Çıkış Tarihi     : 12 Temmuz 2019 Cuma, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Animasyon,Macera,Drama,Aile,Müzikal
Taglar             : aslan,aşağı göster,Kral,Yaş gelişi,Yeniden yap
Ülke                : ABD
Yönetmen       : Jon Favreau (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Irene Mecchi (IMDB)(ekşi),Jeff Nathanson (IMDB),Jeff Nathanson (IMDB),Jonathan Roberts (IMDB),Linda Woolverton (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Donald Glover (IMDB)(ekşi), Seth Rogen (IMDB)(ekşi), Billy Eichner (IMDB), James Earl Jones (IMDB), John Oliver (IMDB)

The Lion King (~ Aslan Kral) ' Filminin Konusu :
Vahşi Afrika'nın derinliklerinde genç bir aslan doğar. Babası bölgenin kralı olan küçük aslan, kısa zamanda onun yerine geçmek isteyen hırslı düşmanlarının tehdidi altında kalır.Walt Disney'in bu animasyon harikası, 4 dalda akademi ödüllerine aday olmuş, en iyi müzik ve en iyi şarkı dalında Oscar'a layık görülmüştü. Filmin ödüllü müziklerini Tim Rice, Elton John ve Hans Zimmer yapmıştı


 • "en iyi animasyon mudur değil midir bilmem ama koca bir neslin ilk izlediği filmdir."
 • "sinemada izlediğim ilk film. daha da ilginci o yaşımızda çaktırmadan bir sözlük zirvesi yapmış olabiliriz."
 • "bir neslin sinemada seyrettiği ilk filmdir."
 • "illa ki koca koca adamları kadınları o sinema salonlarında ağlatacağız diyorsunuz.hakuna matata!"
Facebook Yorumları
 • comment image

  --- spoiler ---

  disney'in tarihdeki en iyi çizgi sinema filmidir. zorlamayla da olsa alt metin çıkartılabilir. çocukta önce babaya hayranlık dönemiyle başlar sonra simba'nın babayla kavgaları ilk gençlik evreleridir. kaçıp gitmesi ise bir nevi üniversite evresidir hipi arkadaşlar bulan simba bir nevi uyuşturucu gibi solucanlara takılmaya başlar hakuna matata felsefesini benimser. ama o aralar karşısına güzel kız nala çıkar ve aile büyüklerinin desteğiyle simba solucanı bırakır kendini işe güce verir işleri devralır aile kurar olgun aile babası olup geçmişe sünger çeker. ayriyetten en acıklı ölüm sahnesine sahiptir.

  ---
  spoiler ---


  (tarutaru - 2 Kasım 2008 03:49)

 • comment image

  sinemada izlediğim ilk film. daha da ilginci o yaşımızda çaktırmadan bir sözlük zirvesi yapmış olabiliriz.


  (pastourelle - 13 Nisan 2011 08:53)

 • comment image

  disney' in kendisi çizgisini birçok açıdan aşmış bir yapımdır. bu noktada filmin kötüsü scar' ın da iyice bir irdelenmesi gerekmektedir.

  --- spoiler ---

  disney çizgi filmlerinde kötü karakterle iyi karakter çoğunlukla doğrudan çatışmazlar. misal küçük deniz kızı' nda ursula ariel' e yardım (!) edip onu insana çevirmiştir. filmin sonunda ariel ve prens eric' in üstüne saldırır; ancak eric ursula' yı öldürüp ariel' i kurtarır. ariel ve ursula' nın birbirleriyle doğrudan savaştıkları bir sahne yoktur. külkedisi' nde de, pamuk prenses' te de bu böyledir. peter pan gibi iyi karakterle kötünün doğrudan çatışması üstüne kurulu filmleri bir kenara bırakırsak aslan kral' a kadar bu türden bir sahne yoktur. aslan kral' dan bir önceki animasyon olan alaaddin' in finali belki bir savaş sahnesi olarak gösterilebilir; fakat burada da doğrudan bir savaştan ziyade cafer' in alaaddin tarafından tuzağa düşürülmesi söz konusudur.

  fakat aslan kral' da ilk defa doğrudan simba gelmiş, scar' ı yenmiş ve günü kurtarmıştır. eğer ki aslan kral disney geleneğini devam ettirmiş olsaydı, muhtemelen dişi aslanlar eytere bea deyip scar' ı öldürecek ve simba gelip tahtını devralacaktı. sanıyorum bu da aslan kralı sıradanlığa epeyce yaklaştıran bir şey olurdu.

  öte yandan, aslan kral her ne kadar disney tarihinin en başarılı işi olsa da açık veya gizli propaganda amacı güttüğü gerçeği de unutulmamalı. o zamana kadar tamamen batı avrupa kaynaklı masal ve kitapların uyarlamalarını çekmiş olan disney' in körfez savaşından hemen sonra ortadoğu' ya dönmesi ve alaaddin' i çekmesi masum olarak mı değerlendirilmeli? ki alaaddin' in açılış şarkısı olan arap geceleri' nde arabistan anlatılırken "yüzünü beğenmediklerinde kulaklarını keserler, barbarca ama bu benim vatanım" gibi bir sözün geçtiğini de hatırlatayım.

  şimdi bundan bir sonraki film olan aslan kral' da da bu kadar açıkça olmasa da alt mesaj olarak bir islam veya yabancı düşmanlığının verildiğini de kabul etmek gerekir. krallığın dışında kalan yerlerde kötüler yaşar mesajı veya tamamı beyaz olan tek esmer üyesinin kötü olan scar olması ve scar' ın yükselişini planladığı şarkıda arka fona kocaman bir hilal koymak bu kapsamda değerlendirilebilir. hatta yanılmıyorsam, scar' ın krallığı boyunca gökyüzünde hilal vardı.

  ayrıca filmde anti-feminist, homofobik birçok öğe mevcuttur. hatta bu homofobinin de buraya yazılmaya değer olduğunu düşünüyorum. scar' ın efemine tavırları, karısının olmayışı ve hatta ingiliz aksanı filmin çıktığı dönemde birçok kişiyi onun eşcinsel olduğunu düşünmeye itmişti. bu, ingiliz aksanı mevzusu önemli zira böyle bir stereotip vardır gerçekten. (ingiliz aksanlı, eşcinsel kötü, örneğin family guy' daki stewie) esmerlik örneğinde olduğu üzere, bütün ailenin içinde tek bir üyenin ingiliz aksanıyla konuşması kulağı gerçekten tırmalamaktadır. hatta, scar' ın çakallarla ortaklık kurması bile bu kapsamda değerlendirilebilir, zira dişi çakalların dış genital organları erkeklerinki kadar gelişmiştir, bu da çakal dişilerinin de erkek izlenimi vermesine yol açar. sonuç olarak da çakallar büyük bir eşcinsel populasyonu gibi görülebilir. bu islamofobi ve homofobi birlikte değerlendirildiğinde, islam ülkeleri efemine diktatörler tarafından yönetilmekte ve bu diktatörlükler "ışığın krallığı" olan abd' nin varlığına bir tehdit oluşturmaktadır mesajı verilmektedir. ki çok değil, on sene sonra abd gerçekten de iki islam ülkesine ortada elle tutulur hiçbir sebep yokken saldıracak ve sadece kendi ülkesinde değil tüm dünyada bir islamofobi oluşturacak kadar başarılı olmuştur.

  ---
  spoiler ---


  (vetra privili menya - 22 Mart 2013 22:16)

 • comment image

  yapılan çıkarımlar şaşkınlık verici, “genç nesilleri etki altına almak için yapılıyor” falan denmiş. kardeş aslan tarihe ormanlar kralı olarak geçmiş bir hayvan, filmde emekli memur olarak mı görmek isterdin? çocuğunun etkilenmemesi için hayvanların ve insanların aynı canlılar olmadığını öğretmen yeterli olacaktır.

  tanım: görselleri son derece heyecan verici fragmana sahip film.


  (mulumbu - 28 Mayıs 2019 17:12)

Yorum Kaynak Link : the lion king