Çıkış Tarihi     : 18 Ekim 2011 Salı, Yapım Yılı : 2011
Türü                : Aksiyon,Macera,Cinayet,Drama,Fantazi,Gizemli,Bilim Kurgu,Heyecanlı
Ülke                : İngiltere,ABD
Yapımcı          :  DC Entertainment , Rocksteady Studios
Yönetmen       : Sefton Hill (IMDB)
Senarist          : Bob Kane (IMDB)(ekşi),Paul Crocker (IMDB),Paul Dini (IMDB)(ekşi),Paul Crocker (IMDB),Sefton Hill (IMDB),Bob Kane (IMDB),Neal Adams (IMDB),Gene Colan (IMDB),Gerry Conway (IMDB),Paul Dini (IMDB),Steve Ditko (IMDB),William Dozier (IMDB),Bill Finger (IMDB),Alan Grant (IMDB),Carmine Infantino (IMDB),Jeph Loeb (IMDB),Joe Quesada (IMDB),Julius Schwartz (IMDB),Don Segall (IMDB),Bruce W. Timm (IMDB),Marv Wolfman (IMDB),Jerry Robinson (IMDB),Sheldon Moldoff (IMDB),Gardner Fox (IMDB),Robert Kanigher (IMDB),Doug Moench (IMDB),Denny O'Neil (IMDB),George Pérez (IMDB),Bob Brown (IMDB),Alfred Bester (IMDB),Graham Nolan (IMDB),Jim Lee (IMDB),Chuck Dixon (IMDB),Grant Morrison (IMDB),John Ostrander (IMDB),Tom Mandrake (IMDB),Dan Slott (IMDB),Dick Giordano (IMDB),Lew Schwartz (IMDB),Curt Swan (IMDB),Dick Sprang (IMDB),Ryan Sook (IMDB),Tony Daniel (IMDB),Norm Breyfogle (IMDB),Pat Broderick (IMDB),Paul Reinman (IMDB),David Vern Reed (IMDB),David Wood (IMDB),Don Newton (IMDB)
Oyuncular      : Carlos Alazraqui (IMDB)(ekşi), Dee Bradley Baker (IMDB)(ekşi), Steve Blum (IMDB)(ekşi), Troy Baker (IMDB)(ekşi), Eric Bauza (IMDB), Crispin Freeman (IMDB)(ekşi), Kimberly Brooks (IMDB), Corey Burton (IMDB)(ekşi), Kevin Conroy (IMDB), David Kaye (IMDB), Chris Cox (IMDB), Grey DeLisle (IMDB), Misty Lee (IMDB), Fred Tatasciore (IMDB), Kari Wahlgren (IMDB), Chris Gardner (IMDB), Michael Gough (IMDB), Mark Hamill (IMDB), Joe Holt (IMDB), James Horan (IMDB), Danny Jacobs (IMDB)

Batman: Arkham City (~ Harley Quinn's Revenge) ' Oyununun Konusu :
"Çok beğenilen oyun serisinden uyarlanan filmde Batman hem Joker tarafından kurulan bombayı kurmalı hemde yeni kurulan mistik takımla uğraşmalıdır; İntihar Takımı." zsurf


 • "olaya fransız kalanlar için futbol takımı ismi gibi duruyor."
 • "ölümcül aşağıdaki resimlere bakıldığında "vay amına koyayım" dedirtir adama. böyle de her şeyiyle sağlam bir oyundur.oyunda görülen ilk sahneve son sahne ölümcül"
Facebook Yorumları
 • comment image

  catwoman oynanabilir karakter olarak oyuna konuluyormuş. challenge mod değil, hikaye moduna. batman'li ve catwoman'lı oynanması zorunlu bölümler konulmuş. ikisinin hikayesi paralel olarak ilerleyecek ve oynanacakmış.

  (bkz: süper)

  kaynak: e3 2011 beyler.

  editente: batman'li oynanması zorunlu bölümler konulmuş demişim. oyunun adı mahmut abiydi zaten. tabi ki de batman olucak. heyecan heyecan.


  (spy - 2 Haziran 2011 09:06)

 • comment image

  giriş: batman arkham asylum'dan çok çok çok daha güzel bir oyun olmuş. yılın oyunu olmaya aday bir batmanle karşı karşıyayız, bu çok bariz. tıpkı küçük kardeşi gibi.
  arkham city ve sınırların dışında bulunan gotham şehri çok güzel yapılmış yani atmosfer harika. kar taneleri, gök yüzündeki havanın ışıklarla kaynaşıp yeşil bir hale bürünmesi, ışıklar, yangınlar, ses efektleri vb. herşey mükemmel görünüyor.
  arkham asylum'un dövüş sistemi mihenk taşıydı video oyunları için ve daha ne kadar iyi hale getirebilirler ki diye düşünürdüm. adamlar yapmış. müthiş bir dövüş sistemi gelmiş, eski hareketlerin üzerinde bir ton hareket daha eklenmiş. aynı anda iki veya üç kişiyi alabilmek çok eğlenceli olmuş. fakat özellikle dövüş sırasında aletlerin kullanımını çok işlevli hale getirmişler. dövüşürken l1+üçgen tuşlarına bastıktan sonra size doğru gelen adama yönelip kare tuşuna basın, anlıycaksınız. bu yönlerden dolayı dövüş sistemini çok doyurucu buldum.
  grafikleri beğendim fakat çok belirgin bir şekilde aa eksikliği mevcut (ps3). bazen çok rahatsız edici olabiliyor fakat ben oyunun ilk 5 saatini televizyonun dibinde oynadığım için de gözüme çok batmış olabilir. bunun duşında şehir kaplamaları yer yer dandikleşse de (bir uncharted değil) genel anlamda, şehir kaplamaları ve karakter kaplamaları (özellikle karakter kaplamaları) oldukça güzel.
  şehirde uçarak dolaşma yeteneği tam aklımdaki gibi yapılmış, hiç zorlanmadan uçup kaçabiliyorsunuz. yalnız ayarlar bölümünden aşağı yukarı tuşlarını tersine çevirirseniz daha rahat olabilir. fabrika ayarları aşağı basınca yukarı, yukarı basınca aşağı olarak geliyor. invert ediverin dilerseniz. seçeneği var yani.
  seslendirme üzerine konuşmamıza hiç gerek yok, piyasanın seslendirme konusunda en iyi oyunlarından biri, tıpkı küçük kardeşi gibi.
  genel anlamda tam beklediğim gibi bir oyun olmuş ki bu oyunu elder scrolls v skyrim, uncharted 3 drake's deception ve assassin's creed revelations'dan bile daha çok istekle bekliyordum ve beni doyuracağını, ilk 1 saatinde belli etti.

  umarım gelecekte de böyle batman oyunları yaparlar. eğer yapmazlarsa da bu grafikler ve dövüş sistemi ile kesinlikle bir teenage mutant ninja turtles oyunu yapmalılar şöyle karanlık bir ortamda geçen. spawn da olabilir.

  notum: 9.0/10.0

  bir gün sonra: dün gece itibariyle bitmiştir. sadece ana hikaye 14-15 saat sürdü. daha riddler var, yan görevler var. bir bu kadar daha var yani.


  (spy - 19 Ekim 2011 10:08)

 • comment image

  kafayı yedirtecek bu oyun. oyunu bitirdik, yan görevler bitti, tüm riddler bilmeceleri çözüldü ama hala %71'i tamamlandı gözüküyor. bu ne amına koyim daha ne var yapmadığımız ! şikayetçi değilim, aksine bayılıyorum mutlu oluyorum, oyun bitmesin istiyorum çünkü cidden ps3'e çıkmış en doyurucu oyun. bir saniye bile sıkılmadan kütür kütür oynanıyor.

  god of war batman'in çükünü yesin, gow 3 yanına bile yaklaşamaz bu oyunun. hatta hiç bir oyun yaklaşamaz muhtemelen. senaryo+oynanabilirlik+grafik olarak sanırım oyun dünyasının zirvesi bu oyun.


  (youth gone wild - 10 Kasım 2011 23:31)

 • comment image

  filmden uyarlamayla ne demek istendiğini anlamadığım olay.

  oyunun kendi hikayesi ve kurgusu var. "batman neden kimseyi öldürmüyor" diyorsan, batman zaten kimseyi öldürmez. aç bir çizgi-roman oku, araştır.

  taş gibi oyundur. game of the year seçilmiştir, yoruma gerek yoktur.


  (wonderkid - 29 Kasım 2013 12:53)

 • comment image

  1) filmden uyarlama oyun falan değildir.

  2) çizgi romandan uyarlamadır, filmlerle hiçbir alakası yoktur.

  3) batman'in bir suçlu olmadığı için öldürücü bir silahı da yoktur.

  4) bilmediğimiz konularda abuk-sabuk yorumlar yapmayalım. açın, god of war falan oynayın, adamın canını sıkmayın.


  (forrestgump - 29 Kasım 2013 13:30)

 • comment image

  bu muhteşem oyunu, yeni çıktığı zamanlar ps3'te en kolay seviyede oynamıştım. aslında o zamanlar bundan önceki oyun olan batman arkham asylum'da %100 bitirme gibi bir durumum olmadığı halde bu oyunu en azından mümkün olduğu kadar fazlasıyla bitirmek istiyordum. ana hikaye devam ederken elimden geldiğince sağdan soldan çıkan yan görevlere de koşturmuştum ama deadshot ile ilgili yan görevde ilk cinayetten sonrası bir türlü gelmemişti ve internetteki tüm araştırmalarıma rağmen adam gibi bir çözüm yolu bulamamıştım. nerdeyse diğer her şeyi bitirip şehirde oradan oraya uçmama / koşturmama rağmen görevin devamı bir türlü gelmemişti ve bu nedenle de oyunu devam ettirme şevkim kırılmıştı.

  geçen haftalarda batman'in 75. yılı nedeniyle playstation store'da batman arkham üçlemesini oluşturan oyunların ciddi bir indirime girmesinden sonra batman arkham origins'i de indirdim ama bu sefer en baştan, asylum'dan başlamak ve bu kez %100 yapmak istedim.

  batman arkham asylum'da platinum trophy'yi alabilmek adına oyunu zor seviyede de bitirmek gerektiği için bu sefer öyle oynadım. bazı boss fight'lar dışında çok zorlamadı ve riddler bilmecelerini de sadece bulmak yettiği için çok aşırı zaman almadı. predator challenge'larda istenen ve potansiyel olarak oldukça zorlayabilecek şeyler vardı; neyse ki youtube en büyük yardımcımdı. ama combat challenge'lardan özellikle bir tanesi ki bu shock and awe - extreme oluyor; aşırı ve orantısız bir şekilde zor geldi. birkaç gün uğraştıktan sonra sonunda o bölümü de bitirip platinum'u alınca batman arkham city'ye geçtim.

  batman arkham city oyununda platinum'u almak için diğer şeylerin yanında oyunu en azından normal veya zor seviyede bitirip sonra bir de new game plus modunda bitirmek gerekiyormuş. bu iki bitirişte de yan görevleri de tamamen bitirmek gerekiyormuş. ayrıca bu kez challenge'ların sayısı arttırılmış, öncekinde toplam 48 madalya (yarasa simgesi) toplayacak kadar bölüm vardı ama şimdi toplam 180 tane istiyorlar. ve bir de riddler bilmecelerinin sayısı 240'tan 400'e (hatta kedikadınla birlikte 440) çıkmış ve çıkmakla yetmemiş, bunları sadece bulmak yetmiyor, çoğunu bulduktan sonra bir de çözüp ancak öyle alabiliyoruz. neyse ki new game plus'ta bunları tekrar yapmamız beklenmiyormuş.

  neticede oyunu bu kez normal seviyede bitirdim, fakat daha önce deadshot ile ilgili yaşadığım sorun yeniden başıma geldi. bu kez internette riddler bilmeceleri belli sayılara ulaştıktan sonra görevin devam ettiğini yazanlar olduğunu gördüm. ben de bunun üzerine bu kez riddler bilmecelerini tamamlama işine giriştim, nitekim sanırım 150-200 arasında bir sayıya ulaştıktan sonra şehirde uçarken ikinci cinayetin sesi duyuldu ve gerçekten de bilmeceler tamamlandıkça son kısmı da gelip yan görevi tamamlama şansım oldu.

  şimdi de challenge'lar ile uğraşıyorum. bu kez önceki oyuna göre combat challenge'lar çok daha kolaylaştırılmış. bunda yeni özel hareketlerden bazıları ve tabi bir de önceki oyunun shock and awe - extreme modunu da geçmemi sağlayan, en sonunda oturttuğum tekniğin de yardımı oldu. adamlara dan dun kare ve üçgen tuşlarıyla girişmeye çalışırken bazen elinde bıçağı ya da elektrikli çubukları ya da zırhları olan adamlara yanlışlıkla doğrudan vurmaya çalışıyordum ve böyle olunca ya kombom bozuluyor ya canım gidiyordu. ama artık üşenmeden bir veya en fazla iki adama vurduktan sonra direkt evade hareketiyle olay yerinden zıplayarak uzaklaşıyorum, bu zıplama sırasında etrafı gözlemleyip sıradaki harekete karar verme şansım oluyor, sonra da doğru adamlara doğru şekilde saldırarak devam ediyorum. ama iki kez boşa zıplanırsa kombo sonlanıyor. sadece bir kereye izin veriliyor. ondan sonra tekrar zıplanacak olursa mutlaka bir adamın başının üstünden atlamak lazım, öyle olunca kombo bozulmuyor çünkü. aralara da birer ikişer gadget sıkıştırıyorum. e bir de kombo sayısı her 5 artışından sonra özel hareketler yapılabiliyor; özetle bu yöntemle iş oldukça kolaylaşıyor. zaten sürekli 50-60'lı kombolara ulaşınca çoğunu en fazla 1-2 denemede yaptım hatta istenen üst puanın iki katını aştığım bölümler bile oldu.

  ama bu kez de predator challenge'ları daha zor yapmışlar. şimdi onların sonuncusu olan top of the world - extreme haritasıyla uğraşıyorum. bu harita oyunun ana hikayesinin son kısımlarında oynadığımız zor bir alanı içeriyor. istenenler de biraz sıkıntılı; bir tane zırhlı adamı, remote electric charge kullanarak bir başka adamın üstüne doğru düşürmemiz gerekiyor. ayrıca aynı anda en az üç kişiyi kısa süreliğine etkisiz hale getirecek şekilde freeze cluster grenade kullanmamız isteniyor. bir de bunlardan daha kolay olarak en azından bir tane adamı beat down finisher denen naneyle bitirmemiz gerekiyor ki bu, son adama yapılabilir rahatlıkla. bütün bunlar yetmiyormuş gibi, elemanların birinde jammer olduğu için dedektif modunu kullanamıyoruz, ta ki o adamı öldürene kadar. bir kere istenen her şeyi tamamladığım halde haritayı canlı tamamlayamadığım için yapamamış oldum, en yaklaştığım o oldu, ama yakında bu bölümü de geçeceğime inancım tam :) ( ek: sonunda bunu da geçtim. örnek aldığım rehberdeki adam 3 dakika içinde bitirmişti, benim bitirmem 25 dakika falan sürdü ama olsun :) )

  72 madalya tamamlanınca bu kez de 108 madalyalık campaign bölümleri varmış, combat ve predator'ların karışımı olan 3'er alandan oluşuyormuş, birtakım farklı özelliklerle (mesela üzerine çıktığımız yerlerin bombalı olması ya da adamlardan birinin değişmeli olarak ölemiyor oluşu gibi zorlayıcı özellikler veya bazen de tek batarang ile adam öldürebilmek gibi kolaylaştırıcı özellikler) oynanıyormuş vs yani bundan sonra onlarla uğraşırım heralde. ya da araya new game plus'ı koyarsam belki oyundan aldığım zevk ve çeşitlilik artabilir :)

  daha harley quinn's revenge dlc'si olduğu gibi duruyor. ayrıca catwoman, robin ve nightwing dlc'lerinin de tüm trophy'leri tamamlanmak istenirse tüm bu challenge'ları onlarla da tekrar yapmak gerekecek. o kadar kasar mıyım bilmiyorum çünkü onlar platinum için gerekli değiller*.

  neticede bu muhteşem oyun, sadece bir ana hikayeden çok daha fazlasını vaat ediyor. oyuna kısa diyenler bir kez daha düşünsün derim. oyun oynayan herkesin oynaması gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum.

  düzeltme: wonderkid'in uyarısıyla bazı yazım yanlışlarını düzeltmeye çalıştım. ve daha önce arkham asylum'da en çok zorlayan alan için sewer bat - extreme yazmıştım ama yanlış yazmışım, onu düzelttim.

  ekleme: sonunda batman ile oynanması gereken bütün temel combat, predator ve campaign challenge'ları bitti. bunlar arasında da bence yine bir tanesi diğerlerine göre daha zordu; campaign'lerin sonuncusu olan, 3 farklı extreme predator alanını arka arkaya ve bir sürü olumsuz modifier (süre kısıtlaması, alanın mayınlarla dolu olması, düşmanlardan birinin değişmeli olarak sürekli her türlü saldırıya karşı korumalı olması, düşmanların daha hızlı ve kuvvetli olması ve bir de normalde tepede düşmanlardan gizlice gezindiğimiz alanların üzerinde bir saniye durulsa patlayacak şekilde tuzaklı olması) kullanarak oynamak zorunda olduğumuz challenge'dan bahsediyorum. bu 5 modifier'ı 3 alan içinde istediğimiz yerlerde kullanabiliyoruz, ama 3 alanı da bitirene kadar hepsini kullanmak zorundayız. 3 alandan alınabilecek toplam 9 madalyayı, toplamda en fazla 3 kere yeniden başlatarak almak zorundayız (ilk alan hariç diyebiliriz çünkü ilk alanda ölünce yeniden başlama hakkımızı harcamadan en baştan başlayabiliyoruz). tabi neyse ki bir adet de free medal kullanma hakkımız vardı ve ben bunu ortadakinde kullandım.

  ayrıca bu oyunda perfect freeflow 2.0 diye bir trophy var. tek bir kombo içinde batman'in bütün hareketlerini yapmamızı gerektiren bir kupa bu. yapılması gereken hareketleri ps3 için söyleyecek olursam; kare ile normal vuruş, üçgen ile counter, x + x ile evade / redirect, r2 + üçgen ile ground takedown, yuvarlak tuşuna bastıktan kısa bir süre sonra x'e hızlıca iki kez basılarak yapılan aerial attack, yuvarlak ile stun, üç kere üst üste yuvarlak ile ultra stun, yuvarlağa bir kere basıp stun yaptıktan sonra kareye defalarca basmak suretiyle yapılan beat down finisher ve her 5/8 başarılı vuruştan sonra aktiflenen 4 adet special takedown hareketlerinin her biri (yani x + kare, kare + üçgen, üçgen + yuvarlak ve x + yuvarlak). ayrıca bu kombo sırasında l1 veya l1+ üçgen gibi bir hızlı gadget kullanımının da gerekiyor olduğunu söyleyenler var. ben de sonunda başardığımda onu da yapmıştım ama kesin şart mıydı bilmiyorum çünkü en son ultra stun'ı da yaptıktan sonra kupayı aldım.

  bu kupayı almak isteyenlere tavsiyem, indirilebilir içerik olan iceberg lounge - vip alanı. burada round sistemi yok, ölene kadar sınırsız bir şekilde düşman geliyor. ama bunun dışında oyunun kendi combat challenge'larından olan survival of the fittest'ın son round'u da uygun. çünkü amacımızı gerçekleştirebilmek için bir sürü rakiple karşılaşmamız gerekiyor ve bu söylediğim yerlerde bol bol rakip geliyor. belli bir sistematikte ilerlenirse aslında çok zor bir kupa değil. ama kombonun uzun sürmesi şart olduğu için öncelikle kombo sisteminde iyice pratik sahibi olmak lazım. beni en çok zorlayan ground takedown hareketi ile aerial attack hareketleriydi çünkü bunları yaparken etraftakilere karşı savunmasız oluyoruz. ama bunun da çözümü var. özel hareketlerimizden olan ve kare + x ile yapılan bat swarm hareketini yaptığımızda, etrafımızda geniş bir çember varmış gibi düşmanları o çemberin dışına doğru geri iteliyoruz ve bu hareketle birlikte kombomuzdaki hit sayısı da 2 ila 4 arasında bir miktar kadar artıyor (zaten arkham asylum'a göre bu oyundaki combat'ların daha kolay olmasını sağlayan temel iki yeni özel hareketten biri bu. diğeri de üçgen + kare ile yapılan; adamların silahını veya zırhını parçalayabilmemize yarayan hareket). bunu yapmadan önce en az 5 vuruş yapmış olmak gerektiği için zaten bir iki tane düşman yere inmiş oluyor ve hareketi yapınca diğerleri uzaklaşıyor. bunun hemen sonrası, ground takedown yapmak için çok uygun bir zaman. ve tabi aerial attack için bu kadar kasmaya gerek yok ama yine de güvende olmak için onun öncesinde de bat swarm yapılabilir.

  bütün combat ve campaign'leri yaparken bunu bir ara kendiliğinden yapabileceğime inanıyordum ama öyle olmadı. her şey bittikten sonra iceberg lounge - vip alanını açıp orada ilk başlarda henüz çok kuvvetli düşmanlar, bıçaklılar vs. çok fazla artmadan bu işi bitirmek sonunda mümkün oldu.

  artık new game plus'ı da bitirip platinum'u alma zamanıdır :)

  ekleme: sonunda dün akşam* itibariyle platinum'u aldım :) kupa rehberi sitelerinden birinde birinci oyunun platinum zorluk seviyesi için 10 üzerinden 6 vermişken bu oyun için 8 vermişlerdi. ben de daha zor olacak sanıyordum ama daha zor olduğundan değil de herhalde çok çok daha uzun sürmesinden ötürü zorluğu yüksek tutmuşlar diye düşünüyorum şimdi. özellikle arkham asylum'un combat challenge'larını bitiren biri için arkham city'nin challenge'ları daha rahat geçilebilecek şeylerdi. ayrıca yine oyunun kendi zorluk seviyesi olarak arkham asylum'u hard seviyede oynarken bile, arkham city'nin new game plus modundaki hard'ın güya bir tık üstü olması gereken zorluk seviyesine göre daha çok zorlanmıştım. orda da burada da temel ortak özellik, dövüşler sırasında düşmanlara counter yapabileceğimiz anlarda ekrana çıkan yardımcı işaretlerin çıkmaması. ama zaten counter yapmaya kasmadan, bir kere vurup bir kere zıplamak suretiyle bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelinebiliyor.

  özetle bu oyunda platinum almak isteyen birileri varsa denemekten hiç çekinmesin, ilk oyuna göre daha kolay, ama çok uzun sürüyor.

  ama yine de city'de new game plus'taki zorluk seviyesiyle oyunun normal zorluk seviyesine göre beni çok zorlayan iki bölüm oldu;

  --- spoiler ---

  ilki mr. freeze'i yenmemiz gereken bölüm. oynayanlar hatırlayacaktır; zaten normal seviyede bile yeterince zor olan bir bölümdü bana göre. bu adama zarar verebileceğimiz 12-13 çeşit yöntem mevcut ve normalde 5 farklı şekilde yapmak gerekli ve yeterliydi. ama new game plus seviyesinde 10 farklı şekilde zarar vermemiz isteniyor ki gerçekten zorlayıcı bir şeydi. hem neredeyse bütün yolları kullanmak gerekiyor; hem de bunu yaparken adama pek yakalanmamak gerekiyor. aslında oyunda select'e basınca neler yapabileceğimiz gösteren yerde 12 yöntem var. ama internette bir yerde okuduğum kadarıyla nora'nın heykelini parçalarsak gidip onu tamir etmeye çalışıyormuş, o sırada da saldırılabiliyormuş. gerçi saldırmak için herhalde yine de bu 12 yöntemden birini kullanmak gerekirdi ama çok da emin değilim denemedim çünkü :)

  ikincisi de oyunun ana hikayesi bittikten sonra catwoman'ı alıp onun son bölümünü oynamak gerekiyor. işte o son görev sırasında harvey dent'i haklamak da benim için çok zorlayıcı oldu. o son ortamda harvey dent dışındaki düşmanlar zaten bitmiyor; öldürülseler de yenileri geliyor. onlara çok fark ettirmeden harvey dent'e birkaç kez saldırmak gerekiyordu. sanırım bu kez canı arttırılmış çok emin değilim ama ilk denemelerimde zaten bir kere bile saldırsam daha sonra kaçmayı kesinlikle başaramıyordum. ya da en fazla bir kere başarıp ikinci denememde öldürülüyordum. batman gibi her istediğimiz yerden r1'e basarak tepedeki gargoyle'lara çıkamıyoruz çünkü. neyse en sonunda çok şanslı bir şekilde yaptım bunu. bir kere saldırıp alt katlara kaçtım, yerin altında saklandım. sonra bir başka adamı öldürdüm, diğer adamlar onun başına toplanmışken hızlıca harvey dent'in yanına gittim. silent takedown sonrası her ayağa kalkışında tekrar tekrar vurmaya devam edebildim diğer adamlar uzakta olduğu için. ve ben dövdükçe canı bitti ve oyun da bitti; böylece tekrar tekrar kaçıp yeniden saldırmak gerekmemiş oldu :)

  ---
  spoiler ---


  (emboliformis - 24 Haziran 2014 11:38)

 • comment image

  --- spoiler ---

  oyunun ilk sahnesinde görülen portre
  cain and abel: kabil ile habil
  ilk sahne
  duality of man: the intuitive and psychological confusing nature of mankind to be twofold. the state of being in two qualities.
  the duality of man to destroy itself:
  "ın order for peace, you must prepare for war."

  insanlığın ikiyüzü, iki yönü. biraz paradox biraz kendini mahveden şey. ying yang gibi.
  "barış için savaşa hazır olmalısınız"

  oyunun son sahnesi

  son sahnenin videosu

  jokerin batman hakkındaki düşünceleri
  the joker: only you can make this world seem right / only you can make the darkness bright / only you and you alone can thrill me like you do / and fill my heart with love for only you

  tabi bu bir ironi konunun gittiği yer aşkdan ziyade birbirlerinden ayrılamamaları.

  batman killing joke çizgi romanı. (türkçe)
  http://www.mediafire.com/…6/batman killing joke.rar
  arkham asylum çizgi romanı. (türkçe)
  http://www.mediafire.com/…7p166an/arkham asylum.rar

  okunmasında fayda buluyorum.

  joker ilk ve ikinci oyunda ikisinin arasında fark bulunmadığını davranışlarının ruh hallerinin aynı olduğundan bahsediyor.

  şimdide fight club'a bağlar gibi oldum da öyle de değil. böyle bir garip ilişki.okuyun çizgi romanları okuyun.

  edit: aralarındaki farkı en güzel özetleyen pasaj:

  "do you want to know something funny? even after everything you've done.. i would've saved you."
  "that actually is ... pretty funny!'"

  edit2: oyundaki artworklerden biri: http://steamcommunity.com/…iledetails/?id=389965547
  ---
  spoiler ---


  (help im alive - 9 Şubat 2015 21:25)

Yorum Kaynak Link : batman arkham city