IMDB Puanı   : 7,2
Oy Sayısı         : 83.820
Süre                : 1 Saat 55 dakika
Çıkış Tarihi     : 03 Mart 2017 Cuma, Yapım Yılı : 2016
Türü                : Biyografi,Drama,Tarih
Ülke                : ABD
Yönetmen       : John Lee Hancock (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Robert D. Siegel (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Linda Cardellini (IMDB), Michael Keaton (IMDB), Patrick Wilson (IMDB)(ekşi), Nick Offerman (IMDB)(ekşi), Laura Dern (IMDB)(ekşi), John Carroll Lynch (IMDB)(ekşi), B.J. Novak (IMDB)(ekşi), Kimberly Battista (IMDB), Carla Shinall (IMDB), Devon Ogden (IMDB), Steve Coulter (IMDB), Kabby Borders (IMDB), Griff Furst (IMDB), Mike Pniewski (IMDB), Wilbur Fitzgerald (IMDB), Patti Schellhaas (IMDB), Lauren Lee Denham (IMDB), David Silverman (IMDB), Catherine Dyer (IMDB), Ric Reitz (IMDB), Cara Mantella (IMDB), Bradley Bowen (IMDB), Richard Molina (IMDB), Kristi Von (IMDB), Katie Kneeland (IMDB), Tracy Goode (IMDB), Brice Anthony Heller (IMDB), Cody Howard (IMDB), Rebecca Ray (IMDB), Randall Taylor (IMDB), Kenny Alfonso (IMDB), Chris Greene (IMDB), Victor McCay (IMDB), Abbey Ferrell (IMDB), Josh Henry (IMDB), Jacinte Blankenship (IMDB), Scott Christopher Kelly (IMDB), Justin Alvarez (IMDB), Franco Castan (IMDB), Jody Thompson (IMDB) >>devamı>>

The Founder (~ Hambre de poder) ' Filminin Konusu :
Film, Mac ve Dick McDonald kardeşlerin desteği ile fast food sektöründe dünya devi haline gelen McDonald's'ın kuruluşunu firmanın kurucusu Ray Kroc (Michael Keaton)'un gözünden anlatıyor.


 • "mcdonald's'ın fast food imparatorluğunda yükselişinin karanlık hikayesini anlatacak olan biyografik film. başrol için michael keaton ile görüşmelere başlanmış."
 • "ray kroc'un nasıl orospu çocuğu olduğunu anlatan film. para kazanıyor. kazandığı kaba pisliyor. para kazandıktan sonra karısını aldatıp, aldattığı kişiyle evleniyor."
 • "michael keaton'ın oyunculuğuna hayran kalmamak elde değil. bir orospu çocuğunu bundan daha iyi oynayamazdı."
Facebook Yorumları
 • comment image

  --- spoiler ---

  the social network tadi aldigim film olmustur kendisi. dick ve mac kardeslerin ray kroc tarafindan nasil alt edildigini anlatiyor. filmde basarinin anahtari olarak "persistence", yani israrcilik/azim gosteriliyor. ancak bu tarz filmleri izledikce sanirim biraz da kotu insan olmak gerekiyor diye dusunuyor insan. steve jobs'in ordan burdan gordugu teknolojileri araklamasi, apple'in ilk haline gerekli payeyi vermemesi; zuckerberg'in facebook'un fikir babalarini ve ilk baslarda parayi saglayan arkadasini satisi; simdi de ray kroc'un mc donald's ismini bulan ve hamburgerciyi ilk acan dick ve maurice mcdonald kardesleri kaziklamasi. hayir yani adamlari o kadar kazikladin ettin, isim haklarini bile ellerinden mcdonald's icin uc kurus sayilabilecek bi paraya aldin tamam da, gidip adamlarin tam karsisina dukkan acmak da neyin nesi? dick ve maurice kardesler kendileri genisletselerdi isleri belki bu kadar basarili olamazlardi ama, muhtemelen kalite de bu kadar yerlerde olmazdi.

  ---
  spoiler ---


  (durruk - 15 Ocak 2017 00:06)

 • comment image

  bir dunya devi hikayesi daha azim/israr/orospu cocuklugu üçlemesi ile sonuçlandı.
  ulan bir sirketi de dualarla, alkışlarla, hamdusenalarla büyütün bee!
  yazık. vallahi sinirimden filmi beğendim bile diyemiyorum...
  demek oluyor ki; açgözlülük etmedikçe, kaliteden ödün vermedikçe, ekip arkadaşlarını sikmedikçe bi halt başaramıyor insanoğlu...
  ulan mc! madem bu terbiyesizlikleri yaptın, paraları gömdün! en azından hamburger diye amonyaklı tendon, doku, yag kütlesi yedirmeseydin yıllarca bize ! pissss!


  (benekli geyik - 5 Şubat 2017 20:25)

 • comment image

  ray kroc'un nasıl orospu çocuğu olduğunu anlatan film. para kazanıyor. kazandığı kaba pisliyor. para kazandıktan sonra karısını aldatıp, aldattığı kişiyle evleniyor.


  (post tenebras lux - 7 Şubat 2017 12:32)

 • comment image

  amerika'nın fırsatlar ülkesi tarafını gösteren filmdir. ancak film bu düzeni kutsuyor mu yoksa eleştirel bir yerde mi duruyor onu anlayamadım.
  roy kroc'un bu iş için nasıl çalıştığını ve adeta hayatını buna adadığını izlerken bir yandan da yaptıkları işe ve müşteriye daha saygılı, gerekirse büyüyüp zenginleşmeyelim ama öz saygımızı kaybetmeden bu işi yapalım diyen daha içten mcdonald kardeşlerin kroc tarafından nasıl aşağılandığını ve mcdonald's'ın ellerinden gittiğini görüyoruz.
  iş dünyasının vahşiliği ile ilgili filmden akılda kalan en çarpıcı cümle roy kroc'un mac mcdonald'a dediği '' yanımda iş yapan birisi boğuluyor olsa ağzında bi de ben hortum sokarım, sen bunu diyebilir misin?'' sözü.
  filmi izleyince aklıma steinbeck'in ''sosyalizm köklerini amerika'da bulamaz; çünkü fakirler burada kendilerini sömürülen bir sınıf olarak değil, geçici olarak sıkıntı yaşayan milyonerler olarak görmektedir.'' sözü aklıma geldi.

  bunların haricinde filmi sinematografik açıdan genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. o dönemin havasını vermekte de oldukça başarılı olmuş.


  (hotterthanhell - 8 Mart 2017 00:07)

 • comment image

  kaliteden ödün vermemek için daha az kazanmaya razı olan adamların restoranının nasıl hayvansal yağ hamuru ve amonyaktan mamul bulamaçları köfte diye iteleyen bir yere dönüşmesinin hazin öyküsü. olm michael keaton'ın yardım teklifi kabul edilir mi lan? hiç mi beetlejuice izlemediniz? burada detaylı bir incelemesi mevcut.


  (saruman - 8 Mart 2017 03:07)

 • comment image

  çoğu insan gibi en sevmediğim mesleklerin başında emlakçılık ve galericilik geliyor. kısacası birinin malını bir şekilde alıp, allayıp pullayıp, kat kat kazanç sağlayarak başkasına satan insanlara tahammül edemiyorum. hele bu sıradan bir ev, bir araba değil de paha biçilemez, dahice bir fikirse, çıldırmamak elde değil. işte bu yüzden 2 saat önce ilk defa ismini duyduğum ray kroc, senden nefret ediyorum.

  --- spoiler ---

  yanılmıyorsam ilk defa kötü adam odaklı senaryolandırılmış bir film izledim. olabildiğince sevimli canlandırılmış mcdonald kardeşler bir de senaryoda böylesine yalnız bırakılınca iyice üzerlerine titreme ihtiyacı hissettim. bu durumun, filmin yaşatmak istediği duyguları sonuna kadar yaşatabilmesini takdir etmemek elde değil.
  gerçek hikayeye tamamen sadık kalınmış mı bilemiyorum. ama hayat o kadar bu film gibi ki şüphe de edemiyorum.
  fast food şirketlerinin tarihçelerine öyle uzağım ki, filmin sonunda kardeşlerin tabelası inince 'ulen dedim çakın şuraya bir burger king, mutlu sonla bitsin şu film.'
  ama bu adamlar nasıl burgerin kralı olsun? işini doğru bir şekilde, prensiplerinden ödün vermeden yapan insanları her zaman yer bu düzen. isimlerini bile ancak böyle duyarız.

  ---
  spoiler ---

  referans olması açısından da: enfes bir hayat dersi veren başarılı bir film.


  (withmyself - 18 Mayıs 2017 23:14)

 • comment image

  "bizim büyük dedenin şimdiki maslak'ta bostan tarlaları varmış da, buradan bir bok olmaz diyerek satıp yerine iki inek almışlar" konulu yazıklanmalarda çıtayı epey yükseltmiş film. siz bir de dick ve mac mcdonald'ın torunlarını düşünün. haftada bir dedelerin mezarlarına işemiyorlarsa ne olayım.


  (katina scissorhands - 18 Haziran 2017 05:00)

Yorum Kaynak Link : the founder