Süre                : 1 Saat 45 dakika
Çıkış Tarihi     : 14 Aralık 2016 Çarşamba, Yapım Yılı : 2016
Türü                : Drama,Korku,Gizemli,Heyecanlı
Ülke                : Fransa
Yapımcı          :  CG Cinéma , Vortex Sutra , Sirena Film
Yönetmen       : Olivier Assayas (IMDB)
Senarist          : Olivier Assayas (IMDB)
Oyuncular      : Kristen Stewart (IMDB)(ekşi), Anders Danielsen Lie (IMDB)(ekşi), Lars Eidinger (IMDB)(ekşi), Nora von Waldstätten (IMDB)(ekşi), Benjamin Biolay (IMDB)(ekşi), Sigrid Bouaziz (IMDB), Pamela Betsy Cooper (IMDB)(ekşi), David Bowles (IMDB), Ty Olwin (IMDB), Leo Haidar (IMDB), Fabrice Reeves (IMDB), Abigail Millar (IMDB), Benoit Peverelli (IMDB), Audrey Bonnet (IMDB), Aurélia Petit (IMDB), Hammou Graïa (IMDB), Khaled Rawahi (IMDB), Pascal Rambert (IMDB), Dan Belhassen (IMDB)

Personal Shopper (~ Hayalet Hikayesi) ' Filminin Konusu :
Hayatını Paris'te ünlü modacı Kyra'nın (Nora von Waldstätten) kişisel alışveriş danışmanlığını yaparak sürdüren Maureen'in (Kristen Stewart) bu şehirde kalması için geçerli bir sebebi vardır: ikiz kardeşi Lewis'le birbirlerine verdikleri söz... İçlerinden kim önce ölürse diğerine gittiği yerden bir işaret gönderecektir. Lewis burada kalp krizinden ölmüştür ve aynı genetik rahatsızlığa sahip Maureen de bu işareti beklemektedir. Günün birinde kim olduğunu bilmediği birinden almaya başladığı mesajlar, giderek rahatsız edici bir hal almaya başlayacaktır.


Eleştirmenlere göre 2017'nin en iyi 10 filmi / 10
 • "cannes'da yuhalanmış film."
 • "sabah gösteriminde bazı kişilerce yuhalanırken, akşam gösteriminde uzun bir süre ayakta alkışlanmış olivier assayas'ın son filmi.daha da merakla bekliyorum. trailer"
 • "olivier assayas'a cannes'da en iyi yönetmen ödülünü getiren film. hele hele. bi gösteriminde yuhalandı diye hemen üst entry'mde karalamışım ama merak hakimiyeti var şu an."
 • "meraklısına kristen stewart'ı bol bol üstsüz sahneler vaad eden film. merakla bekliyoruz."
 • "filmin başlarında bahsi geçen, ortada soyut sanat diye bişey yokken kendi kendine soyut takılan ve aynı zamanda mistik olan sanatçı için (bkz: hilma af klint)"
 • "festival sonrası yakın zamanda vizyona girecek diye izlemediğimiz filmin, vizyon tarihi yine ertelenmiş. dağıtıcısı olan kurmaca filme sevgilerimizi iletiyoruz."
 • "it's all in your mind türünden bir olivier assayas filmi. psişik türdeşleri için (bkz: black swan)"
 • "kristen stewart'ın güzel oyunculuğu ve hayalet hikayelerine teknolojiyi katmasını dışında, sıradan ve sıradan olduğu kadar da kötü film."
Facebook Yorumları
 • comment image

  olivier assayas'ın yeni filmi. fransız senarist/yönetmenin fantastik korku türündeki ilk filmi olacak aynı zamanda. yazık ki başrolde yeteneksiz kristen stewart'a izleyeceğiz. olur da assayas'la yolum kesişirse stewart'ta ne bulduğunu sorarım(!). bu yeteneksiz aktrise sils maria'dan lars eidinger eşlik edecekmiş. çekimlere 5-6 güne başlanacakmış. film yetişirse cannes'da gösterilebilir. neyse, bakalım assayas nasıl bir korku/hayalet filmine imzasını atacak.
  o değil de robert pattinson, robert de niro ve rachel weisz'lı o suç filmi çekimlerin ilk gününde iptal edilmeyeydi iyiydi. o filmi merak etmiştim.


  (sherlock holmes 90 - 22 Ekim 2015 16:43)

 • comment image

  (bkz: http://www.indiewire.com/…ayas-cannes-2016-20160517)

  sanki iki farklı senaryo yanlışlıkla iç içe geçmiş gibi geldi. personal shopper'lıktan mükemmel bir drama çıkacakken içine kızılötesi karışmış. halbuki bluetooth bilmemkaç nokta sıfıra geçtik. taç nükte az. cannes'da

  *: cannes'da yuhalanmış dicektim ki öyle kalmış cümlem oısjfısogj. keşke yalnız bunun için düzeltseydim seni.


  (goks - 17 Mayıs 2016 23:10)

 • comment image

  olivier assayas'a cannes'da en iyi yönetmen ödülünü getiren film. hele hele. bi gösteriminde yuhalandı diye hemen üst entry'mde karalamışım ama merak hakimiyeti var şu an.


  (goks - 23 Mayıs 2016 00:48)

 • comment image

  102 dakikalık, 2016 yapımı film.

  6 / 10.

  fransa-almanya ortak yapımı olan personal shopper, 1955 doğumlu fransız yönetmen olivier assayas tarafından yazılıp yönetilmiş, "kendine has" bir atmosfere sahip gerilim filmi. ( assayas; yine stewart'ın rol aldığı 2014 yapımı clouds of sils maria'yı da yazmıştı )

  merak uyandırıcı bir girişe sahip filmde başrolde kristen stewart'ı görüyoruz. stewart gerçekten - nadir rastlanan - iyi performanslarından birini çıkarıyor. role oldukça iyi adapte olmuş ve film süresince genel yapıyla uyumlu bir havası var. diğer yandan, filmin başındaki merak uyandırıcı yapı, tempo; bir noktadan sonra düşmeye başlıyor. son yarım saatten çok daha önce de tahmin edilebilir bir rotaya giriyor. uzayan sahneler, cep telefonu ekranından dakikalarca takip ettiğimiz mesaj sahneleri v.b - seyirci tipine göre de değişmek üzere - yorucu gelebiliyor.

  sonuç olarak orijinal bir drama-gerilim denemek isteyenler ve stewart takipçileri için fena olmayan bir seçenek. gece ya da karartılmış ortamda izlenmesi de özellikle önerilir, ayrıca.

  her eve imdb


  (karinca beli - 4 Nisan 2017 20:24)

 • comment image

  buradaki tüm kötü yorumlar filmi izlememize engel olamadı ve sonuç: gayet iyi.

  olivier assayas'ın bir diğer filmi olan clouds of sils maria ile ilgili şu entryde şizofreniden bağımız olarak spiritüel işlerle ilgili birtakım ahkamlar kesmiştim. şimdi o ahkamları bu filmle parçalama zamanı.

  çok yoğun işleri olan, high profile zatların işte vay efendim chanel'den pantul alayım, bi harness için günübirlik londra'ya gideyim diyecek zamanı olmadığından bu işleri yapan bi asistanı oluyor. kahramanımız da böyle biri. aynı zamanda medyum olduğunu iddia ediyor.

  ikiz kardeşini kalp krizinden kaybettikten sonra ondan ruhsal bir işaret beklemeye başlıyor. bundan sonrası fazla spoiler olacak bu yüzden kısa kısa değineceğim.

  bu adamın cannes'da en iyi yönetmen ödülü alması çok doğal. çünkü inanılmaz bir yolculuğu özetliyor: alışverişin tüm fetiş ögelerinden umman'daki kerpiç evlere. kahramanımız bu yolda türlü türlü ruh çağırmalarla, araya tuhaf bir şekilde serpiştirilmiş polisiye işlerle uğraşadursun kendini kaybediyor. kişiliği, hisleri, kısacası ruhu kayıp. kendisi de ne yapıyor olduğuna en güzel cevabı veriyor aslında: "bekliyorum."

  bizi beklenmedik son olarak, kendi ruhunu çağırması karşılıyor. öyle ya, başka ruhlardan işaret beklemeden önce kendi ruhumuza bir selam yollasak daha iyi olmaz mı?

  aşırı metalaştırılan hayatlarımızda, "ey ruh! sen ben misin?" diye sorma inceliğinde bir filmdi.

  kimse kusura bakmasın, çok sevdim.


  (nazarethme ne olur - 26 Nisan 2017 23:37)

 • comment image

  kristen stewart donuk karakterleri kendisi de donuk olduğundan iyi oynuyor çünkü oynamıyor, yaşıyor. equals filminde de aynı durum vardı.
  filmin genel karanlık havası güzel. bulutlu bir günde şöyle durgun bir film seyredeyim diyen, izlediği filme 2 saatimi yedi yeaa diye bakmayan güzel insanlar için izlenesi bir film. 6/10


  (samuelwalter - 11 Mayıs 2017 00:27)

 • comment image

  festival sonrası yakın zamanda vizyona girecek diye izlemediğimiz filmin, vizyon tarihi yine ertelenmiş. dağıtıcısı olan kurmaca filme sevgilerimizi iletiyoruz.


  (rebelsea - 15 Haziran 2017 00:22)

 • comment image

  gayet ilgi çekici bir konusu ve kurgusu olan film. sakin bir temposu var, ama beni sıkmadı. ilgiyle, merakla izledim. kristen stewart o her zamanki oyunculuğuyla oynamış. yeni bir şey yok. ama yine de nedendir bilmem, seviyorum bu kadını izlemeyi.


  (feministim ben - 25 Haziran 2017 02:24)

 • comment image

  güzel olduğunu düşündüğüm film, belli noktalarda bir karmaşa ortaya çıksa da göz ardı edilebilir diye düşünüyorum. şahsi fikrim, fransız oyuncularla, fransızca olarak ilerlese çok daha iyi bir iş çıkabileceği yönünde.

  kristen stewart'ın neredeyse kendisini oynadığı için başarılı olduğunu da ekleyelim, öte yandan bence kendisi beyaz perdeye yakışıyor.


  (onelaole - 3 Temmuz 2017 14:24)

 • comment image

  dün akşam alien covenant filmini izlemeye karar vermişken 'gece gece gerilip uykudan olmayalım şimdi' diyerek fragmanından çok ürkünçlü olmadığı sonucunu çıkarıp izlediğim, emme bazı sahnelerinde beni fena halde germiş ve meraklandırmış 2016 tarihli olivier assayas filmi.

  olivier assayas filmi hem yazmış hem yönetmiş, bence gayet başarılı bir iş çıkartmasına rağmen sanırım daha önceki filmi clouds of sils maria 'dan sonra çıtayı neredeyse arşa çıkarmasından dolayı eleştirmenleri ikiye bölen bir filme imza atmış. ben filmi beğenen taraftayım ve başroldeki kristen stewart o salak ergen vampir filmlerinde kanayan gözlerimi tüm sahnelerinde ışıltıyla doldurdu diyebilirim. umarım yeteneğini sergileme imkanı bulduğu bu tür filmlerde oynamaya devam eder.

  yazının bundan sonrası spoiler içerir!!

  kristen'in canlandırdığı personal shopper'in müşterisi için bir yandan ultra lüks kıyafet, mücevher vb. alışverişi yapması yani tüketime, kapitalizme hizmet eden parçası ile ölen ikiz kardeşi aracılığı ile ruhlar dünyasına girmeye, hayatına anlam katmaya çalıştığı parçasının birbiri ile çekişmesini anlatmaya çalıştığını düşünüyorum filmin. kristen'in hayata ve ölüme dair 'gördüklerimizden daha fazlası olmalı' diye ispat aradığı ve beklediği bir film. buluyor mu bilmiyoruz, biz de onunla birlikte merak ediyoruz filmin sonunda bile... filmdeki mesajlaşma ve müşterinin öldüğü sahnelerde gerilim ve merak üst düzeyde. bir filmi izledikten sonra üzerine yorumlar okumak veya düşünmek isteyen tüm sinemaseverlere tavsiye ederim.

  o değil de, kristen'in paris'ten trenle çıkıp aynı gün londra'ya gidip alışveriş yapıp geri dönmesi bir tek benim mi gözümü yaşarttı?! hayır ağlamadım, gözüme avrupa felan kaçtı:(

  edit: cümle düzeltme.


  (northern fulmar - 5 Temmuz 2017 15:03)

 • comment image

  kristen stewart'ın güzel oyunculuğu ve hayalet hikayelerine teknolojiyi katmasını dışında, sıradan ve sıradan olduğu kadar da kötü film.


  (superkemkum - 19 Temmuz 2017 19:17)

 • comment image

  cannes'da neden yuhalandığını anlamakla birlikte benim çok zevk aldığım film.
  gotik ikonografi ile başlıyor ve aniden modernizmin-kapitalizmin göbeğine ışınlanıyorsunuz ve "ee n'oldu hani hayaletler" diyorsunz. ve derken hayaletin ne olduğu ve kim olduğunu yavaş yavaş anlıyorsunuz.
  hele o "unknown" ile yapılan uzun yazışma ve seyirciyi dakikalar boyunca telefon ekranına kilitleyip boğmak çok akıllıcaydı.

  (bkz: hepimiz hayaletiz)


  (zenizedi - 30 Temmuz 2017 23:25)

 • comment image

  yaşadığınız şehir için meteoroloji sağanak alarmı verdiyse, biraz da hastaysanız evinizde cumartesi günü kahvaltıdan sonra kahvenizi alıp, koltuğa yayılıp pike üzerinizde izlemelik film. kendini güzel izletiyor. biraz sonbaharlı, moda ve alışverişli, korkutmayan hayaletli hafif dozda gerilimli bir havası da var. (evet garip konular bir araya gelmiş) izlenir yani olabilir. yalnız sonunu anlamak için google'da personal shopper what happened in the end gibi aramalar yapmak zorunda kaldım. sözlükte de bir anlamayan ben olmuşum heralde, kimse filmin sonundan bahsetmemiş.


  (nantes - 30 Eylül 2017 15:33)

 • comment image

  cannes film festivalinde oynayan ve afişine bunu yapıştıran filmlerin default olarak güzel olduğu düşüncesinden yola çıkarsanız bu film için çok yanlış yaparsanız bence. sonbahar, güzel avrupa şehirleri, bir fincan kahve, dram kokan cümleler ve havası bir kaliteli bir avrupa filmi için olmazsa olmaz belki ama bu filmde zorla ekleme yapılmış birer öge gibi.
  güzel bir konudan giriyor, merak uyandırıyor sonra nereye gittiğini/varacağını anlayamadığınız başka bir konuda zamanını tüketiyor. film süresini doldurmak için mi yapmışlar yoksa farklı hikayeleri anlatarak sonunu ortak bir yere bağlayan filmlerden mi yapmak istemişler, anlamadım açıkçası. bu film ya gerçekten kötü ya da bende var bir anormallik.
  güzel olan tarafı varsa o da zaten bu dram filmlerini çok iyi oynayan kristen stewart'ın oyunculuğu ve sondaki gizem. gerçi o gizemi araştırırken ne muhteşem zeka, yönetmenlik, ne müthiş filmdi derken de bulabilirsiniz kendinizi.
  sonunu anlamadıysanız çok da yetersiz hissetmeyin bence çünkü herkes aynı durumda. farklı teoriler var.
  --- spoiler ---
  birisi maureenin delirdiğini ve kyra'yı kendisinin öldürdüğünü veya hayaletleri uydurduğu diğeri ingo'nun otel odasında maureen'i öldürdüğü sonrasında sixth sense style yaşandığı veya filmin neredeyse tümünde bu style'nın yaşandığı gibi.

  ---
  spoiler ---


  (tallguy - 2 Ekim 2017 17:47)

Yorum Kaynak Link : personal shopper