Çıkış Tarihi     : 28 Haziran 2019 Cuma, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Aksiyon,Macera,Bilim Kurgu
Taglar             : tatil,süper kahraman,Devam filmi,Kötü adam,Prag
Ülke                : USA
Yönetmen       : Steve Ditko (IMDB)(ekşi), Stan Lee (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Tom Holland (IMDB)(ekşi), Jacob Batalon (IMDB)

Spider-Man: Far from Home (~ Örümcek-Adam: Evden Uzakta) ' Filminin Konusu :
Marvel Sinematik Evreninde geçen ikinci Örümcek Adam filmi. Filmde Avengers: Endgame sonrası yaşadığı kayata adapte olmaya çalışan Peter Parker, bir yandan da özel hayatı ve süper kahraman kimliği arasında bir denge kurmaya çalışıyor. Örümcek Adam olarak yaşadığı hayattan bir süre uzaklaşmak için Avrupa'ya bir okul gezisine katılan Peter'ın peşini ''Örümcek Adam Sorumlulukları'' o kadar da kolay bırakmayacaktır.


Oyuncular
 • "sen git thanos’la savaş, dünyayı kurtar. sonra okul arkadaşlarınla tatile git."
Facebook Yorumları
 • comment image

  may hala'nın mj'den güzel olması mı? ya hadi bi siktir git allah aşkına... evet, ilk filmde de öyleydi biliyorum ama tekrar tepki göstermek istedim.

  açıkçası, jake gyllenhaal'u görmek biraz heyecanlandırdı. başka da heyecanlandığım, merak uyandıran hiçbir sahne olmadı. bir de çocuk filmi sosu iyice artmış sanki...

  ayrıca elementals kimmiş oğlum? ben o'nu bir sahnede hydroman ve diğer sahnede sandman sanmıştım... tekme-tokat dövüşebileceği bir düşman koysalardı karşısına olmuyor muydu? bu ne böyle amk.


  (forrestgump - 15 Ocak 2019 18:21)

 • comment image

  tony'nin endgame'de öleceğini bir kere daha yüzüme çarpan bir fragman çıkarmışlar. ağlıyorum şu an bunu düşünüp. bir, happy peter'a "you're all alone now" diyor. iki, peter tony'nin yaptığı kostüme üzgün üzgün bakıyor. öyle yani. gitti gönlümün efendisi.


  (vigilatish - 15 Ocak 2019 18:47)

 • comment image

  artık kabullenmeliyim sanırım; yaşlandım ben. az önce dank etti. yeni fragmana boş, öyle bomboş gözlerle baktım ki. herkes bıcır bıcır. efektler cicili bicili. diyaloglar, espriler, şakalar komiklikler, hoppidi hoppidi atlayıp zıplayan çoluk çocuk... sanıyorum artık yeni neslin zamanı ve yeni neslin talep ettiği şey de bu olmalı ki böyle bir film arz etmişler. yine de ben teenager dönemlerimde izlediğim tobey maguire'lı spider-man serisi için müteşekkirim. yaşım küçük olmasına rağmen o filmlerin benden daha olgun ve ciddi tonunu çok beğenmiştim. herkesin kutu kutu pense oynar gibi göründüğü şu tarz bir film yerine o tarz bir seri seyrettiğim için memnunum. iyi ki öyle olmuş. ancak sanırım artık yeni akım bu ve ben yakalayamıyor ve bağlantı kuramıyorum. dediğim gibi yaşlandım herhalde. neyse. öyle işte.


  (canned - 15 Ocak 2019 19:55)

 • comment image

  tahminimce infinity war’dan önce geçecek filmdir.

  --- spoiler ---

  çünkü hatırlarsanız peter ve arkadaşları bir okul otobüsünde new yorktayken uzay gemisi görünüyor. peter ortama aktığında da tony “sen nereden çıktın” dediğinde “okul gezisi” derken dayağı yiyordu.

  muhtemelen fury ile ateş eden abla da maria hill. çünkü onlar da infinity war endinginde beraber bir jiptelerdi.
  ---
  spoiler ---

  edit:imla

  edit_v2: endgame ile teorim boşa çıktı. saygılar


  (fantastik sebil - 15 Ocak 2019 20:38)

 • comment image

  internette dönen teorilere göre bir senaryo şu:

  film, infinity war'da ölen karakterlerin ayrı bir evrene gönderildiği bir paralel evrende gerçekleşiyor. fury, parker vs. karakterler hep infinity war'da ölen karakterlerdi. "spider-man noir" kostümünü görmemiz bunu destekler nitelikte. noir kostümü çizgi romanlarda peter parker'ın alternatif evrenlerdeki versiyonlarından biri.

  tabi şöyle bir durum da var, film end game'den sonra vizyona girecek. hikayenin sonuçlandığı bir zaman akışında diyelim ki ölen karakterler geri getirilemedi ve toza dönüşenler farklı bir boyutta kalmaya devam etti. insanlar alternatif bir evrende geçen hikayeyi sıkıcı bulabilir. yok eğer alternatif evren muhabbeti yoksa ve ölen karakterler geri getirildiyse bu fragmanı neden end game vizyona girmeden yayınladılar?

  buna yönelik de ayrı bir hipotez var ve şöyle; thanos eksenli hikayenin 2 değil 3 filmde gerçekleşeceği. yani end game'den sonra bir avengers filminde daha thanos ana antagonist olacak.

  tabi marvel hiçbir fragmanında filmin genel hatlarını açık etmiyor. izleyiciyi göt etme konusunda çok başarılı bir ekipleri var. infinity war'ın fragmanında hulk gözükürken filmde yoktu, hiçbir şekilde toza dönüşme muhabbeti sızdırılmadı. iron man 3'te mandarin karakteri çok iyi gizlenmişti. winter soldier filminde hydra ile ilgili bir görsel paylaşılmamıştı.

  bunların dışında işin sevindiren kısmı marvel'in spider man'e diğer kahramanlardan daha fazla emek vermeye başlaması. ince ince peter parker'ın tüm düşmanları evrene girmeye başlıyor. vulture, shocker ve scorpion ilk filmde kendini göstermişti.
  üç karakteri de kuvvetli oyuncular oynamıştı ve 2. filmde şimdilik tek bildiğimiz karakter mysterio'nyu da jake gylenhaal'in iyi oynayacağına eminim. sam raimi'nin en büyük hatası (gerçi kendisi üçüncü filmde venom yerine vulture'u istiyordu fakat sony venom'da ısrar etti.) eddie brock karakterini tam oturtmadan izleyiciye sunmasıydı. hele bir de j.k. simmons tekrar jonah jameson olarak dönerse spider-man mcu'da bayağı "canon" haline gelecek.


  (mr horsehead - 15 Ocak 2019 23:13)

 • comment image

  --- spoiler ---

  mysterio asla iyi adam olamaz, spiderman'in çarpıştığı elemantal'lar muhtemelen mysterio tarafından yaratılan ilüzyonlar, kendi oluşturduğu ilüzyonları tokatlayarak şehrin kurtarıcısı, günün kahramanı olmak amacı. biraz 90'lar klişesi barındıran bir twist hazırlamışlar sanki, yine de gidip izlemeyecek miyiz? elbette izleyeceğiz.
  ---
  spoiler ---


  (thereisnothingtoshow - 16 Ocak 2019 01:33)

 • comment image

  fragmanın başında spider-man'i bir hayır kurumu bağış gecesinde görüyoruz. bu sahnede halk tarafından sevilen bir figüre dönüştüğü göze çarpıyor. bir önceki filmde peter parker'ın spider-man olduğunu öğrenen may hala ve happy hogan arasındaki flörtleşme peter'ın hemen dikkatini çekiyor. tabi burası may hala'yı böyle görmeyen seyirci için biraz garip. ama may hala'nın çizgi romanlardan ve şu ana kadar ki filmlerden çok daha genç olarak yansıtıldığını unutmamak lazım. çizgi romanlarda da ben amca sonrası may hala'nın bir çok ilişkisinin olduğunu biliyoruz.

  devamında peter'ı arkadaşları ile birlikte avrupa'ya gitmek için hazırlandığını görüyoruz. burada dikkat çeken önemli unsurlardan biri peter'ın hazırladığı çantanın üzerinde yazan bfp harfleri. böylece mcu içerisindeki en açık ben amca göndermesini görüyoruz. bir diğer dikkat çeken unsur ise spider-man'in manhattan'da dolaşırken arkasında görünen inşaat halindeki bina. tam olarak avengers kule'nin olduğu yer orası. spider-man: homecoming filminde satıldığını öğrenmiştik. büyük ihtimalle bu filmde yeni sahibinin kim olduğuna öğreneceğiz. iki olasılık en fazla göze çarpıyor. biri oscorp diğer ise baxter building. disney'in fox satın alımı henüz resmi olarak son bulmadığı için oscorp olasılığı ile devam etmek daha mantıklı olacaktır. bu arada bütün seyirci istediğine kavuşmuş olacak gibi görünüyor. zira spidey, manhatta'da swing atarak dolaşıyor.

  fragman bizi avrupa'ya götürüyor. peter ve mj arasındaki arkadaşlığın ağır ağır ilişkiye dönüştüğünü görüyoruz. ned ile betty brant arasında da bi'şeyler olacağının sinyali veriliyor. venedik'te her şey yolundayken bir anda nick fury kendisini gösteriyor. the elementals hakkında peter'ı uyarıyor ve ondan yardım istiyor. bu sahnede peter'ın örümcek hislerinin neden tetiklenmediği sorgulanmış. örümcek hislerinin peter'ı tehlikeden koruduğunu ve onu önceden uyardığını unutmamak lazım. bu bağlamda nick fury, peter için herhangi bir tehlike unsuru oluşturmuyor. örümcek hislerinin harekete geçmeme sebebi bu. avengers: ınfinity war'da örümcek hislerinin nasıl çalıştığını okul otobüsünde görmüştük.

  the elementals şu an için biraz gizemli bir konumda. çizgi romanlarda bu ismi taşıyan bir grup var. hellfire, hydron, magnum, zephy gibi üyelerden oluşuyorlar ve marvel'ın mistik hikayelerine daha yakın haldeler. filmde bu grubu görme ihtimalimiz var. bir diğer seçenek ise bu element varlıklarının spider-man çizgi romanlarında gördüğümüz ve spider-man villian'ı olarak bildiğimiz karakterler olması. işin ilginç tarafı fragman bu konuda inanılmaz easter egg'ler taşıyor. venedik sahnesinde bir teknede asm 212 harf ve rakamlarını görüyoruz. bu hydro-man'in ilk kez göründüğü the amazing spider-man 212 sayısına gönderme. nick fury ve maria hill'in kum yaratığına ateş ettiği sahnede 463 rakamını araba plakasında görünüyor. bu da sandman'in ilk kez göründüğü 1963 tarihli the amazing spider-man sayı 4'e gönderme. londra'daki koşuşturmacada ise bir arabada 2865 sep plakasını görüyoruz. bu ise molten man'in ilk kez okuyucunun karşısına çıktığı eylül 1965 tarihli the amazing spider-man 28. sayıya gönderme. son ve en güçlü seçenek ise bu karakterlerin mysterio'nun illüzyon'u olması.

  mysterio'ya gelmeden önce spider-man'in bu filmde kullanacağı stealth kostümden bahsetmek istiyorum. kostümün ciddi şekilde noir kostümünden esinlendiğini söylemek mümkün. özellikle yüz kısmı son derece benziyor. kostümün geri kalanı ile ilgili önemli bir detay daha var. ama bu yazıda spoiler vermek istemediğimden ondan kaçınıyorum. fragmanın bir çok noktasının avengers: endgame spoiler'ı vermemek adına dijital olarak değiştirildiği göze çarpıyor.

  fragmanın en etkileyici kısmı hiç kuşkusuz mysterio. karakter uzun süredir fanların görmek istediği biriydi ve ilk izlenim olarak muazzam durduğunu söylemem gerekiyor. kostüm zaten kusursuza yakın olmuş. güçlerini kullanış dinamiği tam çizgi romanlarda gördüğümüz şekilde. mysterio'yu senelerdir sinemada görmek isteyen fanların rüyasının gerçekleştiğini söylemek mümkün. filmde mysterio'yu spider-man'in arkadaşı ve ortağı olarak izleyeceğiz. mysterio'da elemental yaratıkları durdurmak için nick fury tarafından tutulacak. mysterio'nun neden bu filmde iyi birine dönüştüğü elbette sorgulanabilir. onun cevabı ise yine çizgi romanlarda. mysterio ilk kez 1963 yılında the amazing spider-man'in 13. sayısında ortaya çıkıyor. halkı kendisinin bir süper kahraman olduğuna ikna etmeye çalışıyor. ama sonra gerçek yüzü ortaya çıkıyor. filminde benzer bir yolu izleyeceğini tahmin etmek güç değil.

  fragmanı genel olarak başarılı buldum. her tarafı çizgi roman göndermeleriyle dolup taşan, komedi ile aksiyonu dengeleyen, filmin hikayesini spoil etmeden anlatan, klasik spider-man müziği ile de taçlandıran çok güzel bir fragman. aksiyon sahneleri ile ilgili söylemeden edemeyeceğim bir nokta var. o da bu sahnelerin spider-man: homecoming'e oranla ciddi şekilde gelişme gösterdiği. homecoming aksiyon anlamında tatmin etse de bu sahnelerin sinematografik anlamda gelişmeye ihtiyaç duyduğu ve spider-man'i kullanımı açısından daha yaratıcı olması gerektiği hemen hemen herkesin hemfikir olduğu unsurlardan biriydi. yönetmen jon watts belli ki russo kardeşlerden ciddi şekilde ders çıkarmış. fragmanda spider-man'in bir önceki filme oranla ekranı çok daha iyi doldurduğunu ve filmin aksiyonunun teknik anlamda spider-man: homecoming'den çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim.


  (dean - 16 Ocak 2019 03:52)

 • comment image

  mcu'ya dahil tüm örümcek filmlerinde olduğu gibi film boyunca maskesi açık şekilde dolanan bir peter parker'a sahip film. hadi nick fury ve hatta happy hogan'a karşı öyle olmasını anlarım da, mysterio karşınızda maskesiz olması nedir yahu?! bu adamın maskesini açması civil war'un en kilit sahnesi olacak kadar kritik bir olay esasında. neden kimse buna takılmıyor garipsiyorum.
  gizemli ve yalnız bir karakterdir örümcek. yanında sürekli may yengesi, tony stark, happy, erasmus yaptığı kankaları yoktur ve kimliğini en fazla shield bilir. filmde resmettikleri şey çizgi romandaki ultimate spider bile değil, direkt yeni nesil disney xd ultimate spider'ı.

  ayrıca dünyanın yeni bir iron man'e ihtiyacı yok. örümcek-adam iron man'den çok daha kilit bir karakterdir zaten. dünyanın örümcek-adam'a ihtiyacı var. yine de önceki fragmana kıyasla beklentilerimi bir nebze de olsa arttırdı yeni fragman. hayırlısı.


  (hoppadanak - 6 Mayıs 2019 23:58)

 • comment image

  --- spoiler ---

  avengers: endgame spoilerı içerir.

  ---
  spoiler ---

  avengers: endgame sonrası merakla beklenen spider-man: far from home'un ikinci fragmanı en sonunda geldi. fragman tom holland'ın avengers: endgame'i izlemediyseniz fragmanı da izlemeyin uyarısıyla başlıyor. zaten sebebini de açılır açılmaz öğreniyoruz. daha ilk sahneden gördüğümüz gibi peter, tony stark'ın ölümünün etkilerini ciddi şekilde hissedecek. bu filmde peter'ın karakter gelişiminin önemli bir parçası haline gelecek. şu tartışılan yeni ıron man konusunun ise spider-man'in yeni ıron man olması şeklinde bağlanacağını kesinlikle inanmıyorum. her ne kadar etrafından o şekilde sözler duysa da peter filmin sonunda kendisinin yeni ıron man olması değil, gerçek anlamda spider-man olması gerektiğini anlayacak. tony stark, peter'ı yeni ıron man olması için desteklemedi. ayakları yere basan, özgüveni yüksek bir spider-man olması için destekledi. eminin filmin sonlarına doğru peter her zamankinden daha fazla spider-man olarak yükselecek.

  geçen fragmana göre mysterio'yu daha fazla görme şansına sahip olduk. tekrar tekrar söylemek lazım ki kostüm muazzam görünüyor. mysterio'nun çıktığı sahneye ise elbette multiverse olayı damga vurdu. mcu'da multiverse olduğunu doctor strange filminden beri biliyoruz. ama avengers: endgame bize multiverse'ün başka versiyonunu gösterdi. zira doctor strange filminden öğrendiğimiz multiverse, dark dimension, mirror dimension gibi konsept olarak bildiğimiz fizik kurallarının çok dışında evrenlerdi. avengers: endgame ve spider-man: far from home ile birlikte dünyamıza ve evrenimize benzer özelliklere sahip evrenleri de görebileceğiz.

  mysterio, earth-833'ten geldiğini söylüyor. çizgi romanlarda earth-833, spider-uk'in yaşadığı evren. gerçek kimliği de william braddock. bir cameo görmek harika olur. asıl bomba ise mcu'nun geçtiği evrene earth-616 demeleri. çizgi romanlarda ana evren earth-616 evreni. hatta senelerce mcu'a earth-199999 dedik. büyük ihtimalle earth-616 tabirini nasıl ki çizgi romanlarda ana evren olarak kullanıyorlarsa filmlerde de ana evren anlamında kullanacaklar. earth-199999 ile devam edilmesini tercih ederdim.

  multiverse'den bahsetmeye devam edersek. hem mcu için hem de spider-man için çoklu evren teması aşırı derecede önemli. mcu ilk on senesine the ınfinity saga dedi. thanos ve ınfinity stones merkez haline geldi. pekala multiverse konsepti de ikinci on yılın hikayesi olabilir. çizgi romanlarda ıncursion denilen bir olay var. yani evrenlerin dünya gezegeni üzerinden çarpışması. dünyalardan biri diğer dünyayı yok ederse kurtuluş var. ama yok edemezse iki dünyanında evreni yok oluyor. evrenler çarpışa çarpışa iş secret wars'a gidiyor. işte bu hikayenin ayak sesleri olabilir multiverse'ün hayatımıza girmesi. spider-man için baktığımızda ise tabi ki hemen göze spider-verse çarpıyor.

  filmde villain olarak elementals'ı izleyeceğiz. en azından mysterio'nun gerçek doğası ortaya çıkana kadar. ben en başından beri elementals'ın mysterio tarafından yaratılan bir ilizyon ya da teknolojik birer varlık olduklarını düşünüyorum. elementals için spider-man'in çizgi romanlarındaki villain'larından esinlenildiği açıklandı. yani gerçekten hydro-man, molten man gibi karakterlerin mcu versiyonlarını izleyeceğiz. diğer ikisi açıklanmasa da birinin sandman olduğunu tahmin edebiliriz. ama sonuncusu gizemini korumakta.

  geçtiğim gün yapıcılar bir konudan daha bahsetti. o da uzun zamandır kendisi özleten j. jonah jameson ve efsane gazetesi daily bugle. filmde var mı yok mu sorusuna ne söylersek spoiler olur gibi bir cevap verdiler. ben bir şekilde bu filmde daily bugle ile ilgili bir şey göreceğimize inanıyorum. ama ne olur şu an tahmin etmek pek mümkün değil. günümüz dünyasında peter parker'ın spider-man fotoğraflarını bugle'a satması biraz demode kaçacaktır. farklı bir daily bugle versiyonu yapacaklarını düşünüyorum. onu da zaman gösterecek.

  her geçen gün spider-man: far from home'un çok başarılı bir film olacağına olan inancım artıyor. spider-man'i new york'tan çıkarmanın kulağa geldiğinden daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. seriye farklı bir tat katacaktır. bu fragmanda stark tower inşaatı yeniden gösterildi. o bina bu film illaki birine satılacak. benim oyum norman osborn'a. norman osborn, mcu'ya girerse öyle sadece tek filmde spider-man ile uğraşacak bir villain olarak girmez. iş dark avengers'lara kadar gider. umarım öyle de olur.


  (dean - 9 Mayıs 2019 14:13)

Yorum Kaynak Link : spider-man far from home