Süre                : 1 Saat 29 dakika
Çıkış Tarihi     : 16 Mart 2017 Perşembe, Yapım Yılı : 2017
Türü                : Aksiyon,Korku,Heyecanlı
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  BH Tilt , Orion Pictures , Troll Court Entertainment
Yönetmen       : Greg Mclean (IMDB)(ekşi)
Senarist          : James Gunn (IMDB)
Oyuncular      : John Gallagher Jr. (IMDB)(ekşi), Tony Goldwyn (IMDB)(ekşi), Adria Arjona (IMDB), John C. McGinley (IMDB)(ekşi), Melonie Diaz (IMDB)(ekşi), Owain Yeoman (IMDB)(ekşi), Sean Gunn (IMDB)(ekşi), Brent Sexton (IMDB)(ekşi), Josh Brener (IMDB), David Dastmalchian (IMDB), David Del Rio (IMDB), Gregg Henry (IMDB), Michael Rooker (IMDB), Rusty Schwimmer (IMDB), Gail Bean (IMDB), James Earl (IMDB), Abraham Benrubi (IMDB), Valentine Miele (IMDB), Stephen Blackehart (IMDB), Benjamin Byron Davis (IMDB), Silvia De Dios (IMDB), Cindy Better (IMDB), Andres Suarez (IMDB), Lorena Tobar (IMDB), Joe Fria (IMDB), Alvaro Garcia (IMDB), Julio Nava (IMDB), Alietta Montero (IMDB), Mikaela Hoover (IMDB), Maia Landaburu (IMDB), Santiago Bejarano (IMDB), Maruia Shelton (IMDB), Luna Baxter (IMDB), Juan Manuel Lenis (IMDB), Anton Tarazov (IMDB), Isnardo Saenz (IMDB), Ximena Rodriguez (IMDB), Kristina Lilley (IMDB), Monica Giraldo (IMDB), Ricardo Hoyos (IMDB) >>devamı>>

The Belko Experiment (~ Belko Deneyi) ' Filminin Konusu :
Film, bir Güney Amerika ülkesinde bulunan ve kâr amacı gütmeyen Belko şirketi tarafından iş gününün başlangıcında tesise kapatılan çalışanların başından geçenleri anlatıyor. Çalışanların her biri, kendilerine gizlice verilmiş silah ve patlayıcılarla birbirlerini öldürmeleri için emir alırlar. Tesiste kapana kısılmış durumda olmanın verdiği gerilimle birlikte her Belko çalışanının gerçek doğasının açığa çıktığı şiddet dolu bir macera başlar. Bununla birlikte çalışanların çoğu korkusuz ve hayata dair çok tecrübesi olan insanlardır. Durumu fark ettiklerinde bu ölümcül deneyi kendilerine yaptıranlardan hesap sormak için dakika ile yarışacaklardır.


 • "(bkz: saw)"
 • "olay belko air otobüsünde geçmektedir."
 • "yapımcısı melih gökçek'tir."
 • "kaçak kömürleri sibirya kömürü diye iteleyen bir şirkette geçen hikaye."
 • "- hayatta kalma şansınız 3 çalışma arkadaşınızı öldürmenize bağlı. eğer siz yapmazsanız biz 6 arkadaşınızı öldüreceğiz.+ lan olm siz hayırdır!?"
 • "battle royal in ofiste geçen versiyonu. fragmanı çok iyi duruyor. oyuncular da süper. merakla bekliyoruz.ofiste bunun sağlam geyiği yapılır bence. ilk kimi öldürürsün veya kimle ittifak yaparsın vs."
Facebook Yorumları
 • comment image

  (bkz: exam) filmini hatırlatmıştır konu olarak. evde izlenip sonradan internette yorumlara bakıp "aaa öyle miydi" tepkisi vermelik bir film gibi geldi şimdiden.
  mart 2017'de amerika'da vizyona girecekmiş.


  (bilgehankalkan - 5 Ocak 2017 09:43)

 • comment image

  - hayatta kalma şansınız 3 çalışma arkadaşınızı öldürmenize bağlı. eğer siz yapmazsanız biz 6 arkadaşınızı öldüreceğiz.

  + lan olm siz hayırdır!?


  (way to go - 5 Ocak 2017 09:55)

 • comment image

  battle royal in ofiste geçen versiyonu. fragmanı çok iyi duruyor. oyuncular da süper. merakla bekliyoruz.

  ofiste bunun sağlam geyiği yapılır bence. ilk kimi öldürürsün veya kimle ittifak yaparsın vs.


  (kumrengi - 5 Mart 2017 22:16)

 • comment image

  7/10

  izleyip beğendiğim film. battle royal, the exam, cube, das experiment tarzı grup temalı korku filmlerini seviyorsanız bunu da seversiniz. kan ve şiddet dozu hayli yüksek. ha, az önce saydığım filmler kadar başarılı değil ama izlenir.

  --- spoiler ---

  ofise yeni gelen çip takılmamış kızın o kadar badireyi atlattıktan sonra asansörde vurularak ölmesi gülümsetti. ben o kıza oynamıştım.

  filmde çok sayıda az ünlü oyuncu var. izlerken a bunu tanıyorum sanki diye düşünürken yer yer filme odaklanamadım.

  müzik olarak beethoven in 7 nolu senfonisini seçselermiş iyi olacakmış aslında. çiki çiki latin şarkılar olmamış. tamam kolombiya'da geçiyor ama..

  filmin sonu tatmin edici ve devamına göz kırpar nitelikteydi. belki devamında tüm sağ kalanlarla bir müsabaka düzenlerler..best of gibi.

  peki siz ne yapardınız? 80 kişi oy birliği ile sizi lider seçti. nasıl kararlar alırdınız? bu soru ünlü tren sorusuna benziyor. hani köprüden birini atıp makası değiştiriyorsunuz ve 2 kişiyi raylardan kurtarıyorsunuz. ne yapardınız?

  ---
  spoiler ---


  (kumrengi - 10 Haziran 2017 15:36)

 • comment image

  daha önce örneklerine rastladığımız tarzda bir film. sanırım battle royal vardı bu kafada, hunger games serisinin ilk iki filmi de aşağı yukarı bu tarzda.

  gelelim bu filme kısaca yorumlarsam eğer her kişinin kendi karakterinin limitlerini ne kadar ve nasıl zorlayacağını öğrenmeye çalışan bir deney, ortam hiçliğin ortasında bir şirket binası, katılımcılar şirkette çalışanlar. 3 kişilik ailede bile bir sürü farklı fikir ortaya çıkıp tartışma konusu olurken bu kadar çalışanın arasında büyük bir yıkım gerçekleşir.

  --- spoiler ---

  filmde rasyonel düşünüp sürekli net kararlar alan ve iyi diyebileceğimiz bir karakter yok. bu açıdan filmde bağlantı kurmak zor oluyor. fakat rasyonel olarak bu şekilde karakterler olması daha doğal olmuş.

  gelelim deneyin başlangıcına ilk yarım saat bittikten sonra gelen ölümler sonunda bence bi kaç kişinin çıldırıp manyağa dönmesi daha eğlenceli olabilirdi. genelde akıl sağlığını yitirmedi hiç bir karakter bir istisna dışında. o da delilik yapmaya başlayamadan gözlerini yumdu.

  şu bizim dany çok salak bi kız. düşünemiyor bu karakterimiz. saklandığı yerler hep açık yerler ve hep saçma eylemlerde bulunuyor. öncelikle çipin onda olmadığını farketmesi lazımdı, o kadar saklandı hiç mi düşünmedi bende çip yok öldüremezler beni diye? her neyse daha sonrasında belki de saklanmak için en güzel yere gitti asansör boşluğu ama ne yaptı orada duramadı. sonuç? kafadan tek kurşun.

  gerçi bir başka bakış açısı daha var o da eğer sona kalsaydı kız bizim oğlan bu sefer kafadan patlayacaktı mecburen.

  son sahnede aslında isteyerek mi yaptılar bilmiyorum ama bana öyle geldiği için değinmek istiyorum deneyin son analizi yapılırken bizim oğlan herkese çip koymuş, bu fikre kapılmasının sebebi deneyin hala devam ettiği ve öldürme konusunda daha ince düşünmeye başlamasını varsaydım ben. kısaca beyni öldürme odaklı düşünmeye başladığı için bombaları yerleştirdi.

  tabi son kameralar. ikinci film için güzel bağlantı hatta fikir vereyim, hepsini rehabilitasyon için bir hastaneye koyarsın hiç biri birbirinin neden orada olduğunu öğrenemez bi şekilde ve bi süre sonra sağ kalanlarla deneyi tekrarlarsın.

  ---
  spoiler ---

  böyle farklı fikirlerde iyi filmler görmek hoş oluyor. keşke daha çok örneği çıksa böyle farklı fikirlerin.


  (tfhrbtnkn - 10 Haziran 2017 17:20)

 • comment image

  fikir güzel kurgu zayıf. gerilim demişler ama geremedi. film boyunca hissettirdiği tek şey 3-4 sahnede gelen beklenmedik olaylar karşısında hissettiğim şaşkınlıktı. bu olayların nedenlerine dair sorulara film sonunda cevap verilmedi. belirsizliklerle başlayıp belirsizliklerle biten bir film. 6,2 puanı kendine yakışıyor.


  (final approach point - 17 Haziran 2017 09:37)

 • comment image

  filmde sadece güvenlik görevlisi hayatta kalıyor. ilk defa tombul birisini öldürmeden tamamladılar filmi.

  filmdeki barış ve özgürlük temalı sahnelerde bir harikaydı. umarım devamı gelir. böyle yapımlara ihtiyacımız vardı.


  (takim elbise ile yuzen adam - 20 Haziran 2017 03:08)

 • comment image

  bu yıl içinde beklediğim üç film var. biri bu filmdi.** o yüzden gayet heyecanla ve beklentiyi yüksek tutarak izledim. battle royale en beğendiğim filmlerden olunca ve bu filmin fragmanında da battle royale'e dair izler görünce ister istemez heyecanlanıyor insan. yukarıda bu film ile benzerliğinden bahsedilen diğer filmlerin hepsini izlemiş biri olarak söylüyorum, hepsi tabii ki insan psikolojisi üzerine kurulmuş filmler ama hayatta kalma üzerine en canice ve aynı zamanda en insancıl filmler battle royale ve bu film. yalnız battle royale de nasıl bir akım başlattıysa durduramıyoruz efendim. battle ve saw ulannn!!!

  filmde geçen bir replikte de olduğu gibi "it's human nature"

  ayrıca o nasıl güzel ve filmle uyumlu bir başlangıç müziğidir. birden haneke filmi izleyeceğim sandım.

  https://www.youtube.com/watch?v=irfvhmhnbka

  bu müziğin dışında çarpıcı anlarda çalan müzikleri de gerçekten çok beğendim. kim seçtiyse gerçekten çok başarılı. ayrıca o asansör sahnesini düşünen arkadaşla da bir şeyler içebiliriz. asansör korkum zaten vardı artık seviyeyi gökyüzüne falan çıkardı. değil mi tatlı çocuk?

  https://www.youtube.com/watch?v=59cvyatw7cq

  cidden uzun bir süre etkisinden çıkamayacağım. kafama kazınan o kadar fazla imge var ki, onları gördüğümde bu film ve benim bu film gerçek olsaydı ben ne yapardım diye düşündüğümde aklıma gelen gerçekçi düşünceler gelecek.


  (yoruichi - 25 Haziran 2017 00:02)

 • comment image

  psikolojik deneyin amacını bir türlü anlayamadığım film.

  --- spoiler ---

  insan köşeye sıkışınca var olmak için öldürmez de intikam için mi öldürür? öldürmeyi reddeden adam bile rambo oldu filmin sonunda, yani amaç neydi? ne aman aman rasyonel düşünen adamdı ne de aman aman hayatta kalma güdüsü yüksekti asansörde ölen hatun kadar swh

  ---
  spoiler ---


  (atiyla birlikte barfiks ceken padisah - 11 Temmuz 2017 13:57)

 • comment image

  beğenip beğenmemek arasında kaldığım filmdir. bu arada kan görmekten hoşlanmayan izlemesin. *

  --- spoiler ---

  işe yeni alınan, kafasına çip takılmayan kız hep saklandığı için olayın çiplerde olduğunu bilmiyordu bence yoksa asansör boşluğundan çıkmasaydı en sona kalan olabilirdi. psikolojik değişimler mükemmeldi. eline silah alan kuzu gibi adamın nasıl kurt kesildiğine şahit olduk. güç kimdeyse onun borusu ötüyor ve herkesi acımasızca öldüren adam sıra kendine gelince yalvarmaya başlıyor. hayat kutsalmış da bu yaptığı doğru değilmiş de. senin öldürdüğün insanların hayatı kutsal değil miydi peki? bu kısımlarında sinirlensem de fena değildi film.
  ---
  spoiler ---

  ayrıca (bkz: exam)
  (bkz: troleybüs problemi)
  (bkz: das experiment)


  (pfeiffer - 12 Temmuz 2017 15:22)

Yorum Kaynak Link : the belko experiment