Süre                : 2 Saat 1 dakika
Çıkış Tarihi     : 25 Mayıs 1977 Çarşamba, Yapım Yılı : 1977
Türü                : Aksiyon,Macera,Fantazi,Bilim Kurgu
Taglar             : Isyan,Imparatorluk,prenses,Droid,Galaktik savaş
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Lucasfilm , Twentieth Century Fox
Yönetmen       : George Lucas (IMDB)
Senarist          : George Lucas (IMDB)
Oyuncular      : Mark Hamill (IMDB)(ekşi), Harrison Ford (IMDB)(ekşi), Carrie Fisher (IMDB)(ekşi), Peter Cushing (IMDB), Alec Guinness (IMDB), Anthony Daniels (IMDB)(ekşi), Kenny Baker (IMDB)(ekşi), Peter Mayhew (IMDB)(ekşi), David Prowse (IMDB), Jack Purvis (IMDB), Denis Lawson (IMDB), Garrick Hagon (IMDB), William Hootkins (IMDB), Angus MacInnes (IMDB), Richard LeParmentier (IMDB), David Ankrum (IMDB), Jon Berg (IMDB), Joe Johnston (IMDB), James Earl Jones (IMDB), Derek Lyons (IMDB), Rick McCallum (IMDB), Shane Rimmer (IMDB), Malcolm Tierney (IMDB), Phil Tippett (IMDB)

Star Wars (~ Yildiz Savaslari) ' Filminin Konusu :
Luke Skywalker (Mark Hammil) amcası ve teyzesiyle tarım işinde uğraşmaktadır. Ne kadar Akademi'ye katılıp "jedi" olmak istese de amcası buna karşı çıkmaktadır. Bu arada şeytani bir imparator galaksiyi ele geçiriyor ve "Ölüm Yıldızı" denilen, gezegenleri yok edebilecek güce sahip olan bir gemi yapıyor. Direnişçilerin başı olan Prenses Leia (Carrie Fisher) bu geminin planlarını ele geçiriyor ve R2-D2 (Kenny Baker)'nun içine koyuyor. Bu planların Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness)'ye ulaşması gerekiyor. R2-D2 önce Luke Skywalker'la karşılaşıyor ve birlikte Obi-Wan Kenobi'yi buluyorlar. "Ölüm Yıldızı"nı yok etmek için Han Solo (Harrison Ford) ve Prenses Leia'yla birlikte imparatora savaş açıyorlar.

Ödüller      :

Academy Awards - Oscar:En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Görsel Efekt, En İyi Kurgu, En İyi Görsel Efekt, En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Görsel Efekt
BAFTA:BAFTA Film Award-Best Sound
Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films:Saturn Award-Best Director, Saturn Award-Best Writing, Saturn Award-Best Director, Saturn Award-Best Supporting Actor, Saturn Award-Outstanding Sound, Saturn Award-Outstanding Set Decoration, Saturn Award-Best Make-Up, Saturn Award-Outstanding Editing, Saturn Award-Outstanding Art Direction, Saturn Award-Best Special Effects


 • "filmin tarihinin 1977 olduğunu düşündüğümüzde bugün filmde klişe bulduğumuz çoğu unsurun o tarihlerdeki benzer filmler için oldukça orijinal fikirler olduğunu söyleyebiliriz. (bkz: anakronizm)"
 • ""leia hakkinda kotu konusanin gotunu keserim!" -m.d. venon, visual perception (cambridge ve new york 1937)"

ÖdüllerFacebook Yorumları
 • comment image

  filmin tarihinin 1977 olduğunu düşündüğümüzde bugün filmde klişe bulduğumuz çoğu unsurun o tarihlerdeki benzer filmler için oldukça orijinal fikirler olduğunu söyleyebiliriz.

  (bkz: anakronizm)


  (incarnate - 9 Ağustos 2006 04:18)

 • comment image

  türkiye'de 1979 yılında iki sene gecikmeyle gösterime girdiğinde, süreyya sinemasının kocaman perdesinin dibinden seyreden sekiz yaşındaki şahsımı c3po'nun göründüğü ilk sahneyle hipnotize eden film.

  not: star wars filmlerinde, kim ne derse desin, benim için en önemli unsur hala robotlardır. bir sahnede yeteri kadar robot ya da vader - fett - stormtrooper misali maskeli karakter yoksa, filmin o kısmı ister istemez sıkıcı gelir, kaldığı yerden devam etmeye çalışan çocukluğum isyan eder.


  (ventolin - 31 Mayıs 2005 11:03)

 • comment image

  an itibariyle show tv'de olabilecek en kötü görüntü formatıyla yayınlanan, bu yüzden de izlenmeye tahammül edilemeyen ilk star wars filmi. sinema filmlerinin televizyonda yayınlanırken yaşanan görüntü kaybına alışkınız ama show tv geniş ekran'a* uygun bir kopyadan gösterdiği filmi tam ekrana* yayarak yayınlayınca, tüm görüntüler uzamış. darth vader ve diğer karakterler hülya avşar ya da gülben ergen'in progamlarında kullandığı zayıflama efektini kullanıyor gibiler adeta.


  (filmmaker - 16 Mart 2005 00:18)

 • comment image

  "prenses'i kötü adamların elinden kurtarma" ekseninde dönen, star wars'ın belki en basit ama en samimi filmi.

  bahsi geçen "kafasını otomatik kapıya çarpan stormtrooper" görüntüsünün capture'ı şuradan da görülebilir. (üstteki url çalışmıyor zira)

  http://i.imgur.com/tkkbjbe.gif

  edit: bu link de gitmiş.
  edit2: yok lan gitmemiş.
  edit3: link yenilendi.
  edit4: link tekrar yenilendi.


  (sir gawain - 2 Şubat 2005 02:32)

 • comment image

  filmin tutmasının en önemli sebeplerinden biri de o kadar teknoloji için bir açıklama getirme ihtiyacı duymamasıdır. uzay yolu ve birçok bilim kurgu dizisinde, filminde, kitabına yapılan her iş için izleyicinin/okuyucunun anlayamayacağı tarzda bir takım açıklamalar yapılmakta iken star wars serisi tamamen hikayeye ve anlatıma odaklanmıştır. bundaki başarısı da tartışılmaz. jedi'lar, imparatorluk, rebel alliance ve tüm diğer kavramlar izleyici tarafından istediği herhangi birşeyle özdeşleştirilebilecek şekilde anlatılmıştır. filmin güncelliğini ve popülaritesini devam ettiren bir diğer önemli sebep de filmde kullanılan tasarımların zaman dışı tasarımlar olmasıdır. filmdeki her türlü gemi, kostüm, silah tamamiyle zaman ve mekandan bağımsızdır. buna saç modellerini bile dahil edebiliriz. çünkü 70lerin sonunda çekilen a new hope da bile o yıllarda ortalıkta dolaşan bir takım garip saç modellerini görmemekteyiz. hatta episode 4-5-6daki gemi tasarımları **** episode 1 veya 2deki gemi tasarımlarından çok daha başarılı ve akılda kalıcı olmuştur. tüm bu özellikleri ile star wars artık yadsınamaz bir fenomen haline gelmiştir. kimi zaman amerikan emperyalizmiyle kimi zaman da orta çağ avrupası ile bağdaştırılan hikayesi ise hikaye örgüsü açısından bir fenomendir


  (spidey - 29 Kasım 2003 00:50)

 • comment image

  filmde leia'nın babam diye bahsettiği kişi senator bail organa'dır. leia evlatlık olarak senator bail organa'ya obi wan kenobi tarafından verilmiştir. senator organa özellikle episode iii - the revenge of the sith'de önemli yer alan bir karakterdir. leia'nın mesajında "babama zamanında yardım etmişsiniz" sözü işte tam o zamanlara, clone wars ve imparatorluğun kuruluş dönemlerine gönderme yapmaktadır.


  (chopstick - 15 Şubat 2010 16:00)

 • comment image

  düzeltmek gerekir ki:
  1. robotlarımız jedi katliamından, luke ve leia nın doğup farklı ailelere teslim edildikten sonra hafızalarından bütün bu olaylar silinmişti.bizzat bu sahnede mantık hatası düzeltilmiş bulunmaktadır.
  2. leia obi wan a hologram mesaj gönderirken bahsettiği babası anakin değildi. ve dolayısıyla obi wan ile leia'nın babasının arasındaki davaları bilmemiz olanaksız.
  3. obi wan robotları gördüğü an tanıdı. ama söz konusu robotlar sadece robot olduğu için çıkıp onlara sarılması mantıklı olmazdı. bu darth vader için de geçerli.ayrıca neden mantık hatası arıyoruz ki allah aşkına, zaten hiç sondan başa film serisi olur mu? olursa da ilk çekilen filmde mantık hatası var denir mi? mantık hatası varsa yeni çekilen filmlerde mevcut.çünkü gerçek starwars,ilk çekilen üçlemedir.


  (kambysesii - 15 Şubat 2010 15:46)

 • comment image

  "leia hakkinda kotu konusanin gotunu keserim!" -m.d. venon, visual perception (cambridge ve new york 1937)


  (nuitari - 25 Ocak 2010 01:12)

 • comment image

  --- spoiler ---

  ilk baslarda george lucas, luke skywalker'in amcasi ve yengesinin cuce olmasini, han solo'nun ise burnu olmayan, solungacli ve yesil bir dev uzayli olmasini planlamis. wookiee'lerin adi "jawas"mis. r2d2 ve c3po adlari ise a2 ve c3'mus. ayrica han solo karakteri lucas'in arkadasi olan francis ford coppola'dan esinlenilmis.

  kurt russell, nick nolte, christopher walken, jack nicholson, al pacino, chevy chase, steve martin, bill murray ve perry king han solo karakteri icin dusunulmus. james caan, al pacino, jack nicholson, robert de niro ve burt reynolds ise teklifi geri cevirmis. lucas daha once filmlerinde oynayan aktorleri kullanmak istemiyormus. harrison ford diger karakterlerin testi icin han solo'nun repliklerini okurken lucas tabiri caizse ford'un karaktere "cuk" diye oturdugunu gormus.

  oyuncular ve tum ekip kisitli butce yuzunden ingiltereye first class yerine orta class gitmis. hatta carrie fisher'in annesi "benim kizim o sekilde ucamaz, bu resmen hakaret" diye telefonda baya soylenmis lucas'a. telefonu alan carrie fisher ise annesine "fuck off!:bi siktir git" demis.

  mark hamill'in dedigine gore studyo (fox denen lavuklar) chewbacca'nin ciplak olmasini istemiyormus. hatta sort gibi birsey giymesini bile denemisler. ayni fox star wars isminide degistirmek istemis.

  senaryo yazilirken bir ara force'un buyuk bir kristal veya galaktik boyutta holy grail olmasini bile dusunmusler.

  carrie fisher ve harrison ford bazi diyaloglari konusmakta acaip zorlanmislar. carrie fisher "bu laflari yazabilirsin ama konusamazsin" demis. lucas bazi yerlerde ufak degisikler yapmalarina izin vermis.

  japonya premier'inde alan ladd jr. seyircinin film bitince hic ses cikarmamasina acaip uzulmus ve tutmadi diye endiselenmis. oysa ki japon izleyiciler filmi ne kadar begendiyse sonunda da o kadar sessizlik hakim olurmus.

  300 milyon hasilati gecen ilk filmmis. ayrica dolby stereo olarak gosterime giren ilk filmmis.

  luke karakteri baya bir evrim gecirmis. kadin, cuce, 60 yasinda bir komutan vs.. olarak dusunulmus. tunus cekimleri sirasinda luke starkiller olan adi da londra cekimleri sirasinda luke skywalker olmus.

  united artists, universal studio da dahil bir cok studyo filmin izlenmeyecegini dusunmus. lucas bu yuzden para bulmakta cok zorlaniyormus.

  20th century fox filmin rezalet olacagindan cok eminmis. tabi sonradan filmin tutulmasi ve kazandiklari paralar ile iflasdan donmus.

  lucas, fox'dan yonetmen & senarist olarak 175 bin dolar ve merchandisingden gelen paranin %40'ini istemis. eh fox filmin tutacagini nerden bilsin tamam demis. daha sonra lucas milyonlarca dolar kazanip, filmlerini studyodan bagimsiz bile cekecek duruma gelmis. su an herhangi bir film sozlesmesinde en onemli kisim merchandising haklari, iste bunun da en buyuk sebebi bu olay.

  alec guinness filmde yer almaktan nefret ediyormus. obi-wan'in olmesini istemesinin sebebi filmde daha az calismak icinmis. hatta fanlardan gelen mektuplari acmadan direk yirtiyormus.

  james earl jones (darth vader sesi) ve david prowse (darth vader kostumu) hic tanismamislar.

  lucas'in yonetmenligi supermis. adam surekli oyunculara ya "daha hizli" ya da "daha yogun" diye bagiriyormus. hatta bir ara sesi kisilinca bu iki cumleyi kartonlara yazmislar vermisler eline, o da bagirmak yerine kartonlari gosteriyormus.

  thx 1138 filmi icin ses uzerine calisan dj terry mcgovern ve lucas muhabbet ederken dj bir ara "i think i ran over a wookiee back there" demis. lucas "wookiee ne demek lan?" diye sorunca dj "bilmem, simdi attim kafadan" demis. lucas bu kelimeyi baya sevmis ve 6 yil sonra cektigi bu filmde yer vermis.

  sondaki madalya toreninde ki izleyicilerin cogu kartonmus.

  ---
  spoiler ---


  (mission complete - 9 Mart 2009 16:52)

Yorum Kaynak Link : star wars episode iv - a new hope