Süre                : 2 Saat
Çıkış Tarihi     : 10 Mayıs 2018 Perşembe, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Biyografi,Drama,Tarih,Romantik
Ülke                : USA
Yapımcı          :  BFI Film Fund , Film Fund Luxembourg , Gidden Media
Yönetmen       : Haifaa Al-Mansour (IMDB)
Senarist          : Haifaa Al-Mansour (IMDB),Emma Jensen (IMDB)
Oyuncular      : Maisie Williams (IMDB)(ekşi), Joanne Froggatt (IMDB)(ekşi), Bel Powley (IMDB)(ekşi), Elle Fanning (IMDB)(ekşi), Douglas Booth (IMDB)(ekşi), Stephen Dillane (IMDB), Ben Hardy (IMDB), Tom Sturridge (IMDB)(ekşi), Hugh O'Conor (IMDB), Ciara Charteris (IMDB), Jack Hickey (IMDB), Sarah Lamesch (IMDB), Donna Marie Sludds (IMDB), Laurence Foster (IMDB), Michael Cloke (IMDB), Ondra Zelary (IMDB), Gilbert Johnston (IMDB), Dean Gregory (IMDB), Andy McKell (IMDB), Ingridi Verardo De Moraes (IMDB)

Mary Shelley ' Filminin Konusu :
Mary Shelley is a movie starring Ben Hardy, Elle Fanning, and Maisie Williams. Life and facts of Mary Wollstonecraft Godwin, who at 16 met 21 year old poet Percy Shelley, resulting in the writing of Frankenstein.


 • "kitap okurken ölmüş."
 • "en önemli eseri olan frankenstein'ı yazarken hamiledir. insanoğlunun tanrıyı oynaması, yaratmak kavramı üzerine kurgusunun bununla ciddi bir ilişkisi olduğu düşünülebilir."
 • "feminist damarımın tıkanıklığına iyi gelen, şifacı yazar. zamane cadısı..."
 • "belli senli benli belkis belle sizli bizli keyif zamiri belikli belki de benli kizdir."
 • "zeytin nasıl yapılır bilen, truvali helen."
 • "(bkz: cheri cheri lady)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  usçu filozof william goldwin ile ingiliz feminist mary woolstonecraft'ın kızı olarak 1797 yılında doğan, annesi onu doğururken ölen, 17 yaşındayken ingiliz şair percy bysshe shelly ile kaçarak, shelly'nin sürgündeki yaşayışına eşlik eden, 4 yıl sonra shelly ile evlenen, modern prometheus olarak sayılan frankestein'ın annesi, yazar...
  mary goldwin shelly, annesinin ölümüne neden olarak kendi doğumu sorumlu tuttu hayatı boyunca; yalnız başına büyüdü çok küçükken kendisi gibi sorunlu ingiliz şair shelly ile kaçtı(shelly babası tarafından 'tanrı tanımazlığın gerekliliği' adlı eleştiriyi yazdığı için evlatlıktan reddedilmişti, kızkardeşlerinin arkadaşlarından birini baştan çıkardı evlendi ama onu da ortada bıraktı, kadın intihar ettiğinde ise ondan olan iki çocuğunun velayetini almaya çalıştı ama mahkeme vermedi), iki sorunlu insan 1818 yılında evlendiler...
  shelly ile sürgündeyken frankestein adlı felsefi korku romanını yazdı... romanın kahramanı dr.frankestein hastalıklara son verebilmek için insanı yeniden yaratmayı, böylelikle de ölümsüzlüğe ulaşmayı istemektedir... deneylerinin sonucunda frankestein'ı yaratır ama ondan memnun kalmaz ve kaçar... yaratık ise kendini yaradanı tanıyordur ve neden insanların ondan korkup kaçtıklarını bilmiyordur, babasını bulup ondan hesap sormak ister... yaratığın, tanrısına başkaldırmasını işleyen romanda, mary shelly'de tanrıya yaşadığı mutsuzlukların sebebini sormaktadır; annesinin ölümüne sebep olmasının acısı, mutsuz ve yalnız çocukluğu, sorunlu eşi, ölen çocukları nedeniyle yarattığı kahraman aracılığıyla tanrıya başkaldırır:- madem beni sevmiyecektin, beni neden yarattın?'


  (mijen - 25 Ekim 2002 21:00)

 • comment image

  frankenstein'ı basit bir iddia sonucu yazmaya başlayan, 18 yaşında iken günümüzde iyi eğitimli, 50 yaşındaki bir bireyin sahip olduğu birikimden daha fazlasına sahip kitap kurdu insan. sırf bu yüzden kitabının percey shelley tarafından yazıldığı yönünde iddialar vardır, çekemeyeni çoktur.


  (mortifera - 12 Aralık 2002 00:54)

 • comment image

  bilim kurgunun atasidir. aristokrat bir aileden gelen mary shelley'nin -anasi onu dogururken olustur- butun egitimi babasina kalmistir. babasi bir filozof oldugu icin egitimini donemin en saglam adamlarindan alabilmesi elinden gleni yapmistir. oldukca elit kesimde takilan mary shelley'in arkadas grubunun gote buzlu badem sokmak gibi tuhaf bir hobilerinin yani sira haftanin bir gunu bulusup birbirlerine korku hikayeleri okumalari vardir. aslinda bir kisi okuyor digerleri dinliyordur. sonra bu okuyan adam* ortaya tuhaf bir iddia atiyor madem elitiz aristokratiz yapacak isimiz gucumuz yok aramizda bir yarisma duzenleyelim en korkunc hikayeyi kim yazacak demistir. bu iddianin baslangicinda toplanip mary shelley'i ezmislerdi yasi kucuktur sen ne anlarsin bu islerden demislerdir. gururu incilen mary shelley kendi kendine bir hikaye yazacagim gotunuzu ucuklatacagim hirsiyla frankenstein'in annesi olmustur. hikayeyi kaba taslak kafasinda dusunmustur ama onemli detaylarini ruyasinda gormustur. o donemde bilim populerdir ve gundemin en dassakli konusu (bkz: luigi galvani/@cigarette smoking man)'nin calismalaridir. luigi galvani'nin caismalarini bilen mary shelley neden olmasin diyerek bu ise baslar. biraz daha basit olabilmesi adina bugunu ongorerek*`:bugun tedavisi olmayan felcli insanlara yurume sansi olmustur`insan ve hayvan parcalarindan olusan devasa boyutlarda bir yaratik yaratmistir. babasi victor frankenstein'dir. victor'un hayatindaki yaptiklari shelley'in yasantisinin bir yansimasidir. mesela shelley'in annesi dogumda oldugu icin kendisi olume takintisi olan birisiydi. surekli victor mezar ziyaretinde bulunur shelley ise surekli annesinin mezarina gitmektedir. shelley kocaya 16 yasinda kacmistir ve hemen hamile kalmistir fakat cocugu olmustur bu donemde shelley acayip tribe girip depresyonun had safhasinda yasamaktadir. gece gotu acik uyudugundan enteresan ruyalar gormektedir. tekrarlamali olarak ayni ruyayi gordugunu soylemektedir. cocugunu atese karsi doguruyor ve cocugunu eline aliyor soguk duruyor ama yasadigini goruyor ve bu sekilde kanter icinde uyaniyormus. iste shelley'nin aklinda bu tur fikirler ucusurken aynilarini victor frankenstein'nin basindanda geciyor. olu birini hayata dondurebilmek fikri cok cazip geliyor. zaten o doneme kadar kimsenin boyle bir seyi sorgulamaya gotu yememistir. peki ne oldu guzel oldu aslinda hatta uber oldu bilim kurgunun atalari belli oldu. kadinlarin bsarisiz oldugu bir dunyada adini duyurabilen hatta ilklerin arasina yazdiran bir kadin oldu. ulkemizde kadin-erkek tartismalari esnasinda cogu kisi kadinin herhangi bir basarisi olmadigini soylerler herkes frankenstein hikayesi duymustur ama bu kadar populer ve ilk onemli bilim kurgu eserinin yazarinin bir kadin oldugunu bilmezler.


  (cigarette smoking man - 2 Eylül 2013 17:44)

 • comment image

  frankenstein'i; henuz 19 yasindayken, zamanin meshur ev partilerinden birinde, lord byron ve arkadaslariyla oynadiklari korku hikayeleri anlatma oyunu sirasinda, gordugu bir ruyadan esinlenerek ortaya atan yazar. genc yasinda buyuk acilar yasamis, sevdigi pek cok insanin olumunu gormustur. 1800'lerde bir kadin yazar olarak cesareti, acili hayati ve zamaninin ve yasinin otesinde birikim ve dusunceleriyle, ben sahsen kendisini cok severim. " zamanda yolculuk edip, olmus biriyle tanisma sansiniz olsa bik bik bik" tipi anket sorularina cevabimdir mary shelley.


  (tinca - 2 Ocak 2005 23:26)

 • comment image

  en önemli eseri olan frankenstein'ı yazarken hamiledir. insanoğlunun tanrıyı oynaması, yaratmak kavramı üzerine kurgusunun bununla ciddi bir ilişkisi olduğu düşünülebilir.


  (kirshamor - 20 Mayıs 2005 17:41)

Yorum Kaynak Link : mary shelley