Süre                : 1 Saat 57 dakika
Çıkış Tarihi     : 19 Aralık 2003 Cuma, Yapım Yılı : 2003
Türü                : Drama
Taglar             : Açılış kredisi yok,Halletme,Öğrenci,Sanat,kolej
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Revolution Studios , Red Om Films
Yönetmen       : Mike Newell (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Lawrence Konner (IMDB)(ekşi),Mark Rosenthal (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Julia Roberts (IMDB)(ekşi), Kirsten Dunst (IMDB), Julia Stiles (IMDB)(ekşi), Maggie Gyllenhaal (IMDB)(ekşi), Ginnifer Goodwin (IMDB), Dominic West (IMDB)(ekşi), Juliet Stevenson (IMDB)(ekşi), Marcia Gay Harden (IMDB)(ekşi), John Slattery (IMDB), Marian Seldes (IMDB), Jennie Eisenhower (IMDB), Laura Allen (IMDB), Topher Grace (IMDB), Jordan Bridges (IMDB), Ebon Moss-Bachrach (IMDB), Chuck Montgomery (IMDB), Taylor Roberts (IMDB), John Scurti (IMDB), Lisa Roberts Gillan (IMDB), Aleksa Palladino (IMDB), Lauren Adler (IMDB), Janine Barris (IMDB), Emily Bauer (IMDB), Kirstie Bingham (IMDB), Jennifer Bowen (IMDB), Nikki Coble (IMDB), Kristen Connolly (IMDB), Annika Marks (IMDB), Lily Rabe (IMDB), Katherine Reilly (IMDB), Krysten Ritter (IMDB), Brandy Tipton (IMDB), Maja Wampuszyc (IMDB), Mary Pascoe (IMDB), Elise Passamani (IMDB), Richard O'Rourke (IMDB), Shelby Bond (IMDB), Madeleine Hackney (IMDB), Daniel Ponickly (IMDB), Gabriel Vaughan (IMDB) >>devamı>>

Mona Lisa Smile (~ Mona Lisa gülüsü) ' Filminin Konusu :
Katherine Ann Watson (Julia Roberts), 1953 yılında sanat tarihi öğretmeni olarak California’dan New England’da bulunan Wellesley Kız Koleji’ne gelir. Dönem savaş sonrasıdır. En başarılı ve en iyi öğrenciler bu okulda okusalar da, okul ve kasaba oldukça muhafazakârdır. Öğrencilerine, yürüyecekleri yolun onlara gösterilmiş olan değil, kendilerinin seçecekleri yol olduğunu anlatmaya çalışan Watson, güçlü bir muhalefetle karşılaşacaktır.


 • "sonunda bir "5 yıl sonra" bölümü olsaymış keşke."
 • "izleyenlere "herkes için doğru olan şeyler bazı kişiler için doğru olmayabilir" şeklinde küçük ayarlar veren film. istanbul not constantinopleşarkısını dinlemek için de gidilebilir"
 • "-başkalarını değiştirmek insanın kendisine yalan söylemesidir."
 • "kabus gibi bir fragmana sahip olan film. aşırı klişe kullanımı yüzünden nevrim dönmüş, julia roberts "mıy ben amerikanın liderlerini yetiştiriyoram" dediğinde acıyla çığlık atmıştım, o derece."
 • "bizdeki köy öğretmeni filmlerine benzeyen bir yapım.türk olsaydı adı da muhtemelen ali rıza gülüşü olurdu."
 • "reklamlardan takip ettiğimiz kadarıyla max factor güzellik uzmanının baş rol bayanlarında yeni bir fondoten denediği filmin adı."
 • "tori amos'u you belong to me ile soundtrackinde de dinleyeceğimiz film..."
 • "olu ozanlar derneginin kotu bir kopyasi olmaktan oteye gecememis film."
Facebook Yorumları
 • comment image

  basrolde julia roberts'in devasa agzinin ve dolayisiyla gulusunun oynadigi film. konusu kisaca soyledir;

  yesilkoy'deki bir kiz okuluna tayini cikan julide (julya rabirts) idealist bir kadindir, yurdu demir aglarla ormek niyetindedir. adeta kadin bir mahmut hocadir hatta. ogrencilerinden ajda (megi gylenbilmemne) basina buyruk, onune gelenle dusup kalkan "eglenilecek kiz" iken, bir diger ogrencisi ijlal (korstin danst) son derece disiplinli, basin yayin karteli kurmaya okul gazetesinden baslamis "evlenilecek kiz" tanimina uygun bir hanimevladidir. isimleri sirasiyla nejla, jale, ajlan ve jeyan olan onemsiz birkac ogrenci daha vardir ama film asil bu uclu arasinda gecer.

  gunlerden birgun julide okuldaki bedenci nejat ile yakinlasir, kendisini asagilayan okul yonetimi ve ogrencilerine "okul sadece dort duvar degildir, okul ogrenim gorulen yerdir, hadi gelin yildiz parkinda sinif kuralim" der ve unutamayacaklari bir ders verir. bu unutulmayacak dersi hemen unutan ijlal evlenmenin erdeminden bahseder, gelinligin dunyanin en guzel meslegi oldugunu belirtir, histerik kahkahalarla kafayi yer ve erenkoydeki yazligina cekilir. ajda ise her onune gelenle yatmasina ragmen insanligindan birsey kaybetmemis ve "olsun be hocam, bedenci de tas gibiydi ben de yatmistim" der. sen kahkahalar esliginde film biter. burada alinacak ders "evlenilecek kiz" ile "eglenilecek kiz" tanimlarinin muglakligi ve aradaki ince cizgidir. hatta o kadar ince bir cizgidir ki film boyunca anlatilmaz yasanir, belki de yasanmaz.

  goruldugu uzere karakter isimleri ve mekan isimleri turkcelestirilirse bildigimiz turk filminden hicbir farki yoktur. tek eksik arada sirada julya rabirts'in belkis ozener sesiyle sarki soylememesidir. turk filminde olsa "iyyy yine mi ayni konu?" diye kucumsenen sey yabanci filmde olunca neden benimsenir sorunsalini tekrar hatirlatan bu son derece bayici film, megi gaylenbilmemne ve korstin danst gibi iki saglam nedene ragmen cekilmez. acin kerime nadir romani okuyun ya da filiz akin filmi seyredin ayni konu orada da var.


  (lemre - 14 Haziran 2008 02:54)

 • comment image

  basmakalıplık, sıradanlık, mesaj verememe ya da vermek istediği mesajın içinde kaybolması ya da taklit eser yakıştırmalarını bir kenara bırakarak sadece etkileyci iki sahnesi için bile izlenmeye değer bir film kanımca.

  --- spoiler ---

  ilki sınıfın sanat gagalerisine yapmış olduğu ve pollock*eserini gördükleri andır. yamulmuyorsam lavender mist iismli eserdir bu http://www.harley.com/…t/abstract-art/pollock1.html adresinden kendisine ulaşabilirsiniz. burada dile getirilen "ufkunuzu açmanızı istiyorum, birşey yazmayacaksınız." ile gelen bakmayı öğrenin yavrularım ayarı ile,

  istifa etme kararını açıklamadan önce julia roberts'ın sınıfta slaytlar eşliğinde bu mu olmak istiyorsunuz, bunun için mi eğitim alıyorsunuz? diyerek kadının metalaştırılmasını ve ona biçilen rolleri yerdiği andır.

  ---
  spoiler ---


  (nasedo - 13 Şubat 2008 14:48)

 • comment image

  kısa süre içinde bir sürü insan tipi tahlil etmeye kalkan, ancak beklendiği gibi, hiçbir karakteri yüzeysellikten öteye geçemeyen bir film. mesaj kaygısı kör göze parmak boyutlarında, finali ise daha jenerikte tahmin edilebilecek kadar sıradan. ölü ozanlar derneği'yle değil de ally mcbeal'le karşılaştırılması daha adil olur**. ama kabul etmek lazım bu kadar başarısızlığına rağmen dikkat çekici bir soundtrack'e sahip.


  (keyifadami - 11 Haziran 2004 19:34)

 • comment image

  kabus gibi bir fragmana sahip olan film. aşırı klişe kullanımı yüzünden nevrim dönmüş, julia roberts "mıy ben amerikanın liderlerini yetiştiriyoram" dediğinde acıyla çığlık atmıştım, o derece.


  (isocum - 6 Aralık 2007 23:35)

 • comment image

  fazla bir beklenti olmadan izlendiğinde hoş bir film olarak akılda iz bırakan izlence. konu olarak ölü ozanlar derneğini çağrıştırsa da kıvamı tam tutmamakta. özellikle araya bir iki aşk hikayesi serpiştirme çabası filmin kalitesini olumsuz yönde etkilemekte.


  (tamero - 22 Kasım 2005 16:24)

 • comment image

  tam olarak ölü ozanlar derneğini taklit eden, tek farkı güzel bir kadının* gülümsemesiyle süslenmiş olması olan, üzerine hiç bir orjinal şey katamadığı için de mona lisa gibi eşsizliği tartışılamayacak bir tabloya haksızlık eden bir film.
  izlemesi keyifli, evet, ama filmin sonunda yeni ve yaratıcı hiç bir şey bulamamanın yarattığı hayal kırıklığı keyfinizi kaçıracak cinsten.


  (biber - 15 Ekim 2007 18:45)

 • comment image

  betty warren: she's smiling. is she happy?
  mrs. warren: the important thing is not to tell anyone.
  betty warren: she looks happy. so, what does it matter?
  mrs. warren: don't wash your dirty laundry in public.


  (bergerac - 11 Şubat 2008 15:16)

 • comment image

  vize sorusu:
  terfi etmesini beklediğiniz kocanız için patronu saat 7'de yemeğe çağırdınız. sofrayı kurdunuz misler gibi, mönü zaten süper... aman tanrım saat 5'te rakip iki iş arkadaşı ve eşlerinin de geleceği ortaya çıktı. ne yapacaksınız?

  greaseten falan özendiğimiz savaş sonrası mutlu, zengin amerikalı yaşantısının üniversite uzantısının ortaya serildiği film. bir kızlar üniversitesi ve gelişen olaylar... eğer insanlar hakikaten oralardan buıralara geldilerse, filmdeki diyalogların tatmin edici olmasını beklememek lazım.. hatta gerçekçi bile olmuş diyebiliriz...


  (yul - 11 Eylül 2004 10:08)

 • comment image

  zayif ve tahmin edilebilir bir senaryosu olsa da iki saatin sonunda bosa vakit gecirdim lan ben seklinde dusunmeyeceginiz bir film olmus. bir sanat filmi olmadigi kesin ama boyle bir iddiasi da yok zaten. 50'lerin ortasinda amerika'da kadinlarin gelecekten beklentileri ile toplumun kadindan beklentileri konusunda soylenecek seyleri, hollywood sinirlari icinde ve ortalama amerikan izleyicisinin anlama duzeyini temel alarak soylemis derim ben. julia robertsın yaslandikca daha da artan cekiciliginin bu entrynin pozitif icerigine etkisi var mi? ı-ıh...


  (miralay ferit - 23 Eylül 2004 00:40)

Yorum Kaynak Link : mona lisa smile