Süre                : 1 Saat 33 dakika
Çıkış Tarihi     : 14 Temmuz 2017 Cuma, Yapım Yılı : 2017
Türü                : Döküman
Taglar             : bare chested male,wetsuit,boat,swimming,coral
Yapımcı          :  Argent Pictures , Code Blue Foundation , EarthSense Foundation
Yönetmen       : Jeff Orlowski (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Davis Coombe (IMDB)(ekşi),Vickie Curtis (IMDB),Jeff Orlowski (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Andrew Ackerman (IMDB), Pim Bongaerts (IMDB), Neal Cantin (IMDB), Phil Dustan (IMDB), Mark Eakin (IMDB), Ruth Gates (IMDB), Manuel González-Rivero (IMDB), Ove Hoegh-Guldberg (IMDB), Joanie Kleypas (IMDB), Justin Marshall (IMDB), Trevor Mendelow (IMDB), Rupert Ormond (IMDB), James Porter (IMDB), Morgan Pratchett (IMDB), Zackery Rago (IMDB), Luiz A. Rocha (IMDB), John 'Charlie' Veron (IMDB), Richard Vevers (IMDB), Sue Wells (IMDB)

Chasing Coral (~ En busca del coral) ' Filminin Konusu :
Chasing Coral is a movie starring Andrew Ackerman, Pim Bongaerts, and Neal Cantin. Coral reefs around the world are vanishing at an unprecedented rate. A team of divers, photographers and scientists set out on a thrilling ocean...

Ödüller      :

Sundance Film Festivali:Audience Award-Documentary


 • "eriyen buzulları konu alan (bkz: chasing ıce)'tan sonra bu defa da yok olan mercan kayalıklarını konu edinen 2017 yapımı jeff orlowski belgeseli."
Facebook Yorumları
 • comment image

  müthiş bir belgesel. insan gerçekten de bu gezegenin kanseri.

  izlerken bir noktadan sonra "keşke mümkün olsa da şahsıma freeze all motor functions güncellemesi gelse" dedim; canım çıktı ağlamaktan.

  --- spoiler ---

  son 30 yılda dünyadaki mercanların yarısının ölümüne sebep olduk. önümüzdeki 30 yılda da geri kalanları yok edecek gibiyiz.

  ölürken bile nasıl zarifler. hayran olmamak imkansız.

  ---
  spoiler ---


  (istenc - 16 Nisan 2018 06:42)

 • comment image

  iklim değişikliğinin bir sonucu olarak, capcanlı, sağlıklı mercanların kısacık bir sürede nasıl ölüp gittiğini bize adım adım gösteren belgesel. benim gibi deniz biyolojisi ve su altı dünyasına meraklı biriyseniz, izlerken kahrolabilirsiniz. belgeselin sonlarına doğru durumun vehametini fark eden insanların ağladığını da görebilirsiniz. sonunda yine de bolca umut aşılıyor: iklim değişikliğinin etkilerini yavaşlatmak için henüz geç değil!

  belgesel, sundance film festivali gibi muhtelif festivallerde ödüller de almış.

  "peki biz ne yapabiliriz ki?" diyenler için de şu sayfada yol gösteriyorlar: http://www.chasingcoral.com/#action


  (innaataynakelkevser - 2 Ekim 2017 02:47)

 • comment image

  çok etkileyici bir belgesel. insan mercanların o halini gördükten sonra elinden bir şeyler gelebilmesini diliyor. dünya'yı canlılığa uygun bir gezegen haline getiren en önemli oluşumun okyanuslar, sualtının en önemli canlılarından birinin mercanlar olduğu düşünüldüğünde olayın boyutu daha iyi anlaşılabilir. küresel ısınma okyanusların sıcaklığını da etkiliyor ve yalnızca 2-3 derecelik bir artış okyanustaki canlıları ölüme doğru götürüyor. mercanlar beyazlaşıyor, hatta kimileri beyaz hale gelmeden önce floresana benzeyen sinyallerle ölümlerinin yakın olduğunu haber veriyorlar, sonrasında tıpkı bir iskelet halini alıyor tümü. küçük büyük tüm balıklar da bu olaydan zincirleme bir şekilde etkileniyor ve yalnızca birkaç yıl içerisinde %28 civarında mercan öldüğü söyleniyor. bu yalnızca okyanusları etkileyen bir sorun da değil. yeryüzünde de durum her geçen gün kötüye gidiyor. böyle giderse, eğer bunun için hiçbir şey yapamazsak çoğumuz kendi ölümümüzden önce dünya'nın ölümüne tanıklık ederiz gibi gözüküyor..


  (vacigok - 7 Ağustos 2017 23:08)

 • comment image

  netflix'te izlediğim inanılmaz belgesel.mercanların ışıktan ve sıcaklıktan korunmak için florasan lamba gibi ışık yaydıklarını bu belgeselden öğrendim.

  http://www.imdb.com/title/tt6333054/

  "mercanlar su altındaki ağaç evlerden oluşan ormandan şehirlerdir.canlılar için manhattan'a benzetebiliriz.trafikte bekleyen balıkları ve apartman dairelerinde yaşayan canlıları görebilirsiniz."


  (mutlulugun es anlami - 18 Temmuz 2017 22:17)

Yorum Kaynak Link : chasing coral