Süre                : 1 Saat 27 dakika
Çıkış Tarihi     : 30 Ocak 2009 Cuma, Yapım Yılı : 2009
Türü                : Drama,Korku,Gizemli,Heyecanlı
Ülke                : ABD,Kanada,Almanya
Yapımcı          :  DreamWorks , Cold Spring Pictures , Parkes+MacDonald Image Nation
Yönetmen       : Charles Guard (IMDB)(ekşi), Thomas Guard (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Craig Rosenberg (IMDB)(ekşi),Doug Miro (IMDB)(ekşi),Carlo Bernard (IMDB)(ekşi),Kim Jee-Woon (IMDB)
Oyuncular      : Emily Browning (IMDB)(ekşi), Arielle Kebbel (IMDB)(ekşi), David Strathairn (IMDB)(ekşi), Elizabeth Banks (IMDB)(ekşi), Maya Massar (IMDB), Kevin McNulty (IMDB)(ekşi), Jesse Moss (IMDB)(ekşi), Dean Paul Gibson (IMDB), Don S. Davis (IMDB), Lex Burnham (IMDB), Matthew Bristol (IMDB), Danny Bristol (IMDB), Heather Doerksen (IMDB), Alf Humphreys (IMDB), Ryan Cowie (IMDB), Troy Rudolph (IMDB), John Prowse (IMDB), C.A. Fraser Bain (IMDB)

The Uninvited (~ Davetsiz) ' Filminin Konusu :
Anna, annesinin ölümünden sonra kaldırıldığı psikiyatri kliniğinden eve geri dönmüştür. Ablası Alex (Arielle Kebbel) onun geri döndüğüne çok sevinmiştir. Tabi Anna’nın bilmediği bir şey vardır; o yokken babası bir kadınla nişanlanmıştır. Rachael adındaki bu kadının Anna’yı rahatsız eden gizemli bir yanı vardır. Eve geri döndükten sonra her şeyin iyiye gideceğini ümit eden Anna rüyalarında görmeye başladığı çocukların aslında birer hayalet olduklarını öğrendiğinde işler daha da kötüye gitmeye başlar. İki kız kardeş bir yandan Rachael’ın gerçekte kim olduğunu öğrenmeye çalışırken bir yandan da hayaletlerle dolu olan bu evde hayatta kalmaya çalışacaklardır.


 • "nefis bir ev ve birbirinden güzel üç kadın... bu ikisi için sonuna kadar seyredilir, başka bir amaçla yanına bile yaklaşılmaması şiddetle tavsiye olunur."
 • "sonu hiç de tahmin edilemeyen filmdir, şaşırtır.not: benim aklıma gelmedi lan, gerizekalı olduğumdan şüphe ediyorum."
 • "charlotte gainsbourgun the songs that we sing adlı mükemmel şarkısının kullanıldığı, izlenilesi güzel film..emily browningi de bol bol görebilmiş olmaktan dolayı çok mutluyum."
 • "gece converse ile uyuyan kızların olduğu bir film. bi ara ayakkabıyı ağzımıza sokacaklar sandım. tamam anladık converse lan."
 • "'she went into a pet store, bought a bell and tied it around mom's wrist... so that she could hear mom coming while she and daddy fucking' izledim. gerginim."
Facebook Yorumları
 • comment image

  nefis bir ev ve birbirinden güzel üç kadın... bu ikisi için sonuna kadar seyredilir, başka bir amaçla yanına bile yaklaşılmaması şiddetle tavsiye olunur.


  (miralay ferit - 19 Nisan 2009 14:13)

 • comment image

  uzun zamandır özlemini duyduğum, bana üç buçuklar attıran bir korku filmi....

  --- spoiler ---

  korktum ben ya, harbiden korktum ama böyle iğrenerek filan değil, bildiğin altıma sıçacak gibi oldum. battaniyenin altında izledim filmi. bu yüzden zevk aldım işte. evet, biliyorsun, müzik gerildikçe kesin bi bok çıkacak, alıştık artık o klişeye ama korkuyorum işte ve bu sapıkça his hoşuma gidiyor.
  sözlükten okumuştum, şaşırtıcı bir final olacak diye, ota boka suç attım o yüzden, babayı katil yaptım, babayla üvey anneyi işbirlikçi yaptım, polisleri, doktoru katil yaptım... alex'i bile katil yaptım lan. ne katili, kadın aslında yok!!!
  aslında düşününce filmin başında babası "rachel de gelmek istedi ama bugün sadece ikimizin günü olmalı dedim" diyince, herife bak, diğer kızını çoktan sikip atmış pezevenk demiştim. ay ne bileyim ben alex'in çok önceden öldüğünü.
  ve yine detaylara gelirsek, anna'nın alex'i ilk gördüğü sahnedeki alex'in kıyafeti yangın gecesi ile aynı, kızın başka hırkası mı yok diyişimin sebebi buymuş yani.

  ---
  spoiler ---


  (bitter cikolata - 22 Haziran 2009 11:02)

 • comment image

  orijinalini de izlemiş olduğum halde çok başarılı bulduğum, son zamanlarda izlediğim en iyi korku filmlerinden biri. her şeyiyle gayet başarılı olmasına rağmen emily browning dışında casting üzerinde biraz daha durulabilirmiş yalnız.


  (ceseth - 25 Haziran 2009 13:35)

 • comment image

  "neden artık korku/gerilim filmlerinden korkamıyorum ulan" diye kendimi sorguladığım bir zamanda karşıma çıkan, fazlasıyla tatmin olduğum bir film. çoğunluğun filmi beğenmemiş olması, kurguyu çözmüş olması ve hikayenin sonunu tahmin edememiş olmak, beni ayrıca yıktı, hüzünlendirdi.


  (liberter - 2 Eylül 2009 06:50)

 • comment image

  --- spoiler ---

  'she went into a pet store, bought a bell and tied it around mom's wrist... so that she could hear mom coming while she and daddy fucking'

  ---
  spoiler ---

  izledim. gerginim.


  (gagoz - 20 Ekim 2010 20:49)

 • comment image

  orijinalini izleyenlere vasat veya sıkıcı gelmiş olabilir ama orijinalini izleyen birisi olarak filmi beğendim. elbette hayatımın en iyi korku-gerilim filmi değil ama kesinlikle buradaki gibi yerden yere vurulacak kadar kötü de değil. ayrıca film kesinlikle imdb notundan çok daha iyisini hak ediyor (bence 7.00 lik bir film.). filmin notunun kötü olması zannedersem oy verenlerin filmin orijinal versiyonunu izlemiş olmaları ve remake bir film olarak bunu eğreti bulmaları..

  --- spoiler ---

  şimdi bir de filmin sonunu tahmin ettim diyenlere bir şey söyleyeceğim. bu arkadaşlar kesinlikle uyduruyor. bir defa filmin sonunu tahmin etmeni sağlayacak bir argüman sunmuyor film. hadi len diyorsun. seni bir olay üzerinden götürüp sonra çok farklı bir kulvarda sona eriyor.

  tahmin edilmesi imkansız olan şeyler:
  -alex'in zaten ölü olması(yani bunu bilmek kesinlikle vahiyle falan olur)
  -anna'nın katil olması
  -rachel'in sıradan bir insan olması vs..

  kısaca filmdeki işlenen hiçbir şey öyle film içinde tahmin edilecek cinsten değil. ama benim ülkemin güzide insanları nedense illaki farklı olmak adına "-ben bildim olm, siz eziksiniz, geri zekalısınız, ben karmaya ulaştım" minvalinde takılmaya bayıldığı için şimdi buradan atıp tutması kolay geliyor.

  mesela ben bir (bkz: the sixth sense) i ilk defa izlerken cole'un "ölü insanlar görüyorum" demesinden aslında dr. malcolm'un zaten ölü olduğunu anlamış ve filmin sonunu bu beklenti içinde bitirmiştim. şimdi bu filmi çözdüğünü söyleyen arkadaşlar bunu nasıl becerdiklerini bize de anlatırlarsa belki biz de aydınlanırız. filmin sonunu tahmin edebilmek için ya cidden atıp tutturma yeteneği olmalı ya da mesih olmalısınız.

  ---
  spoiler ---

  neyse özetle güzel ve izlenmesi gereken bir gerilim-korku filmi. ben orijinalini izlemedim. ancak bu haliyle de gayet güzel. oyunculuklar iyi. filmde mantık hatası bulmak çok kolay değil. benim filmde eleştirdiğim tek nokta filmin sonuna dair hiçbir şeyi filmde bulamamanız. bu da sanırım filmin tarzı deyip üzerinden durmuyorum. bu tarzı sevenlere tavsiye ederim..

  edit: imla ve spoiler..


  (adversary - 26 Kasım 2012 08:17)

 • comment image

  imdb'nin 6.2 ile haksızlık ettiğini düşündüğüm fevkalade gerilim filmi. aklımda yer eden bir diğer güzel filmlerden. öneririm, izleyin. ters köşeleri, enteresan ve bulmaca tarzı senaryosu ile her dakika yahu filmde yaratık mı var katil mi var yoksa ben mi anlamıyorum dedirtecektir. işin içinden son dakikaya kadar da çıkamayacağınız o filmlerden biridir. tekrar ediyorum, güzeldir. başarılı...


  (kopuksenaryoo - 31 Ekim 2013 02:00)

Yorum Kaynak Link : the uninvited