Çıkış Tarihi     : 18 Aralık 2019 Çarşamba, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Aksiyon,Macera,Fantazi,Bilim Kurgu
Taglar             : Kötülük,disney star wars,Kötü adam gerçekten ölü klişe,Ölü karakterin geri dönüşü,puffy cheeks
Ülke                : ABD
Yönetmen       : Colin Trevorrow (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Derek Connolly (IMDB)(ekşi),Rian Johnson (IMDB)(ekşi),George Lucas (IMDB),Colin Trevorrow (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Mark Hamill (IMDB)(ekşi), Andy Serkis (IMDB)(ekşi), John Boyega (IMDB)(ekşi), Lupita Nyong'o (IMDB)(ekşi)

Star Wars: Episode IX - The Rise of Skywalker (~ Star Wars: Skywalker'ın Yükselişi) ' Filminin Konusu :
Kylo Ren, Büyük Lider Snoke'u öldürmesinin ardından İlk Düzen'in yeni Büyük Lider'i olmuştur. Acımasız yönetiminin altında galaksi yavaş yavaş umutsuzluğa kapılmaktadır. Luke Skywalker'ın Güç'le birleşmesinden sonra Rey, kendi içindeki gücü benimsemiş, onu geçmişte tutan bağlarını kesmeyi başarmıştır. Kylo Ren ve Rey'in arasındaki çatışma giderek artarken, İlk Düzen'de de içsel çalkantılar yaşanmaktadır. Güçte kalabilmek için giderek acımasızlaşan Kylo Ren, onu yenmek için sürekli çalışan Rey, tekrar ortaya çıkan Ren Şövalyeleri, Direniş'i büyütmeye çalışan Poe ve Fin, karanlığın ve aydınlığın savaşı galaksideki tüm dengeleri değiştirecektir...


 • "siktiriboktan episode 7 ve 8'den sonra hala bu seriden medet umanların force yardımcısı olsun. siktiriboktan serinin siktiriboktan 3. filmi."
 • "(bkz: çekme ananı bacını sikeyim çekme)disney misin nesin bırak star wars'ın yakasını artık."
 • "madem sıçtım neden sıvamıyorum"
 • "bir üçlemenin üçüncü filminin son fragmanı yayınlanmış ve bizim hala bu üçlemenin ne anlatmaya çalıştığı ile ilgili gram fikrimiz yok. bu başarısından ötürü disney'i kutlarım."
Facebook Yorumları
 • comment image

  teaser'ın sonundaki palpatine'in kahkahası ve death star'ın kalıntıları... önceki iki film çok eleştirilince, geçmiş filmlerle iç içe olan spin-offlar da tutunca, tamamen eskiye yaslandılar herhalde. çok daha iyi. yeni sw kendi ayakları üstünde duramıyor, geçmişin omuzları üstünde yükselmesi hepimizin hayrına.

  the rise of the skywalker da, hangi skywalker? bekleyelim, görelim.


  (filth01 - 12 Nisan 2019 20:13)

 • comment image

  zerre heyecan uyandırmamış, sondaki kahkahayı mark hamill'in joker edasıyla attığını hayal ettiğim fragmanının sonunda "bir saga sona eriyor" lafıyla kimseleri inandıramamıştır.

  edit: hamill'in bile "karakterimin böyle yazılmasını istemiyordum" demesine binaen kahkahayı beraber dalga geçişimize araç olarak kullandım, yoksa sesin hangi karaktere ait olduğu zerre umurumda değil, bunun için yeşillendirmeyiniz.


  (kolombre - 12 Nisan 2019 20:16)

 • comment image

  siktiriboktan episode 7 ve 8'den sonra hala bu seriden medet umanların force yardımcısı olsun.

  siktiriboktan serinin siktiriboktan 3. filmi.


  (kaleci maier - 12 Nisan 2019 20:18)

 • comment image

  hayallerimin katilisin j. j. abrams diyerek izlediğim fragman olmuştur.

  bu seri çok iyi başlamadı kabul ama ikinci ve üçüncü filmde toparlayabilirdi. insanlar karakterleri sevmişti filmin sonunda kahramanımız luke'u da görmüştük. ve ikinci film için umutlanmıştık. her ne kadar ilk filmde çok güvenli takılmışlar diye eleştirilse de film çoğu insan bunun hayranları kızdırmamak için yapılan bir şey olduğunu biliyordu.

  ancak ikinci filmde büyük bir hata yaptılar ve yolun ortasında değişikliğe gittiler. j.j. abrams'ın finalleri genelde beğenilmiyor kabul (bkz: lost) ama adam iyi kötü bir gidişat belirlemişti ve her karakter için planı vardı. ikinci film için yönetmen koltuğuna oturan rian johnson ise kendisine gönderilen senaryoyu bir kenara bırakıp sıfırdan senaryo yazdı. bu yüzden seri biraz oradan biraz buradan giden karakterlerin gelişmediği (poe ne yaptı mesela film boyunca) hiç boşluktan soru işareti yaratan (leia neden force sensetive? force sensetive olsa bile eğitim almadan nasıl bunu kullanabiliyor? uzay boşluğunda nasıl hayatta kalabiliyor?) gereksiz sahneler ile dolu (o kumarhane sekansı nedir allasen?) ve hiçbir yere bağlanmayan garip karakterleri ile (snoke'u madem cart diye öldürecektiniz neden ilk film boyunca bu kadar gizem kurdunuz etrafında?) garabet bir film çıktı ortaya.

  serinin asıl yıkıldığı noktalar ise şunlar. birincisi star wars bir hero's journey örneğidir. yani genel mekaniği bunun üstüne kuruludur. adım adım bunları takip etmek zorunda değil ama insanlar bir kahramanın mücadelesini ve gelişmesini izlemek ister. mesela orijinal seri başladığında luke skywalker sıradan bir çiftçidir. return of the jedi filminde ise galaksiyi kurtaran bir kahramana dönüşür. bu yolda yoda ile eğitime girer, kendi korkularıyla mücadele eder, babasının baş kötü olduğunu öğrenir ve hatta elini kaybeder. ancak sonunda zafere ulaşır, biz de onu mücadeleci ruhu için severiz zaten. ancak yeni seride bu mantığın içine etmişler. rey'i canlandıran daisy ridley'i beğenirim ancak kendisine yazdıkları karakterin hiçbir mantığı yok. rey force sensitive olabilir, hatta gelmiş geçmiş en güçlü jedi bile olabilir ama bunun gelişimini göstermek zorundasınız. ilk filmin başında hurdalıkta yaşam mücadelesi veren birinin filmin sonunda eğitim bile almadan, dark side'a geçen kylo ren'e kafa tutması hangi mantığa sığıyor? hadi ilk filmde ben solo kendini geride tuttu diyelim. peki rey iki tane kayaya lightsaber salladı diye nasıl snoke'un muhafızlarını yeniyor? filmin sonunda bir de çıkıp kayaları falan kaldırıyor, cidden şaka gibi gerçekten.

  ikincisi ise luke skywalker'ı kendi çırağını uykusunda öldürecek şekilde yazan insan ya daha önce star wars izlememiştir ya da seriden gerçekten nefret ediyordur. adamın elini kestiler, babası karanlık tarafın ustası çıktı, arkadaşını dondurdular bu adam geri geldi. siz şimdi bana luke, ben'i öldürmeye çalıştı çünkü karanlık tarafa meyledeceğini düşündü derseniz ben de size "ha siktir." derim. gerçek luke, ben eline kılıç alıp karşısına dikilse bile onu konuşarak ikna etmeye çalışırdı. cidden mark hamill'in çıldırdığı kadar var.

  bu nedenle zaman makinesini icat etseniz ve 1977'ye gidip ilk filmi çeken george lucas'ı geri getirseniz bu seriyi toparlayamazsınız. hala karakter gelişimi olmadan uzay aracının üstünden atlayan rey gösteriyorsunuz ya ben bir şey demiyorum. sondaki kahkaha da mark hamill'in kahkahası bence. adama senaryoyu okuttular siniri bozuldu ondan gülüyor.


  (windweaver - 12 Nisan 2019 22:18)

 • comment image

  koca bir trilogy'nin sonu. her şey buna bağlanıyor. filmin motivasyonunu ve gerçekten ne hakkında olduğunu, neyi anlattığını bilmiyoruz. hayır, filmin konusunun saklandigindan değil. filmi yapanlar da ne anlattığını bilmiyor. müsamere gibi güreş gibi bir şey. ama film değil.


  (xuleldar - 22 Ekim 2019 07:21)

 • comment image

  bir üçlemenin üçüncü filminin son fragmanı yayınlanmış ve bizim hala bu üçlemenin ne anlatmaya çalıştığı ile ilgili gram fikrimiz yok. bu başarısından ötürü disney'i kutlarım.


  (johan martin fogg - 22 Ekim 2019 07:45)

 • comment image

  sinema tarihin en sündürülmüş serisinin son filmi. star wars filmleriyle şöyle bir göz atmaktan öte bir ilişkim yok ama adamların durmadan yeni film çıkartması bana bile saçma geldi.

  star wars episode 27 skywalker yükseliyor

  star wars episode 34 sanki biraz alçaldı

  star wars episode 40 yok yok hala yükseliyor

  star wars episode 52 son savaş

  star wars episode 53 öz hakiki son savaş

  star wars episode 60 star wars suriye


  (patlamis kola - 22 Ekim 2019 08:27)

 • comment image

  rey sopa falan sallıyormuş lightsaberi da iyi kullanırmış o yüzden daha neler öğreneceğiz bakalım dhsjdhdjdj

  lightsaberin ağırlığı yoktur. dolayısıyla kamış savurmaya benzemez. tapınaklarda öğrencilere özel olarak eğitimi verilir. ayrıca sopa savurarak lightsaber kullanılabilseydi bin yıllarca 7 tane lightsaber formunu geliştirmeye gerek kalmazdı. lightsaber, lightsaber kullanılarak formlar vasıtasıyla öğrenilir götünüzden element uydurmayın.

  ayrıca seri last jedi ile sıçmadı. ana seriye ekleme sonrasını konu alacak bir üçleme yapılacağı söylendiği anda sıçtı. çünkü abrams malının konuyu yine chosen one'a getireceği belliydi. eğer söylentiler doğruysa ki doğru gibi gözüküyor, palpatine'in tekrar canlandırılması ve rey'in yeni chosen one olması tüm sagaya ve star wars kültürüne ihanettir. disney ve abrams bu sıçmıkla anakinin hikayesine ve star wars mirasına zarar vermiştir. söylenecek fazla söz yok. rezillik.


  (orccc - 19 Aralık 2019 09:57)