Çıkış Tarihi     : 01 Ocak 1800 Çarşamba, Yapım Yılı : 0
Türü                : Döküman
Taglar             : Bir sözcük başlığı,Başkaldırı
Ülke                : İngiltere
Yapımcı          :  Quality Time TV
Yönetmen       : Rebecca Ciallella (IMDB), Lou Hamilton (IMDB)(ekşi), Alice Yglesias (IMDB)

Death ' Dizisinin Konusu :
> Austin’in en ünlü DJ’I olan, Jungle Julia (Sydney Tamiia Poitier) en yakın arkadaşları Shanna ve Arlene’le (Jordan Ladd and Vanessa Ferlito) eğlenmektedir. Sabaha kadar eğlenen üçlü bir şeyin farkında değildirler. Yaptıkları her şeyi izleyen biri vardır, Stuntman Mike (Kurt Russell), yüzünde derin bir yarası ve korkutucu bir arabası olan eski bir dublördür. Günlerdir kızları izleyen Mike, gecenin bitiminde, sabaha karşı yola koyulan kızların peşinden gider. Filmde Rosario Dawson, Tracie Thoms, Mary Elizabeth Winstead, Zoë Bell, Rose McGowan, Omar Doom ve Eli Roth da rol alıyor.

Ödüller      :

BAFTA:BAFTA TV Award-Best New Director (Factual)


 • "dinlerken ibadet ettigimi hissettigim grup.."
 • "bugün basçısı scott clendenin de ebediyete intikal etmiştir."
 • ""death is the second oldest of the endless. it's hard not to love her. she loves you, after all."- neil gaiman"
 • "vakt-i zamanında canlı performanslarını izleyip dinleyebilmiş insanların kulaklarını koparıp, gözlerini oyup kendime monte etmek istediğim gruptur."
 • "grace'in ruhuna elfatiha...veleddallinamin."
 • "floridali bu adamlar.."
 • "bana biri "müzik ne demek?" diye sorsa alacağı cevaptır."
 • "öyle büyük bir gruptur ki dinlerken kendinizi özel hissedersiniz."
 • "amerika'dan çıkan belkide en iyi şeydir.."
 • "müziğin 1. dereceden tanımı."
 • "death (metal) deyince akla ve dile ilk gelen grup. death metalin isim babasi. huzur icinde uyu chuck"
Facebook Yorumları
 • comment image

  "while korn is enjoying the success of their release, follow the leader, down in the shadowy, dark corridors of metal's underground world lurks an even more fierce, brutal, frightening and ugly musical beast called death. what many of today's young headbangers don't know is the origin of metal's jagged riffs, raging breakdowns, vocal conniption fits and growls that existed long before the coal chambers, vision of disorders, and limp bizkits of the world. many of those heavy riffs that have kids' ears glued to their stereo speakers are far from new, and the credit should be shared where it is due. chuck schuldiner, the mastermind and creator of the gruesome band, death, is what some would call a pioneer in that genre. even though death metal is treated like an unwanted stepchild in the music industry, musically, it is a force to be reckoned with and not to be taken lightly."

  *


  (alpinsamuray - 6 Temmuz 2006 15:29)

 • comment image

  bilincaltinizi notalara dokup, size geri veren grup (bkz: individual thought patterns). cikardiklari islere dair yegane hayal kirikligim, onlari bir kez olsun canli izleyemeden chuck in ucup gitmesidir. kisisel olarak muzik de karsima cikmis en iyi birkac seyden biri.


  (toruzdeyn - 17 Şubat 2006 10:13)

 • comment image

  floridali muzik grubu..bazilarina gore death metal in babasi.. chuck schuldiner grubun kurucu ve beyni olmakla brb james murphyler,richard christyler gibi baba adamlar da geçmiştir.. chuck in gitar riffleriyle vokali çok uyumludur..sarki sozleri anlamlidir.. karizmatik ama çalmasi zor özel b.c. rich gitari vardir.. solo atarken serçe parmagini kullanmayip 3 parmakla halleder olayi... deathin 2. gitaristi,davulcusu ve chuckin oldugu control denied die bir kardes grubu vardir. chuckin beynindeki ur ameliyatla alindigi icin grup dinlenmektedir. chuck in annesinin ameliyat parasi icin grup fanlarindan para istemesi tartisma yaratmistir,ama adam sevilmektedir ve pamuk eller cebe gitmistir. son albumunun ic kapagindaki"dont let anyone take your desire,dreams and ambitions.." ve spirit crusherdaki "human at sight,monster at heart,dont let inside,it could tear u right apart.." laflari deathi gozumde iice kral yapar,yukseltir,yuceltir...


  (boqadam - 22 Ağustos 2001 02:42)

 • comment image

  vakt-i zamanında canlı performanslarını izleyip dinleyebilmiş insanların kulaklarını koparıp, gözlerini oyup kendime monte etmek istediğim gruptur.


  (031929 - 24 Şubat 2014 02:45)

 • comment image

  goran bregovic'in baska bir saheseri. hayatimda duydugum en guclu sarki. ozellikle bir kadinin once sessiz sonra sesli cigligiyla baslayan ikinci bolumu akillara durgunluk verir. sarkidaki davullar zaten kalbimi basindan beri calar.
  ormanda yagmur altinda aglamaktir bu sarki.

  filmde* de cok uygun, guclu bir sahnede duyuyorduk yanlis hatirlamiyorsam.

  ayni sarkinin baska bir versyonu icin (bkz: 7/8 & 11/8)


  (bleneak - 31 Mart 2004 07:29)

 • comment image

  arizona dream'in ölüm müziği. kesik kesik nefeslerle iyice gerilip birdenbire patlayışı muhteşemdir. kadınların çığlıkları insanın içini yakar. melodisi de kına havası gibi bişelere benziyo inceden.. "uğurlama" tam..
  bi şarkı ancak bu kadar benzeyebilir ölüme.
  (bkz: goran bregovic)


  (cisterna - 14 Şubat 2004 01:27)

 • comment image

  öyle saçma sapan bir anda gelir ve sizi bulur ki bu grup neye uğradığınızı şaşırırsınız. mesela ankarada iki kız arasında yaşanan kavga'da kızın üzerindeki tişörtü gördüm diye hemen açıp koca bir albümü dinlemeye başladım. farkettim ki bayadır metal dinlememişim.

  zaten bir metalcinin yolculuğu adlı belgeselde bi abla "hiç bir insan ben bir dönem metalciydim demez, o hep metalci kalır" lafını hatırladım. aha hak verdim şimdi.


  (kevin - 13 Nisan 2013 00:06)

 • comment image

  en iyi metal gruplarından biridir.

  chuck schuldiner öldüğü için yazmak belki anlamsız, yazmak bir şeyi değiştirmeyecek sonuçta, fakat genede yazalım: chuck yaşasaydı da the sound of perseverance albümü death'in son albümü olacaktı büyük bir ihtimalle ve chuck schuldiner, death macerasını tamamen kapatıp, sadece control denied grubuna yönelecekti muhtemelen. tartışılabilinir, fakat bir kısım fanların dediğinin aksine death ikinci planda da olmayacağını, -ölmeseydi eğer- death'i tamamen bırakacağını düşünüyorum ben. "daha ne albümler görecektik be" benzeri söylemleri death başlığı altında söylemek belki de bu yüzden manasızdır. böyle düşünmemin genel sebebleri şunlar:

  * chuck schuldiner sürekli değişen ve rahatsızlık duyduğu vokalini tamamen bırakmak istiyordu. symbolic albümünden itibaren istemeden değişen vokali çoğu kişiyi şaşırtsa da onu aşırı derecede rahatsız ediyordu. bu durum o kadar artmıştı ki; kendi vokali bestelerini ve melodilerini mahvettiğini düşünüyordu son albümde. vokalini sadece çığlık olarak da görmeye başlamıştı. hatta symbolic albümünden sonra 1996 yılında control denied grubunu kurdu, ki symbolic albümü öncesi yani vokali ile ilgili bir sorunu yokken böyle bir farklı projenin varlığından, olabilmesinden hiçbir zaman söz etmemişti. bu derece takıntı yapması nedeniyle tim aymar gibi bir vokal bulduktan sonra tutup da death'e tekrar dönüp vokal yapacağını hiç sanmıyorum.

  * chuck schuldiner, death isminden de hiç hoşlanmıyordu. onun da söylediği gibi chuck'ın gençlik ateşiyle aldığı kötü anlamlı bir isimdi death. kurulduktan bir süre sonra böylesine felsefi ve yaşam üzerine sözler yazmış bir gruba death yani ölüm ismi çok uygunsuzdu. bundan sürekli rahatsızlık duyuyordu ve grubun ismini değiştirmesi artık mümkün değildi. ayrıca logo durumu var: her ne kadar logodaki yanan ters haç, orak gibi şeyler atılmaya çalışılsa da bundan kurtulanamıyordu. eğer dikkat edilirse sürekli logodaki kötü çağrışımlı şeyler atılmaya çalışılmıştı ilerleyen albümlerde fakat tamamiyle kurtulmak mümkün değildi bunlardan.

  * death gerek ismi ve gerek müziği nedeniyle sürekli death metal etiketi alıyordu. şüphesiz chuck'ın en sevmediği şeylerden biri de buydu. müziğin daha doğrusu metal müziğin kategorize edilmesine şiddetle karşı çıkıyordu ama sürekli "death metal'in babası" diye anılıyor, grup ve kendisi sürekli bu şekilde kategorize ediliyordu. belirtmeliyim ki kendisi death metal diye bir şey olmadığını daha doğrusu kendisinin böyle bir tarz yapmadığını, yaptığı tek şeyin metal olduğunu söylüyordu sürekli.
  ayrıca büyük bir ihtimal gerek vokali, gerekse grubun ismi ne olursa olsun death metal şeklinde anılmasına sebep olcaktı. chuck bunun farkına varmıştı çok büyük bir ihtimalle. control denied şeklinde bir isim ve daha klasik metale uygun ama çok güçlü bir vokalle devam edecekti.

  * chuck schuldiner bilindiği gibi en mütevazı müzisyenlerden biriydi. birkaç röportajıda da söylediği gibi death'in tek adamı gibi anılmaktan, çok önplanda olmaktan ve sürekli elemanların değiştiği için diktatör gibi anılmaktan hoşnut değildi. vokali de yapması onu çok çok önplana çıkarıyordu ve chuck = death anlayışı oluşmuştu bile. sadece gitar çalarak, beste yaparak ve değişmeyen elemenlardan oluşan bir grup yaratarak biraz daha geri planda kalmak istiyordu muhtemelen. chuck'ın death'deyken neredeyse her albümde bambaşka müzisyenlerle çalışması grubu herkesin gözünde chuck'ın grubu yapıyordu ve bazıları tarafından yaptıkları diktatörce görülüyordu, biliyoruz ki chuck bu durumdan hiç hoşnut değildi. bu yeni proje kemik kodro ile devam ettiği sürece eskisinden farklı bir algı oluşacaktı şüphesiz.

  * chuck'ın müziği death'deki vokali nedeniyle heavy metal başta olmak üzere metal camiasında bir takım kişiler tarafından hor görülüyor ve önyargıyla yaklaşılıyordu. control denied ile bunun önüne geçebilirdi.

  * chuck'ın bir röportajında da belirttiği gibi chuck sadece müziğiyle konuşulmak ve müziğinin olabildiğince ciddiye alınmasını istiyordu. bu yüzden, özellikle son konserlerinde hiçbir şekilde headbang yapmadığı gibi, kot ve düz bir tişört benzeri çok sade kıyafetlerle sahneye çıkmayı tercih ediyordu, diğer grup üyelerinin de bu şekilde çıkmasını istiyordu. biraz da bu yüzden progressive gibi ciddi bir müziğe yönelmiş olabilir, zira daha ciddidir.
  bu maddenin özünde demek istediğim; death gibi çığlık ya da brutal vokalli, sert ve gayri-ciddi şarkıların da bulunan bir maziye sahip olan, isminde hayır olmayan bir grubu ciddiye almak, grubu bilmeyen biri için oldukça zordur. günümüzde de görülmektedir ki death dışında da cynic, atheist gibi üst düzey kaliteli ve ciddi gruplar bile death metal türü altında anıldığı için olması gereken saygı ve ciddi yaklaşım gözlenlenemebiliniyor dinleyicilerde. death metal türevi müzikler genel olarak gayri-ciddi ve anlamsız anılagelmiştir en baştan itibaren.

  * dinleyenlerin de fark edeceği gibi, chuck sürekli kendini ve müziğini geliştiren, hiçbir zaman aynı şeyi yapmayan ve sürekli yeni bir şeyler deneyen bir müzisyendir. kısıtlı ve kötü olduğunu düşündüğü kendi vokali yerine, daha çeşitlli vokaller yapabilen bir vokalistle çok daha iyi ve farklı şeyler yapabilceğini biliyordu.

  * birkaç söyleyişisinde de belirttiği gibi daha fazla insana hitap etme isteği de vardı. control denied gibi bir grupla kıyaslayınca death'in hitap ettiği kesim daha dar olmakta ister istemez.

  daha birçok sebep sıralanabilinir sanırım. belki tim aymar control denied'dan ayrılsaydı ve chuck istediği gibi bir vokali bulamasaydı geçici olarak death'e dönme durumu olabilirdi tabii ki. ya da müzik şirketlerin baskısı sonucu. ama onun dışında death'e tekrar dönmeyeceğini ve chuck'ın death dosyasını tamamen kapattığını düşünmek gayet de akla yatkın görmekteyim ben. bu değişiklikleri death üzerinden yapmak yerine, bu grubu tamamen bitirip yeni bir grup kurmak, yeni bir sayfadan ilerlemek daha mantıklıydı sonuçta. kısacası chuck'ın yaşaması ya da ölmesi death için çok bir şey ifade etmeyebilirdi. belki de misyonunu tamamlamış bir gruptu death.


  (the march of the white queen 2 - 18 Kasım 2012 23:40)

 • comment image

  anlatılamayanı hissettiren, boyut kazanması için ete kemiğe ihtiyacı olmayan ruh misali müzik tabloları yapan ve bir daha yeni üretimi olmayacağı için her dinlediğimde üzüldüğüm dünya dışı, kalp gözü, ruh sökücü müzisyenler.


  (kage - 14 Şubat 2009 11:35)

 • comment image

  death (metal) deyince akla ve dile ilk gelen grup. death metalin isim babasi. huzur icinde uyu chuck


  (headhunter - 4 Mart 2002 00:08)

Yorum Kaynak Link : death