Süre                : 1 Saat 43 dakika
Çıkış Tarihi     : 16 Aralık 2016 Cuma, Yapım Yılı : 2016
Türü                : Aksiyon,Macera,Fantazi,Heyecanlı
Ülke                : Çin,ABD
Yapımcı          :  Legendary East , Atlas Entertainment , China Film Group Corporation (CFGC)
Yönetmen       : Yimou Zhang (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Max Brooks (IMDB)(ekşi),Tony Gilroy (IMDB),Marshall Herskovitz (IMDB)(ekşi),Carlo Bernard (IMDB)(ekşi),Edward Zwick (IMDB)(ekşi),Doug Miro (IMDB),Marshall Herskovitz (IMDB)
Oyuncular      : Matt Damon (IMDB)(ekşi), Willem Dafoe (IMDB)(ekşi), Pedro Pascal (IMDB)(ekşi), Tian Jing (IMDB), Andy Lau (IMDB)(ekşi), Eddie Peng (IMDB), Numan Acar (IMDB)(ekşi), Lu Han (IMDB), Hanyu Zhang (IMDB), Kenny Lin (IMDB), Ryan Zheng (IMDB), Cheney Chen (IMDB), Xuan Huang (IMDB), Junkai Wang (IMDB), Yu Xintian (IMDB)

The Great Wall (~ Çin Seddi) ' Filminin Konusu :
Uzak Asya'ya, barutu bulup Avrupa'ya götürebilmek amacıyla giden kervan önce bir çetenin, sonra da bilmedikleri bir canavarın saldırısına uğrayınca sadece William Garin (Matt Damon) ve Pero Tovar (Pedro Pascal) hayatta kalır. İkili daha sonra Çinli askerler tarafından yakalanır. Burada, karşılaştıkları canavarın "taotie" adlı çok güçlü ve aynı zamanda akıllı bir yaratığa ait olduğunu, her 60 yılda bir Çin Seddi'ne saldırdıklarını ve yakın zamanda gelmesi beklenen yeni bir saldırı için hazırlıklar yapıldığını öğrenirler. Canavarın bir elini kılıcıyla koparmayı başarmış William, hem savunma hattına yardımcı olmaya çalışacak, hem de buralara asıl gelme amacı olan barutu ele geçirme düşüncesini aklından çıkarmayacaktır. Film, insanlığın elinden çıkan en muazzam yapılardan biri olan Çin Seddi'nde geçiyor. Tamamı Çin sınırları içinde çekilmiş en yüksek bütçeli film olan Çin Seddi, 150 milyon $'a yakın bir bütçeyle çekildi.


 • "matt damon, willem dafoe, pedro pascal, andy lau gibi isimler rol alacağı, yimou zhang'ın yöneteceği gizem, gerilim filmi. 23 kasım 2016'da vizyona girecek.edit: 17 şubat 2017'ye ertelendi."
 • "türkler ejderha mıydı? fragmanından bunu anladım."
 • "farklı bir versiyon yecüc mecüc hikayesi gibi."
 • "(bkz: çin malı amerikan filmi) matt damon güzel çinli kızla öpüşmüyor."
 • "fularlı yorumlara bakmadan gidip izleyebileceğiniz bol aksiyonlu film. *ımax 3d yatırım tavsiyesidir."
 • "fragmanı izledikten sonra "lan yoksa çin ejderhaları mı?" diyerek bi' heves filme gittim. değilmiş. shield wall yapmayı öğrenmiş bir grup iguanayı anlatıyor."
 • "fragmanı izlediğim ve başroldeki adamın matt damon olduğuna ısrarla inanmıyorum. mark wahlberg lan bu, hatta leonardo dicaprio."
 • "imdb puanını falan siktir edin, gidin izleyin. gayet eğlendik, savaş sahneleri vs falan eğlenceliydi., hiç sıkılmadık açıkçası."
Facebook Yorumları
 • comment image

  yine asırlardır birlikte yaşadığı halde doğaüstü yaratıklarla baş edememiş, ne istediklerini çözememiş gerizekalı eski bir uygarlık, o dönemlerde gerçekte kuzey avrupa ormanlarında bokuyla oynayan sarışın mavi gözlü beyaz adam tarafından kurtarılacak. ama ne kurtarılmak. kenan komutan gibi amına koyacak ortalığın, daha aşağısı kurtarmaz. şarabını içecek, duvarın dibine işeyecek, prensesi de sikecek.


  (kabil prensi - 30 Temmuz 2016 15:46)

 • comment image

  fularlı yorumlara bakmadan gidip izleyebileceğiniz bol aksiyonlu film.

  *ımax 3d yatırım tavsiyesidir.


  (kangele - 31 Aralık 2016 00:53)

 • comment image

  çok pimpirikli biriyseniz spoiler sayılabilir.

  matt damon abimizin canlandırdığı karakter ve hayın kankası hayatları boyunca o savaş senin bu savaş benim it gibi koşturmuş, aslen ekmeğinin peşinde olan; karınlarını doyuran, ceplerine 3-5 kuruş sıkıştıranların savaşlarına hiçbir aidiyet duymadan katılmış fakat artık ipleri kendi ellerine alıp voliyi vurmanın derdine düşmüş, bu bakımdan, barutun peşinde taa çin'e gelmiş tiplerdir. amaçları, bu yeni icadı türlü tehlikeleri göze alarak bi' şekilde kendi memleketlerine götürüp, rahata huzura ermektir.

  matt damon abimizin, barudun peşinden giderken içinde hep eksikliğini hissettiğini anladığımız aidiyet duygusuyla tanışmasını, içindeki maneviyatı; bir nevi ileri karakol görevi gören, seddin savunmasını yapan çin ordusu sayesinde keşfetmesini anlatıyor. ya da aslında anlatmak istiyor demek daha doğru.

  filmde, son derece organize hareket eden dinozorlar filan var. aynı zamanda ,yine, çin seddi'nde de son derece disiplinli bir ordunun organize bir savunmasını izliyoruz. işte buraları filme seyre değer bi' hava katıyor. ama yüzeysel kalmış film genele bakacak olursak.

  puanım : 5 buçuktan 6


  (otomobil osman - 6 Ocak 2017 02:07)

 • comment image

  3d filmler içinde gene de en iyi olanlarından. bluray'i çıkar çıkmaz yeniden izleyeceğim.

  yönetmenin kamerası çin seddi'ni, savaşçıları, yaratıkları, iç mekanları, çölleri, kısacası gördüğü her şeyi zarif karelerde buluşturmak için daima hareket halinde. bu yönüyle kurosawa etkisi hakim diye düşünüyorum. mesela;

  bir sahnede yaratıkların arasına, yer hizasından ileri doğru hızlıca süzülen kamera; bir başka sahnede seddi, burçları ve saf tutan çinli muhafızları tepeden görerek, uzun kaydırmalarla çerçeveye alıyor.

  güzel sahneler var. mutlaka sinemada izlenmeli.


  (bay marx - 8 Ocak 2017 01:46)

 • comment image

  senaryosu tırt,görselliği fena olmayan çekik gözlü hollywood filmi.

  --- çok da spoiler sayılmaz ---

  * yaratıklarımız kablosuz ağ işini halletmiş.yakalanan yaratık hemen whatsapp grubundan diğerlerine titreşe titreşe haber veriyor.
  * 'ana yaratık'ı öldürürsek hepsi ölür klişesine girmiyorum. kimi zaman bir ana kimi zaman bir prenses kimi zaman bir kral oluyor bu yaratık.
  * 'tüh be komutanım anahtar yok ' sahnesi neydi öyle.haha nasıl bir senaryo bu?tamam bizim ikili surların tepesine çıkacak yaratıkları kendi gözleriyle görecek 'vuuu çinli yapıyor' diyecek ve kahramanlık yapıp gözlerine girecek. tamam ama başka bir sebep bulsaydınız ya. komutan mıdır general midir ne ' iyi tamam yukarı gelsin onlar da ' dedi.normalde 'anahtar yok komtanım ehiehi' diyen o herifin askerlik hayatını bitirmesi lazımdı.
  --- çok da
  spoiler sayılmaz ---

  matt damon abimizin ve mavili atlama ekibinin hatrına 55/100


  (frmr - 8 Ocak 2017 18:51)

 • comment image

  çin - amerikan ortak yapımı aksiyon, bilim kurgu filmi.

  herhâlde spoiler içerir

  aksiyon ile başlayıp aksiyon ile biten, sürükleyici bir film olmuş. ortak yapım ama öyle çinli ve amerikan senaristlerin oturup da ortak yazdıkları bir senaryo değil tabiî. anladığım kadarıyla beş senaristin beşi de amerikalı.
  yönetmen koltuğunun yimou zhang'e bırakılması çok başarılı bir seçim olmuş. adam gerçekten de vizyoner gibi.
  çin'in hollywood sineması üzerindeki etkisi malum -pazar payı vs.- sanırım bu filmden sonra çin hollywood filmlerine biraz daha tolerans gösterir olacak.
  filmde buram buram esen hollywood rüzgarını görmezden gelirsek, beni en çok etkikeyen filmdeki renkler oldu. askerkerin üniformaları - özellikle pelerinler-, mekanların renkleri, yaratıklardaki yok ediciliğin rengi olan yeşilin kullanımı çok yerindeydi.
  çin generallerini yere göğe sığdıramazken nasıl oldu da imparatorunu tırsak oğlan olarak gösterilmesini sıkıntı etmemiş hâlâ şaşkınım. gerçi filmde en etkin rolü olan üç yabancı karakterden yalnız biri düzgün karakterliydi. kalanlar ise biri alçak, diğeri de denyo olarak değerlendirebiliriz.
  matt damon ne yapıp edip kendini kurtartacak bir belaya girmeyi yine başarıyor. neyse ki kazasız belasız dönüyor yine duvara.

  uzunca süre bütün saldırıların neden upuzun duvarın stratejik olarak geçilmesi gayet güç olan batı duvarı'na gerçekleştiğini anlayamadım. sonra gedik görülünce taşlar yerine oturdu tabiî.

  yaratıklar iyi yırtıcılardı, onlara bukalemun gözleri daha çok yakışırdı. muhafız olanları çok iyiydi, kraliçeyi de beğendim. fakat savaş tamamen bitti mi, yoksa sadece bu mücadele mi kazanıldı anlayamadım. daha önce yapılmamış bir şey yapılmışsa da, koskaca sürünün bir tane dişisi olacak değildir. tao teileri daha çok tanımak isterdim.

  film izlemeye değerdi. 3d olarak daha eğlenceli olacağı garanti. ortaklık yüzde elli elli olmamış doğal olarak. film amerikan yapımı çin filmiydi.
  benim bu filmi tercih etmemdeki en büyük sebep, hollywood ve türk filmlerinden bir nebze olsun uzaklaşmaktı, ki bunun hayâl kırıklığını da yaşadım, ama eğlendim.


  (emredersiniz59 - 9 Ocak 2017 12:35)

 • comment image

  vizyona yakın tarihte girmiş, senaryosu olmayan hollywood filmi. beni filmin sonuna kadar salonda tutan tek şey görsellikti.
  filmden çıkan bazı vatandaşların "japon kız güzeldi ama" cümlesini sarfettiği "çin seddi" isimli filmde bile ülkemizde uzak doğu ülkelerinin sadece japonya'dan oluştuğu anlayışının kaya gibi sağlam olduğunu göstermiş, güldürmüştür.
  sinemaya gidip izlemeye değer mi, hayır.


  (zararyazar - 10 Ocak 2017 12:15)

 • comment image

  zaman kaybının sinemaya uyarlanmış hali. doğaçlama senaryo diyecem o da olmayacak, senaryo diye bir şey yok. böyle dandik mamüllere bir tane hollywood yıldızı yapıştırıp satıyorlar ya ona tav oluyorum en çok. matt damon yerine aydemir akbaş koysan çok birşey değişmeyecek olmakla birlikte bir kişi gidip izlemezdi.


  (kiwi kraze - 10 Ocak 2017 20:59)

 • comment image

  filmden bildiriyorum, gelmeyin tunelin ucu bombok bir yere cikti...

  hayatimda izleme gafletinde bulundugum ilk 5 berbat film arasina rahat girer, o derece!

  yalniz bu cinliler futboldan sonra sinemaya da el atti, gidisat iyi degil... baksaniza matt damon ile willem defoe'yu ikna etmisler boyle boktan bir filmde oynamalari icin!


  (gehry - 11 Ocak 2017 17:26)

 • comment image

  muazzam görselliği dışında klişelere boğulmuş kurgusu ile pek de birşey anlatmayan film.

  çin seddini aşmaya çalışan yaratıkların aslında göçebe hun kabilelerini tasvir ettiğini düşünerek kendimi filmin içinde tutmaya çalıştım. bayılıyorum böyle türkleri canavar gibi gösteren filmlere. komplekslerine işaret ediyor çünkü..
  şu sözler aklıma geldi filmi izlerken;
  (bkz: #18966217)


  (temir - 15 Ocak 2017 09:48)

 • comment image

  görselliği harika olan film. imax 3d izleyin ve vahşete doyun arkadaşlar.
  savaş bittiğinde siz de "ya bu meymenetsizleri kim temizleyecek şimdi :(" hissine kapılırsanız beni hatırlayın. hadi bakalım iyi seyirler.


  (bossokaklarsensizbensiz - 16 Ocak 2017 10:53)

Yorum Kaynak Link : the great wall