IMDB Puanı   : 7,7
Oy Sayısı         : 310.518
Süre                : 1 Saat 52 dakika
Çıkış Tarihi     : 30 Haziran 2017 Cuma, Yapım Yılı : 2017
Türü                : Aksiyon,Cinayet,Müzik
Taglar             : Soymak,Kaçış sürücüsü,Arabada şarkı söylemek,ipod,işaret dili
Ülke                : UK,ABD
Yönetmen       : Edgar Wright (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Edgar Wright (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Eiza Gonzalez (IMDB)(ekşi), Lily James (IMDB)(ekşi), Jon Bernthal (IMDB)(ekşi), Jon Hamm (IMDB), Kevin Spacey (IMDB)(ekşi), Jamie Foxx (IMDB)(ekşi), Ansel Elgort (IMDB)(ekşi), Sky Ferreira (IMDB), Flea (IMDB), R. Marcus Taylor (IMDB), Jeff Chase (IMDB), Wilbur Fitzgerald (IMDB), Patrick R. Walker (IMDB), Andy McDermott (IMDB), Ben VanderMey (IMDB), Lanny Joon (IMDB), Thurman Sewell (IMDB), Brigitte Kali Canales (IMDB), Brogan Hall (IMDB), Erica Frene (IMDB), Troy Faruk (IMDB), Brady Rogers (IMDB), Adam Iraki (IMDB), Diego Ward (IMDB), CJ Jones (IMDB), Allison King (IMDB), Keith Hudson (IMDB), David Conk (IMDB), Hudson Meek (IMDB), Danny Le Boyer (IMDB), Hal Whiteside (IMDB), D.R. Lewis (IMDB), Morgan Brown (IMDB), Sidney Sewell (IMDB), Mark Smith (IMDB), Bobby Hoskins (IMDB), Leeza Jones (IMDB), Kenneth Manos (IMDB), Marshall Choka (IMDB), Christopher Beanland (IMDB) >>devamı>>

Baby Driver (~ Tam Gaz) ' Filminin Konusu :
Müthiş araba kullanma yeteneklerine sahip Baby (Ansel Elgort), çok büyük soygunlar organize eden Doc (Kevin Spacey) için, soyguncuları olay yerinden götüren kaçış şoförü olarak çalışmaktadır. Bu konudaki müthiş yeteneklerini birlikte çalıştığı herkese zamanla kabul ettirmektedir. Az konuşan, herkesle mesafesini koruyan ve sürekli müzik dinleyen Baby, güzel garson Debora (Lily James) ile tanışıp ona aşık olduğında, hayatını suç dünyasından uzak bir şekilde sürdürmenin gerçekten mutlu olabilmesi için gerekli olduğunu fark edecektir.


 • "türünün tek örneği crime-musical."
Facebook Yorumları
 • comment image

  hakkındaki gözden kaçmış olma ihtimali yüksek, şık detaylar:

  --- spoiler ---
  - baby'nin debora'ya kurduğu ilk cümle olan "you are so beautiful" filmin başında kanalları zaplarken denk geldiği the little rascals filmindeki şarkının sözleri. aynı şekilde filmin geri kalanında da kanalları zaplarken denk geldiği replikleri kullanıp duruyo: "they grow up so freaking fast" - it's complicated, "how's that working out for you?" - fight club, "you and i are a team. nothing is more important than our friendship" - monsters inc. (bu sonuncusunu doc yakalıyo zaten).
  - filmin başında baby'nin zapladığı görüntüler arasında yine edgar wright'ın yönetmiş olduğu blue song şarkısının klibini görüyoruz. burdaki asıl ilginç olan şeyse klibin içeriği. klipte banka soygunu sırasında arabada müzik dinleyip soyguncuların çıkmasını bekleyen güneş gözlüklü bir şöför görüyoruz. edgar abi taa 10 küsür sene önce yönettiği filmden esinlenip sonra bu filmi çekiyo.
  - darling yemek yerlerken buddy ile ilgili "benim buddy'mi kızgınken görmek istemezsin, çünkü o kırmızı görmeye başlarsa sen sadece siyah görebilirsin" diye bi cümle kuruyo. filmin sonunda buddy'nin baby'i öldürmeye çalıştığı sahnelerde yüzünü hep kıpkırmızı ışık altında görüyoruz.
  - soygun planı yaparlarken baby "polis arabasını itmemiz gerekirse ağır bi arabamız da olsun" diyo, filmin sonunda o arabayla buddy'nin kullandığı polis arabasını otoparktan aşağı itiyo. toplantı sırasında oynadığı oyuncak arabayı masadan düşürmesi de bu sahneye gönderme.
  - postanedeki abla "gökkuşağını görmek için yağmura katlanmalısın" şarkı sözünden bahsediyo. soygun sırasında baby bu ablayı gördüğünde yağmur yağıyo, baby hapishaneden çıkarken ise gökyüzünde gökkuşağını görüyoruz.
  - baby'nin kahve alırken arkaplanda çalan şarkı olan harlem shuffle'ın sözleri duvarda graffiti olarak, sokak tabelalarında falan hep yazıyo şarkı aktıkça.
  - asansördeyken buddy baby'ye "doc bi daha aradığında açma" diyo. doc bi daha aradığında baby debora'yla olduğu için gerçekten de telefonu açmıyo.
  - yine asansörde "benden bi daha haber alamazsanız öldüm demektir" diyen adamdan bi daha haber alamıyoruz.
  - baby'nin kıyafetlerinin renkleri karakterin yaşadığı ahlak çatışmasını temsil ediyo. filmin başında daha açık renklerde kıyafetler giyerken, suç dünyasının içine çekildikçe kıyafetlerinin rengi de karanlıklaşıyo.
  ---
  spoiler ---

  kaynak

  güzel filmdi güzel. detayları fark ettikçe de güzelleşiyo. izleyin. ha bi de "film klişe dolu" diye eleştiren arkadaşlar, klişe gibi gözüken şeylerin 99%u edgar abinin dalga geçmek için yaptığı şeyler. onu gözden kaçırmayın.


  (gevrek var yer misin - 17 Eylül 2017 09:16)

 • comment image

  --- spoiler ---

  ilk soygundan sonra bi anda ortalıkta kaybolan ve bu nerde dediginiz griff isimli soyguncu meger ilk soygundan sonra beni bir daha gormezseniz, ben ölü oldugum icin der ve bu karakter filmde bir daha gorunmez.(bkz: jon bernthal)

  ---
  spoiler ---


  (ed blackwell - 10 Temmuz 2017 00:40)

 • comment image

  klişeler içerisinde görünüp, oldukça orijinal olan bir filmdir.

  soundtrack, müziğin ve renklerin kullanımı, koreografili sahneler, oyuncukluklar, cgi kullanılmamış oluşu, aksiyonu, hayır siz daha ne istiyorsunuz ki? seyir keyfi olarak tavan bir film olmuş.


  (cizimmasasi - 5 Temmuz 2017 14:04)

 • comment image

  ahahah adamın teki gelmiş edgar wright'ın yönettiği klibi gösterip, bakın filmin açılış sahnesi burdan "arak" yazmış, diğeri de evet ya ben de nerden hatırlıyordum demiş.

  ekşideki süper kahraman filmi takipçisi rafine zevkli gerizekalıları yakalayamayacak film. bunun yerine gidip spotifydan müzik dinleyebilirsiniz. hatta belki sizin için daha iyi olur. dinlediğiniz şarkılara göre senaryonuzu oluşturur hayal gücünüzü geliştirebilirsiniz.


  (ozzie oldman - 3 Temmuz 2017 03:41)

 • comment image

  kulak çınlamasıyla başlayıp müzikle biten güzide sinema.

  şu sıralar wonder woman dışında "film" de yok, gidin izleyin. daha önce edgar wright filmi izlemediyseniz de lütfen götünüzle izlemeyin, sonra gelip insanı kanser etmeyin.

  internetteki tepkilere bakılırsa wright'ı yavaş yavaş mainstream yapacak gibi duruyor bu filmi.
  zaten bilen biliyordu, every frame a painting'in malum video essay'inden sonra ortalık "visual comedy, abi. adam ses efektlerini mükemmel kullanıyor." insanlarıyla dolmuştu. bu film de kaymak oldu. bir hit sonra yeni nolan olabilir internet camiası için.
  önümüzdeki günlerde başlığı, "klişe" kelimesine boğulmuş entrylerle dolarsa iyice anlarız...

  --- spoiler ---

  film boyunca yaşanan ses-görüntü uyumu hepinizin malumu zaten. absürdlüğü biraz kıstıkları için böyle şeyler olmuyor tabii ama yine filmde araba, mermi, kapı, pencere ne varsa belli bir tempoyla çalışıyor.
  filmde çok az cgi kullanılmış olması da nefis. araba sahnelerinin hepsini oturup çekmişler.

  decon-recon switch diyorlar... klişelerle dalganı geçerken birden hepsini kullanmaya başlıyorsun, ya da tam tersi.
  cornetto üçlemesinin, özellikle hot fuzz'ın bel kemiğiydi bu olay. edgar wright tarafından mükemmel beceriliyor. baby driver'da biraz daha dikkatli bakmak gerekiyor yakalamak için. çünkü önünüzde hakkaten normal bir soygun-aksiyon filmi var gibi duruyor ilk bakışta, ama öyle değil tabii ki.

  film bir başlıyor. 3 tane at hırsızı, bir tane bebe. "bu nasıl şoför lan? müzikaldeymiş gibi tavırlar filan..." derken adam hayvan gibi şoför çıkıyor... filmi de direk aksiyon makinesi olarak bitirip diner'da garson olarak çalışan kız arkadaşını alıp kaçıyor.

  film boyunca her suç filminde görebileceğiniz klasik tipler var. ama tabii ki orası da öyle değil.
  birisi çıkıyor "benden bir daha haber alamazsanız, bilin ki ölmüşüm" diye karizma(?) bir laf edip yoluna gidiyor, gidiş o gidiş...
  öteki geliyor, "ben adamı gözünden tanırım yeğenim" diye j-ho'nun ve yancısı hatunun karakterlerini seyirciye okuyor. sonraki sahnede, az evvel gizli polis sanıp vurduğu elemanların aslında spacey'nin adamları olduğunu öğreniyoruz...
  film boyunca "duygularına kapılırsan götüne mermiyi vururlar" diyip durdukları baby ve aşkısı dışında herkesin bir yerleri deliniyor...

  ve adamlar önce banka, sonra postane soyuyorlar... 21. yy'da.

  onun dışında klasik, edgar wright'ı sevdiren işler var. adam anlatmayıp gösteriyor, göstermeyip dinletiyor. soygunun boka sardığını baby'nin dinlediği müziği cozurtturarak anlatmış adam. mis...
  bir de "herif hollywood'a ayağını basmış" diyebiliriz artık. zamanında bill nighy'yi zombilere ısırttıran adam, şimdi gelip kevin spacey'nin kafasını jon hamm'in kullandığı polis arabasına biçtirmiş, jamie foxx'a inşaat demiri saplatmış...

  o değil de herkes ne oynamış filmde be...

  ---
  spoiler ---


  (standart orbit - 1 Temmuz 2017 00:47)

 • comment image

  2017 yılının en iyi filmlerinden. metascore u da an itibari ile 85.

  çekimler, kurgu ve müzikler harika. yönetmene has mizah bu filminde de kendisini gösteriyor. oyuncu kadrosu da çok iyi gerçekten ve bunlar arasında bence bir kaç adım önde duran jamie foxx. oynadığı bats karakterini müthiş ilgi çekici hale getirmiş, seyirciyi fazlasıyla eğlendiriyor. bu sıcaklarda salona kapanmak istiyorum diyenler için iyi bir seyirlik.


  (ruzgara karsi 1000 metre iseyen adam - 30 Haziran 2017 16:09)

 • comment image

  az önce izlediğim film. gerçekten keyif aldım. son yarım saatinde aksiyon hiç durmuyor. kült filmlerin arasına girmeye aday. silah seslerini çalan müziğe uydurmak yeni bir şey degil ama burada bir tık daha ötesine gitmişler ve gayet güzel olmuş.


  (birkedikadarmasumbiraslankadarleopar - 30 Haziran 2017 00:07)

Yorum Kaynak Link : baby driver