Süre                : 2 Saat 3 dakika
Çıkış Tarihi     : 11 Temmuz 2016 Pazartesi, Yapım Yılı : 2016
Türü                : Aksiyon,Heyecanlı
Taglar             : Yunanistan,Atina Yunanistan,Cia,Siyah operasyonlar,CEO
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Universal Pictures , Perfect World Pictures (Beijing) , The Kennedy/Marshall Company
Yönetmen       : Paul Greengrass (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Matt Damon (IMDB)(ekşi),Paul Greengrass (IMDB)(ekşi),Robert Ludlum (IMDB)(ekşi),Christopher Rouse (IMDB)
Oyuncular      : Alicia Vikander (IMDB)(ekşi), Matt Damon (IMDB)(ekşi), Julia Stiles (IMDB)(ekşi), Tommy Lee Jones (IMDB)(ekşi), Vincent Cassel (IMDB)(ekşi), Ato Essandoh (IMDB), Marla Aaron Wapner (IMDB), Neve Gachev (IMDB), Riz Ahmed (IMDB), Adam Gregory (IMDB), Bill Camp (IMDB), Stephen Kunken (IMDB), Emeson Nwolie (IMDB), Audrey Hendricks (IMDB), Alexander Cooper (IMDB), Sarah Armstrong (IMDB), Anthony Molinari (IMDB), Scott Shepherd (IMDB), Vivian Yoon Lee (IMDB), Stephanie McIntyre (IMDB), Dino Fazzani (IMDB), Amy De Bhrún (IMDB), Elicia Stokes Navarro (IMDB), Daniel Eghan (IMDB), Alexander Yassin (IMDB), Mac Pietowski (IMDB), Yusuf Hofri (IMDB), Nicholas George (IMDB), Belen Rosenberg (IMDB), Nicole Chauvet (IMDB), Jamie Hodge (IMDB), Sheila Vossough (IMDB), Ellie Fox (IMDB), Akie Kotabe (IMDB), Tom Bonello (IMDB), Heiko Effenberger (IMDB), Nikolaos Brahimllari (IMDB), Paul Terry (IMDB), Shane Santos (IMDB), Richard Nunez (IMDB) >>devamı>>

Jason Bourne ' Filminin Konusu :
Bourne serisinin 5. filminde CIA'in eski ajanı Jason Bourne (Matt Damon) yeniden ortaya çıkıyor. Onu yakalamak üzere yeni bir program geliştirilmişken Bourne geçmişinde saklı kalmış sırları araştıracaktır.


 • "sinema tarihinin en adam gibi adam ajan karakteridir. net. bourne'ün olduğu yerde diğerleri ancak çaylak olur."
 • "robert ludlum'in the bourne identity, the bourne supremacy ve the bourne ultimatum uclemesinin kahramani..kendisi gozumde the ultimate fiction hero olarak hep yerini koruycaktir.."
 • "az sonra beni arayıp elini burnundan çek demesinden çekindiğim matt damon karakteri..3.sü için:(bkz: the bourne ultimatum)"
 • "matt damon tarafından canlandırılmış, sinema tarihinin en etkileyici karakterlerinden biridir."
 • "en güzel yanı da duygusala bağlamaması. o cıvık holivud romantizmi ve goygoyu yok filmlerde."
 • "setten aldığım bilgilere göre dördüncü filmde 0.5 uçla adam dövüyormuş... yapar..."
Facebook Yorumları
 • comment image

  arka sokaklar dizisinden kameraman transfer etmiş olmasi muhtemel greengrass filmi. diğer üç filmin hastası biri olarak heyecanla gittiğim filmden çekim yüzünden mide bulantısı ile ayrıldım.
  1. senaryo 5 sayfa...
  2. matt damon 3 cümle ile filmde yer alıyor.
  3. alicia vikander ağlağı sıktı artık her filmde.
  4. mission impossible serisinde olduğu gibi serinin klişeleri bile isteye uygulanmış. öyle olunca her şey tahmin edilebilir oluyor tabi. bunu güncel snowden, facebook, gizlilik göndermeleri de toparlayamıyor.
  5. atina sahneleri (sokakları daha doğrusu) iyiydi.
  6. hareketli kameranı zikiim greengrass.


  (sherlockun afyonu - 30 Temmuz 2016 12:04)

 • comment image

  atina sahneleri müthişti. yunan gezici kardeşlerimizi direnişlerinden ötürü kutladım sdasdasd.

  bence olmuş film. bir şey anlatmıyor diyenler büllükleriyle izlemişler. adam son eksiğini de kapattı. son cevaplarını da aldı. daha nasıl bişi yok amünüyüm? bundan sonra film gelmez diye düşünüyorum. ne yapacak bourne bu yaştan sonra tekrar eski işine devam mı edecek sonda teklif edildiği gibi? sikerler. bitsin burada işte.


  (e a p - 29 Temmuz 2016 21:52)

 • comment image

  herkesin vizyonda sevdiği bir kahraman vardır. kimi batman 'i sever, kimi spiderman 'cidir. kimi sherlock holmes 'ün zekasını, kimi deadpool 'un ukla tavırlarını beğenir. işte benim de tüm filmlerini 2'şer kez izleyecek kadar sevdiği kahraman jason bourne 'dur.

  aaron cross dahi geldiğinde sırtımı dönmemiştim zira jason bourne esintisi verebilecekti. ama inadından vazgeçen matt damonın, paul greengrass ile serinin yeni filmine soyunduğunu duyunca resmen havalara uçtum. istiyorum ki ülkeden ülkeye gezelim, tren maceraları olsun, kış olsun, kasvet olsun, işin gizemi korunsun ve serinin devamını sağlayacak bir sona sahip olsun.


  (destroy everything - 9 Temmuz 2016 17:07)

 • comment image

  fragman: https://youtu.be/f4gjskzvqe4

  bourne üçlemesi artık klasikleşmiş bir üçleme. öyle bir filmi iyi olup diğerleri vasat olan yüzlerce üçlemeden değil. her bölümü diğerinden daha iyi olan, son derece kaliteli, kanımca da modern klasikler arasında yer alan bir üçleme. ki kaliteyi üç film boyunca korumak, hatta bir de önceki filmlerin üstüne çıkmak artık pek rastlanan şeyler değil. ya 2.film berbat oluyor ya da seriyi sonlandıran 3.film. işte bu seriye eklenen 4.film o vasat filmlerdendi. matt damon, paul greengrass yoktu. bourne yoktu. onun ayarında birisi merkeze koyulmuştu. aksiyon gene iyi, dövüş gene iyi. jeremy renner da iyi. ama bourne'suz bir bourne filmi jack sparrow'suz bir karayip korsanları demekti veya bond'suz bir bond filmi demekti. öyküsü de vasattı zaten son filmin. o yüzden sürükleyici olsa da önceki filmlerin yanına yaklaşamamıştı. bir de üçüncü filmle öykü sağlam bir şekilde nihayetlendirilmişti.

  zamanında greengrass de, damon da 4.bourne filmi ile (legacy olan değil) epey dalga geçmişlerdi. damon sürekli serinin 3.filmle bittiğini, 4. filmin gereksiz olacağını söyleyip durmuştu. ikna edilmeyince renner'lı legacy'i çektiler. sonra ise ikna edildi ve seriye döndü. 5.film (damon'ın 4.filmi) gereksiz olmayabilir. dövüşe ve aksiyona doyuracak, cia'nın kirli planlarını gene ifşa edecek ama çok beklentiye girmemekte yarar var. çünkü damon'ın zamanında dediği gibi üçleme tamamlanmıştı. 4.film aksiyona ve dövüşe doyursa da öykü bakımından üçleme kadar heyecanlandırmayabilir, tatmin etmeyebilir. üçlemeyi sevmemin nedeni zaten bourne'un her filmle kirli planları ortaya çıkarıp hafızasına biraz daha kavuşması. neyse umarım çıta çok düşürülmemiştir. vincent'ı tetikçi, alicia'yı da ajan rollerinde izlemek güzel olacak. bakalım nasıl olacak.

  filmi izledikten sonra edit: yukarıda ne dediysem o. ne yazık ki bu kez cia'nin kirli planları falan ifşa edilmiyor. alicia zevk vermiyor. dövüşe de doyuramıyor. daha fazlası için tıklayınız


  (sherlock holmes 90 - 21 Nisan 2016 07:55)

 • comment image

  lise yillarimdaki en sevdigim roman karakteri. okuyali 15 yil gecti belki ama, jason bourne'nin 50'li yaslarinin sonunda olmasina ragmen "nasil bu kadar formda?" oldugu sorusuna bir karakterin verdigi cevabi unutmuyorum: "belki de her sabah boyle deli gibi kostugu icindir".

  yeni film ile alakali olarak: jason bourne gibi "casus" kelimesinin hakkini veren bir karakterin sahilde yapilan sokak kavgasina neden katildigina dair saglam bir bahane bulsalar iyi olacak. yoksa cok pis soverim. jason bourne ne para icin dovusur ne de antrenma yapmak icin sokak kavgalarina bulasir. ayrıca jason bourne karakterinin ekranda aksiyon starları gibi kas göstermeye ihtiyacı yoktur.

  temenni: umarım film göründüğünden daha sofistikedir.


  (hiko seijuro - 9 Şubat 2016 21:04)

 • comment image

  jack bauer'i haftanın herhangi bir 24 saatinde paketleyebilecek, artiz james bond'un götünü ise her koşulda post-it'le bile kesebilecek kapasitede olan medari iftihar, gururumuz film karakteri. keza bu karakteri, çocukluğumuzda kalbimizde taht kurmuşluğu olan martin riggs'in tahtını bile sallandığı söylenebilir.

  her ne kadar matt damon, the bourne ultimatum sonrası jason bourne karakterinin kendisi için bittiğini belirtse de, yapımcıların böyle güçlü ve beğenilen bir karakteri öyle iki dakikada harcamayacağı gün gibi aşikardır.


  (larsson - 11 Nisan 2008 13:59)

 • comment image

  --- spoiler ---

  yahu o swat aracı yola çıktığında neden ilk olarak limuzine çarptı. olum yok muydu normal bir sedan aracınız. film bitene kadar bunu düşündüm durdum, içim gitti.
  çok af edersiniz o nasıl aksiyon görüntüleri arkadaş. filmin yarısını kameraman omzunda koşarak çekmiş gibi, inanılmaz yordu gözü. yada yaşlandım bilemedim. he beğendik mi beğendik o ayrı.

  ---
  spoiler ---


  (kuzenix - 31 Temmuz 2016 01:22)

 • comment image

  2016 yapımı film ile alakalı yorumu bir "bourne kıdemlisi" olarak yazıyorum: (bkz: jason bourne/@hiko seijuro)

  görüşüm: film tek başına değerlendirildiğinde kötü değil. ancak serinin ilk üç filmindeki zeka ışıltısı da yok. bunun sebebi, serinin ilk üç filminin senaristi olan tony gilroy'un bu filmde yer almaması.

  ne demiştik çakma 4. film için: "tony gilroy'un olmadigi bir projeye ben greengrass ve matt damon birlikte girisse yine de sicak bakmazdim" (bkz: the bourne legacy/@hiko seijuro) ki aynen öyle de oldu.

  --- spoiler ---

  * jason bourne'un sokak dövüşleri yapması kadar saçma bir şey olamaz. jason bourne kadar sofistike adam gider hindistan'ın ya da tayland'ın ücra köşesine orada ekmek elden su gölden yaşar.

  * cia'in jason bourne'un geri dönmesini değerlendirebilmesi kadar büyük bir mantık hatası olamaz.

  * filmin gelişme sürecindeki kovalamacalarda hiçbir zeka ışıltısı mevcut değil. salt aksiyon filmine indirilmiş. senaryoda casusluğa dair görülen tek zeki hamle filmin son sahnesinde. başka da bir şey yok.

  ---
  spoiler ---

  gidin ama, iyi vakit geçirirsiniz.

  6/10


  (hiko seijuro - 30 Temmuz 2016 21:29)

 • comment image

  robert ludlum'in the bourne identity, the bourne supremacy ve the bourne ultimatum uclemesinin kahramani..kendisi gozumde the ultimate fiction hero olarak hep yerini koruycaktir..


  (cressida - 26 Kasım 2000 14:18)

 • comment image

  şayet jason bourne tribine bağlamak istiyorsanız, bir büyük şişe votka alıp içmeye başlayın, ve kendi kendinize "bu votkanın hepsi bitince internetteki tüm şifrelerimi teker teker değiştireceğim" diye söz verin.


  (mortifera - 22 Ağustos 2009 11:31)

 • comment image

  en güzel yanı da duygusala bağlamaması. o cıvık holivud romantizmi ve goygoyu yok filmlerde.


  (asu - 8 Ağustos 2012 23:20)

 • comment image

  <kisisel fikir> gelmis gecmis en iyi ajan filmi serisidir.

  yeni filminde umarim bu adamin neden / nasil bu kadar kusursuz yetistirilebildigini anlatirlar.
  o krav maga'yi kimden ogrendi, nasil tum ajanlarin icinde en ozeli jason oldu vs.

  duzeltme: krav maga degilmis.
  the type of martial arts used by jason bourne is a combination of filipino kali along with bruce lee's jeet kune do. krav maga is widely mistaken as being used in this film. ıt is not, as matt damon was trained by kali/jeet kune do expert jeff ımada. the film's uncredited fight coordinators are damon caro and jonathan eusebio. both are trained in kali and jeet kune do and neither are trained in the krav maga.


  (mouse sanitary pad - 9 Şubat 2016 09:10)

 • comment image

  bourne üçlemesinden (4. filmi bourne'dan saymıyoruz) ikisini yöneten paul greengrass var yine kamera arkasında. matt damon senaryo ekibinde bu kez ki kendisi oscarlı bir senaristtir hatırlatalım. oyuncu kadrosunda tommy lee jones, vincent cassel, alicia vikander gibi isimler var. üçlemenin çıtasına ulaşacağı kesin gibi ki bu da baya yüksek bir çıta olduğu için büyük başarı olur.

  lan nasıl heyecan yaptım o 30 saniyelik tanıtımı izleyince. matt damon çok yakışıyor bu role yahu. gideyim de extreme ways dinleyim bari.


  (ecs - 9 Şubat 2016 08:40)

Yorum Kaynak Link : jason bourne