Çıkış Tarihi     : 27 Ekim 2017 Cuma, Yapım Yılı : 2017
Türü                : Aksiyon,Macera,Drama,Fantazi,Tarih,Gizemli,Romantik,Bilim Kurgu
Ülke                : Canada
Yapımcı          :  Ubisoft Montreal , Ubisoft Singapore , Ubisoft Sofia Production Studio
Yönetmen       : Jean Guesdon (IMDB), Ashraf Ismail (IMDB)
Oyuncular      : Saif Al-Warith (IMDB), Abubakar Salim (IMDB), Hayat Kamille (IMDB), Noa Bodner (IMDB), Manolis Emmanouel (IMDB)

Assassin's Creed: Origins (~ Assassin's Creed Empire) ' Oyununun Konusu :
Ölüme mahkum edilmiş bir suçlu olan Callum Lynch (Michael Fassbender), Abstergo Industries adında çok zengin bir şirket tarafından ele geçirilir. Şirketin büyük yatırım yaptığı Animus Projesi, kişilerin atalarından kalan ve genlerine işlenmiş hatıra ve yeteneklerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Callum Lynch, 15. yüzyıl İspanyol Engizisyonu döneminde Suikastçiler adıyla bilinen bir örgütlenmenin üyesi olan Aguilar de Nerha'nın akrabası olduğunu öğrenir ve onun hatıralarıyla yeniden yüzleştirilir. Bu esnada atasının olağanüstü yetenekleriyle donanan Lynch, Suikastçiler'in o dönemki en büyük düşmanı olan Tapınakçılar'ın günümüzdeki temsilcileriyle mücadele etmeye hazır hale gelecektir.


 • "bunu söylemek her ne kadar iflah olmaz bir witcher 3 hastası olan bana (4 kere bitirdim) acı verse de, bizim dışımızda yaşayan dünya olayını witcher 3'ten daha iyi kotarmışlar."
 • "loading ekranında verilen ipuçlarının birinde "masum gardiyanları öldürmeyin, onların da aileleri var" gibi bir şey yazıyor."
Facebook Yorumları
 • comment image

  an itibariyle 30 dakikalık bir oynanış gösteriliyor;

  https://www.twitch.tv/twitch

  edit: içerik zenginliği olarak baya bir güzel görünüyor.

  edit 2: çok çok iyi duruyor. me like.

  yüzerken dalıp su altını keşfedebiliyoruz. yine yüzerken okumuzu kullanabiliyoruz. su altındayken silahlarımızı kullanabiliyoruz. düşmanların seviyesinin yüksekliği çok fark ediyor. harita çok çok geniş.

  edit 3: ubi'de standart vers. 60 euro, deluxe vers. 70 euro, gold edition 90 euro. canımızı da alaydınız.

  edit 4: steam'de 209-239-300 tl.


  (evek - 13 Haziran 2017 00:17)

 • comment image

  iflah olmaz bir tarih aşığı olarak assassin's creed'in her oyununu keyifle oynadım.

  zira kimse kusura bakmasın, şu anda tarihi assassin's creed kadar iyi yansıtabilen hiçbir oyun yok. elbette burada gerçek tarihi olayları oyuna yedirmelerinden bahsediyorum. yoksa mesele bir total war gibi, bir civilization gibi "alternatif tarih" meselesi değil.

  evet, assassin's creed bu işi çok iyi yapıyor. insana tarih derslerinden yüksek not aldıracak kadar tarih öğretiyor. bu işi daha iyi yapan kimse olmadığı sürece de, assassin's creed oynanır.

  ayrıca serinin hiçbir oyunu da öyle abartıldığı kadar kötü oyunlar değil. en kötü oyun olan unity havada karada 7-7,5 puan alır ki, o da teknik aksaklıkları yüzünden.

  serideki oyunlara yapılan eleştirilerin büyük kısmı eleştiri trenine atlayan oyuncular tarafından yapılıyor. bunların bazılarının eleştirdikleri oyunları oynamadığına çok kez şahit oldum ve bunları da ilgili başlıklarda belirttim.

  unity ve syndicate ile ilgili:
  (bkz: #65403576)
  (bkz: #65411000)

  bunlar üzerine iletişime geçtiğim ve "syndicate neydi öyle ya," diyen bazı kişilere de oyunla ilgili sorular sorduğumda bilemediler bile. oynamamışlar, internetten 3-5 yorum okuyup, video izleyip sallamışlar.

  burada da unity ile ilgili başka bir yorum var:
  (bkz: #68450884)

  sözün özü, assassin's creed hala gitgide kısırlaşan oyun dünyasında kayda değer 3-5 seriden biri. bir kere, animasyon kalitesi çok yüksek. oyun her daim aksiyon içerisinde. açık dünya hissi ve atmosferi de her zaman başarılı.

  en büyük handikapı teknik aksaklıklar. o da sadece unity'de gözle görülür bir etki yarattı. söylemeden geçmeyeyim, the witcher 3 wild hunt game of the year edition'da karşılaştığım buglara ya da the elders scrolls skyrim legendary edition'da karşılaştığım buglara, assassin's creed unity'nin 1.5 sürümünde karşılaşmadım ben mesela.

  the witcher 3 wild hunt'ta roach'un dağlara taşlara buglarını, düz yolda sanki bir şey varmış gibi takılmalarını bizzat yaşadım: https://i.ytimg.com/…/ksywvb2vhhk/maxresdefault.jpg
  bethesda'nın oyunlarının bug yuvası olduğunu, the elder scrolls skyrim'de şu bugları milyon kez yaşayanlar da bilir: http://orig02.deviantart.net/…truesh0ts-d4kc3c1.jpg

  ama bunlar, ne wild hunt'ın, ne skyrim'in ne muhteşem oyunlar olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  öte yandan, herkesin altair ve ezio araması kadar saçma bir şey yok. her oyunda altair ve ezio olsa, bu sefer "bu ne hep aynı karakterler" diye eleştirilmeyeceğini bilmiyoruz sanki.

  ipe sapa gelmez bir siki beğenmeme hezeyanları.

  gelelim origins'e:

  milattan önce 49 yılında geçeceğinden bahsediliyor ve bu dönem, milattan önce 69 - milattan önce 30 yılları arasında yaşayan cleopatra'nın dönemi. bilenler bilir ki, assassin's creed evreninde cleopatra bir suikastçi tarafından, ilk suikastçilerden biri olan amunet tarafından öldürülmüştür. videolarda amunet'le ilgili bir şey paylaşılmadı ancak bazı sitelerde syndicate gibi 2 ana karakter olacağı, bunlardan birinin de dişi olacağı söyleniyor.

  tapınakçı-suikastçi çekişmesi roma imparatorluğu ekseninde geçebilir. hatta ve hatta cleopatra bağlantısı üzerinden julius caesar ve marcus antonius'u bile görebiliriz. bu bile açıkçası heyecan verici bir şey benim için.

  çünkü normalde hanedanlar dönemini, 2. ramses dönemini filan bekliyorduk ancak bu dönem amunet, cleopatra ve roma işgali için seçilmiş olabilir. zira cleopatra'nın caesar'dan destek alarak tahta çıktığı söylenir birçok tarihçi tarafından.

  yayınlanan videolarda bu konularla ilgili çok bir şey göstermediler.

  son bir eleştiri daha yapayım.

  bazı yorumlarda "şu mekanik şuradan, bu mekanik buradan" diye eleştiriler getirilip far cry, the witcher 3 wild hunt filan örnek gösterilmiş. ben the witcher serisine en az assassin's creed serisi kadar aşık biri olarak şunları söyleyeyim:

  the witcher 3'teki witcher sense dinamiği, batman'in arkham serisindeki dedektiflik modundan bire bir alınmıştır. yerdeki izleri, havadaki kokuları takip etme işi, olaylardaki gizemleri çözme arkham asylum'dan beri arkham serisinde mevcut olan bir şeydir. isteyen açıp karşılaştırmasını yapabilir. ancak bu the witcher 3 wild hunt'ın ne muhteşem bir oyun gerçeğini değiştirmez.

  yine aynı şekilde the witcher 3'te bulunan yrden sign mekaniği yani alana giren düşmanın yavaşlaması da diablo 3'teki slow time mekaniğinden alınmıştır. önceki oyunlarında yrden'in işleyişi tamamen farklıdır ve içine giren düşmanı rootlamak için kullanılırdı.

  --- spoiler ---

  the witcher 3 wild hunt hearts of stone ek paketinde yer alan yağlı boya tuvalinin içine girme ve grafiklerin yağlı boya şekline dönüşmesi the elder scrolls oblivion'daki a brush to death göreviyle (http://en.uesp.net/…iki/oblivion:a_brush_with_death), yine o görevde bazı şeyleri değiştirerek olayların akışını oluşturma ise yakın zamanda çıkan remember me adlı oyunun anı değiştirme mekaniği ile benzerlik gösterir.

  ---
  spoiler ---

  ha ama ne diyorum, bütün bu saydıklarım, bu oyunların kötü olduğunu göstermiyor. bir oyun başka bir oyunla mekanik paylaşabilir. pekala iyi yaptığı sürece sorun da yok.

  assassin's creed oyunlarında bütün oyunlardaki kadar bug var, bütün oyunlardaki kadar glitch var, bütün oyunlarda bulunanlar kadar mekanik benzerliği var.

  ancak internette gamer çevrelerinde saçmasapan bir "assassin's creed mi kaldı ya" treni var. birbirinin kopyası 2142354 oyun yapan final fantasy'yi eleştirmeyen adamlar assassin's creed eleştiriyor.

  oynanır. hiç de zaman kaybı olmaz. caesar'i, cleopatra'yı da görürsek, efsane olur.


  (melankolik koala - 13 Haziran 2017 03:15)

 • comment image

  e3'te oynama fırsatı buldum;
  devasa bir haritaya ve suserlerin belirttiği gibi witcher 3 izlerine sahip taze ac oyunu.
  xbox one x 'te oynadım 4k da efsane gözüküyor, bilemedim etkilenmiş de olabilirim.
  izleyip siz kararınızı verirsiniz.

  video : https://www.youtube.com/watch?v=wqpd7_7cvjc

  ps: video bana aittir, reklam olduğunu düşünüyorsanız tıklamayın.


  (makyavelist panda - 18 Haziran 2017 19:30)

 • comment image

  yaklaşık 9 saat oynadım. önce performanstan söz edeyim. steam'de gtx 1080'de bile iyi çalışmadığını okuyunca gözüm çok korkmuştu ama i5 4460 ve 4 gb gtx 760'lı eskimiş sistemimde birçok ayar yüksek halde rahat oynuyorum. yani 1080'de falan nasıl kasıyor anlayabilmiş değilim.

  diğer görüşlerimi de şöyle sıralayayım,

  +harita devasa. ilk açtığımda bitmek bilmemesi ile resmen ağzım açık kaldı.
  +oyun yapısı the witcher 3 wild hunt'a çok benziyor. haritadaki soru işaretleri sistemi ve hatta blacksmith simgesi bile aynı. burada da bazı olayları etraftaki kanıtlardan çözüyorsunuz, bu da aynı. ayrıca kayık kullanırken de kendimi geralt gibi hissettim.
  +eski mısır inanılmaz güzel olmuş. özellikle alexandria'ya girdiğimde kütüphane, fener, büyük iskender'in mezarıyla falan dibim düştü. ayrıntılar inanılmaz. eski mısır ve roma'ya, mitolojiye ilginiz varsa delirirsiniz bu oyunda. kleopatra ve sezar'ın da hikayede olması zaten başlı başına heyecan verici.
  +assassin's creed oyunlarının dövüş sisteminden çok sıkılırdım ben, hiç eğlenceli gelmezdi, zevk meselesi. origins'te dövüşler, witcher 3'teki kadar harika olmasa da gayet zevkli olmuş. kullandığınız silaha göre değişen tokluk hissi, üstünüzün başınızın(hatta binek üstünde dövüşüyorsanız bineğinizin bile) kan içinde kalması güzel olmuş.
  +far cry serisindeki "hayvan avla, derisini topla, daha büyük mühimmat çantası yap" sistemi buna da gelmiş.
  +minimap yok, üstte elder scrolls oyunlarındaki gibi pusula var. böylece mısır'a daha çok dikkatinizi vereceksiniz:)
  +hazine arama ve papirüslerdeki bulmacalar çok hoşuma gitti.
  +gece gündüz döngüsü güzel. özellikle geceler harika gözüküyor.
  +şimdilik eşya çeşitliliği bayağı fazla.
  +takım yıldızları bulduğunuz bölümler var, bu da aynı dragon age inquisition'ı hatırlattı.
  +fotoğraf çekme moduyla cidden inanılmaz işler çıkıyor. şunlar gibi, 1 2 3 4

  -microtransaction (gerçek parayla ekipman alma) olayı. bu ne saçmalıktır aklım almıyor.
  -yağmur, kum fırtınası gibi hava olayları da olsaydı keşke. edit:porcaine uyardı, çöl fırtınası ve serap görme olayına denk gelmiş.
  -çabuk level atlıyoruz gibi geldi bana, daha oyunun başlarında birçok skill açtım.
  -tarihi bilgilerin verildiği codex bölümü yok bu sefer. onun yerine bazı mekanlarda ufak tefek yazılar buluyorsunuz.

  genel olarak klasik bir assassin's creed oyunu değil de birçok farklı oyundan alınan mekaniklerle yoğurulmuş yeni bir oyun olmuş. en çok witcher 3 benzerliği göze çarpıyor. öyle ki en son witcher 3 oynarken bu kadar keyif almıştım. antik çağda geçmesi de cabası.


  (topuklu - 30 Ekim 2017 12:11)

 • comment image

  her assassin's creed oyunu gibi tarihsel yanlışlarla doludur, kurgu olduğu unutulup körü körüne inanılmamalı. lakin araştırmak için teşvik niteliğinde olabilir.

  yoksa önceki oyunlarda da görüldüğü gibi kapadokya'ya gemiyle gidildiğini falan zannedersiniz, rezil rüsva olursunuz.


  (halilagic - 14 Kasım 2017 10:37)

 • comment image

  elli saat itibariyle;

  bölüm harita tasarımı, hikaye anlatma tarzı ve duygusallık silahını sık sık kullanmasıyla witcher 3'ten "esinlendiği" bariz diyenlerdenim. ben çok şikayetçi değilim açıkçası w3 oynarken "ulan keşke şu binaların tepesine de tırmanabilsek" diyen bir adamdım. souls serisi esintileri de var özellikle dövüşlerde sizlerin de belirttiği üzere. çok dert değil benim için.

  şehirler köyler kasabalar, doğa çok güzel olmuş. ben sistemin yetersizliğinden ötürü medium ayarlarda (kasa bağırıyor) oynuyorum ona rağmen çok güzel. mısır helen roma kültürlerinin kesiştiği bir dönem. bulunmaz nimet benim için.

  bir de bende şöyle bir takıntı var. dönem işi kitap, dizi/film, oyunlar, tecrübe ettikten sonra beni araştırmaya veyahut aynı dönemlerle ilgili başka alanlara yönlendiriyorsa, o damarımı kaşıyorsa benden kendisine artı puanlar gider. mesela şu oyunu oynarken direkt küfür kıyamet sildiğim rome 2 tw'u yükleyip roma ve ptolemy mısır'ı oynayasım geldi. dönemle ilgili tekrardan kitaplar aramaya koyuldum. film bakınıyorum ve rome dizisini 3000. kez izleyeceğim.

  neredeyse her yere tırmanabilmek iyi olmuş. dönemi de genel manada iyi yansıttıklarını düşünüyorum. ana karakterler özdeşleşme ezio ile birlikte bitti zaten. kenway'leri sevmiştim ben bir de. bayek, fena değil ama sahiplenemiyorum artık karakterleri.

  yerleşim/yaban dengesi iyi kurulmuş. harita güney çölleri hariç dolu. ezoterik kısım ise şu saat itibariyle ortalama seviyede. pek benim beklentimi karşılamayacak gibi neyse.

  yani genel olarak iyi olmuş. benim 3a oyunlardan beklentilerim zaten düşük uzun süredir. her seri, sıkı takipçisine değil casual oyuncuya yöneldi artık. biraz iyi bir oyun yaptıklarında ooo filan diyecek seviyeye geldik çünkü piyasa değişti, kalabalık olanın beklentisi para ediyor. yapacak bir şey yok.


  (uzunbacakli edward - 10 Aralık 2017 15:29)

 • comment image

  “ulan sabah iş var oynamasammı acaba” diyipte “yok yok 1-2 side quest yapıp kapatırım” diye başına oturtup “laaaaan saat sabahın 4 ü olmuş “ dedirten oyundur

  on numara grafikler ve senaryo

  hayatıma girdiğin için çok mutluyum bayekciğim khemunun intikamını alacağız merak etme


  (welcometotheleagueofdraven - 23 Aralık 2017 10:13)

 • comment image

  loading ekranında verilen ipuçlarının birinde "masum gardiyanları öldürmeyin, onların da aileleri var" gibi bir şey yazıyor.


  (kintaro - 1 Ocak 2018 15:42)

Yorum Kaynak Link : assassin's creed origins