IMDB Puanı   : 8,9
Oy Sayısı         : 495.268
Süre                : 51 dakika
Çıkış Tarihi     : 01 Ocak 2016 Cuma, Yapım Yılı : 2016
Türü                : Drama,Korku,Gizemli
Taglar             : doğaüstü,duvar,telekinezi,dostluk,Paranormal
Ülke                : ABD
Yönetmen       : Matt Duffer (IMDB), Ross Duffer (IMDB), Shawn Levy (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Matt Duffer (IMDB),Ross Duffer (IMDB),Justin Doble (IMDB)(ekşi),Paul Dichter (IMDB),Jessica Mecklenburg (IMDB),Jessie Nickson-Lopez (IMDB),Alison Tatlock (IMDB)
Oyuncular      : Rob Morgan (IMDB), Dacre Montgomery (IMDB), Winona Ryder (IMDB)(ekşi), David Harbour (IMDB), Finn Wolfhard (IMDB), Millie Bobby Brown (IMDB), Gaten Matarazzo (IMDB), Caleb McLaughlin (IMDB), Natalia Dyer (IMDB), Charlie Heaton (IMDB), Cara Buono (IMDB), Matthew Modine (IMDB), Joe Keery (IMDB), John Reynolds (IMDB), Joe Chrest (IMDB), Noah Schnapp (IMDB), Mark Steger (IMDB), Randall P. Havens (IMDB), Tobias Jelinek (IMDB), Susan Shalhoub Larkin (IMDB), Chelsea Talmadge (IMDB), Catherine Dyer (IMDB), Anniston Price (IMDB), Tinsley Price (IMDB), Peyton Wich (IMDB), Shannon Purser (IMDB), Ross Partridge (IMDB), Hugh B. Holub (IMDB), Cade Jones (IMDB), Chester Rushing (IMDB), Robert Walker Branchaud (IMDB), Pete Burris (IMDB), Andrew Benator (IMDB), Charles Lawlor (IMDB), Tony Vaughn (IMDB), Glennellen Anderson (IMDB), Aimee Mullins (IMDB), Chris Sullivan (IMDB), Stefanie Butler (IMDB), David Dwyer (IMDB) >>devamı>>

Stranger Things (~ Montauk) ' Dizisinin Konusu :
Hawkings adlı sakin ve küçük bir kasabada yaşayan Joyce Byres’ın oğlunun gizemli bir şekilde ortada kaybolmasıyla hikayemiz başlar. Byres’ın oğlunu araması sırasında hükümetin gizli deneyleri, doğaüstü güçler ve nereden geldiği belli olmayan bir kız etrafında gelişen olaylar bizlere gerilim dolu bir şekilde aktarılacak.


 • "demo-dog avlarken yem olarak kullandıkları kova kova etleri görünce hayatı sorgulayan tek ben değilimdir sanırım. (bkz: fakirlik belirten hareketler)"
 • "oyuncusu david harbour twitter'da bir türk kullanıcıya teşekkür etmiş ve " ülkenizdeki sıkıntılı zamanlarda bir miktar eğlence getirebildiysek memnun olduk" yazmıştır.tweet"
 • "amerika'da ilk 3 günde 15 milyon kişi izlemiş... doğal... bugün netflix izleyen jenerasyon 80's kuşağı. net söylüyorum: bu diziyi beğenmeyen şahıslar 95+ doğumlu şahıslardır."
 • "küçükken izleyip bayıldığın bir filmi yıllar sonra yeniden izliyormuşsun ve hiç hayal kırıklığı yaşamıyorsun gibi bir his yaratan dizi."
 • "kaybolan çocuk will'in abisi jonathan rolündeki charlie heaton damon albarn'ın gorillaz'daki tiplemesinin resmen cana kana gelmiş hali."
Facebook Yorumları
 • comment image

  --- spoiler ---

  en son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. bob iyi ki öldü. bu bob denilen hıyar, bu mallıkla yine bu yaşa kadar iyi yaşamış. lan arkadaş, cenavarlar götünün dibinde, zar zor kaçmışsın kapıyı son anda kapatıp, ne bokuma orada ehe ehe diye sırıtıp yavuklunu kesiyorsun. topukların götüne vura vura depara kalksana?! mal mısın evladım? e malsın ki cenavarlar hapur hupu yedi seni. müstahak sana.

  ha bi' de saçma bir şey daha vardı o bölümde. 2. sezon 8. bölüm sanırım. şimdi bu yaratıklar laboratuvarda gece bekçisi gibi fink atıyorlar, yerlerde böyle ölü doktorlar, hemşireler falan dolu. yanlarından volta atarak geçip etrafı kolaçan ediyorlar. tamam. ama ne hikmetse bizim mal bob nalları dikince dördü beşi birden yumuldular bob'a öğrenci evinde sucuklu menemene yumulur gibi. lan koridorlar adam doluydu hiç yemediniz? belki de bob'un tadı daha güzeldi. sonuçta etli butlu adamdı rahmetli. cumhuriyet sucukları gibiydi tadı belki de. bunu hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz... çünkü dibini sıyırdılar.

  ---
  spoiler ---


  (kullanici girisi - 10 Kasım 2017 01:08)

 • comment image

  çoğunluğun aksine 2.sezonunu 1.sezondan daha başarılı bulduğum dizi. analizler başka entrynin konusu olsun, 2.sezonda en çok eğlendiğim kısmı yazıp kaçacağım.

  karen wheeler telefonda konuşmakta, ted wheeler (favori yetişkin karakterim) ise her zamanki gibi umarsızca* koltuğunda oturmaktadır. kapı çalar. mr.wheeler binbir zahmetle yerinden kalkıp kapıyı açar. gelen dustin'dir (favori çocuk karakterim).

  --- s02e05 spoiler ---

  -hattınız iki saatten fazladır meşgul bay wheeler. farkında mısınız?
  +farkındayım.
  -mike evde mi?
  +hayır.
  -hayır mı? hangi cehennemde peki?
  +(içeri seslenir) karen, oğlumuz nerde? (karen: will'de!)) will'deymiş.
  -aradım, kimse açmıyor. peki ya nancy?
  +(içeri seslenir) karen, nancy nerede? (karen: ally'de!!!) ally'deymiş. çocuklarımız artık burada yaşamıyor, bilmiyor muydun?
  -ciddi misiniz?
  +benimle işin bitti mi?
  -orospu çocuğu. hiç faydan yok, farkında mısın?
  +hey! laflarına dikkat et. (derken dustin çoktan uzaklaşmıştır..)

  --- s02e05 spoiler ---

  dsjkhdksh. lütfen ted wheeler'ı komedi unsuru olarak daha çok kullanın. sevgiler.


  (ah guzel ahmet abim benim - 31 Ekim 2017 02:54)

 • comment image

  sonu az çok tahmin edilebilir olsa da yine de bünyede izledikçe bir sonraki bölüme hemen geçip onu da izleme isteği yaratan 2016 yapımı netflix dizisi. bana kalırsa diziyi insanlara bu kadar sevdiren etmenlerden birisi de epey başarılı ve sevimli bulduğum çocuk oyuncular oldu. aralarından favorim ise açık ara fark ile dustin oldu. bu çocuk hem en zekileri hem en komikleri hem de en sevimlileri bence.

  neyse gelelim dizi hakkında birkaç bilgiye, yazının buradan sonrası dizi ile ilgili spoiler içerir;

  --- stranger things hakkında birkaç bilgi ---

  - entrylerin birçoğunda da bahsedildiği gibi dizinin stephen king, stephen spielberg ve john carpenter'dan bir sürü referans aldığı ve bu kişilerin ana ilham kaynağı olarak kullanıldığı dizinin yaratıcısı duffer kardeşler tarafından belirtilmiş.

  - diziyi çekmeden önce konuyu test etmek adına 25'ten fazla filmden sahneler keserek sahte bir fragman oluşturmuşlar.

  - başrol çocuk oyuncularını bulmak adına 906 erkek çocuğu ve 307 kız çocuğu seçmelere almışlar.

  - eleven karakterini canlandıran millie bobby brown, 2014 yılında stephen king'in intruders filmindeki karakteriyle ilgili attığı olumlu bir tweet sayesinde seçmelere katılan diğer kızlardan daha avantajlı bir duruma düşmüştür.

  - dizi çekilirken on iki yaşında olan millie bobby brown saçlarını kazıtmak istemeyince duffer kardeşler ona charlize theron'un mad max filminde saçları kazılıyken ne kadar muhteşem gözüktüğünü göstermişler. bu da onu ikna etmek için yeterli olmuş.

  - yönetmenler millie'den ayrıca performansının insanlara e.t.'yi anımsatmasını istemişler.

  - başroldeki çocuklar karakterlerine hazırlanmak adına; the goonies, poltergeist, e.t. ve stand by me gibi filmleri izlemişler. seçmelerde ise çocuklardan stand by me'deki klasik sahneleri canlandırmalarını istemişler.

  - tıpkı oyuncular gibi dizinin yazarları da aynı şekilde the thing, e.t. ve a nightmare on elm street gibi - yani dizinin ilham aldığı tüm filmleri izlemişler.

  - dizinin ilham aldığı birçok filmin posterleri setlerde kullanılmış.

  - will ve dustin'in ilk bölümde uğruna yarış yaptıkları 134 sayılı x-men çizgi romanı jean grey karakterinin phoenix'e dönüştüğü sayı. yani en önemli çizgi romanlardan biri.

  - normalde steve ve nancy'nin sezon sonunda tekrar bir araya gelmesi planlanmıyormuş ama dizinin uzayabileceği ihtimali ve ayrıca steve'i canlandıran aktörün çekici bulunması ile dizinin yaratıcıları onun karakterini değiştirmeye karar verip sezon sonunda ikiliyi tekrar bir araya getirmeye karar vermiş.

  - duffer kardeşler upside down'ın ne olduğu ve canavarın doğasını anlatan 30 sayfalık bir döküman hazırlamışlar, bu döküman ayrıca dizide de gözükmektedir. kardeşler bununla ilgili ayrıntıların birinci sezonda özellikle açıklanmadığını, her şeyin ilk sezonda keşfedilmemesi gerektiğini söylemişlerdir.

  - mike'ın küçük kardeşi holly aslında ikizler tarafından canlandırılmıştır. bu ikizler aynı zamanda the walking dead serisinde rick grimes'ın kızını canlandırmaktadır. ikizlerin birçok sahnesi senaryosuz, tamamen doğaçlama gerçekleşmiş. ayrıca bu ikizler senaryoda bir canavar olması düşüncesinden korktukları için onlara bu canavarın disney'in ünlü, canavarlar çizgi filmindeki sully gibi gözüktüğünü söylemişler.

  - dustin karakterini canlandıran oyuncu gerçek hayatta da karakteri gibi cleidocranial dysplasiadan -yani dişlerin çıkmayışı/geç çıkışı problemi- muzdarip.

  - canavar; animatronik, protez, cg (yani bilgisayar yapımı) ve performans gibi tekniklerin hepsinin kullanılmasıyla oluşturulmuş.

  - eleven'ın küçük havuzda su yüzeyinde durup, batmaması için 1200 pound yani yaklaşık 550 kg tuz kullanılmış.

  - dizi netflix ile anlaşmadan önce 15-20 kadar yapım şirketi tarafından çocuklar için olmayan bir dizide 4 çocuğun baş rolü oynaması sebebiyle reddedilmiştir.

  --- stranger things hakkında birkaç bilgi ---

  kaynaklar:

  buzzfeed - 18 little details that will make you love “stranger things” even more

  buzzfeed - 26 facts you probably didn’t know about netflix’s “stranger things”

  youtube - 50 facts you didn't know about stranger things


  (deathlycrimson - 16 Eylül 2016 18:31)

 • comment image

  dün bitirdik.

  öncelikle küçük bir anımı anlatmak isterim. 2010 yılında askerliğimi erzincan'da yaparken gazinoya girdim, televizyonda bir dvd oynuyordu. 20 yaşındaki çocuklar da ilgiyle takip ediyordu, oturup izlemeye başladım. bir süre sonra anladım ki karate kid, jackie chan'li olan versiyonu. ister istemez aa karate kid dedim. yanımdaki oğlan evet abi dedi. yeni versiyonu ama dedim. eskisi mi var diye sordu. zira 1984 yılında çekilen efsane filmden 6-7 sene sonra doğmuş olan insanlar için eski versiyon pek birşey ifade etmiyordu.

  stranger things'in x files, twin peaks, stand by me gibi temalara sahip yapımlardan etkilendiği gerçeği-iddiası, bu yapımlarla tanışma gibi bir zorunluluğu olmayan insanları pek de etkilemiyor yani. kendimden örnek verecek olursam, twin peaks ve x files izlemedim, stranger things'i ise zevkle izledim. yani bu etkilenme, kopyalama işi biraz bulanık bir kavram, özellikle zaman içinde etkisi daha da önemsizleşebiliyor.

  --- spoiler ---

  bunu geçersek benim dizinin son bölümünden sonra aklıma gelen şeyi sözlükte kimsenin dillendirmemiş olması oldukça ilginç geldi: tüm sezon bir kanser tedavisi alegorisi. burdan şunu demek istemiyorum, aslında herşey çocukların kafasındaydı, frp oynarkenki hayallerini izledik, şöyle oldu böyle oldu değil demeye çalıştığım. enerji bakanlığının tesisi, küçük kasabaya ölüm getiren tesis. will byers buradaki faaliyetler sebebi ile kansere yakalanan çocuk. brenner'ın bahsettiği canavarın sadece o hafta aldığı 6 kişi kanser kurbanları. hopper'ın kızı da önceden kanserden ölmüş zaten. eleven will'in bağışıklık sistemi ve kanserle mücadele ederken devamlı yorgun düşüyor. ancak en son başarılı kemoterapi sonucunda olduğu gibi kanserle beraber o da yok oluyor. son sahnede will'in lavaboya gidip tekrar içinde hala bir parçası olduğunu göstermesi, o esnada da upside down'ın tekrar gelip gitmesi de aslında kanserli hücrelerin tam olarak yenilmemiş olduğunu ve her an geri dönebilecek olduğunu anımsatıyor.
  ---
  spoiler ---

  ikinci sezonu olacak mı, olursa nasıl bir kadro olacak tam takip etmedim ama takip etmekten keyif aldığım bir dizi oldu, umarım bu performansı devam eder.


  (portnoi - 26 Ağustos 2016 16:02)

 • comment image

  80'lerde hiç söylenmemiş efsane bir şarkının orjinalinden daha iyi olan cover'ı gibi dizi.

  edit: bir de sağolsun mesey diye biri çeviriyor diziyi. emeğe saygım sonsuz ama birbir nedir lan. çocuklar eleven'a el diyolar kısaca, bu neden birbir diye çevirilir bi türlü kafamda oturtamadım aq.


  (nutella yerken sandalyeden dusup geldim - 4 Ağustos 2016 21:10)

 • comment image

  oyuncusu david harbour twitter'da bir türk kullanıcıya teşekkür etmiş ve " ülkenizdeki sıkıntılı zamanlarda bir miktar eğlence getirebildiysek memnun olduk" yazmıştır.
  tweet


  (tearsofsin - 20 Temmuz 2016 17:50)

 • comment image

  ---- spoiler ----

  dustin gibi dünya tatlısı çocuk yerine cennet mahallesindeki alişi tercih eden gerizekalı max ve steven gibi elinden her iş gelen, cesur , yiğit, yakışıklı genco yerine pısırık, ürkek, ağlak bir salağı tercih nancy gibi iki beyinsiz kızı barındıran dizi. dustinciğim her kızdan hayır cevabı aldıktan sonra oturup ağladığında sinirden kafamı duvarlara vurduğum da doğrudur.

  rrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  ----
  spoiler ----


  (manzurfanizm - 9 Kasım 2017 12:05)

 • comment image

  --- spoiler ---

  ikinci sezon itibariyle gate kapandığına göre senaryoyu 2 farklı şekilde ilerletebilirler;

  1. jane'in annesi dahil geçmiş olaylar üzerinden derin bağlantıların ortaya çıktığı ve kuvvetle muhtemel şerifin kızının da bu olaylar ile bağlantılı olarak öldüğü ve hatta hala yaşadığı bir senaryo favorim.

  2. bilimadamlarının geçidi tekrar açmak suretiyle benzer olayları başlatacağı tırt bir senaryo da söz konusu olabilir.

  dizi 2 sezon onayı daha almış olduğuna göre birinci ihtimalin tam olarak olmasa bile kısmen tutacağını düşünüyorum.

  yazdıklarımın hangileri gerçekleşebilir, bilemem ama emin olduğum tek bir gerçek var: kaderinde stifler olmak varmış mike kardeşim, geçmiş olsun...

  (bkz: stifler's mom)

  ---
  spoiler ---


  (bgr - 6 Kasım 2017 01:18)

 • comment image

  --- spoiler ---

  eleven kardeş, seni anlıyorum. ben de senelerdir sıkışmış kavanoz ya da şişe kapaklarını açamadığımda sevgililerimin exlerini falan düşünüp çat diye açıyorum. acın acımdır. ama gözün aydın kavuştunuz. max’e de köpekten beter davrandın çok takdir ediyorum. #teameleven

  ---
  spoiler ---


  (auguratrix - 4 Kasım 2017 17:41)

 • comment image

  ilk sezon hakkında yazdığım şu entarinin ardından benzer frekansta ikinci sezon hakkında görüşlerimi belirteyim.

  --- spoiler ---
  ---
  spoiler ---
  --- spoiler ---

  -aslında diziyi böyle bitirselerdi gayet güzel olurdu fakat para tatlı geliyor tabii insana haliyle uzatalım bakalım daha ne kadar ekmek çıkarırız bundan diye uzatmışlar. gerçi böyle bitirseler eleven'ın anne ve kardeşiyle hikayeleri taça çıkıyordu ama ona göre uyarlasalardı keşke demek istediğim.

  -eleven bu sezon sonuna kadar dungeon'ı kapatana kadar level kasıyor. onun dışında pek bir numarası yok. kız kardeşi olan halisünatörün yanında force choke yeteneğini geliştiriyor iki sezona kalmaz ışın kılıcını çeker.

  -bu halisünatör kardeşin numarası güzel. hayal gücüne bağlı olarak çok ekmek yerler buradan. polislerin önüne trump'ın duvarı gibi duvar ördü allahsız.

  -saftirik elmer ilk sezon annesinin düzeneğiyle, ikinci sezon mors alfabesiyle iletişim kurdu. bu skalaya göre gidersek önümüzdeki sezonların birinde dumanla iletişime geçtiğini ya da kuş dili kullandığını görebiliriz.

  -veletleri ergenlik vurmaya başladığı gibi karı kız peşinde koşmaya başlıyorlar. he mad max denen aynı kıza koşuyarlar ama ne yapsınlar el mahkum.

  -jonathan adlı meriçlerin kralı kardeşimiz hiç bir halt yapmasa da nancy denen saftirik kızımız tarafından sonunda ödüllendiriliyor. gerçi nancy'de biraz olgunlaşma belirtileri görüyoruz fakat en nihayetinde o yaşlardaki kız o yaşlardaki kızdır yinede.

  -ilk sezon tank olarak yeterince level kastığını düşünen jim hopper abimiz ben bu dungeon'ı tek alırım diye bir gazla giriyor fakat yemiyor. destek ekip tarafından resurrect ediliyor.

  -steve nedense her raid'e lazım paladin görevini üstleniyor. "raid mi var abi? hemen gelirim" kafasında bir arkadaş bu da.

  -billy denen enteresan bir arkadaş var. mike'ın annesi ile çekilen sahnenin maksadını ancak önümüzdeki sezon görebiliriz. adeta vintage porn foreplay'i gibi sahneydi lan o neydi öyle.

  -mike'ı oynayan çocuğa her ne kadar kurulsam da çocuk aşırı yetenekli. it'de arkadaş grubunun züppesi rolündeydi. her role giriyor velet.

  -samwise'ın cast edilmesinden gidici olduğu belliydi zaten. ona hiç şaşırmadım.

  ---
  spoiler ---


  (victarion - 3 Kasım 2017 21:36)

 • comment image

  amerika'da ilk 3 günde 15 milyon kişi izlemiş...

  doğal... bugün netflix izleyen jenerasyon 80's kuşağı.

  net söylüyorum: bu diziyi beğenmeyen şahıslar 95+ doğumlu şahıslardır.


  (sametc - 3 Kasım 2017 18:05)

 • comment image

  bu diziden zevk almak bile başlı başına bir şanstır.
  bir algı zirvesidir, içindeki çocuğun ölmediğini hissettiğin ender anlardır.
  adamın ! biri bu ergen dizisi bile değil çocuk dizisi demiş,
  nefret etmiş yani.
  biz ise onun alamadığı o keyfi , zevki iliklerimizde bile hissediyoruz diziyi izlerken.
  bu diziyi beğenmedim diyen herkese acıyorum sadece çocukluklarında neler kaybettiler kimbilir.


  (kutsalvodka - 2 Kasım 2017 13:49)

 • comment image

  2. sezonun tüm bölümlerinde yer alan referanslar:

  1. bölüm
  mad max (1979) – bölüme ismini veren ve diziye yeni katılan max karakterinin lakabı mad max, mel gibson’lı mad max serisinden alır gibidir. ayrıca dustin’in dig dug rekorunu kırarak 750.000 puan kazanan mad max’in yolun çok başında olduğunu belirtmek gerek nitekim oyunun dünya rekoru 5,225,260.

  terminator (1984) – hawkins sinema salonunda terminator filminin gösterildiğini görüyoruz. terminator’ün 26 ekim 1984 yılında gösterime girdiğini göz önünde bulundurursak 27 ekim’de başlayan stranger things de filmin açılış haftasına denk geliyor.

  ghostbusters (1984) – bu referansı aylar öncesinden keşfetmiştik çünkü 2. sezondan yayınlanan ilk görseller çocukların ghostbusters kostümleri içerisindeki inanılmaz güzelliklerini içeriyordu. nitekim çocukların cadılar bayramı kostümleri olarak karşımıza çıkan ghostbusters kostümleri bölüme güzellik katan detaylardan biri oldu.

  aliens – film 1986 tarihli olsa da duffer kardeşler filme fazlasıyla saygı duruşunda bulunmaktan geri durmuyorlar. bunlardan biri de paul reiser’ı bu sezon dr. owens olarak görmemiz.

  e.t. – dr. owens will’e (noah schnapp) reese’s pieces şekerlerinden veriyor.

  close encounters of the third kind – will’in kapıyı açtığı sahne filme yönelik direkt bir referans olma niteliğinde.

  bo derek – şerif jim hopper (david harbour) bo derek ile randevuya/yemeğe çıkmak istediğini esprili bir biçimde belirtiyor. bo derek, 1979’da rol aldığı “10” filmi de dahil olmak üzere 80’lerin önemli seks sembollerinden biri.

  mr. mom (1983) – michael keaton’ın rol aldığı mr. mom filmi byers ailesinin evde izlemek için kiraladıkları film.

  st. elmo’s fire (1985) – diziye bu sezon dahil olan bir diğer karakterimiz billy ise st. elmo’s fire filmindeki billy karakterinin saç stilinden ismine geniş bir referans içeriyor.

  2. bölüm
  the house on maple street – çocuklar şeker toplamak için maple sokağı / maple street’te buluşmak üzere anlaşıyorlar. “the house on maple street” ise stephen king’in kısa bir öyküsü.

  e.t. ya da charlie brown halloween special – eleven’ın evde girdiği hayalet kılığı.

  13. cuma – jason voorhees gibi giyinmiş bir çocuğun will’i korkutması

  nightmare on elm street – nancy (natalia dyer) parti için tina isminde birinden söz eder. tina karakteri muhtemelen 1984 yapımı nightmare on elm street filminden tanıdık gelecektir.

  madonna – madonna, çıkış yaptığı like a virgin şarkısıyla 1984 yılında ilginç bir permormansa imza atmıştı. partiye katılanlardan biri madonna’nın o dönemki görünümüyle partiye katılıyor.

  terminator – eleven (millie bobby brown) televizyonda filmin fragmanına denk gelir.

  all my children – ancak durup izlediği yapım ise susan lucci’nin erica kane olarak karşımıza çıktığı dizidir.

  bram stoker’s dracula – winona ryder’ın mina karakterini canlandırdığı filmde, dracula (gary oldman) ile dans ettiği bir sahne yer almaktadır. güzel bir gönderme olarak, winona ryder, bu bölümde dracula kılığına girmiş bob ile dans eder.

  maine – bob, joyce’a maine eyaletine taşınmayı teklif eder. maine, stephen king’in doğduğu ve hikayelerinin geçtiği yerdir.

  başkanlık seçimleri – bölüm, reagan/bush ve mondale/ferraro seçim kampanyalarının yürütüldüğü bir döneme denk gelmektedir.

  3. bölüm
  aliens – kediler bizi sıklıkla güldürse de tehlikelere karşı sezgileri oldukça güçlü hayvanlar. nitekim filmde bir tehlike olduğunu sezen kediye paralel olarak dizide de dustin’in küçük arkadaşı dart’ı eve ilk kez getirdiği sahnede kedisi bir şeylerin yanlış gittiğini fark eder.

  gremlins – dustin’in dart’ı aslında onun bir bakıma mogwai’sidir. başlangıçta sevimlidir ancak yaratığın tuhaf doğası aniden büyüyüp kontrolden çıkmasına sebep olur.

  e.t. – e.t.’nin oyuncak versiyonu dustin’in masasında yer almaktadır.

  yertle the turtle – dustin’in kaplumbağasının ismi bir çocuk kitabından gelmektedir.

  the three musketeers – favori çikolatasından esinlenerek, eve getirdiği küçük yaratığın adını dart koyan dustin, alexandre dumas’nın üç silahşörlerinden d’artagnan’ın kısaltmasını kullanır.

  anne of green gables – hopper’ın eleven’a okuduğu parça anne of green gables adlı, bir yetimin iki yetişkin kardeşiyle ev bulmasını konu alan bir kitaptan alıntıdır.

  the thing – shadow monster’ın will’i ele geçirme şekli the thing’i hatırlatırken bir başka benzerlik de soğuğu sevmesi aracılığıyla verilir.

  4. bölüm
  dungeons & dragons will’in kendisini ele geçiren yaratığın anılarını çizerek paylaşma şekline ilham olan ‘’will the wise’’ (bilge will), dungeons & dragons (zindan ve ejderha) referansı.

  the evil dead (1981) – eleven’ın tuzak kapısını açma şekli sam raimi’nin the evil dead (1981) filmini hatırlatır.

  aliens – handerson’ların kedisi mews’ın demagorgon yavrusu dart tarafından yenmesi alien filminin ünlü kedisi jonesy’e referans olarak görülebilir.

  5. bölüm
  ıt – nancy ve jonathan’ın, ilk sezonda demogorgon’u kanla çekmek için çizdikleri ellerinde yara izleri var. bu, “ıt” filmindeki karakterlerin kan yeminlerine referans.

  fae bebek – lucas’ın babası 14 ekim 1984 tarihli gazetede kendisine bir babunun kalbi nakledilen fae bebek hakkında bir başlık bulunan bir gazete okuyor. fae bebek maalesef o yılın kasım ayında öldü.

  e.t. – dustin’in demagorgon yavrusu dart’ı cezbetmek için reese’in pieces yerine çiğ et parçalarını kullanması e.t.’ye referans.

  goonies – sean astin’in will’in haritasına baktığında köklerine geri dönmesi ve spotu işaretleyen bir x’e bakarken “korsan hazinesi” iddialarını dile getirmesi goonies’e referans

  he-man and the masters of universe -bu sezonun kesinlikle en sevilen karakterlerinden erica sinclair, lucas’ın odasından he-man oyuncağını alır. 1983-1985 yılları arası he-man and the masters of universe’ün televizyonda yayınlandığı dönemdir. lucas’ın o dönemki he-man akımına kapıldığını söylemek mümkün.

  6. bölüm
  the exorcist – joyce’un yardım çığlıkları, regan’ın annesinin yardım isteme sahnesiyle paralellikler taşır.

  jurassic park – demodoglar, jurassic park’ta yer alan velociraptorlar gibi hareket eder.

  alien ve the thing – will’in dizide kovana benzetilen zihin yapısının etkisi altında kalması xenomorphları çağrıştırır.

  stand by me – dustin ve steve’in tren raylarında yürüdüğü sahne rob reiner filmi olan stand by me’ye referans olarak görülebilir.

  ındiana jones – hopper’ın olay ve tehlikenin boyutu ne olursa olsun şapkasını geride bırakmaması bölümün keyifli detaylarından biri.

  7. bölüm
  the warriors – eleven’ın ablası eight ya da diğer adıyla kali’nin (linnea berthelsen) kurduğu çete, 1979 yapımı the warriors’ı akla getirir.

  the x-men – charles xavier’in birlikte olduğu grubu görünmez yapması kali’nin bu bölümde sergilediği gücünü akıllara getirir.

  x-men çizgi romanları – eleven’ın gücünü kullanabileceği karanlık tarafı keşfi dark phoenix hikayesinde jean grey’i hatırlatır.

  punky brewster – eleven’ın kardeşini bulduğu sığınakta izlediği sitcom.

  8. bölüm
  jurassic park – demodoglar raptorlar gibi jurassic park’ı andıran tavırlar sergilese de, bunlardan en fazla ön plana çıkanı bob’ın saklandığı demodog’un hareketleridir.

  the exorcist – regan hala bedeninde bir yerlerde olduğunu anlatmak için “help me” cümlesini kullanırken will de benzer bir biçimde hala var olduğunu mors alfabesiyle kodlayarak “here” der.

  maximum overdrive – mors alfabesi maximum overdrive’da da filmin kırılma noktalarından biridir. stephen king’in yönettiği ve aynı zamanda kendisinin trucks adlı öyküsüne dayanan maximum overdrive esintilerini bu bölümde görmek mümkün.

  night of the living dead (1968) – demodogların evin etrafını sarmaya başlamasıyla birlikte savunmaya hazırlanan kahramanlarımız bu sahnede kült korku filmi night of the living dead’i hatırlatır.

  9. bölüm
  heart of thunder – mike’ın annesi mrs. wheeler (cara buono) joanna lindsey’in 1983 yılında yayınlanan romanı heart of thunder’ı okumaktadır.

  st. elmo’s fire – billy’nin st. elmo’s fire’da yer alan billy karakterine çok benzediğini söylemiştik. bu bölümde sallantılı küpesiyle dönüşümünü tamamen tamamlayan bir billy var karşımızda.

  terminator – billy ve steve’in kavgası kamera hareketlerine kadar terminator’ü anımsatır.

  the exorcist – diğer bölümlerde de sıklıkla benzer şekilde ilerleyen bir regan – will benzerliğinden bahsetmiştik. bu kez sahne adeta filme bir saygı duruşuna dönüşüyor ve will annesi joyce’un boğazını tıplı regan gibi sıkıyor.

  ındiana jones and the temple of doom – max, billy’nin arabasını kaçırdığında gaz pedalına boyu yetmediği için ayağının altında bir kutu kullanır. ındiana jones’ta yer alaln shortound da benzer bir şekilde ayağına kutu bağlayarak arabayı kullanır.

  jurassic park – demodogların laboratuvara doğru koşuşları velociraptorların mutfaktaki hareketlerine benzer.

  x-men – dark phoenix gibi eleven da gücünün kullanarak yükselir ve uçar.

  pretty in pink – duckie (jon cryer) balo için hazırlanır ve dustin ile saç şekilleri bir hayli benzerdir. yine iki örnekte de olduğu gibi okulun havalı ve çekici kızı duckie’yi dansa kaldırır. nancy’nin dustin’i dansa kaldırması gibi.

  kaynak


  (whiteshark13 - 1 Kasım 2017 17:14)

 • comment image

  2. sezonu da ilk sezonu gibi bir solukta biten dizi.
  overrated diyenler damlamış geç kalmadan ağız tadıyla bir şeyi sevdirmiyorsunuz, keşke tüm yapımlar bu heyecan ile izlense de overrated olsa. altkültür sevdalıları.


  (benmesela - 28 Ekim 2017 04:13)

 • comment image

  küçükken izleyip bayıldığın bir filmi yıllar sonra yeniden izliyormuşsun ve hiç hayal kırıklığı yaşamıyorsun gibi bir his yaratan dizi.


  (cuthbertallgood - 20 Ağustos 2016 02:20)

 • comment image

  başrolünde çocuk veya evcil hayvan olan filmlerin yarak kürek olmasına dair sahip olduğum ön yargılarımı kırmış olan yapım. özellikle eleven rolünü oynayan milli bobby brown üzüm üzüme bakar hesabı winona ryder'dan etkilenip kendini bozmazsa efsane bir oyuncu olacak.

  cast ekibi erkek çocukların seçimi için 900 küsür, eleven karakteri için ise 350 küsür ufak kızı denemeye almış. dizinin hem yapımcısı hem yönetmeni olan duffer brothers(bkz: matt duffer) (bkz: ross duffer), prodüksiyona girmeden önce 80'ler havası taşıyan bir sürü klip çekerek rastgele insanlara izletmiş ve tepkilerini ölçmüşler. çıkan sonuçlara göre görüntü yönetmenliği, casting, atmosfer gibi konuların rotasını çizmişler.

  gönderme konularında zaten herkes yazmış çizmiş. benim dikkatimi çeken film içerisindeki müziklerle, objelerle veya diyaloglarla yapılan göndermeler değil. dönemin kimi filmlerden birebir sahneler kullanmış olmaları. hepsi doğru olmasa da bazılarını şuradan izleyebilirsiniz.
  https://youtu.be/wbjgft6lvhm

  bir ek bilgi, netflix ikinci sezona onay vermiş ama netflix ceosu reed hastings ikinci sezon için beklentiye girmiyorum çünkü ilk sezonun yarattığı başarıdan sonra hüsran olabilir demiş. bu açıklamadan benim anladığım; bu duffer piçleri seviyeyi yükselticem derken komple konuyu bitirdiler, ikinci sezonda nereden girip nasıl bağlayacaklar belli değil o yüzden gaza gelmeyin. o zaman ne sikime para saçıp devamını çektiriyorsun derdim ama ilk sezon izleyiciye öyle bir gaz verdi ki beş sezon boyu baş roldeki çocuklara sadece dungeons & dragons oynatsalar onu bile izleyeceklerini biliyor çakal.


  (shinigami ryuk - 8 Ağustos 2016 13:57)

 • comment image

  izlediğim bütün dizilerdeki çocuk karakterlerden nefret ederim.

  rick grimes'ın oğlu carl olsun, pablo escobar'ın oğlu juan pablo olsun, walter white'ın efendime söyleyeyim tony soprano'nun filan oğulları bakarsanız hep mal, hep bir ergenlik sınırlarında, hep bir tahammül edilemeyen aşırı kendinden büyük tavırlarda yazılmış ve oyuncu yönetimi de bu şekilde gelişmiş karakterler.

  bu dizide çocuklar ve gençlerin karakter analizleri ve uygulamaları gerçekten çok başarılı ve tutarlı yazılmış. helal olsun.

  işte en çok bu sebeplerle sevdiğim dizidir.


  (amelie poulain - 4 Ağustos 2016 17:07)

Yorum Kaynak Link : stranger things