• "az önce steampunks grubu tarafından kırılmıştır."
Facebook Yorumları
 • comment image

  division: bolivia edition. zannetmem ubisoft beni göt etsin. 6 ayda bir aynı grafik motoruyla yeni bir point and click duyuran bir şirket.

  insanlar evrimsel olarak hafıza gelişimini tamamlamadığı için betasındaki grafiklere dibi düşen mi dersin, silah çeşitliliğine bayılan mı ararsın wooo delirmiş ağbi diyen mi...

  far cry 4 de open world idi. görevler gayet co-op yapılıyordu. üstüne de gayet aktif team deathmatch serverları falan mevcuttu. (tabi sikik ubisoft launcher'ı çalışıyorsa)

  oyuna tag veriyorum. point and click, nobrain, arcade konsol fps. millet atlayacak şimdi yok ama stealth yapmak gerekiyor görevleri işte co-op anlaşarak sümultane saldırılar falan. bu entry burda dursun, tüm bölümler run and gun olacak.

  o dediğiniz stealth'ın, planlamanın, strateji geliştirmenin dayatıldığı tom clancy oyunları 2005'de bitti. çünkü bok yiyen call of duty'ler battlefield'lar milleti maymun gibi oynanan fast-paced, arcade oyunlara alıştırdılar ki bunların özü atari salonu oyunlarıdır. bunlar sattıkça aaa oyun bütçeleri de böyle efsane serileri sikip atmaya yarayan sequel'lere gitmeye devam eder.

  sonra yapımcı röportajlarında herkes arma'nın başarısına, survival oyunların patlamasına şaşırıyor.

  ghost recon serisi neymiş nasıl kalofdutici'lere hitap etmeye başlamış izlemek lazım.

  https://www.youtube.com/watch?v=bhffxtln3vs

  dikkatli bakarsanız aptal ve amatörce yapılmış arma 2,3 modlarının neden çok seveni var bu video'dan anlayabilirsiniz.


  (nikimekadar - 26 Ocak 2017 19:25)

 • comment image

  assassin's creed, division ve watchdogs'den sonra ubisoft'un bir diğer open world oyunu.
  öncelikle şunu belirteyim yukarıda saymış olduğum oyunlar ile benzer yönleri çok. konu ne kadar değişsede oyunların tarzları birbirine benziyor, sonuçta oyunları yapan firma aynı.

  oyundaki görevimiz, (bkz: undercover) bir şekilde bolivya uyuşturucu kartelini çökertmek. bunuda 4 kişiden oluşan özel eğitimli amerikan askerlerini yöneterek yapıyoruz. ya da 3 arkadaşımızla birlite co-op olarak oynayabiliyoruz. bu squad'ın ismi ghosts. single oynarken bu squad'a; saldır, toplan, şuraya konuşlan gibi emirler verebiliyoruz. senkronize adam paylaşıp aynı anda 4 kişiyide indirebiliyoruz. el sueno liderliğindeki uyuşturucu karteli (bkz: security), (bkz: influence), (bkz: smuggling) ve (bkz: production) olmak üzere 4 ana bölümden oluşuyor; santa blanca drug cartel . resimden de anlaşılacağı gibi öldürülmesi gereken bir sürü boss ve kartel üyesi var. ayrıca oyunda 4 adet faction bulunuyor. faction'lar. bizim ally'ımız rebeller. kartelin ally'ı unidad, yani bolivya ordusu. biz isyancıları genel olarak ortalığı karıştırmak için kullanıyoruz. gizli bir şekilde kartel üyelerini ve unidad'ı ayıklarken bu isyancılar çok işimize yarıyorlar. skill ağacımızda yeri olan bu rebelleri yan görevler ile açıyoruz. ayrıca kartelin elinde rehin olarak tuttuğu rebelleri kurtardıkça kullanabilidiğimiz rebel sayısı artmaya başlıyor. aynı şekilde kartel'de bolivya ordusunu kendi kolluk gücü olarak kullanıyor. unidad'ın şöyle bir özelliği var. gta'dan bildiğimiz polislerin yıldız sistemi gibi devriye seviye sistemi var. unidad' a tekme tokat dalmaya kalkarsanız, bu seviye yükseliyor ve gelen destek güçleri daha yüksek seviyede teçhizatla gelmeye başlıyor. helikopter, zırhlı araç gibi gibi... o yüzden ben genelde betada, unidad üslerini sessizce temizledim.

  karakterimizin çok detaylı olmasada bir skill ağacı var. bu skill'leri açmak için 5 ayrı kaynak, skill point ve belli bir ranka gelmek gerekiyor. drone, mayın, bomba çeşitleri, silah kullanma kabiliyeti, fiziki güçler, squadınızdaki elemanların yetenekleri ve hatta rebellerin yetenekleri bile kasılabiliyor. harita baya büyük. görevleri, silahları, silah parçalarını topladığımız inteller ile açıyoruz. betada 14 handgun (3'ü smg), 6 shotgun, 14 sniper, 15 smg, 8 lmg ve 21 adet assault rifle var. ayrıca karteldeki her boss'un kendi şahsına münasır isimli isimli silahları var. öldürünce ödül olarak alabiliyoruz. silah özelliştirmeleri çok kapsamlı. silah özelleştirme. tetiğin rengine kadar değiştirilebiliyor. karakter yaratma ekranında erkek ya da kadın ayarlayabiliyoruz. oyunun kozmetik seçenekleri beni tatmin etti. dövmeler, eldiven, sırt çantası, şapka vs vs bir çok eşya özelleştirilebiliyor. division'daki özelleştirmeler, bu oyundakinin 4'de 1'i kadardı. kullanabildiğimiz araçlar; traktörden, helikoptere, kepçeden, spor arabaya, motorsikletten, hücum botuna kadar çeşitli. araç çeşitliliği yeterli.

  oyunun eksilerinden bahsedersek; betaları ps4'de oynadım. kapalı betada grafikler çok kötüydü. yağmur taneleri gerçekden rezaletti. açık betada grafikleri bir tık daha yukarı çekmişler. atmosfer, yağmur, ışıklandırma biraz daha iyileşmiş. ama genede division ve watchdogs 2 kadar iyi değil. divisiondaki cover to cover sistemi kesinlikle oyunda olması gerekirken yok. bu büyük bir eksik. kara araçları inanılmaz hantal. araç kontrolünü geliştirmeleri gerekiyor. özellikle ağır giderken en kısa virajlarda bile dönmüyorlar. hızlı giderken anca el freni ile aracı kaydırmak gerekiyor.

  gelelim şahsi görüşlerime; öncelikle şunu belirteyim division'ı çok sevmiştim. hala daha arada bir girer daily'lerimi yaparım. division. sonuçta single player oyunların ömrü bir yere kadar oluyor. ama ben bu tarz oyunları seviyorum. ghost recon'da da bir görevi yaparken; co-op olarak ayrı zevk aldım, single oynarken ayrı zevk aldım. bolivya atmosferi, oyunun kozmetikleri, silah özelleştirmleri çok hoşuma gitti.


  (vasilji - 24 Şubat 2017 06:07)

 • comment image

  seçilen silahlar, kişiselleştirme, ortam, bir atış oyununda olması gerekenleri içermesi gibi şeyler artı olsa da, aynen tom clancy's the division gibi, bu güzel grafikler ve ortam içinde yaptıklarınızdan doyum sağlayamadığınız, sürekli bir şeyler yapsanız da oyunun içine giremediğiniz, öyküsü oyuncuyu sarmalamayan ve sürekli bir 'ee, yani?' duygusu bırakan oyun olmuştur betasına göre. keyifsiz mi? değil. tam oyun çıkınca oynar mıyım? büyük olasılıkla. ama betasını oynamama karşın 'tam oyun çıktığı an almalıyım' düşüncesi oluşturmamış olması, hala risk bölgesinde olduğunu gösteriyor, en azından benim için.


  (cgcang - 26 Şubat 2017 10:53)

 • comment image

  tam oyun, betada verdiği izlenimin üstüne çıkmış. komut tekeri oyunun tek kişi oynanmasına yardımcı oluyor, ancak oyunun amaçladığı asıl deneyim çok açık biçimde çevrimiçi ortaklaşa oynanması. bunun en iyi göstergesi de tim üyesi botların işlevsizliği. on küsur yıl öncesinin oyunu star wars republic commando'daki komut ve tim yönetimi daha başarılıydı çünkü daha özene bezene yapılmıştı.

  yine de tom clancy's the division'a göre tek kişilik deneyim doyurucu olmuş. oyunun güzel veya sıkıcı olması kesinlikle bölgelere ve bölgeyi yöneten kartel patronlarına göre belirleniyor. örneğin itacua bence sıkıcıydı, çünkü hem ortam hem görevler insana basıyor, ama aqua verde bölgesini zevkle oynadım çünkü cennet gibi bir yer ve özellikle son iki görevi çok keyifliydi. bunda bölgenin, kartelin hangi koluna bağlı olduğu da etkili. üretim kolu güvenlik koluna göre daha sıkıcı görevler içeriyor ilk bölgelere bakılırsa, etki* kolu ikisinden de daha eğlenceli.

  sonuçta, düşüncemi değiştirecek bir şey olmazsa ki sanmıyorum, güzel, keyifli, eğlencelik bir taktik atış oyunu olmuştur. tom clancy adına tom clancy's splinter cell blacklist'ten sonra en çok yakışan oyun olmuş yeni kuşaklardan.


  (cgcang - 7 Mart 2017 03:21)

 • comment image

  sabaha karşı indi, hemen arkadasimla iki - uç el oynadik ve açıkçası ben teknik kısımlara girmeden sunu söyleyebilirim, bayıldım. yani kahvede batak oynanan devirden nerelere geldik, hala bu ve bunun gibi oyunlara "ama loot yok" diye burun kiviriyorsunuz, yemin ederim hayret.


  (legiogemina - 28 Mart 2017 08:37)

 • comment image

  benim gibi stealth delisi adamlar için çok güzel bir oyun. hele bir de yarım saat silahın namlusundan tut optik nişangahına kadar ayarlama yapmak, hasarı düşürmeden menzili arttırmaya çalışmak falan çılgın haz veriyor. gece düşünce veriyorum kartellere pusuyu, veriyorum ağır makinalıyı heheh.

  taktik kasmayı seven insanlar için dediğim gibi güzel bir oyun ancak benim gözüme batan eksi yönlerinden birisi araç dinamiklerinin aşırı tırt olması. ubisoft halbuki bu araç kontrollerini far cry serisinde gerçekten güzel oturtmuştu, çaprışmalar yol tutuş vs. gayet iyi akıyordu. bu oyunda ise araba yerine kaykay kullanıyormuş gibi hissediyorum. 100 km ile kütüğe çarpıp hiç bir şey olmaması, ama arabayı saplandığım yerden çıkarayım derken ağaca dokunmamla arabanın kaportanın uçması pek mantıklı değil.

  yapay zeka genelde iyi olsa da yer yer saçmalayabiliyor. mahallelerden birinde gizli gizli snipercılık oynarken bütün adamların bir anda teyakkuza geçmesi, saklanayım derken bütün mahalleli ile birlikte 30 kişi üzerime gelmeleri gerçekten şaşırtmıştı. bağcılara geldim sandım bir an, linç edeceklerdi yol ortasında.

  helikopterler de bir garip, aniden çok garip irtifa kaybedebiliyor. bir anda çakılabiliyorsunuz alçaktan uçarsanız. ayrıca işin komik olan başka bir tarafı, helikopterden ateş ettiğinizde eğer yakın mesafede bir yere ateş ederseniz gördüğünüz patlama efektlerinin büyüklüğü 5 kilometre öteye de ateş etseniz aynı boyutta oluyor. yani 10 kilometre ötede dağa ateş edince dağın boyu kadar patlama efektleri oluyor, derinlik konusunda bir saçmalamış geliştiren arkadaşlar maalesef.

  özetle güzel oyun, kampanyaya falan girerse kaçırmayın alın. adios.


  (coding4life - 19 Nisan 2017 20:57)

 • comment image

  stealth seviyorsanız alıp oynanabilecek bir oyun. yapay zeka mgsv'deki kadar iyi değil ama çok kötü de değil. oyunda buglar çok fazla ama. sadece bende olan bir arıza mı bilmiyorum ama silah costum ekranında eklenti görselleri görünmüyor. daha doğrusu ekranın dışında bir yerde duruyor. uçak/helicopter kullanırken görüntü anlık gidiyor gibi gibi.

  harita çok büyük ama atmosfer division kadar içine çekmiyor. araç çeşitliliği çok çok az. hep aynı arabaları görmekten sıkıldım. silah çeşitliliği tatmin edici. beta'daki sürüş mekanikleri iyileştirilmiş.

  kısaca third person far cry olmuş bu. 150-200 lira verilecek bir oyun değil, seneye bu zamanlar 60-70 lira bandına düşünce alınabilecek bir oyun.


  (dolorous edd - 8 Mayıs 2017 16:24)

 • comment image

  toz toprak gormek bayiyor bir sure sonra. keske ormanin yaninda sehir vs yapsalarmis. taktik savasinin tadi o zaman cikar. fikir cok iyi ama eksigi cok. silahlar tam oturmamis. rocket launcher ya da daha iyi durbunler konabilirmis. neyse adamlar okumuyor burayi alicisina soyleyelim aceleniz yoksa az bekleyin.


  (hulk in sesi - 4 Haziran 2017 07:16)

 • comment image

  9/10'luk çok başarılı bir oyun olmuştur. tactical action türünü seviyorsanız ve oynamazsanız çok şey kaçırırsınız. sevmiyorsanız da bir şans vermelisiniz bence.

  oyunun genelde en çok eleştirilen noktası senaryosu. evet oyunun teması yine "amerikalılar dünyayı kurtarıyor" ama sonuçta oyunun adında tom clancy geçiyor değil mi? direnişçilere yardım, amerikalıların dünyayı kurtarması vs yavan olmuş biraz evet ama karteldeki buchonlar, underbosslar ve division headlerin hepsi çok renkli karakterler ve kesinlikle öldürüp unuttuğunuz kişiler değiller. zaten bunlara ilişkin cutsceneler de oldukça keyifli. özetle, oyunun hikaye kısmını götüren iyi adamlar değil kötü adamlar olmuş. suenonun bu kadar ön plana çıkması da boşuna değil. bu yüzden oyunun hikaye ve hikaye anlatımı kısmı çok çok iyi olmamakla birlikte geçer not aldı.

  vuruş hissi, grafikler, fizikler, taktiksel oynanış zaten çok iyi. oyun her yerde olmasa da çoğu yerde sizi gizlenmeye zorluyor zaten. cartel değil ama unidad'ın iricene bir üssüne elinizi kolunuzu sallayarak girmeye çalışınca anında ağzınızı kırmalarından belli bu. özetle zorluk çok iyi dengelenmiş. çıldırtmayacak kadar kolay ama gizlenmeye teşvik edecek kadar zor.

  customization, özellikle silah customizationı de gördüğüm en iyi örneklerden biri kesinlikle. en iyi kombinasyon tartışmasız assault rifle ve sniper rifle kombinasyonu. elbette her şey susturuculu olacak yoksa tadı çıkmaz oyunun. ana oyunda tar21 ve msr en iyi silahlar. fallen ghosts'ta ise (ki kesinlikle oynamalısınız) mdr ve bfg kullanılmalı ki bunlar genel olarak oyunun en iyi silahları.

  dlclere gelirsek: narco road olağanüstü boktan 30 sn bile harcamaya değmez. son derece ciddi bir oyunu resmen just cause'a çevirmeye çalışmışlar bok gibi olmuş. öte yandan fallen ghosts çok çok iyi. hem görevler, hem senaryo bakımından ana oyunu tamamlıyor. los extranerjos'daki zırhlı, jammer, optik kamuflajlı ve sniper düşmanlar ise güzel bir tat katmış.

  özetle: türü seviyorsanız durduğunuz kabahat. sevmiyorsanız da bir deneyin.


  (tortfeasor - 4 Eylül 2017 12:52)