Çıkış Tarihi     : 28 Şubat 2013 Perşembe, Yapım Yılı : 2013
Türü                : Drama,Heyecanlı
Taglar             : Dondurucuda ceset,piyano çalmak,ceset,psikopat
Ülke                : İngiltere,ABD
Yapımcı          :  Fox Searchlight Pictures , Indian Paintbrush , Scott Free Productions
Yönetmen       : Chan-wook Park (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Wentworth Miller (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Mia Wasikowska (IMDB)(ekşi), Nicole Kidman (IMDB)(ekşi), David Alford (IMDB)(ekşi), Matthew Goode (IMDB)(ekşi), Lauren E. Roman (IMDB)(ekşi), Phyllis Somerville (IMDB)(ekşi), Harmony Korine (IMDB)(ekşi), Lucas Till (IMDB)(ekşi), Alden Ehrenreich (IMDB), Jacki Weaver (IMDB), Dermot Mulroney (IMDB), Judith Godreche (IMDB), Ralph Brown (IMDB), Tom Carpenter (IMDB), Roger D. Eldridge (IMDB), Colleen Helm (IMDB), Wendy Keeling (IMDB), Bear Sheeley (IMDB), William Ryan Watson (IMDB), Rachel Woods (IMDB)

Stoker (~ Lanetli Kan) ' Filminin Konusu :
“Dracula”dan esinlenilen filmin konusu şöyle: India Stoker (Mia Wasikowska) babası ve onun en iyi arkadaşı bir araba kazasında öldükten sonra kendini büyük bir boşluğa düşmüş bulur. Annesiyle (Nicole Kidman) birlikte büyük ve ıssız bir evde yalnız yaşayan India'nın yaşamı, günün birinde daha önce hiç görmediği amcasının ziyarete gelmesiyle değişir. Esrarengiz bir adam olan amca Charles (Matthew Goode) için ilk başta babasının boşluğunu doldurmasını uman India, daha sonra bu adamın daha farklı şeyler peşinde olduğunu farkeder.


Gözden Kaçanlar / 10
 • "korkuların ve efsanelerin kaynağı, elleri öpülesi ki$i..."
 • "pesine takilan bir hirsizi dayak manyagi yapan, nehirde bogulan bir kisiyi gorup hic gozunu kirpmadan nehire atlayan mert'ligi ile taninmis kisi."
 • "ilk çocuklarından sonra eşi bram stoker'a yatak odasının kapılarını kapatmış. o da mutluluğu başka kadınlarda ve fahişelerde aramış. sonra da frengiden ölmüş garibim."
 • "yazdıklarını tam olarak romantik gotik diye tanımlayabiliriz. ya da ben tanımlayabilirim, tanımlamak istemeyen yarrak yesin.süper yazar."
 • "dracula için transilvanya mitolojisinden esinlenmeye karar vermiş ancak esas ilham bozuk karides yediğinde tüm gece yatakta karın ağrısıyla kıvrandığı sırada gelmiştir.(bkz: the vampire omnibus)"
 • "dracula romanının yazarı."
 • "torununun oğlu noel'in tavan arasında bulduğu kayıp günlüğü türkçeye kazandırılmış. bu tür enteresan adamların günlüklerini okumak gerekir.link"
 • "ince mizah anlayışıyla dracula'yı okumadan kendisine hayran bırakan karizmatik yazar.bir insanın günlüğünü okumak o insanı ayrı bir özel, bir tanıdık, yakın hissettiriyor.bknz."
Facebook Yorumları
 • comment image

  yaşamının ilk yıllarını hiçbir doktorun anlayamadığı bir hastalıktan dolayı yatakta geçiren ve bu süre zarfında annesinin anlattığı irlanda efsaneleri ile büyüyen,8 yaşında mucizevi bir şekilde iyileştikten sonra oyun oynamak yerine mezarlıklarda vakit geçiren,sonraları tiyatro eleştirileri ve aşk öyküleri yazmış 20 nisan 1912'de "frengi"den dolayı ölmüş yazar.


  (iron maiden fan - 10 Ocak 2003 23:22)

 • comment image

  19. yy başlarında balkan ülkelerine gelip folklor araştırmaları yaparak kontes elizabeth bathory ve vlad drakul u birleştirip drakula nın çağdaş metninin oluşturulmasını sağlayan ingiliz. bir yaşından sekiz yaşına kadar yataktan kurtulamadığı bir hastalığa yakalanarak yoğun biçimde anasının bakıma muhtaç kalması neticesinde öldürücü birleşme itimi (fatal urge to merge) oluşmuş kendisinin, annesinin dışında ondan ayrı bir varoluş kazanamayacağını düşünemez olmuştur. drakula öyküsünün temelinde de kendisini yaratanla birleşererek ölmek ya da daha üst düzeyde bir yaşama kavuşma ereğiyle reel yaşamdan uzaklaşmak isteği korkusu oluşmuştur.


  (mdmbvry - 30 Mayıs 2011 19:00)

 • comment image

  dracula adlı romanında korkuyu tasvirden ziyade günlük ve mektuplardan başlayıp dönemin tren kalkış saatlerine dek uzanan bir gerçekçilik örgüsünde okuyucuyu dehşete düşüren yazardır. tabi o dönem insanları için bu roman o gerçek yerler ve anlatım tarzıyla döneminde pek tartışılmış, daha çok bu yönüyle gündeme gelmiştir. zaten dracula romanının olayı korkutuculuğu değildir. o gerçekçi atmosferi biraz tırstırsa tırstırır.

  hayatına eserlerine gelirsek...

  abraham "bram" stoker dublin'de, 1847'de bir devlet memurunun oğlu olarak dünyaya gelmiş, çocukluk yıllarını fiziksel engelli olarak geçirmesine rağmen gençlik yıllarında dublin üniversitesi'nin önemli atletleri arasına girebilmiştir. babasının yönlendirmesiyle onun gibi devlet memuru olmuş ama bir yandan da tiyatroya meylederek the evening mail gazetesinda tiyatro eleştirileri kaleme almıştır. 1878 yılında oscar wilde'in eski sevgilisi florence balcombe ile evlenmiştir.

  pek çok kısa öykü yayınlandıysa da yazarlık şöhretini 1897 yılında ilk baskısı yapılan "dracula" romanıyla kazanmıştır. en çok satan kitaplar listesinde yer alan dracula bugüne kadar milyonun üzerinde satmıştır ve ingiliz edebiyatının en önemli korku yapıtı olmasının yanında dünyaz üzerinde fenomen haline gelmiş pelerinli doğu avrupa orjinli vampir imajının prototipini ortaya koymuştur. başka korku öyküleri de yayınlanmıştır. the snake's pass (yılan'ın geçidi, 1890), the mystery of the sea (denizin esrarı, 1902), the jewel of the seven stars (yedi yıldızlı mücevher, 1904-ithaki yayınlarından "yedi yıldız mücevheri" adıyla, türkçe olarak yayımlandı), the lady of the shroud (kefenli kadın, 1909) ve the lair of the white worm (beyaz kurdun ini, 1911-seyhan kitap tarafından "beyaz ejderha'nın yuvası" adıyla türkçe olarak yayımlandı) yazarın diğer korku öyküleridir. hayran olduğu tiyatro sanatçısı ve dostu olan henry irving'in 1905'te ölümünün ardından kısa süreli bir felç geçirmesine rağmen yazarlığa devam etmiş, 60 yaşındayken daily chronicle gazetesinde winston churchill ile yaptığı söyleşisi yayınlanmıştır. viktoryen dönemin katı kurallarına inceden inceye uyan bir beyefendi olarak yaşayan stoker, aslında atılgan ve serüvenci olan kişiliğini biriken tüm bu engellemelerini ve düş kırıklıklarını yapıtlarına boşlatmıştır. 20 nisan 1912'de londra'da frengi hastalığı yüzünden ölmüştür.

  yazarla ilgili daha detaylı bilgiler, 1997 yılında kamer yayınlarından çıkan, giovanni scognamillo'nun "dehşetin kapıları" adlı bir çeşit korku edebiyatı bibliyografyası sayılan eserinin bram stoker'le ilgili olan kısmında ve yine giovanni scognamillo'nun yazdığı, 98'de kamer yayınlarından çıkan ilk türkçe dracula çevirisi olan "dracula" nın önsözünde bulunuabilir. yine bu entry'e kısmen kaynaklık eden karanlıkta 33 yazar'ın ilk cildinde yer alan stoker biyografisini de bunların arasına katabiliriz.

  (bkz: dracula)


  (songulyabani - 2 Eylül 2012 11:58)

 • comment image

  pesine takilan bir hirsizi dayak manyagi yapan, nehirde bogulan bir kisiyi gorup hic gozunu kirpmadan nehire atlayan mert'ligi ile taninmis kisi.


  (inoxes - 26 Haziran 2003 18:24)

 • comment image

  hayat hikayesiyle ilgili dikkat çeken detaylardan biri, trinity college dan arkadaşı oscar wilde ın çok sevdiği ve uğruna şiirler yazdığı kadın olan florence balcombe ile evlenmesidir. bu nedenle oscar wilde ın dostluğunu bitirdiği söylenir ki daha ne yapsın adamcağız diyebiliriz. onun dışında çocukluğunda bir şekilde hastalık geçiren ya da rahatsız olan insanların yaratıcı (bkz: gaudi) yönlerinin gelişmesine ve ileride bu anlamda başarılı kişiler olmalarına güzel bir örnektir kendisi.


  (franny - 8 Kasım 2012 08:57)

 • comment image

  ilk çocuklarından sonra eşi bram stoker'a yatak odasının kapılarını kapatmış. o da mutluluğu başka kadınlarda ve fahişelerde aramış. sonra da frengiden ölmüş garibim.


  (number 1 zero - 8 Kasım 2012 09:06)

 • comment image

  kanımca gotik edebiyatın masterpiece'i olan dracula'yı dünyaya ve hayatlarımıza kazandırmış olması sebebiyle sonsuza kadar saygı duyulması ve özellikle doğumgününde kitabı karıştırmak ve yaratıcılığının tadını çıkarıp kendisine bir kere daha hayran kalınmak suretiyle anılması gereken kişi.


  (jennifer gentle - 8 Kasım 2012 11:01)

 • comment image

  bugün doğum günü kutlanan adam.

  ayrıca şöyle abes bir şey görmemi sağladı: http://www.habervitrini.com/…ere-buyuk-jest-645134/

  ulan adam zaten frengi'den öldü. fahişe düşkünü olduğunu dünya biliyor, sen yeni mi keşfettin? bu başlık ne? kendi çapında küçümsemeye kalktığın o adam çükünün ucuyla yazsa senin şu haberinden daha iyisini yazardı. saçma insanlar sizi.

  şaka maka bence çok çekici. sakalını yerim *


  (lustralseyahat - 8 Kasım 2012 12:06)

 • comment image

  yazdıklarını tam olarak romantik gotik diye tanımlayabiliriz. ya da ben tanımlayabilirim, tanımlamak istemeyen yarrak yesin.
  süper yazar.


  (noryth aquanum - 8 Kasım 2012 12:12)

 • comment image

  165. doğum günü google tarafından çok güzel bir doodle ile kutlanan yazar. bram stoker's dracula filminin çekilmesine vesile olmuş şahane kitap dracula'yı yazmış ne de iyi etmiş yazar, saygı ile anıyoruz efenim.

  edit: aslında en sevdiğim kısmını atlamışım. kitapta geçmez -yanlış hatırlamıyorsam-, fekat filmden şahane bir replik:
  see me, see me now.


  (sea spirit - 8 Kasım 2012 12:27)

 • comment image

  dracula için transilvanya mitolojisinden esinlenmeye karar vermiş ancak esas ilham bozuk karides yediğinde tüm gece yatakta karın ağrısıyla kıvrandığı sırada gelmiştir.

  (bkz: the vampire omnibus)


  (la noix - 9 Kasım 2012 09:11)

 • comment image

  böyle de bir giriş olsun, konunun özüne binaen.

  hepimizin bildiği dracula'nın yazarı olan bram stoker'ın aslında ilginç de bir yaşamı olmuştur.

  küçük yaşlarında yatağa bağımlı olduğundan ötürü küçük bram, annesinin ona anlattığı peri masalları ve halk hikayeleri ile vaktinin çoğunu geçirmekteydi. işte küçük yaşta bram'in zihnine işlemiş olan bu hikayelerin akabinde romanına kaynaklık eden temel unsurlar olduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır. hatta stoker kendisi de bu durumu şöyle ifade etmiştir:

  "doğal olarak düşünceliydim, uzun hastalık döneminin yarattığı boş zaman bana sonraki zamanlarda verimli olacak birçok düşüncenin fırsatını sağladı."

  dracula'ya kaynaklık eden önemli unsurlardan birinin vlad the impaler, ya da diğer adı ile vlad iii dracula of wallachi ya da kazıklı voyvoda olduğu sanılmaktadır, fakat bu konuda tartışmalar da yok değildir. bazı düşüncelere göre ise ana tema irlanda tarihinden, stoker'ın da atalarından olan manus the magnificent'ın hayatından beslenmektedir. (manus o’donnell)

  stoker'ın oscar wilde, william butler yeats, sherlock holmes'ün yazarı sir arthur conan doyle ile arkadaş olduğu bilinmektedir. fakat wilde'ın çocukluk aşkı ile evlenmiş olan stoker'ın arası bu nedenle wilde ile bozulmuştur. yine de başka bir tarafından duruma baktığımızda bu yazarların birbirlerini ne denli etkilediği hakkında bir fikir sahibi olabiliriz. burada stoker'ın, amerika'da walt whitman ile tanış olduğunu da bilmek gerekir. zira bu yazarlara baktığımızda, üsluplarını ve özgünlüklerini bir kenara bırakarak, hepsinin hemen hemen aynı türde eserler verdiğini anlamak pek de güç değil, birbirlerinden izler taşıdığını fark edebilmek de ayrı bir detay.

  stoker hakkındaki kayıp noktalardan biri onun sanata olan düşkünlüğü. 1874'te dublin sketching club adlı bir birleşmeyi başlatmış olan bu yazarın kendisinin de bir çizer olup olmadığı hakkında bir fikre fazla sahip değiliz. her an belki de stoker çizimleri ile karşılaşma ihtimali ile yaşıyoruzdur. çocukluğunu yatağa bağlı olarak geçiren bu insanın gelişmiş hayal gücü, sadece yazın olarak değil belki bir william blake gibi, bir oğuz atay gibi resim olarak da yansımıştı.

  ne demişti dracula:

  "intikamım henüz yeni başladı. bunu yüzyılları aşkın bir zamana yayıyorum, zaman benim yanımda"

  1897'de okuyucuyla buluşan, en çok sinemaya uyarlanan ve okunan bu eserin baş karakteri dracula pek de haksız gibi görünmüyor bu konuda.


  (kedu - 11 Kasım 2013 21:34)

 • comment image

  torununun oğlu noel'in tavan arasında bulduğu kayıp günlüğü türkçeye kazandırılmış. bu tür enteresan adamların günlüklerini okumak gerekir.

  link


  (mistir loba loba - 8 Ocak 2014 21:23)

 • comment image

  ince mizah anlayışıyla dracula'yı okumadan kendisine hayran bırakan karizmatik yazar.
  bir insanın günlüğünü okumak o insanı ayrı bir özel, bir tanıdık, yakın hissettiriyor.bknz.


  (laysamina - 27 Mayıs 2014 08:58)

Yorum Kaynak Link : bram stoker