Süre                : 1 Saat 36 dakika
Çıkış Tarihi     : 10 Temmuz 2013 Çarşamba, Yapım Yılı : 2013
Türü                : Animasyon,Macera,Komedi,Aile,Bilim Kurgu,Spor
Taglar             : başlık olarak hayvan karakter adı,salyangoz,yarış,Bahçe,kaza
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  DreamWorks Animation
Yönetmen       : David Soren (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Darren Lemke (IMDB),Robert D. Siegel (IMDB)(ekşi),David Soren (IMDB)(ekşi),David Soren (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Ryan Reynolds (IMDB)(ekşi), Paul Giamatti (IMDB)(ekşi), Michael Peña (IMDB), Samuel L. Jackson (IMDB)(ekşi), Luis Guzmán (IMDB)(ekşi), Bill Hader (IMDB)(ekşi), Snoop Dogg (IMDB)(ekşi), Maya Rudolph (IMDB)(ekşi), Ben Schwartz (IMDB), Richard Jenkins (IMDB), Ken Jeong (IMDB), Michelle Rodriguez (IMDB), Mike Bell (IMDB), Aidan Andrews (IMDB), Aaron Berger (IMDB), Paul Dooley (IMDB), Dario Franchitti (IMDB), Christopher Miller (IMDB), Latifa Ouaou (IMDB), Chris Parnell (IMDB), Kurtwood Smith (IMDB), Mark Walton (IMDB)

Turbo ' Filminin Konusu :
Dünyanın en hızlı salyangozu olma gibi mümkün olmayan bir hayali olan sıradan bir bahçe salyangozunun başına bir kaza gelir. Bu kaza sonucu hareketlerinin değiştiğini fark etmeye başlar. Hızı artan salyangoz Turbo (Ryan Reynolds) hayallerini gerçekleştirmek için yola koyulur.


 • "bıyıklarımın yamuk çıkmasına sebep olmuş sakızdır."
 • "rüzgarlı havada sigaranın çabuk bitmesi olayıdır."
 • "an itibariyle acayip canım çekti bu sakızı.. şaka gibi resmen, dışarı çıkıp arayacağım, o derece.."
 • "şekli üzerinden araba geçip lastik izi bırakmış gibi olan sakızburdan bakalım"
 • "klavyemin lale gibi en ortasında bulunan ve işlevi olmayan tuş.."
 • "içinden araba resimleri çıkan, kent'e ait bir jiklet markası"
Facebook Yorumları
 • comment image

  ilk olarak saab firması ürettiği atmosferik motorlu savaş uçaklarında denemiştir. sebebi ise motorların yüksek irtifadaki hava basınç eksikliğini kapatabilmesi dolayısıyla daha yüksek irtifalara çıkabilmesidir. nitekim başarılı olmuştur da.


  (osuruktan teyyare selam soyle o yare - 30 Mart 2009 22:11)

 • comment image

  cumhuriyet kupası koşusu'nda piste jübile yapmak amacıyla çıkacağı söyleniyordu. 5 aydır start almamıştı, nefessizdi. yarışmayacağı, üstüne bora serinkaya'nın bindirilmesinden belliydi. yine de onun koştuğu yerde başka bir atın üstüne çarpı atmaya elim gitmedi, tek yazdım. kazanamadı. altılı ganyanım yattı, hiç üzülmedim. şampiyonun, daha önce arkasına takıp sürüklediği rakiplerinin ardından bakması gücüme gitti yalnız. izlettiğin unutulmaz yarışlar için teşekkürler. güle güle şampiyon.


  (scipio africanus - 30 Ekim 2010 17:08)

 • comment image

  bugün yapılan cumhuriyet kupası koşusu'na zaten son kez koşu görüp jübile yapsın diye katıldı, teşvik almayacağını,zorlanmayacağını biliyordum ama hayatımda beni bir kere bile yatırmayan turbo'yu bile bile küçük misli kuponuma tek yazdım, yarışını beklemeye başladım, alkışlar eşliğinde padok'a girdi, padokta fotoğraflarını videosunu çektim. turbo piste yönelirken, bende fotofinish'in oraya geçtim ve yarışın başlamasını beklemeye koyuldum. son at box'a girdi nefesler tutuldu ve yarış başladı, turbo eski güzel günlerini hatırlatan bir çıkışla numarayı aldı, ve iyi bir tempoyla son 400'e kadar da bırakmadı. son düzlük dönüldükten sonra arka grubu ensesinde hissediyor ama umursamazca kendi temposunda hızlanmadan, zorlanmadan devam ediyordu. sanki, yarışmıyor da yarışa eşlik ediyormuş gibi ilerliyordu, bende o sırada şuursuzca "yürü be turboo" diye bağırıyordum. ve nitekim, geçmişte yanına bile yaklaşamayan rakipleri, turbo'nun yanından birer birer geçti gitti.. yarışı gelibolu kazandı ama ben yarışı izlemeyi çoktan bırakmış turbo'yu izliyordum. yarışı tamamladı fazla oyalanmadan hemen pistten ayrıldı ve ahırının yolunu tuttu. kendi de farkındaydı, hüzünlüydü, eski başı dik, yarışı kazandıktan sonra o gururlu ifadesiyle turunu atan turbo, general'i kafkaslı'yı uzak ara geçen turbo değildi. keşke son yarışını kazanacak durumda olsa ve yine eskisi gibi beyaz bayrak ayna yaparak 1.05 ganyanla, uzak farkla kazansaydı, ama olmadı.
  ve turbo'nun dönemi böylece bitti, artık gelecek turbo yavrularını beklemeye başlıyoruz. birkaç yıla, bize kazandıracağı yeni şampiyonları izleriz umarım.. neyse toparlarsak, türkiye'nin gelmiş geçmiş en başarılı arap atı turbo, böylece pistlere veda etti ve arkasında, yeri uzunca zaman doldurulamayacak bir boşluk bıraktı.


  (zebu - 30 Ekim 2010 18:42)

 • comment image

  dünya gözüyle böyle bir atı seyrettim ya, ölsem de gam yemem derler ya hani aynen öyle işte. ileride kesinlikle çocuklarıma, torunlarıma anlatacaklarımdan birisidir bu at; "..ben bunun yarışını izledim, padokta yakından görebildim.." diyebileceğim mesela.

  atlar da konuşabilseydi şayet ya da konuşamasa bile söylediklerimizi anlayabilseydi en azından, yaşattığı her şey için ona teşekkür ederdim; onu izlemek öyle güzeldi ki...


  (benefiecence undaunted - 31 Ekim 2010 04:48)

 • comment image

  sahiplerinin para kazanma hırsına kurban gitmiş şampiyon arap atıdır.
  at yarışı oynamayalı on senden fazla olmuştur, sadece iyi atlar olunca onları izlemek benim için daha heyecan verici.turbo'yu da -beş yarış üst üste kazanan bir at var mutlaka izle diyen arkadaşım sayesinde tanıyıp izlemeye başladım.
  herşey güzel gidiyordu ,enternasyonal malazgirt koşusu nda şeyh in ünlü atı general i bile yanına yaklaştırmayıp beyaz bayrak ayna yaptı. ( http://www.youtube.com/watch?v=ylpbptwjhg0 )

  daha sonra atın hafif sakatlığı olduğu söylendi (ve hatalar zinciri burada başladı.) buna rağmen 2009 yılı cumhuriyet kupası koşusuna kayıt yaptırıldı. çünki bu yarışı da kazanırsa triple crown yapıp 1 milyon dolar daha kazanacaktı. o zamana kadar koştuğu 27 yarışta bir kere kafkaslı'ya burun farkı ile geçilmiş olan turbo eksik idmanlarla katıldığı yarışta hayatında ilk kez tabela dışı kaldı.
  sakatlığından dolayı tam 6 ay boyunca tedaviye alındı. sakatlıktan çıktığı ilk yarışında pistlere yine fırtına gibi dönüp 23 nisan koşusunda rakiplerine her zamanki gibi fark atarak kazandı. ( http://www.youtube.com/watch?v=drqko9m6xto)
  ardından 2010 tbmm kupası koşusu' na katıldı burada ingiliz kırması alper kaan ı geçebilmek için haddinden fazla efor sarfedip yine sakatlandı ( http://www.youtube.com/watch?v=8k6pqivteky )
  (bu yarışa safkan arap atı olmadığı için hakkında inceleme başlatılan daha sonra da pedrigisi iptal edilen alper kaan a o yarışta koşma izni veren sn. mehdi eker'e de ayrıca saygılarımı sunuyorum!)
  yine 6 ay kadar bir ara verdi sahipleri hedefimiz 2010 yılı cumhuriyet kupası diye açıklama yaptılar ( &popup=1&l=1 ) bu yarış koşulup turbo sonuncu oldu. işin aslı tjk tv de sergen yalçın ve halis karataş 'ın katılmış olduğu bir programda ortaya çıktı.
  halis karataş atın sahiplerine turbo'ya binmek istediğini iletmiş sahipleri atın arızasının nüksettiğini doğru dürüst idman yapamadıklarını, yarıştan çıkacaklarını bildirmişler bunun üzerine halis karataş da o gün yarışı kazanan gelibolu'nun ekürisi ile anlaşmış(karataş ceza aldığı için o gün at binemedi.) sonra her nasıl oluyorsa atın sakatlığının geçtiğini söyleyerek bora serinkaya ile koşuya katılıyorlar.ve malum sonuç...
  kupa töreninden sonra gelibolu ile kazanan selim kaya bile bu duruma isyan edip röportajda şunları söylemiş;
  aslında halis abi yarışacaktı bu kupa onun hakkıydı tarzı birşeyler söyledi. ayrıca şunu belirtmek istiyorum bugün iki şampiyon safkan pistte kaldı(turbo ve kafkaslı) bu böyle olmamalıydı; "ne yazık ki atlar sahiplerini seçemiyor" dedi. (tabi selim kaya için kafkaslı nın yeri ayrı idi kafkaslı da bu yarışa sakat sakat hiç koşu yapmadan sadece havuzda antrenman yaptırılarak sokulmuş , yarışı tamamlayamadı bile)
  selim in bu tarihi ayarı erdin düzarat , abisi remazan kaya ve diğer at sahipleri için bence kulaklara küpe olması gereken bir sözdür.
  sonuç olarak daha 5 yaşında arap atlarının en iyi olduğu çağda hırs uğruna altın yumurtlayan tavuğu kestiler, turbo yarış hayatını kapattı yarışseveleri de güzel yarışlarından mahrum bıraktılar.


  (primarymaster - 8 Kasım 2010 14:27)

 • comment image

  bu sakizdan cikan araba modelleri icinde en yuksek beygir gucu mclaren'indi 900'du.en hizlisi *vector v8 twin turbo muydu neydi 340 basiyodu. en genis motor hacmi de rolls royce'du ve 6750 gibi biseydi yanlis hatirlamiyosam. okulun bahcesinde oynayip utup utulurdum.


  (flagg - 3 Ocak 2003 02:50)

 • comment image

  4-5 defa teste girip, hepsinden de temiz çıkmış bir attır. nasıl secretariat zamanında 31 boyla bir yarış kazanıp ingiliz atı üstü bir form kabül edilmediyse, turbo da benim gözümde gerçek bir arap atıdır. bazen mucizevi, olağanüstü atlar çıkar yarışçılıkta. mesela secratariat'ın otopsisi sonucu, normal bir atın kalbinden 5 kat büyük bir kalbe sahip olduğu anlaşılmıştı. tamam, bu attan şüphe etmemek elde değil ama defalarca teste girip çıkan, fenotip olarak tamamen arap atı özellikleri gösteren bir ata da kurusıkı sallamak da bir o kadar yanlış. ayrıca bu atın 2.5 sene sonra yavruları koşmaya başlayacak. geçmişte yarımkan olduğu bilinen tansel, deprem, mirhat vs gibi atların hiçbirinin aygırlık yapmamış ve yapmıyor olması ama turbo'nun çoktan ilk aşımlarını yapmış olması da başka bir detaydır. turbo'nun yavrularının koşacak olması en çok devletin zararına olur. zira devlet tay yetiştirip, satar ve yetiştirilen tayların başarılı olduğu her koşudan, yetiştiricilik primi alır. turbo özel harada aşım yaptığına göre, turbo'nun yavruları yarışları domine ettikçe, devlet zarar edecek demektir. peki devletin ne çıkarı var bu işte? mal mı yanı koskoca devlet de, bunu tespit edemeyip önlemini alamayacak? gerçi burası türkiye dediğinizi duyar gibi oluyorum ama o kadar da değil. ha en kökten çözüm dünyada hiçbir geçerliliği bulunmayan arap atçılığının azalarak bitirilmesidir. safkan dediğiniz her atın soyu da bir şekilde kırma bir ata dayanmaktadır zaten arap atçılığında.

  onun dışında özlediğim ve bir kere olsun canlı canlı gördüğüm için kendimi şanslı hissettiğim attır.


  (bibidibabidibu - 19 Eylül 2011 23:44)

 • comment image

  temsili ornek: kimya ogretmeni ogrencileri ile yari ders yari geyik yapmaktadir. ogrenciler, turbonun ne oldugunu ne ise yaradigini, nasil olup da ufak motordan daha yuksek guc elde edildigini sorarlar. olay, eglendirici ve bilgilendirici diyaloglar seklinde gelisir:

  og: soyleyin bakalim cocuklar, motordan daha fazla guc elde etmek icin ne yapmaniz gerekir? size bir de tuyo vereyim burada, ne kadar ekmek, o kadar kofte!
  cillop gibi tuyoyu alan sinif: daha fazla yakit yakmak gerekir ogretmenim.
  og: aferiiin. peki daha cok yakiti yakmak icin daha cok ne gerekir? dusunun bakiiim neyle yakiyonuz yakiti?
  sinif: oksijeeeeen.
  og: guzeeeel. motora oksijeni nasil veriyorsunuz? yani oksijen nerede bulunuyor?
  sinif: havadaaaa.
  og: yaaaaniii, daha cok yakit yakabilmek icin yanma odasina daha cok hava basmaniz gerekir degil mi cocuklar?
  sinif: eeeeeeveeeeeet!
  og: aferin cocuklar. simdi ideal gaz denklemini hatirlayin (hava ideal gaz degildir ama idare edin iste)
  pv = nrt
  siz burada neyi arttirmak istiyorsunuz, daha fazla hava basmak istediginize gore?
  sinif: neeee yiiiiiiii.
  og: guzeeeel. peki bakin bakalim bu denkleme, bunu yapmak icin ne yaparsiniz.
  sinif: ya basinci yukseltiriz, ya hacmi buyulturuz ya da sicakligi dusururuz.
  og: aferin yavrularim. iste olay budur. 1600 motor, 2000 motor derken denilen aslinda yanma odasinin hacmini yukselterek daha fazla hava basmaktir iceriye. turbo ise, yanma odasina verilen havanin basincini yukselterek iceriye daha fazla hava girebilmesini ve daha fazla yakit yakilip daha fazla guc elde edilebilmesini saglar. teknik olarak, egsoz manifoldu ile emme manifoldu arasindaki bir turbindir turbo. egsoz gazlarinin kinetik enerjisi ile doner ve giren havanin basincini arttirir. anladiniz mi cocuklar?
  sinif: anladik ogretmenim.
  og: guzeeel. eger bunu yaparken bir de sicakligi dusururseniz cillop olur. bunun icin ne yapacaksiniz biliyor musunuz?
  siniftan bir uyanik: (bkz: intercooler) ogretmenim!

  ve hayat surer...


  (elbik - 1 Mayıs 2003 21:44)

 • comment image

  aslında turbine kelimesinin kökeni ama gündelik kullanımdaki turbo kelimesi latince'den değil, turbine'den türeme. turbo'nun latince'deki orjinal anlamı ise kasırga, hortum gibi dönerek hareket eden her tür rüzgar çeşidi.


  (ssg - 25 Eylül 2012 15:26)

 • comment image

  ilham verici bir animasyon. bir salyangozun bile hayallerinden vazgeçmediği zaman boyundan büyük işleri başarabileceğini gösterir insana. bir şekilde amerikan rüyası ve bu rüyanın halen devam etmekte olduğunu da gösteriyor film sürekli böyle çığırtkanlıklar yaparak ya da bana öyle geldi bilemedim. düşük beklentiler ile izlemeye başladığım ama filmin sonunda gayet tatmin olduğum animasyondur. yani hikaye güzel olduğu zaman film kendisini gayet izletiyor. bir salyangozun f1 arabaları ile yan yana yarışması mı? sanırım bu son zamanlarda gördüğüm en çılgınca belki en orjinal fikirlerden birisi. son olarak snoop dogg'un karakter dizaynına bayıldım ya tam ona benzemiş. ne zaman ekrana gelse bir gülme tutuyor. o boynundaki zarlar ne allasen eahjdsf. samuel jackson'ın seslendirdiği salyangoz karakteri de siyahi karakter o da ayrı bir güzellik. her neyse eğer filmde fazla mantık aramazsanız zaten film turbo gibi akıp gidiyor. imdb puanına bakıp izlememezlik yapmayın. genellikle millet animasyon filmi izlerken yedi üzeri filmleri izlemeyi tercih ediyor ve bana göre bu filmde yedi üzeri ortalamaya sahip bir animasyon.


  (toutaku - 10 Kasım 2013 02:59)

 • comment image

  egzos gazinin silindire basilmasina yaramayan alettir.
  cift rotorlu bir makinedir. egzos gazi rotorlardan birini dondururken, diger rotor temiz ve soguk havayi silindire basincli bir $ekilde gonderir. her iki rotorun da pal tasarimlari farklidir. bulunduklari motorlarda en cok zorlanan parcalardandirlar zira cok sicak egzos gazlariyla dondurulen rotorla soguk gazlari basan rotor birbirlerine tek bir aksla baglanmi$lardir. ayrica motor devrinden cok daha yuksek devir seviyelerinde donerler.
  turbo isligi olarak taninan sesi bircok insan tarafindan sevilse de mukemmel bir turbo'da olmamasi gerekir.
  motora bastigi hava miktari motorun cevirdigi devirle birlikte arttigi icin alt devirlerde cok canli bir performans sunmaz. bu nedenle turbo beslemesi bulunan bir otomobille iyi kalki$ yapmak icin $oforler durduklari yerde gaza basarlar. wrc seyredenler neden bahsettigimi cok iyi bilirler.
  yaglanmasi cok onemlidir. bu nedenle, ozellikle agir vasita suruculerinin yapmaktan ho$landigi, motoru durdurmadan once gaz verme eylemi katilleridir. motorun durmasiyla birlikte yaglamasi kesilen turbo aksi yatak sarabilir.


  (agamemnon - 7 Temmuz 2004 23:02)

 • comment image

  2015 nisan itibariyle 200'un uzerinde tay vermis efsane aygir.

  kaizbert 26 yasina gelmis, iki efsane oglu kenanaco ve usagara'yi yeni kaybetmisiz, kafkasli oleli 3 sene olmus. elimizde bir tek turbo ile ayabakan kaldi umut baglayacagimiz.

  bu sezon iki tayi izmir'de start aldi turbo'nun. bunlardan biri ilk yarisini kazanma basarisi gosterdi, digeri tabela yapamadi. turbo'ya da, taya da nazar degecek dedigim yavrusuydu tabela disinda kalan. babasinin bire bir aynisi seluşka. zamanla acacaktir rengi, iyice babasina benzeyecek. sagrisinda kalp seklindeki leke bile ayni. ilk yarisini kazanan kardesi mimoza cicegi'nden daha iyi bir gorunume sahip seluska, son duzluge one dusen rakiplerinin 30-35 metre gerisinde girmesiyle yarisi kafasinda bitirdi. selman abi'nin deyimiyle "oyle bi' gezip geldi" seluska. 9 nisan 2015 izmir programinda bu kez 1000 metre kum piste kayitlandi dun. bakalim babasini aratacak mi bu genc kiz.

  turbo'nun dikkat ceken taylarindan bir digeri de turbocu. turbo'nun asil sahibi feridun gunduz kendine ayirmis bu tayi yürekkaan ile beraber. onlar da 6 nisan 2015 sanliurfa yarislarinda ilk startlarini alacaklar. mayıs'ta ankara'ya geleceklerini ogrendim. sezonu da orada gecirirler.
  eyvah uzun mehmet ilk yarisini 5 nisan pazar gunu istanbul'da kosacak ve jokeyi de selim kaya olacak. ayni gune kayitli kara turbo da kocakaya ile kosacak.
  bunlar yakin tarihte kosacak olanlar. bir de kariyerlerine sartli-4-5 ve uzeri ile baslatilmasi planlanan, asil dort gozle bekledigimiz yavrulari var turbo'nun;

  * onlardan ilki, cüneyt çalıcıoğlu'nun sahibi oldugu, bir baska efsane gelibolu ile anadan kardes olan haliç. istanbul'da yagmurun degmedigi pist icin bekletiliyor. henuz bineklere baslamamis safkan. temmuz basi gibi rakiplerine uzak cekerken izleyecegiz halic'i.
  * ikincisi, son yillarda basarili arap atlariyla gundemden dusmeyen muzaffer can'in sahibi oldugu, bilgecan yavrusu murtecizcan. ahirdaslari fenerlican, cankardeşler gibi kisa mesaferlerde rakiplerine ustunluk saglayan, doneminin basarili sayilabilecek kisragi bilgecan'dan dogan ve bilgecan gibi yarisi onde izleyen, benzer stile sahip turbo'dan olan murtecizcan, uzun mesafeli yarislarda basarisiz olan cankardeşler'in bir üst modeli olarak can ekurisinin ahirina dahil oluyor bu sezon. bursa'da bineklere baslamis oldugu duyumunu aldim. ayaklari duz bassin.
  * ersan abi'nin izmir'de hazirladigi ama henuz kosacak kivama gelmedigini dusundugu, babasinin kopyasi albike,
  * kuyumciyan ekurisinde bulunan, hazirliklarini izmir'de yapan, senacan'dan dogma cangocan,
  * cangocan gibi hazirliklarini sirinyer'de yapan, futbolcu sertan vardar ve kaleci oğuz dağlaroğlu'nun danaya girer gibi %50'ser ortak girerek aldigi, ikilinin bir diger basarili ati bitirimkarinca ile anadan kardes çak turbo, bu sezon icin dikkatleri ceken taylar.

  erdogan senocakli'nin elmasbike'den dogma yavrulari da onumuzdeki sezon basinda pistlere cikacak. elmasın kızı'ni konusuyor olacagiz seneye bu donemlerde.


  (terbiyesiz pislik - 3 Nisan 2015 16:07)

 • comment image

  turbo motorlar yakit kalitesi ve kullanim suresi acisindan hassas motorlardir. aslen motora kattigi $ey gucten ziyade seriliktir.
  yakit, piston icindeki artirilmi$ oksijen oraninda verimli yanma acisindan normal motorlara nazaran daha onemlidir. ornegin turbo dizel motorlar turkiye'de bir sorundur. ulkemizde satilan dizel yakit, dunya standardinin bayagi uzerinde sulfur icermekte olup, tdi motorlari cabucak bozar. (burada bir tiyo vermek isterim: turkiye'de satilan yeni tdi arabalarin hepsinde motorun yakit puskurtme ve yan sistemleri garanti di$idir!!! aman uyanik olun, servisler 1 ya$inda bir suru masraf cikaran tdi arabalar ile dolu, garanti kapsami di$i!)
  bu sofistike ornek di$inda tum turbo motorlar, genel olarak cabuk arizalanan bir yapi arzederler.


  (delikan76 - 3 Ekim 2001 14:43)

Yorum Kaynak Link : turbo