Ocak 2000 16:37)

Yorum Kaynak Link : the canterbury tales