Çıkış Tarihi     : 19 Mayıs 2018 Cumartesi, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Macera,Komedi,Drama,Fantazi
Ülke                : Spain,UK,Portugal
Yapımcı          :  Alacran Pictures , Tornasol Films , Entre Chien et Loup
Yönetmen       : Terry Gilliam (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Miguel de Cervantes y Saavedra (IMDB)(ekşi),Terry Gilliam (IMDB)(ekşi),Tony Grisoni (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Olga Kurylenko (IMDB)(ekşi), Adam Driver (IMDB)(ekşi), Stellan Skarsgård (IMDB)(ekşi), Jonathan Pryce (IMDB)(ekşi), Jordi Mollà (IMDB)(ekşi), Óscar Jaenada (IMDB), Rossy de Palma (IMDB)(ekşi), Paloma Bloyd (IMDB), Jason Watkins (IMDB), Sergi López (IMDB), Joana Ribeiro (IMDB), Joe Manjón (IMDB), Patrik Karlson (IMDB), Mario Tardón (IMDB), Bruno Sevilla (IMDB), Jimmy Castro (IMDB), Eva Basteiro-Bertoli (IMDB), Juan López-Tagle (IMDB), Viveka Rytzner (IMDB)

The Man Who Killed Don Quixote (~ Don Kisot'u Öldüren Adam) ' Filminin Konusu :
Alaycı bir reklam yönetmeni olan Toby, kendisinin Don Kişot olduğuna inanan yaşlı bir İspanyol ayakkabıcının hezeyanlarına kapılır. Ayakkabıcı, Toby'i sadık hizmetkar Sancho Panza olarak görerek kelimenin tam anlamıyla Toby'e musallat olur. Komik ve gittikçe daha gerçeküstü bir hal alan maceraların içine giren Toby, idealist gençliğinde çekmeyi planladığı bir filmin trajik yankılarıyla da yüzleşmek zorunda kalır. Bu film, küçük bir İspanyol köyünün umutlarını ve hayallerini sonsuza dek değiştiren bir film olacakır. Peki Toby kendini değiştirip insanlığını yeniden kazanabilir mi? Hikaye ilerledikçe hayal ve gerçek iç içe geçer ve Toby kendini Don Kişot'a dönüşürken bulur.


 • "terry gilliama ya baron münchausen gibi olursa paranoyasını yaşatan film.yazık fragman bölümü de pek hoştu.(bkz: lost in la mancha)"
 • "yapım hakları bir sigorta $irketinin elinde olan film..."
 • "terry gilliam'in cekemedigi don kisot filmi. basrollerde jean rochefort, johnny depp ve vanessa paradis yok."
 • "duke nukem forever olma yolunda ilerleyen film."
Facebook Yorumları
 • comment image

  son gelen haberlere göre başrol oyuncuları yine değişen bahtsız terry gilliam projesi. eğer haberler doğruysa don kişot rolünde michael palin olacak, adam driver ise toby isminde bir karakteri oynayacak. haber içerisinde ayrıca filmin konsept tasarımları ve sinopsisi var. sinopsisi elimden geldiğince türkçeye çevirdim:

  "bir zamanlar toby fikirlerle dolu genç bir sinema öğrencisiydi. böylece şirin bir ispanyol köyünde bir don kişot uyarlaması çekmeye karar verdi.

  ama o günler geride kaldı ve şimdi toby küstah bir reklamcı, şehvet düşkünü ve zevksiz. para ve gösteriş yozlaştırdı onu. ve ispanya'da bir reklamı bitirirken bir yandan da patronunun eşiyle -jacqui-, felaket bir havayla ve kendi egosuyla uğraşmak zorunda. tüm bunlar olurken gizemli bir çingene elinde öğrenciyken çektiği filmin eski bir kopyasıyla çıkagelir: toby üzgündür ve çok uzun zaman önce ilk filmini çektiği o küçük köyü bulmaya karar verir. dehşetle keşfeder ki çektiği o küçük filmin bu sessiz yer üzerinde korkunç etkileri olmuştur. angelica, masumiyet dolu kız, yüksek kalite bir fahişe olmuştur; ve don kişotu oynayan o yaşlı adam aklını kaybetmiştir, gerçekten 'mahzun yüzlü şövalye' olduğuna inandırmıştır kendini.

  bir dizi kaza köyü yok edebilecek bir yangına neden olur. polis tarafından aranan toby kendisini sadık yaveri sancho olarak yanına alan yaşlı aptal tarafından 'kurtarılır' ve onun mükemmel eşi dulcinea'yı aramak üzere yollara düşerler.

  bu yolculuk esnasında toby şeytanlarla karşılacaktır, hem gerçek hem hayali, modern ve ortaçağdan gelen. genç hanımlar kurtarılacaktır, mızrak düelloları tamamlanacaktır ve devler öldürülecektir!

  gerçeklik ve fantazi bu garip yolculukta birbirine karışmakta, ta ki tekinsiz bir sona kadar."

  hikaye oldukça güzele benziyor, umarım gilliam bu sefer şeytanın bacağını kırar da izleyebiliriz bu filmi.

  edit: gilliam yapım çalışmalarına başlamış. böylece setten ilk fotoğraflar da gelmiş oldu. çekimlerin ise ekimde başlaması planlanıyor. gilliam senaryoyu daha önce de beraber çalıştığı** tony grisoni ile beraber kaleme almış. olga kurylenko*, stellan skarsgard* ve joana ribeiro* da kadroya katılan yeni isimler. büyük bir aksilik çıkmazsa filmi önümüzdeki sene izleyebileceğiz.


  (provo - 15 Mayıs 2016 21:52)

 • comment image

  filmin sonunda 2016'da vizyona girmesi bekleniyor. don quixote rolünde john hurt yer alırken don quixote'un sancho panza zannettiği kişi rolü için yıllarca johnny depp, daniel craig, josh brolin, collin farrel, robert downey jr. gibi isimlerin anılmasının ardından rolü jack o'connell oynayacak gibi görünüyor.


  (marley - 9 Haziran 2015 22:16)

 • comment image

  finansal destek çöktüğü için çekimlerine ara verilen film (ya da hiç başlanmamış bile olabilir zira 1,5 ay olmuş destek çekileli). yeni bir yatırımcı bulunana kadar bekleyecekmiş, nedir bu adamın bu piyasadan çektiği yahu. arada time bandits'in 3d versiyonunu çekmeyi düşünüyormuş terry gilliam.

  ek: çekilerine 2011 eylül ayından önce başlanması beklenmiyormuş çünkü gilliam ingiltere ulusal operası için the damnation of faust'u hazırlayacakmış.


  (deady - 7 Eylül 2010 02:44)

Yorum Kaynak Link : the man who killed don quixote