Süre                : 1 Saat 29 dakika
Çıkış Tarihi     : 12 Nisan 2017 Çarşamba, Yapım Yılı : 2017
Türü                : Drama,Romantik
Ülke                : İngiltere
Yapımcı          :  Sixty Six Pictures , BBC Films , British Film Institute (BFI)
Yönetmen       : William Oldroyd (IMDB)
Senarist          : Nikolai Leskov (IMDB),Alice Birch (IMDB)
Oyuncular      : Florence Pugh (IMDB), Christopher Fairbank (IMDB)(ekşi), Cosmo Jarvis (IMDB), Naomi Ackie (IMDB), Bill Fellows (IMDB)(ekşi), Paul Hilton (IMDB), Golda Rosheuvel (IMDB), Ian Conningham (IMDB), Rebecca Manley (IMDB), Fleur Houdijk (IMDB), Anton Palmer (IMDB), Kema Sikazwe (IMDB), Cliff Burnett (IMDB), David Kirkbride (IMDB), Joseph Teague (IMDB), Alan Billingham (IMDB)

Lady Macbeth ' Filminin Konusu :
19. yüzyılın 2. yarısında İngiltere kırsallarında bir ailenin kızı olan Katherine (Florence Pugh), babasının zoruyla kendisinden yaşça çok daha büyük bir adam olan Alexander Lester ile evlenmiştir. Mutsuz bir evliliğin içinde, kocası ve kayınpederi Boris ile kurallarla örülü sıkıcı bir hayata mahkum olan genç kadın, evde yalnız olduğu bir gün malikanede çalışan Sebastian'la (Cosmo Jarvis) karşılaşır. Sebastian ile kısa zamanda tutkulu bir aşk yaşamaya başlayan Katherine, bu aşkı sürdürebilmek için hiçbirşeyden çekinmeyecektir.

Ödüller      :

San Sebastian International Film Festival:


 • ""out damn spot, out i said" sözlerinin sahibi, bu sözler çok sonraları amerika da bir temizlik malzemesinin reklamlarında kullanılmıştı, macbeth'in gözünü hırs bürümüş karısı."
 • ""look like the innocent flower, but be the serpent under it" sözleriyle kadınların sırrını ele vermiş shakespeare karakteri..."
 • "aslında macbeth oyununun esas karakteridir bu kadın.oyunun katalizör karakteridir.dişi machiavellidir.shakespearein kadınları arasında en ihtiraslı olanıdır.ophelianın anti tezidir."
 • "izlendiği andan itibaren günlerce akıllardan çıkmayacak, modern bir başyapıt olarak anabileceğimiz film."
 • "az evvel bizi murat karasu'nun "lady macbeth'in adı ne?" sorusuyla dumura uğratan, testisleri olduğunu düşündüğüm kadın karakter. kısa uğraşlar sonucu; "gruoch"."
Facebook Yorumları
 • comment image

  macbeth ile kıyaslandığı zaman yaptırım ve ikna gücü oldukça yüksek bir karakter olarak çıkmakta karşımıza. okurun kafasında fazlasıyla şeytani bir kadın imajı oluşsa da lady macbeth tek başına incelenmesi gereken bir karakterdir. lady macbeth'in olaylara yaklaşımı üzerine, kişiden kişiye değişen doğru ve yanlışları içeren bir tablo yapıldığı vakit, yanlış kabul ettiğimiz kavramların düşündükçe bir bir silinmeye başladığını görmek şaşırtıcıdır. macbeth gibi adeta emre itaat etmek üzere programlanmış bir insanın başında lady macbeth gibi dominant bir karakter olmasaydı macbeth yaşayabilir miydi diye düşünmek gerek.


  (newyorkais - 22 Aralık 2007 19:30)

 • comment image

  "kanlı isteklere hizmet eden ruhlar! gelin beni burada kadınlığımdan sıyırın, tepeden tırnağa, baştan aşağa kıyıcılıkların en korkuncuyla doldurun! kanımı dondurun, acımanın yolunu tıkayın ki, geçmesin de zaman zaman göndereceği pişmanlık, korkunç kararımı sarsmasın, sonuyla onun arasına girmesin. ey cinayet elçileri, görünmez cisimlerinizle her nerede hangi varlığa zarar vermeye bakıyorsanız bırakın da buraya, şu kadın göğsüne gelin, sütümü zehire çevirin! gel karanlık gece, cehennemin en koyu dumanına bürünerek gel ki keskin bıçağım açtığı yarayı görmesin; gök de karanlığı aralayıp bakarak, 'dur! dur!' diye bağırmasın."


  (asal sayi - 7 Mart 2008 21:47)

 • comment image

  ilk tiyatral deneyimim idi lady macbeth. tiratlar dağıtıldığında gözlerim dolmuştu. hocamız benimle dalga geçiyordu. evet, açık açık dalga geçiyordu. nina varken, zilha varken, sonya varken bana lady macbeth' i reva görmüştü. lady macbeth, amatör bir tiyatrocu -hatta daha kursiyer- olarak bulunmaz bir nimettir eğer azıcık da bir yetenek varsa içinizde. sanırım totalde 4,5-5 dakika sürüyor ve bu süre içinde hem hayali kan lekelerini umutsuzca temizlemeye çalışan, hem de hırstan bir cinayeti azmettirmeye kadar uzanan bir duygu skalası bekliyor sizi. daha yolun çok başında olmama rağmen tahmin edebilirim ki profesyonel bir tiyatro oyuncusunun oynamak için taklalar atacağı bir roldür lady macbeth. hatta aklımda çok değişik fikirler var: lady macbeth bir spor salonunda, otobüste atsaydı bu tiradı nasıl olurdu diye:) buraya not düşüyorum ki hayallerim de benimle birlikte gelsin, unutmayayım bir zamanlar tadımlık anlamaya çalıştığım macbeth' i yüz yirmi dakika boyunca sahnede oynamayı kafaya koyayım.


  (zere - 3 Mart 2010 20:33)

 • comment image

  "will all great neptune's ocean wash this blood clean from my hand?"

  lady macbeth'in bu sözlerinde, kirli ellerini görürsünüz; gizli özne olan hastalıklı ruhundan ziyâde.

  evet, zor iştir görmek. -ötesini.-


  (hietzsche - 28 Aralık 2010 00:56)

 • comment image

  bir erkegin evlenmek isteyebilecegi kadinlarin sonuncusu(benimse birincisi gerci) ..gerci sekspir guzel mi cirkin mi belli etmemis ama kanimca bir aysen gruda bi safiye ayla guzelligi vardir kendisinde..oyle uslu uslu savasa gidip kralinin sozunden cikmayan macbeth i yoldan cikarttikta sonra vicdanina yenik düserek kendisi de yoldan cikip ve hatta delirip tarihteki ilk obsesif kompulsif bozukluga sahip insan olmustur.. devlet gibi kadindir nereden bakilirsa bakilsin..


  (azuth - 19 Ocak 2003 14:35)

 • comment image

  "out damn spot, out i said" sözlerinin sahibi, bu sözler çok sonraları amerika da bir temizlik malzemesinin reklamlarında kullanılmıştı, macbeth'in gözünü hırs bürümüş karısı.


  (disarm - 19 Ocak 2003 14:46)

 • comment image

  william shakespeare'in "macbeth" isimli eserindeki (gizli) baskahraman. thane of glamis (glamis baronu) macbeth'in esidir.
  lady macbeth ölümüne kadar esler arasindaki nispeten aktif karakterdir. hirsli, tabulari yikabilecek, ölüleri cigneyebilecek, her yolu mübah sayabilecak bir kadindir.

  lady macbeth, kral duncan'a sadakat yemini etmis ve yeminine bagli macbeth'i, kral'i öldürmeye ikna eder. son derece soguk kanli bir karakterdir. belki bundandir ki, yüzyillar boyunca lady macbeth'e seytani vasiflar isnat edilmistir. misal macbeth oyun boyunca bir sekilde konusmasinda dini söylemler ve motifler kullanir, lady macbeth'in agzindan ise din iman adina hicbir kelime cikmaz. macbeth icin duncan'i öldürmek, baska insanlari öldürmekten cok daha günah sayilirken, lady macbeth bu konuda hicbir tereddüt icinde degildir. gene de isnat edilen seytani vasiflar dogru degillerdir. lady macbeth aslinda gözü doymayan, basari icin her yolu zorlayan, hirsli bir insandir. bugünki is hayatinda benzeri bircok kadina denk gelinebilir.

  velhasil lady macbeth'in lanetlendigi kadar olmadigi aslinda delirmesinden bellidir.
  uyur gezerlige baslayip cinayet gecesini sürekli yasayan lady macbeth ellerindeki "kan kokusundan" ve var olmayan "kan lekelerinden" rahatsizdir. o soguk kanli kadin'in vicdani onu icin icin kemirir. hekimler derdine care olamazlar ve nihayetinde canina kiyar. lady macbeth'in karakterindeki degisim, onun sadece hirslarina ve insani zaaflarina yenilmis bir kadin oldugunu gösterir. adidir ama seytani degildir. o da tipki kocasi gibi seytani prensibi simgeleyen üc cadinin aci gercekleri evirip cevirip, cazip bir sekilde sunmalarina kanmistir.
  oyun zafinda lady macbeth gibi kocasi da bir degisime ugrar. karisina tutukuyla bagli macbeth ölüm haberini alinca "she should have died hereafter" tepkisini verir. kimileri "ask bitti, karsinin ölümü onu ilgilendirmiyor bile" demislerse de, bu sözlerin bikkinlik, hayal kirikligi ve caresizlik icinde söylenmis olmasi daha yakin bir ihtimaldir. "bir tek bu eksikti" der gibi. kendisini cinayete zorlayan ve onunla suc ortagi olan yoldasi onu yalniz birakmistir, hem de en cok ihtiyac duydugu anda.
  karisina seslenir gibi "life is a tale told by an idiot, signifying nothing" dedigi vakit sitem etmektedir. sanki "bunca cabaya, bunca kötülüge, gerek var miydi? ettiklerimizin hangisinden hayir gördük ki? bak öldün ve dünya mali dünyada kaldi" dercesine.


  (vertion - 14 Mayıs 2012 23:30)

 • comment image

  sebep olduklarından sonra, kendini yavaş yavaş ölüme bırakacak kadar vicdana sahiptir.
  rolü ise, oyunu izleyen erkekleri rahatlatmak ve erdemlerine toz kondurmamak adına, macbeth'in aklını çelen kadın olmaktan ibarettir.
  oysa macbeth açıkça kendi hırslarının peşinden koşmuştur, karısının kışkırtmalarının değil.
  ki bizlere dişi şeytan gibi sunulan lady macbeth de, kocasının hırsları uğruna ölüp gitmiştir...


  (yellowiskra - 18 Ağustos 2012 00:25)

 • comment image

  herseye ragmen pisman olabilen,saplantılarıyla-vicdanı arasında kıvranabilen kadın...

  "kendini bosa harcamıs olur insan
  diledigine erer de sevinç duymazsa
  yıktığın hayat kendininki olsun daha iyi
  yıkmakla kazandığın sey kuskulu bir mutluluksa"


  (algonkin - 16 Eylül 2003 04:16)

 • comment image

  "yüzünüz, soylu efendim, bir kitap gibidir, onda insanlar garip şeyler okuyabilirler. zamanı aldatmak için zaman gibi gözükün; gözünüz, eliniz, diliniz hoş geldin desin. görünüşünüz günahsız bir çiçek olsun, siz onda gizlenen bir yılan. gelenler için hazırlıklı olmalıyız. bu gecenin büyük işini bana bırakın. bu büyük iş, gelecekteki bütün gecelerimize, bütün günlerimize erkin gücünü kazandıracaktır."


  (birkutucikolata - 22 Nisan 2014 23:45)

 • comment image

  shakespeare'ın yazmış olduğu kısa fakat trajedilerinin en iyi örneği olan 'macbeth' eserinin kadın başrol oyuncusudur. yalnızca psikolojik derinliği ile değil,aynı zamanda iktidar temasını da evrensel bir yaklaşımla işlemesiyle de ilginçtir.
  eserde lady macbeth'in hırsları, tutkusu, ihtirasları ve entrikaları freud'un psikanalitik yaklaşımına göre kişinin id'lerine ve ego'larına zamanla nasıl yenik düştüğünü gözler önüne serer. hatta kişiyi esir haline getiren ego'nun insanı bir katile çevirdiği bu eserde rahatlıkla görülür;
  "lady macbeth: insanın amacına ulaşması yiğitlik gerektirir. böyle olmaktan korkuyor musun?"

  lady macbeth kişilik olarak kocasından daha erkek bir karaktere sahiptir. ve bu kışkırtıcı sözleriyle kocasının zayıf yönü olan 'korkaklığı' bir silah gibi kullanarak, kocasını hem bir katil yapar hem de kendisinin katili olur.

  bu oyunda bir cinayet diğer cinayetleri doğurur. kan miktarı gittikçe çoğalır. lady macbeth 'sözde' cinayet işlememiş olmasa bile, herkesin katili olur. oyunun sonunda, emellerine kısmen ulaşır fakat bunun bedelini ağır öder. ellerinde devamlı kan görmesi, burnuna kan kokuları gelmesi, lady macbeth'in vicdanına yenik düşerek akli dengesini yitirmesine neden olur ve intihar eder.


  (acrazybittersweetsourthingcalledsalsa - 26 Mayıs 2014 08:00)

 • comment image

  dibine kadar kötü bir karakter. daha sonrasında, hayal ettiği mutluluğa ulaşamayıp, kocası tarafıdan yalnızlığa mahkum edilince vicdanı ile yüzleşiyor hepsi bu kadar. babaları gibi sevdikleri, kral duncan'ı öldürten bizzat kendisidir, macbeth'e yapmazsan adam değilsin şeklinde gaz vererek. hatta babama benzemeseydi , gider ben alırdım canını duncan'ın diye de yorumları vardır muhtelif yerlerde. derin kadındır vesselam, cin gibidir.


  (belkar - 15 Ağustos 2014 08:42)

 • comment image

  femme fatale'in tanımı olabilecek bir kadın.

  --- tirad ---

  karganın da sesi onun için kısıldı demek.
  kara haberini veriyormuş meğer,
  surlarımızdan içeri giren kralın.
  gelin cinlerim, kana susamış cinlerim!
  gelin, alın benden kadınlığımı;
  katılaştırın, taşlaştırın beni tepeden tırnağa.
  öyle koyulaştırın ki kanımı,
  merhamet sızamaz olsun içinden.
  insanlığım yumuşatıp da beni
  sarsmasın korkunç kararımı;
  aman vermeyin bana işim bitinceye dek!
  gelin ölüm elçileri! gelin nerdeyseniz.
  gelin, kurulu düzenleri bozan görünmez cinler
  alın göğsümden bütün kadınlığımı,
  zehire çevirin sütümü! sen de gel, karanlık gece;
  en kara cehennem dumanlarına sarın da gel,
  gel ki görmesin açacağı yarayı
  keskin hançerimin gözü bile.
  karanlık göklerden hiç bir ışık sızıp da
  «dur! vurma!» diyemesin bana!
  --- tirad ---


  (bi bipolarin guncesi - 15 Ağustos 2014 09:24)

 • comment image

  macbeth'i bu yola itti denemeyecek karakterdir. kitaptaki anlatim macbeth in kendini coktan hirsinin tutsagi haline getirdigi, kafasindaki tek dusuncenin mutlak gucu elde etmek oldugunu anlatir. bir yandan bebegini bogabilecegini soyleyen, diger yandan babasina benzettigi icin duncan'a dokunamayan bir celiski yumagi, shakespeare 'nin karakter yaratmadaki ustaliginin buyuk bir ornegidir..


  (nikiforov - 17 Haziran 2004 18:00)

 • comment image

  lady macbeth of mtsensk romanından uyarlanmış 2016 yapımı film. adını almış olsa da shakespeare'ın hikayesinden farklı bir kadın başkaldırısını anlatır. 19. yüzyılda geçen hikayede kendisinden yaşça büyük bir adam ile evlendirilmiş bir kadının özgürlüğüne kavuşmak için giderek acımasızlaşmasını anlatır.
  36. istanbul film festivali programında gösterildi. eleştirisini merak edenler tık tık.


  (lorelai gilmore - 17 Nisan 2017 15:50)

 • comment image

  efendim elemanımız macbeth tencere ise lady macbeth de tek kelime ile kapaktır. birbirlerini nasıl da bulmuşlar diye soracağız nerdeyse kendimize shakespeare amcamızın yazdığı iki karekter olmasalar. macbetin içindeki hırsı lady o hırsı beslemiştir. kurnaz olduğu için eşine menü halinde planlar sunmuştur. güzelliği tartışılabilir pek tabi ama eşini yörüngesine sokmayı bilmiştir. burda helal olsun denmelidir. dönemin şartlarına göre güçlü bir karakterdir.
  shakespeare'in bir çok kadın karakterinde olduğu gibi bu hanım da zalim olmasına rağmen ezik değildir. karakterlidir.
  ve nedense condy rice'ı televizyonda gördükçe lady macbeth hatırlanmaktadır..
  (bkz: hayırdır inşallah)


  (ladyshallot - 10 Şubat 2005 03:48)

Yorum Kaynak Link : lady macbeth