Süre                : 1 Saat
Çıkış Tarihi     : 15 Şubat 2016 Pazartesi, Yapım Yılı : 2016
Türü                : Drama,Gizemli,Bilim Kurgu,Heyecanlı
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Carpenter B , Bad Robot , Warner Bros. Television
Yönetmen       : James Strong (IMDB)(ekşi), Fred Toye (IMDB), John David Coles (IMDB)(ekşi), James Franco (IMDB)(ekşi), James Kent (IMDB)(ekşi), Kevin Macdonald (IMDB)
Senarist          : Bridget Carpenter (IMDB)(ekşi),Stephen King (IMDB)(ekşi),Quinton Peeples (IMDB),Brigitte Hales (IMDB),Joe Henderson (IMDB)(ekşi),Brian Nelson (IMDB)
Oyuncular      : James Franco (IMDB)(ekşi), Sarah Gadon (IMDB)(ekşi), George MacKay (IMDB)(ekşi), Chris Cooper (IMDB)(ekşi), Cherry Jones (IMDB)(ekşi), Daniel Webber (IMDB), Kevin J. O'Connor (IMDB)(ekşi), Lucy Fry (IMDB)(ekşi), Jonny Coyne (IMDB), Nick Searcy (IMDB), T.R. Knight (IMDB), Josh Duhamel (IMDB), Tonya Pinkins (IMDB), Brooklyn Sudano (IMDB), Michael Izquierdo (IMDB), Shauna MacDonald (IMDB), Amy Marie Wallace (IMDB), Terrie Cooklin (IMDB), Juliette Angelo (IMDB), Gil Bellows (IMDB), Grantham Coleman (IMDB), Braeden Lemasters (IMDB), Gregory North (IMDB), Leon Rippy (IMDB), Erica Anderson (IMDB), Miranda Calderon (IMDB), Kristian Bruun (IMDB), Christian Lloyd (IMDB), Joanna Douglas (IMDB), Kevin Dennis (IMDB), Jack Fulton (IMDB), Julian DeZotti (IMDB), Cody Gallant (IMDB), Hannah Levinson (IMDB), Chelsea Norgren (IMDB), Christopher Phipps (IMDB), Gary Biggar (IMDB), Christopher Dyson (IMDB), Matt Smith (IMDB), Rividu Mendis (IMDB) >>devamı>>

11.22.63 (~ 22.11.63) ' Dizisinin Konusu :
Bir zaman yolculuğu hikayesi anlatacak olan 11/22/63, lisede İngilizce öğretmeni olan Jake Epping karakterini merkeze alacak. Bir lokantanın deposunun geçmişe açıldığını fark eden ve zamanda geriye giden Epping, John F. Kennedy suikastını önlemeye çalışacak. Ancak işler çok geçmeden sarpa saracak; zira kahramanımız, Lee Harvey Oswald engeline takılacak ve hayatının aşkı ile karşılaşacak!


Filmin Kitabı
 • "bu ney lan? (bkz: türkçe altyazı bombaları)"
 • "oswald'ı oynayan daniel webber hem tipi hem de sinirli halleri ile emre belözoğlu'nun kopyası.."
 • "türkçe adı 22/11/63'tür.*"
Facebook Yorumları
 • comment image

  kitabını okumadan dizi/filmini izlediğim ender yapımlardan. o nedenle kitaptan neyi farklı herhangi bir yorum yapamayacağım. sadece dizi olarak bakarsak kısa süren, her şeyi tadında bırakan, çok da güzel final yapan bir dizi oldu.

  1960'lı yılların müzikleri, kıyafetleri, arabalarını izlemek çok keyifliydi. bir kaç kişi bahsetmiş; olurda bir gün türk versiyonu çekilirse billy, aras bulut iynemli olsa diye, o zaman kesinlikle jake rolünde mert fırat oynamalı.

  --- spoiler ---

  4. bölümde mimi'ye tanık koruma programında olduğunu söylerken godfather'dan esinlenmesi çok hoştu.
  ---
  spoiler ---


  (kertenkelebek1903 - 30 Nisan 2016 16:04)

 • comment image

  --- spoiler ---

  son bölümünde jake ve sadie merdivenlerden çıkıp oswald'ı durdurmaya çalışırken duvarda önce redrum yazıyordu. bu, the shining'de yer alan murder'ın ayna görüntüsüne bir göndermedir.

  birkaç kat yukarıda ise duvarda your the patsy yazıyordu. your the patsy ne anlama geliyor peki?

  şu söz üzerine ünlenmiş bir söz öbeği:
  "ıf you have been in a poker game for a while, and you still don’t know who the patsy is, you’re the patsy."

  yani diyor ki, bir poker oyununda kimin kurban/günah keçisi/enayi olduğunu kestiremiyorsan bil ki o sensin.

  burada duvardaki bu yazıyı birkaç şekilde yorumlayabiliriz:
  * yazı lee oswald'a yöneltilmiştir. kendisinin yalnızca bir maşa olduğunu, ve kurban olarak seçildiğini ima ediyordur.

  * yazı bizim jake'e yöneltilmiştir. yani geçmiş aslında jake'e 'lan bak suikasti önlemeye gidiyorsun ama olayı senin üzerine yıkacaklar, kurban sen olacaksın' diyordur. (past pushes back)

  * yazı bizim jake'e yöneltilmiştir fakat uzak geleceği kast etmektedir. burada da geçmiş aslında 'lan oğlum geçmişi düzelteceğim diye bir tarafını yırtıyorsun ama daha beter olacak. bunların tümü de senin suçun olacak. kurban/günahkeçisi sen olacaksın' demektedir.

  ---
  spoiler ---


  (fisin fisi - 6 Nisan 2016 03:21)

 • comment image

  ---spoiler---

  zaman yolculuğu mümkün olsa bile zamanın mahremiyetine dokunulamayacağı, bu mahremiyete dokunulursa insan müdahalesiyle yaratılan tüm alternatif sonuçların zamanın dokusunu bozacağı ve onun mahremiyetine dokunulmamış halinden daha olumsuz sonuçlara gebe olacağı varsayımıyla yola çıkılmış bir kurgu var karşımızda.

  genel anlamda ufak tefek istisnalar haricinde bu olay örgüsüne sadık kalınıyor, öyle ki final bölümünde amberson ve nişanlısı saidie zamanın tüm geri itişlerine rağmen başkan kennedy'nin suikastini önleyerek hayatını kurtarmayı başarıyorlar, fakat buna karşılık saidie'de vurularak hayatını kaybediyor ve amberson berbat bir 2016 amerika alternatifine adım atıyor.
  amerikanın darmadağın ve bombalanmış halini göstermelerine rağmen neden ve nasıl harap olduğu konusuna değinmemelerinin sebebini kurgu açısından bu sebeplerin çok da önemli olmadığına bir gönderme olarak görüyorum.
  3. dünya savaşı çıktı veya çıkmadı, emerika'ya kuzey kore ya da rusya saldırdı veya saldırmadı, kennedy'nin yönetimi ve sonrası çok iyiydi veya değildi bunların bir önemi yok,
  dizinin anlatmak istediği; zamanın insan aklının çok daha üzerinde olan akıcılığına ve akılcılığına, insanın sınırlı aklının ve zayıf iradesinin oyunlarıyla yapılan müdahalelerin iyi sonuçlar doğuramayacağı ve bu iyi olmayan sonuçların en önce yine bu dengeyi değiştirmeye çalışan insanoğlunu etkileyeceğiydi.
  bunu al'ın kanser olmasında, sarı kart adamın kızını defalarca ve defalarca kurtaramamasında, saidie'nin ölümünde, harry'nin piskopat babasının ölümüne rağmen mutlu olamamasında ve babasını özlemesinde, amberson'un ikinci gidişinde saidie'yi yanında getirmemesinde, saidie'nin yaşaması gereken hayatı yaşadığında (kendi tabiriyle oldukça) mutlu olabilmesinde ve zamanın önemli olaylara gebe anlardaki müdahaleleri itmelerinde görebiliyoruz.

  bu anlamda kurgunun kendine yakışır tutarlı bir sonla bittiğini, ayrıca yaratılan 60'lar amerikası ambiyansının oldukça etkileyici olduğunu söyleyebilirim.
  güzel bir dizi uyarlamasına uzun zamandır hasret kalan ve özellikle stephan king kitaplarına ve iyi uyarlanmış beyazperde yapıtlarına hayranlık duyan benim gibilerin ikinci kez izlemesi gereken bir seri olmuş

  ---spoiler---


  (zimbabvedekizilmehtap - 6 Nisan 2016 02:01)

 • comment image

  finalinde jfk suikastı konusuna uzak olanların (biz türkler gibi) belki kaçırabileceği bir ayrıntıyla olta atmaya çalışması da gözlerden kaçmadı.

  --- spoiler ---

  bu ayrıntı farkedilerek izlendiğinde, sorgu sırasındaki, acaba suikast 'denemesi' bizim elemanın üstüne mi kalacak, "jake amberson'ı harcayacaklar matmazel" beklentisi de artıyor.

  o ayrıntı:
  lee harvey oswald'ın mugshotı
  jake amberson

  (alındaki yarığa ve diğer gözün kenarındaki morluğa dikkat)

  ---
  spoiler ---


  (faervian - 6 Nisan 2016 01:54)

 • comment image

  daha birinci bölümde bütün mantığını kendi içinde çökerten, senaryonun geriye kalanını anlamsızlaştıran dizi.

  --- spoiler ---

  eleman, geçmişe gide gele yalama olan yaşlı amcaya, "e peki neden lee harvey oswald'ı öldürmedin?" diye soruyor. aldığı cevap, "suikasti onun yaptığından emin değilim. masum birini öldüremezdim" oluyor.

  ve fakat bu geçmişe gitme olayının en hayati mekaniği, her gidişinde her şeyin sıfırlanması. yani adam sadece deneme amaçlı lee harvey oswald'ı öldürebilir ve geleceğe döndüğünde kennedy hala suikaste uğramışsa, tekrar geçmişe dönüp her şeyi sıfırlayabilir. böylece lee harvey oswald'ı öldürmüş olmazdı.

  ---
  spoiler ---


  (protospher - 17 Şubat 2016 12:41)

Yorum Kaynak Link : 11/22/63