Süre                : 11 dakika
Çıkış Tarihi     : 02 Mayıs 2011 Pazartesi, Yapım Yılı : 2011
Türü                : Animasyon,Komedi,Aile,Fantazi,Romantik
Ülke                : İngiltere,İrlanda,ABD
Yapımcı          :  Cartoon Network Development Studio Europe , Studio Soi , Boulder Media
Yönetmen       : Mic Graves (IMDB)(ekşi), Antoine Perez (IMDB)(ekşi), Richard Overall (IMDB)
Senarist          : Benjamin Bocquelet (IMDB),Tobi Wilson (IMDB)(ekşi),Joe Parham (IMDB),Joe Markham (IMDB),James Hamilton (IMDB),Jon Foster (IMDB),James Lamont (IMDB),Mic Graves (IMDB),Louise Coats (IMDB),Ciaran Murtagh (IMDB),James Huntrods (IMDB),Nathan Auerbach (IMDB),Daniel Berg (IMDB),Jon Brittain (IMDB),Guillaume Cassuto (IMDB),Tom Crowley (IMDB),Sam Ward (IMDB),Timothy Mills (IMDB),David Cadji-Newby (IMDB),Tony Hull (IMDB),Richard Overall (IMDB),Tom Neenan (IMDB),Andrew Jones (IMDB),Jess Ransom (IMDB),Andrew Brenner (IMDB),Moray Hunter (IMDB),Chris Garbutt (IMDB),Tommy Panays (IMDB),Yann Benedi (IMDB),Antoine Perez (IMDB),Mark Evans (IMDB),Richard Preddy (IMDB),Phil Whelans (IMDB),Andy Wolton (IMDB),Joseph Pelling (IMDB),Jon Purkis (IMDB),Becky Sloan (IMDB),Eddie Robson (IMDB)
Oyuncular      : Dan Russell (IMDB)(ekşi), Teresa Gallagher (IMDB)(ekşi), Jacob Hopkins (IMDB), Terrell Ransom Jr. (IMDB), Kerry Shale (IMDB)(ekşi), Kyla Rae Kowalewski (IMDB)(ekşi), Logan Grove (IMDB)(ekşi), Kwesi Boakye (IMDB)(ekşi), Tony Hull (IMDB), Hugo Harold-Harrison (IMDB), Jessica McDonald (IMDB), Sandra Dickinson (IMDB), Mic Graves (IMDB), Nicolas Cantu (IMDB), Donielle T. Hansley Jr. (IMDB), Adam Long (IMDB), Alix Wilton Regan (IMDB), Steve Furst (IMDB), Lewis Macleod (IMDB), Tony Beck (IMDB), Rupert Degas (IMDB), Stefan Ashton Frank (IMDB), Alex Jordan (IMDB), Richard Overall (IMDB), Simon Lipkin (IMDB), Max Cazier (IMDB), Fergus Craig (IMDB), Hugh Harrison (IMDB), Colin McFarlane (IMDB), Christian J. Simon (IMDB), Maria Teresa Creasey (IMDB), Clive Russell (IMDB), Benjamin Bocquelet (IMDB), Shane Rimmer (IMDB), Greg Eagles (IMDB), J.R. Richard (IMDB), Rich Fulcher (IMDB), Gavin Bryson Thompson (IMDB), Brian Blessed (IMDB), Naomi McDonald (IMDB) >>devamı>>

The Amazing World of Gumball (~ Gumball'un Muhtesem Dünyasi) ' Dizisinin Konusu :
he Amazing World of Gumball, Ben Bocquelet tarafından yapılmış Amerikan-İngiliz çizgi dizisi. Yapımcısı Ben Bocquelet'tır. İlk yayınını İngiltere'de 2 Mayıs 2011'de, ABD'de 9 Mayıs 2011'de, Türkiye'de ise 1 Kasım 2011'de Cartoon Network'te yapmıştır.

Ödüller      :

BAFTA:BAFTA Children's Award-Best Writer


 • "oldukca eglendigim cizgi film gumball ve darwin klozetten ciktiklari zaman babalari:"sizi mi yemisim" dediginde baya tutamadim kendimi."
 • "moral düzeltici, mügemmelötesi çizgi film. adventure time ve regular show'la kutsal üçlüyü oluşturuyor benim için. darwin'e de ekstra hastayım bu arada, seslendirmesini yapan arkadaşa öpüjükler!"
 • "76. bölümü ile final yaptıktan sonra, 3. sezonda çizilmeye başlamış ve şimdiye kadar 13 bölüm yayınlanmış. allah'ım oley!!! (29 yaşındayım)"
 • "the extras isimli figuran karakterlerin olduğu bölümde, mezarlıkta mekik çeken zombi sahnesiyle yarmıştır."
Facebook Yorumları
 • comment image

  ilk gördüğümde, klasik moron bebek çizgilerinden zannettiğim ama bir kaç dakikadan sonra kendini baya sevdiren, severek izlediğim tüm çizgi dizilerin en iyi yanlarını almış gibi görünen, ben bocquelet tarafından yapılmış amerikan-ingiliz çizgi dizisi.
  the simpsons dan tut, family guy'a johnny bravo'ya, south park'a hatta sünger bob'a bile yakın enstantaneler bulmak mümkün. hatta aile yapısı olsun, çevre koşulları olsun oldukça kompleks ve atıflarla dolu olduğunu düşününce bir yetişkin dizisi olduğu söylenebilir. hiç değilse gumball'ın en iyi arkadaşı ve kardeşi olan "darwin"in, bir zamanlar gumball'ın beslediği bir balık olduğunu öğrenmek bile hoş.


  (mr paradox - 20 Kasım 2011 10:47)

 • comment image

  cartoon network'ün en muhteşem çizgi dizisi. tek rakibi bundan hemen sonra yayınlanan "regular show"dur.

  evrim geçirip gumball'ın kardeşi olmuş japon balığı darwin aklıma geldikçe gülmekten ölüyorum. bir de gumball'ın kardeşi çok şirin. dizide muz, yer fıstığı, dinozor, koyun, bulut gibi abuk sabuk karakterler var. olaylar gerçek resimlerin üstünde geçiyor. gerçekten ilginç ve izlenmesi gereken bir çizgi dizi.

  bu dizinin sadece çocuklar için olmadığı aşikar, bir çizgi diziye benzetmem gerekirse bu çizgi dizi spongebob squarepants olurdu.


  (tnrr - 7 Nisan 2012 17:26)

 • comment image

  gumball'ın mahallenin en budalasını seçmek için düzenlediği turnuvaya hakem olarak katıldığı sırada yanlışlıkla aldığı evlenme teklifi için "çok ani oldu, kafam çok karıştı, evet mi desem hayır mı?" diye uzun uzun düşünen bir babaya sahip olduğu çizgi filmdir.

  edit: ayrıca şu ve şu sahnelerin de hakkını yememek lazım.

  --- spoiler ---

  darwin: mankenlik gibi mi? bu harika, benden çok iyi manken olur.
  gumball: nedenmiş o?
  darwin: elmacık kemiklerim mükemmel.
  gumball: orda kemik mi var?
  bu esnada parmağını darwin'in yanağına bastırır, bastırır, bastırır ve elmacık kemiklerine ulaşır.
  gumball: evet varmış.

  ---
  spoiler ---

  --- spoiler ---

  görevli: 18 yaşını geçtiniz mi?
  gumball: hem 8 hem 10 olmuşsak sayılır mı?
  görevli: hmm sanırım evet.

  ---
  spoiler ---

  ayrıca favorilerim:

  the job
  the vacation
  banana

  sinirli edit: kaldırıp durmayın şu videoları !

  http://www.youtube.com/watch?v=v43gculf4ig
  http://www.youtube.com/watch?v=iksh_aof50u

  daha yenilemem:

  banana whistle song
  alligators on a train


  (okuryazarchen - 13 Aralık 2012 00:47)

 • comment image

  --- spoiler ---

  bölümlerinden birinde gumball ve darwin oyun oynayacaklar ama arkadaşlıklarının artık sıkıcı olmaya başladığından, eğlenemediklerinden bahsediyorlar ve başka arkadaşlar edinerek bu durumun üstesinden gelebileceklerini söylüyorlar. arkadaşı nerede bulacakları söz konusu olunca da gumball büyük bir keşif yapmışçasına darwin'e şöyle diyor:

  -okulda bir sürü insan var.

  (bkz: anlayan anladı)
  (bkz: puhahaha)

  ---
  spoiler ---


  (ucikibir - 4 Ocak 2014 23:03)

 • comment image

  benim en sevdiğim bölümü evde herkesin aynı saatte farklı kanal izlemek istediği ve kumandanın kaybolduğu bölümdür. bölüm the usual suspects e selam çakar.

  kumanda bölümü

  üşenmeyip konusunu yazmıştım ama izlemek kadar keyifli olmaz diye sildim.


  (taktaktaksii - 21 Şubat 2014 20:34)

 • comment image

  --- spoiler ---

  "
  gumball: rocky, bekle! senin daha önce kız arkadaşların oldu değil mi?
  rocky: tabii, binlerce.
  gumball: peki onlardan nasıl kurtuluyorsun?
  rocky: genelde gözlerimi kapatır kalbimi açarım, gözlerimi tekrar açtığımda da gitmiş olurlar.
  "

  ---
  spoiler ---


  (midesiz - 1 Mayıs 2014 23:39)

 • comment image

  filmlere yaptıkları göndermeler ve ince mizahı ile kalitesini fazlasıyla göstermekte,özellikle lotr ve jumanji bunlardan bazıları.bir bölümünde de prodigy'nin smack my bitch up şarkısı ve bir nebze de olsa klibine atıfta bulunmuşlardır(ghost bölümü).
  ailenin babası da bizim peter griffin ile aşırı derecede bir benzerlik içerisindedir.

  tanım:cartoon network'un en kaliteli üç çizgi dizisinden biri.


  (goodbye butters - 20 Haziran 2014 17:01)

 • comment image

  moral düzeltici, mügemmelötesi çizgi film. adventure time ve regular show'la kutsal üçlüyü oluşturuyor benim için. darwin'e de ekstra hastayım bu arada, seslendirmesini yapan arkadaşa öpüjükler!


  (mugettin - 1 Temmuz 2014 21:10)

 • comment image

  uzun zaman boyunca tanıtımlarına kanıp "3-5 yaş grubuna sesleniyor herhalde..." diye izlemediğim çizgi filmdi. sonra bir cumartesi gecesi denk geldim, o saatte izleyecek bir şey olmadığından bir bakayım dedim. (sanırım clone wars'u bekliyordum). gecenin bir vakti sessiz güleceğim diye bir tarafım yırtıldı. sonra da yatmadan önceki saate alındığından her akşam izlemeye başladım. 3-5 yaşındakileri bırak, 10-12 yaş grubunun bile yeterince keyif alamayacağı bir dizi bu.

  birbirinden farklı animasyon tekniklerini kullanmasına da bayılıyorum, senaryosuna da, bizdeki müthiş seslendirmesine de. anais favori karakterim. bazı bölümleri ne kadar tekrarlasalar da izlemekten bıkmadığımı farkettim, the game mesela. orada her defasında anais oyun kutusunun kapağına bakıp da "düğrülük mü cüsürüt mü?" diye şaşkın bir edayla okuduğunda kopuyorum. (bkz: doğruluk mu cesaret mi) juman-ji, lord of the rings, star wars ve daha nice göndermelerini izlemek müthiş keyifli.

  eski çocuklukları özleriz ama şimdinin çocukları da şanslı yav. allahtan çocukluğumu öldürmemişim de, koca adam olmama rağmen hâlâ çizgi filmlerden keyif alabiliyorum.


  (kitarobit - 4 Temmuz 2014 09:15)

 • comment image

  the dvd bölümünün sonunda gumball'ın söylediği şarkı -ya da soundtrack- fena halde dilime pelesenk oldu. evde işte kırda bayırda sadece bu şarkıyı söylüyorum.

  sözlerini de yazayım tam olsun:

  trendeki timsahlar senin üstüne atlar
  trendeki timsahlar senin üstüne atlar
  trendeki timsahlar senin üstüne atlar
  trendeki timsahlar senin üstüne atlar
  trendeki timsahlar senin üstüne atlar.


  (bu hikaye bitti mi - 25 Temmuz 2014 21:38)

 • comment image

  sanırım ambulans görevlilerinin yara bandı olduğu çizgi dizi. tavşanla kedi evlenmiş, bi kedi bi tavşan çocuklarının yanına hayranı olduğum balığı da evlat edinmişler. şahane ötesi tavşan babalarında sorumluluk kırıntısı yok falan. nefis. ayrıca türkçe seslendirilmiş hali daha sevimli, orjinal seslendirmeleri güzel değil bence.
  24 saat çıksın izlerim


  (banane yaaaa - 15 Ağustos 2014 16:50)

 • comment image

  an itibariyle yayınlanan bölümünde;

  gumball, hayatına gerekli düzeni vermek için bazı engelleri aşması gerekiyor. ilk engel bir canavar. onu dövüyor. ikinci engel bir ejderha, onu da dövüyor. sonra karşısına bir kadın çıkıyor ama gumball bir ilişki için hazır değil. onu da döverken, o cümleyi kuruyor:
  "sorun sende değil, bende"

  32 yaşında adamım lan ben. napıyosunuz siz *


  (bu hikaye bitti mi - 25 Ekim 2014 23:50)

 • comment image

  the curse isimli bölümde darwin ve anais'in şans üzerine yaptıkları konuşma yarmıştır.

  gumball'ın başına sürekli kötü olaylar gelmesi üzerine, darwin ona 'şanssız bir gün geçiriyorsun, sana şans tılsımı lazım' filan diyor. o sırada ailenin zeki çocuğu anais gelip olaya dahil oluyor;

  anais - çocuklar şans tılsımı ya da gökten bilet düşmesi gibi şeyler gerçek değil. gumball'a olanların bilimsel bir açıklaması olmalı. her şeyin açıklaması vardır.
  darwin - (gayet kendinden emin) öyle mi? öyleyse senin bilimin gökkuşağı sihrini nasıl açıklıyor hı?
  anais - ışığın atmosferdeki nemden geçerken kırılmasıyla.
  darwin - (anais'e alaycı bir tavırla bakarak) acı bir dünyada yaşıyorsun. gidelim gumball.

  ve arkasını dönüp gumball'ın kolundan tutarak uzaklaşır.

  darwin adamım ya.


  (jason305 - 18 Ocak 2015 16:06)

 • comment image

  vikipedi'de hakkında şöyle bir bilgi vardır:

  "türkiye'de bazı bölümdeki ayıp sahneler silinerek sunulmuştur. bazı bölümleri fazla şiddet ve cinsellik içerdiği için yasaklanmıştır. ek olarak türkiye'de sunulmayan bölümleri vardır. bu bölümlerin türkiye'de sunulmama nedeni çok fazla argo kelimelerin kullanılması ve cinselliğin ön plana çıkmasından kaynaklanır."

  neden ingiliz değilim ki :(


  (bu hikaye bitti mi - 31 Aralık 2014 21:11)

Yorum Kaynak Link : the amazing world of gumball