Süre                : 1 Saat 41 dakika
Çıkış Tarihi     : 30 Mart 2018 Cuma, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Animasyon,Macera,Komedi,Drama,Fantazi,Bilim Kurgu
Ülke                : USA
Yapımcı          :  American Empirical Pictures , Indian Paintbrush , Studio Babelsberg
Yönetmen       : Wes Anderson (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Wes Anderson (IMDB)(ekşi),Wes Anderson (IMDB)(ekşi),Roman Coppola (IMDB)(ekşi),Kunichi Nomura (IMDB),Jason Schwartzman (IMDB)
Oyuncular      : Scarlett Johansson (IMDB)(ekşi), Bryan Cranston (IMDB)(ekşi), Liev Schreiber (IMDB)(ekşi), Tilda Swinton (IMDB)(ekşi), Bill Murray (IMDB)(ekşi), Edward Norton (IMDB), Greta Gerwig (IMDB)(ekşi), Kara Hayward (IMDB)(ekşi), Jeff Goldblum (IMDB), Fisher Stevens (IMDB), Frances McDormand (IMDB), Harvey Keitel (IMDB), F. Murray Abraham (IMDB), Ken Watanabe (IMDB), Courtney B. Vance (IMDB), Bob Balaban (IMDB), Yoko Ono (IMDB), Koyu Rankin (IMDB), Kunichi Nomura (IMDB), Frank Wood (IMDB), Akira Ito (IMDB), Akira Takayama (IMDB), Yôjirô Noda (IMDB), Mari Natsuki (IMDB)

Isle of Dogs (~ Köpek Adasi) ' Filminin Konusu :
Günümüzden 20 yıl sonra Japonya'da, köpek nüfusu kontrolden çıkıp, bir de 'köpek gribi' salgını baş gösterince, köpeklerin çöple dolu bir adada karantina altına alınmasına karar verilir. 12 yaşındaki Atari Kobayashi, oraya bırakılmış Spots adlı köpeğini bulmak için büyük bir cesaret örneği göstererek adaya gelir. Adanın diğer köpekleri, Atari'nin Spots'u bulmasına ve bunu yetkililere yakalanmadan yapmasına yardım edeceklerdir.

Ödüller      :

Berlin Film Festivali:Best Director


 • "bugüne kadar gördüğüm en yumuşak animasyonlara sahip stop motion olabilir. bir noktada stop motion mı cgi mı anlayamadım bile."
 • "i bite."
 • "stop motion bir tür delilik. her biri el yapımı yüzlerce kukla, ıvır zıvır.... kamera arkasında neler olmuş buradan izlenebilir."
 • "kaybettiği köpeğini japonya’nın sokaklarında arayan bir çocuğun macerasını konu alan wes anderson filmi.anderson, ilhamını çocukken televizyonda izlediği noel programları ve akira kurosava'dan almış."
Facebook Yorumları
 • comment image

  vizyona gireli sadece 1 hafta olmuş film. türkiye genelinde gösterimi 11 salona düşürmüşler. halbuki hülya avşar'ın filmi 71 sinemada gösterime girebiliyor. wes anderson kimmiş zaten. simetri hastası bir adam. zaten her şeyi korsan izlediğimiz için sorun etmeye gerek yok.


  (shezo - 27 Nisan 2018 14:58)

 • comment image

  bugüne kadar gördüğüm en yumuşak animasyonlara sahip stop motion olabilir. bir noktada stop motion mı cgi mı anlayamadım bile.


  (ssg - 25 Nisan 2018 11:45)

 • comment image

  " evet, der tolkien, fantazi kaçış edebiyatıdır ve tam da bu yüzden muhteşemdir. bir asker düşmanın eline düştüğünde, kaçmakla yükümlü olduğunu düşünmez miyiz? tefeciler, kör cahiller, buyurganlar hepimizi hapiste tutuyor; eğer aklın ve ruhun özgürlüğüne değer veriyorsak, eğer hürriyet taraftarıysak, elbette kaçmakla ve elimizden geldiği kadar çok mahpusu da kurtarmakla yükümlüyüz.” * *

  wes anderson fantazisi, isle of dogs; tam da bu yüzden muhteşem desem, yanılmış olmam sanırım.

  gecikmeli ankara treniyle gelen düzeltme: yukarıdaki satırları, ursula k. le guin'in makalelerinin derlendiği kitapta okumuştum. yazıyı okurken, le guin'in de birebir tolkien'den alıntıladığı düşünülüyor açıkçası. ancak bu sözler tolkien'e ait değilmiş. le guin'in, tolkien'in bir yazısını * yorumlayarak, başka kelimelerle ifade etmesiymiş. ssg aşağıdaki linki paylaşarak, öğrenmeme vesile oldu. "isle of dogs" güzelliği sayesinde, yeni bir şey daha öğrendik. sağolsun.

  http://www.thetolkienist.com/…nd-that-is-its-glory/


  (dolls - 23 Nisan 2018 00:15)

 • comment image

  insanların japonca, mağdur köpeklerin ise amerikan ingilizcesi konuşuyor olması bazı eleştirmenleri rahatsız etmiş. bunu tipik amerikan şovenizmi ve kibri diye yorumlayanlara el insaf, filmin başında insanlar kendi anadilinde konuşacak ve sadece köpek havlamaları ingilizceye çevrilecek diyor. gerçi japon izleyiciler de konuşmaları anlayamadıklarını söylemişler. yıllardır japonca konuşmuyorum, fakat atari diye bir japon ismi olmadığına eminim. "sitto" da japonca değil; bildiğin ingilizce sit'i parodileştirmişler. esasında japonlar da japonya da arka fon,filmin derdi bu değil.

  onun dışında gişede haksızlığa ugramış fantastic mr. fox'tan daha fazla takdir toplayacaktır muhtemelen. stop-motion teknik olarak zaten delice bir emek; üstüne onu bu denli estetize edebilmek ayrıca maharet -ki nihayetinde olay çöplükte geçiyor-. wes anderson'a bir kez daha hayran oldum. yönetmenin görsel diline ve hikaye anlatıcılığına aşina biri, filmi kimin çektiğini bilmeden izlese bile "wes anderson" der.

  akira kurosawa filmlerine vakıf olanların yakalayabileceği referanslar filme öyle güzel işlenmiş ki baştan bu bilgiyle gitmesen gayet de "yahu ben bunu nereden anımsıyorum" der durursun. bu referanslar arasında benim farkettiklerim; konu olarak seven samurai(köpeklerin atari'ye yardım etmek ve onu korumak için yola çıkmaları/ iki köpek çetesinin bir torba cöp için karşı karşıya geldiği sahnedeki bakışmalar) ve despot bir yönetici ve onun zulmüyle onurlu ve adanmış bir mücadele; teknik olarak renk kullanımı ve sahne planları.


  (dalsiz zerdali - 7 Nisan 2018 11:14)

Yorum Kaynak Link : isle of dogs