Çıkış Tarihi     : 29 Ekim 2014 Çarşamba, Yapım Yılı : 2014
Türü                : Drama,Müzik,Romantik
Ülke                : Türkiye
Yapımcı          :  TAFF Pictures
Yönetmen       : Çagan Irmak (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Çagan Irmak (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Farah Zeynep Abdullah (IMDB)(ekşi), Jale Aylanç (IMDB)(ekşi), Lale Basar (IMDB)(ekşi), Kerem Bursin (IMDB)(ekşi), Gözde Cigaci (IMDB)(ekşi), Evren Duyal (IMDB)(ekşi), Bülent Düzgünoglu (IMDB)(ekşi), Köksal Engür (IMDB)(ekşi), Mehmet Günsür (IMDB), Hümeyra (IMDB), Hülya Gülsen Irmak (IMDB), Gürkan Uygun (IMDB), Isil Yücesoy (IMDB), Reha Özcan (IMDB)

Unutursam Fisilda (~ Whisper If I Forget) ' Filminin Konusu :
Unutursam Fisilda is a movie starring Farah Zeynep Abdullah, Mehmet Günsür, and Kerem Bürsin. An old pop singer who has Alzheimer's returns to her old house where she remembers her old days of climbing the stairs of fame and fortune...

Ödüller      :

SIYAD Turkish Film Critics Association Award:Best Art Direction, Best Music


 • "çağan ırmak'ın kerem bürsin'i oyunculuğu için mi, yoksa fan kitlesinin yaratacağı gişesi için mi seçtiğini merak ettiğim film.gönlüm ilkinden yana."
 • "bütün çağan ırmak filmleri gibi,döneceğimiz yer en sonunda "evimiz"."
 • "(bkz: osurursam ikaz et)"
 • "kerem bürsin'in köksal engür'e dönüştüğünü görünce insan gözyaşlarını tutamıyor. dedikleri kadar acıklıymış."
 • "demişsin ama senaryoyu yazmışsın kardeş. eline sağlık."
 • "nasıl kimse yazmamış, hayret! (bkz: şehzade mustafayı yine harcamışlar matmazel)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  iş gereği kaba montajını izledim; babam ve oğlum ve dedemin insanları ile birlikte çağan ırmak top 3'üne girer. büyük prodüksiyon. ışıl yücesoy, hümeyra falan zaten artık oyunculuk olayını içselleştirmiş. kamera arkası videoları da takip edebiliyorum, provasız tek seferde falan çekiyorlar. role girmek olayı yok olmuş artık onlarda, rol dizlerinin dibinde ben hazırım diye bekliyor. her şeyden öte "tecrübe" konusunda beni çok düşündüren bi film oldu bu açıdan. bazı şeyler ancak zamanla olabiliyor cidden, çabalamayla olacak iş değil. farah zeynep çok güzel bi kız, 70'ler tarzı acayip yakışmış. mehmet günsür, kerem bürsin, genç kadrosu da efsaneli filmin. mehmet günsür tecrübesi ve elektriğiyle acayip yükseltiyor kerem'i ve farah'ı. çağan ırmak zaten oyuncuya çok güzel alan bırakıyor oynaması için. 29 ekim'de (eet çarşamba günü) sinemalarda, tatil günü yapılabilecek en iyi şey izlemek olur. manitayla da gidilable aileyle de gidilable bi film olması güzel. at ajandana 1 gün önce hatırlat de bekleeee


  (radioheadbanger - 29 Ağustos 2014 11:15)

 • comment image

  henüz izlemedim ama daha entry'leri okurken bile ağlamaya başladım.

  adam okulunu okumuş sinemacı olmuş. onca film çekmiş, her türü cesaretle deneyen bir yönetmen. adam sinemacı yahu. ama her yeni filminden sonra aynı muhabbetler. ağladım / ağlamadım. selpak almadan girdim aman siz unutmayın. çağan ırmak filmlerinin başarısı salonda akan gözyaşı ile değerlendirilir oldu.

  - babam ve oğlumda salondaki koltuk başına 300 gram gözyaşı düşerken unutursam fısılda da koltuk başına 220 gram gözyaşı düştüğü tespit edildi. bu da gösteriyor ki çağan ırmak filmleri artık iş yapmıyor.

  ulak filminin arasında önümde oturan 3-5 kadın selpaklara boşuna para verdiklerini söyleyip "bozmuş bu adam, ne biçim film bu" falan diyorlardı. hayır selpakla filme girmek nerden çıktı hacı ya, selpakla filme girmenin neler çağrıştırdığından da bahsederdim ama çağan ırmak'a ayıp olur şimdi. bunun da filmini yapacak birileri mutlaka. yazık lan hepimize.


  (eskenar ucgen - 30 Ekim 2014 00:52)

 • comment image

  ya o diil de..
  kenan dogulu'nun..
  valla son donem albumlerinde pek oyle rastlamadigimiz olcude guzel sarkilar verdigi film..

  olm kenan..
  senin son yillarda misal şu ayarda kac sarkin var da ona buna dagitiyosun arkadas?..
  taş gibi duzenlemeyi bile kendi yapmis bi de..
  ulan sen pamuk 'tan beri böyle bi şarki yaptin mi kenan?
  ..
  teallam ya..


  (alkarso mannasa - 30 Ekim 2014 23:57)

 • comment image

  tutkuyu anlatan filmdir.

  --- spoiler ---

  tutkusu olmayanlar hep başkalarını suçluyor, hayalleri olanlarsa peşinden sürüklüyor insanları. gerekirse bedelini ödeyerek köprüleri yakarak ama her zaman çok çalışarak emek vererek insanları peşinden toplayarak gidiyor tutkulu insan. gözleri daha parlak, ışıkları daha aydınlık oluyor.
  tutkusuzlar, plansızlar ise başkalarını suçlayarak yaşıyor hayatlarını. olamadıklarının sebebini başkalarında arıyor.
  istemek herşeyin başı aslında. istekleri beklentileri olanlar ile olmayanları sımarıkça hayatını harcayanları görüyoruz filmde.

  ne olursa olsun iyi olduğunuz şeyin peşinden gitmenin; onun için çalışmayı emek vermenin gücünü anlatıyor. o hayallerin başkalarınına dokunması, onları da etkisinin altına alması ile oluşan sihiri gösteriyor. basit bir köylü kızının değiştirdiği insanları anlatıyor.
  ---
  spoiler ---


  (gitti gelecek - 31 Ekim 2014 01:05)

 • comment image

  sanki şarkılar film için yapılmamış da şarkılar boşa gitmesin diye çekilmiş film. çağan ırmak değişik konu tercihine rağmen hep aynı, aynı dialoglar, aynı hastalıklar, aynı oyuncular, aynı hisler. evet aynı tadı almak için tercih ediyorum fakat bunun tekrara düşülmeden de yapılabileceği görüşündeyim.

  --- spoiler ---

  çünkü hür hissetmiyorum öğretmenim
  ---
  spoiler ---


  (svestika - 31 Ekim 2014 20:03)

 • comment image

  iki büyük kadın oyuncudan harika bir film. diğer oyunculuklar da çok çok iyi ama hümeyra ve ışıl yücesoy resmen devleşmiş. çağan ırmak filmlerinden ağlanır diye bir efsane var ya. ben sadece babam ve oğlum'u izledim çağan ırmak'tan. ama bu filimde ağladım. ve bunu sağlayan bu dev oyunculuklar oldu. tabi bunda bir önceki gün united filmini izlemeninde etkisi var. peşpeşe izleyince kamyon çarpmışa döndüm resmen. renkler, şarkılar her şey mükemmeldi. emeği geçen herkese teşekkürler.

  --- spoiler ---

  hümeyra'nın yalınayak sabaha karşı sokağa çıktığı var ya hah işte o sahne. ulan o sahne. ne ağlattı be.

  ---
  spoiler ---


  (yeter artik yazdim buraya - 2 Kasım 2014 00:10)

 • comment image

  bir dönem türk sinemasının hayal kırıklığına uğramış biri olarak tesadüfen izlediğim ve çok beğendiğim film. kadın oyuncular öylesine güzel bir iş çıkartmışlar ki, genç erkek oyuncular yanlarında figüran sayılabilir. özellikle hümeyra ve farah ın müzik yorumları mest etti.

  filmden notlarım

  --- spoiler ---
  unkapanına henüz geldikleri anda, mehmet ve hatice nin duvarda kayıp aranıyor afişi vardır. mehmet afişin üzerinde hatice nin yüzüne bir ben çizer. hatice, ayperi olarak sahneye çıkmaya başladıktan sonra aynı noktada ben kalıcı olarak görünmeye başlar. hümeyra nın karakterinde ise tek bir sahnede, siyah elbise ile kısa bir süre ekrana çıktığı sahne rolünde yüzünde ben vardır, diğer sahnelerde yoktur.

  ıssız adam filminde, alper aynanın önünde vakit geçirirken bardağı yere düşürür, bardak kırılır ve içerisinde çıkan ada ya ait olan küçük bir toka filmin akışını değiştirir. bu filmde çağan ırmak yine benzer bir uygulama yapmış. ayperi, mehmet in yasından dolayı filmin seyirciyi biraz sıkmaya başladığı anda fotoğraf çerçevesini duvara fırlatır. çerçeve kırılır ve içerisinden mehmet in mektubu ve final müzik bestesi çıkar. bu andan sonra yine hızlı bir şekilde filmin akışı değişti ve seyirciyi heyecanlandırmayı başardı. özellikle çağan ırmak hayranları için güzel bir detay oluşturdu.

  ---
  spoiler ---

  kadın oyuncular gerçekten çok başarılı demiş miydim ? hatice nin istiklal marşını söylememesi ve hayallerini cesaretle gerçekleştirebilmesi, bunu yaparken ayrı düştüğü ailesine, ablasına sitem dolu haddini bildirmesi ve finalde müzik sahnesinde kendini affettirebilmesi ile anadolu nun yaşam tarzına adeta bir ders vermektedir.
  filmin beğenilmemiş olmasını haksızlık olarak görüyorum.


  (bak hala konusuyor - 3 Kasım 2014 00:47)

 • comment image

  kaliteli bir film olmuş, hani izledikten sonra "bok yere verdik parayı sinemaya" demiyorsunuz.

  yalnız çağan ırmak aile içinde işleyecek konu bırakmadı, karı-koca, baba-oğul, dede-torun, derken şimdi de abla kardeş. kendisinden bi enişte-kayınço hikayesi bekliyorum. bi de eltili bir hikaye yapsa da elti ne ögrensem. bu arada kayınço ne ya? meksikadan transfer akraba gibi.


  (papayaparmakatanhizliosmanliakincisi - 4 Kasım 2014 00:26)

 • comment image

  sözlük genelinde beğenilmeme oranına baktığımda güzel bir film olduğu sonucunu çıkarıyorum. yarıda çıkanların sayısı da biraz daha fazla olsaydı harika bir film olduğundan emin olacaktım ama yarıda çıkan pek yok ne yazık ki.


  (man of honor - 7 Kasım 2014 09:11)

 • comment image

  beni de ağlatan, sımsıcak film. aynı karakterin yaşlılığını ve gençliğini oynayan ışıl yücesoy ve gözde çığacı benim filmde en çok beğendiğim isimlerdi.

  --- spoiler ---

  en çok etkileyen sahnelerse yaşlı hanife'nin kendine çorba yapıp içtiği, yalnız uyandığı sahnelerdi. yalnız olması, yaşamaya çalışması, mücadele etmesi çok dokundu bana.

  bir de, filmde izlerken farkına varamadığım daha çok ince detay olduğunu düşünüyorum, ''bu evde bir beste gizli'' gibi.

  ---
  spoiler ---


  (sleepyhallow - 12 Kasım 2014 01:20)

 • comment image

  naif bir film olmuş. 60lar-70ler dönemi hayranı bi insan olarak bayıla bayıla izledim. (sırf evde demlenen orkestra elemanlarını dağıtmak için alt kata indiğinde giydiği gecelik için bile). filmden çıkınca insanın üstüne bir hüzün çöküyor sanki. kesinlikle vakit kaybı değil. tabi filme gitmeden önce fragmanı izlemeyip her yerde karşıma çıkan film müziklerini dinlememiş olmamın da bunda payı olduğunu düşünüyorum.

  filmde sırıtan tek oyunculuk mehmet günsüre aitti. olmuyor işte bu adamdan ne diye zorluyorsunuz anlamıyorum.
  kerem bürsin repliklerine "bak" ile başlamamak için kendini çok zorlamış ama yer yer ağzından kaçırdı. kulak tırmalıyor. ayrıca yaşlılığının köksal engür olarak dönmesi: fatal error
  son olarak film müziklerinin sahibi kenan doğulu için tek bir söz söylemek isterim: ulen madem böyle übersonik şarkılar yapabiliyorsun ne diye abuk subuk şarkılarla muhattap ediyorsun bizi!


  (koalalumpur - 19 Kasım 2014 09:37)

 • comment image

  verdiğim parayı fazlasıyla haketmiş filmdir. sözlük yazarlarının cinsiyetini araştıramayacağım ama farah zeynep'i kötüleyenlerin götü yere yakın sivilceli kızlar olduğunu düşünüyorum. kız oynamış işte hakkını vermiş. daha ne?
  her film farklı yaş ve hayat tecrübesine sahip kitlede farklı etki bırakır. eğer 15-16 yaşında ergenseniz filmin size vereceği bir şey yoktur. belki öpüşme sahnesinde kikirdersiniz o kadar... ama eğer anne-babayı kaybetmiş, hayattaki ablanızla da aranız pek iyi değilse ve 70'li yılları gördüyseniz esas oğlanın ispanyol paça pantolonundaki desen bile genzinizi yakar...


  (lostdiary - 29 Kasım 2014 22:01)

 • comment image

  senaryosu sıradan filan denilmiş, hiç de bile. gayet ilgi çekici ve kurgusuyla da güzel bir film. klişeye kayar gibi oluyor ama sonra şaşırtıyor. ıssız adam'daki gibi kuru duygusallık yok bunda. derinden vuruyor.

  müzikleri için ayrı bir parantez açmak gerekir. şu yaşımda bana ilk kez soundtrack albümü aldıracak kadar harika bir repertuarı var.

  gel ya da git ne muhteşem bir şeydir yahu?


  (sylvester standalone - 2 Ocak 2015 10:57)

 • comment image

  ayperinin sokakta kocasını gördüğünü sandığı ve peşinden gittiği sahnede ablası bütün kırgınlıklarını, bütün incinmişliklerini unutup da gel bitanem senin evin burası dediği sahne... iyi ki kızkardeşim var...


  (nicki olmayan velet - 25 Mayıs 2015 00:43)

Yorum Kaynak Link : unutursam fısılda