Süre                : 2 Saat 13 dakika
Çıkış Tarihi     : 27 Haziran 2018 Çarşamba, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Cinayet,Drama,Gizemli,Heyecanlı
Ülke                : Serbia,Montenegro,Malta,USA
Yapımcı          :  Czech Anglo Productions , FishCorb Films , Red Granite Pictures
Yönetmen       : Michael Noer (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Henri Charriere (IMDB)(ekşi),Aaron Guzikowski (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Rami Malek (IMDB)(ekşi), Charlie Hunnam (IMDB), Tommy Flanagan (IMDB)(ekşi), Eve Hewson (IMDB)(ekşi), Michael Socha (IMDB)(ekşi), Roland Møller (IMDB)(ekşi), Ian Beattie (IMDB)(ekşi), Nina Senicar (IMDB), Yorick van Wageningen (IMDB), Joel Basman (IMDB), Nikola Kent (IMDB), Slavko Sobin (IMDB), Dan Cade (IMDB), Máté Haumann (IMDB), Goran Navojec (IMDB), Cali (IMDB), Fernanda Diniz (IMDB), Andre Flynn (IMDB), Olja Hrustic (IMDB), Reshad Strik (IMDB), Jim High (IMDB), Scott Alexander Young (IMDB), Lorena Andrea (IMDB), Nicholas Asbury (IMDB), Antonio de la Cruz (IMDB), Roy McCrerey (IMDB), Luka Peros (IMDB), Michael Adams (IMDB), Petar Cirica (IMDB), Mirjam Novak (IMDB), Zak Rowlands (IMDB), Mark Phelan (IMDB), Joe David Walters (IMDB), Renne Gjoni (IMDB), David Stoller (IMDB), Angelyn Escobar (IMDB), Jason Ryan (IMDB)

Papillon (~ Leptir) ' Filminin Konusu :
Henri Channiere'nin romanından uyarlanan bu film ihtilalden sonra hapis cezasına çarptırılan bir grup Fransız mahkumun yaşadıklarını anlatan etkileyici ve dram yüklü bir macera. Fransız Guyana'sındaki kaçışı olmayan bir adada ki hapishaneye gönderilen kelebek lakaplı Henri "Papillion" Charriere (Steve Mcqueen) sürekli olarak kaçmaya çalışmaktadır ve bu çabaları başarısız olur. Oda bundan asla vazgeçmeyecektir. Burada tanıştığı Louis Depo (Dustin Hoffman)'la oluşan dostluklarıyla birlikte onunda yardımını alan Henri hapishanenin vahşi kurallarına karşı daha büyük bir azimle mücadelesine devam eder.


 • "kelebek filminin orijinal adi... ba$rollerinde dustin hoffman ve steve mcqueen mevcuttur.. james siradan bir mahkumdur.. bir gun kacmak ister.. olaylar gelisir.."
 • "bir insan için 6 adım atmanın ne kadar önemli bir olay olabileceğini farkettiren, silence odalarıyla izleyenlerin saçlarını bile beyazlaştıran film..."
Facebook Yorumları
 • comment image

  --- spoiler ---

  herseye ragmen yaptigi kacis planlarina surekli bir yenisini ekleyen papillon'un o vazgecmez yuz ifadesi ve bu planlarindan sozetmeye geldigi dega'nin 'fazla domates tohumlarim var, belki sen de kendi bahceni kurmak istersin' deyisindeki vazgecmislik insani ayri ayri yer bitirir.

  ---
  spoiler ---


  (deepcrimson - 18 Aralık 2005 13:08)

 • comment image

  bugüne kadar izlememekle haksızlık etmişiz meger filme hemde steve mcqueen'e. filmin örgüsü aslında bir kaç farklı koldan tertip edilmiş. ufak yollu değinilen iç hesaplaşma hayli dikkatimi çekti, hücre yıllarında gördüğü rüyadaki kendisine isnad edilen suç, ucundan değdirilmiş ama yeterince işlenmemiş. belkide ayrı bir film konusu. papillon bir pezevengi öldürdüğü için bu cezaya çarptırılmıştır. rüyasındaki heyet
  -hayır senin suçun o pezevengi öldürmek değil der.
  -nedir benim suçum?
  -bir hayatı boşa geçirmek, senin suçun bu.....
  kaldıki bu hesaplaşmayı yaşamanın ne yeri ne zamanıdır. ölüm her haliyle yakındır. özgürlüğe kavuşmak isteniyorsa buna zaman harcanamaz. arkadaşı ve koruyuculuğunu üstlendiği zengin dega* için ömründen rendeyle alınmış yıllar geçirir. hele ki burada bir sahne vardır konuşacagını söyleyip kafasını hücreden çıkardığı andır; sırf bu sahne için 50 li yaşlarda aramızdan göçüp gitmiş rahmetli steve macqueen'e oracıkta fatiha hediye ettim. zamanında iki altın küre almış ama olsun benim ödülüm daha kıymetli neyse.
  cüzzamlılar sahnesi ve orada yaşanan hadiselere yeter artık dersiniz. adamcagızın anasından emdiği süt bütün vücut deliklerinden gelir. filmin insanın içini burkan dostluk draması gibi bir yönüde var.
  filmin sanat yönetmenini de kutlamak isterim yada ruhu şad olsun. dustin hoffman kalın gözlüğü ve dağınıklığıyla oyunculuk dersi verir gibi oynamış. hele ki 40 kilo diye bir ceza çalışması sırasında nöbetçilerden biri bataklıktaki timsahı vurur yaralı timsahı yakalayıp getirmelerini ister. o sahnede dustin hoffman ın oyunculuğuna hayran olmamak mümkün değildir. tüm film boyunca embesil, sünepe ve bir o kadarda zeki züppe rolünü hakkıyla oynamış. ısrarla tavsiye ederimki 3 saati aşmaktadir orijinal kaydı.

  edit:neye benzedi bu entry? cümleler dagınık ve farklı konulardan devam ediyor diye eleştirebilirsiniz*. bişeye benzemedi filme benzedi.


  (narrator - 6 Mayıs 2004 12:42)

 • comment image

  henri charriere tarafindan yazilan, haksiz yere hapse atilan bir adamin orada yasadiklari ve kacis macerasini anlatan, yazarin kendi hayat hikayesi oldugu da gozonune alindiginda insani daha da fazla etkileyen, defalarca okuma istegi uyadiran bir roman.


  (eleqtra - 26 Mayıs 2001 17:48)

 • comment image

  bir insan için 6 adım atmanın ne kadar önemli bir olay olabileceğini farkettiren, silence odalarıyla izleyenlerin saçlarını bile beyazlaştıran film...


  (kablam - 25 Kasım 2003 02:45)

 • comment image

  vazgeçmek, vazgeçmemek üzerine yapılmış en iyi filmlerden. vucudu esir alınmasına rağmen ruhuna (umut, hayal) zincir vurulamayan adamın ceza sistemine getirdiği, nefis müziğiyle mükemmel bir eleştiri.


  (sethplay - 2 Haziran 2010 12:06)

 • comment image

  kürek cezasını, eski usul, gemilerde küreklere asılma cezası sandığım, ancak son sayfalarına gelince gerçeği anladığım* kitap. ben de diyorum “kardeşim ne zaman çıkacak bu gemiler ortaya, ne zaman asılacaklar küreğe, ne zaman yiyecekler kırbacı?”. adam kazma küreğin küreğinden bahsediyor ulan hıyar! 1930'larda kürekli gemi mi kaldı? ha kitap çok güzel ve heyecanlı. ama tabii benim bu zekamdan sonra yorumumu ne kadar takarsınız bilmem.


  (kafayi kurtaran adam - 12 Mayıs 2010 19:14)

 • comment image

  kitabı yanında filmi ezik kalır.bu arada kahramanımız henry'de sütten çıkmış ak kaşık değildir.
  yani adamı durduk yere müebbete mahkum etmediler.adam aslında haydut idi.fakat polise açık vermiyordu.polis de sen misin açık vermiyen lan diyerek yalancı şahitle bir cinayeti henry'nin üzerine yıktı ve müebbet hapse mahkum ettiler haydutu.henry'de hayatını kaçmaya adadı.sonunda başardı da.ironik değil mi?


  (sandguard - 26 Temmuz 2009 12:22)

 • comment image

  dustin hoffman bu filmde o kadar büyük bir performans gerçekleştirmiştir ki bana göre kendisi hala o adada güzel gözlüklerinin ardından okyanusa bakıyor. dustin hoffman'ın filmden çıkıp gerçek hayata döndüğüne inanmak istemiyorum, istesem de inanamıyorum.

  edit: evet sanırım hiçbir filmin hiçbir sahnesindeki oyunculuk onun filmdeki son sahnesi kadar başarılı olmadı henüz.


  (porsgemsheniark - 28 Şubat 2008 03:02)

 • comment image

  henri charriere isimli bir yazarin yazdigi bir kitap : charles brunier ve rene belbenoit isimli mahkumlardan esinlenerek, lakabi "papillon" olan bir mahkumun fransız guyane bolgesinde hapis olarak kullanılan yari-adası cayenne'den nasıl kaçtığını anlatan hikaye.

  ayrica 1973'te steve mcqueen ve dustin hoffman'ın başrol aldıkları önemli bir film.

  --- spoiler ---
  kayda değer sahneleri arasında :
  * dalgaların geliş gedişini uzun inceledikten sonra bir hindistan cevizi torbasının ardından steve mcqueen'in okyanusa atlayışı.
  * dustin hoffman'ın dürbün kalınlığındaki gözlükleri ile hayatını riske atmamayı ve orada elde ettiği yaşamla yetinmeyi seçmesi.
  * etkileyici bir cüzam sahnesi ile beraber steve mcqueen'in canlandırdığı kahramanın zindanın en kötüsünde kapalı kaldığında kendini antreman yapmaya ve protein alma uğruna karafatma yemeye zorlama sahnesi unutulmaz.

  --- spoiler bitmistir ---


  (skuzmefrench - 19 Mart 2002 15:18)

Yorum Kaynak Link : papillon