Çıkış Tarihi     : 12 Aralık 2018 Çarşamba, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Animasyon,Aksiyon,Macera,Aile,Bilim Kurgu
Taglar             : teenage superhero,Hayret verici çizgi roman,Multiverse,vaporwave
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Sony Pictures Entertainment (SPE) , Columbia Pictures Corporation , Marvel Entertainment
Yönetmen       : Bob Persichetti (IMDB), Peter Ramsey (IMDB)(ekşi), Rodney Rothman (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Brian Bendis (IMDB)(ekşi),Steve Ditko (IMDB)(ekşi),Stan Lee (IMDB)(ekşi),Phil Lord (IMDB)(ekşi),Sara Pichelli (IMDB)
Oyuncular      : Liev Schreiber (IMDB)(ekşi), Mahershala Ali (IMDB)(ekşi), Shameik Moore (IMDB)(ekşi), Brian Tyree Henry (IMDB)

Spider-Man: Into the Spider-Verse (~ Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde) ' Filminin Konusu :
class="text-collapsed" style="overflow: hidden;" Spider-Man'le ilgili en özgün ve en ilginç hikayelerden biri olan filmde çoklu evrenler konu edilir ve farklı boyutlardan pek çok Spider-Man, Miles Morales'in Brooklyn'i koruduğu evrende buluşur. Miles Morales, The Ultimate Spider-Man olarak tanınmaktadır. Polis memuru bir baba ve işkolik bir annenin oğlu olan Miles, lise öğrencisidir ve okuluna uyum sağlamakta zorlanmaktadır. Radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılmasıyla özel yeteneklere sahip olan bir süper kahramana dönüşür. Fakat henüz gerçek bir süper kahraman olamamıştır. Açılan bir kapı sonucu çoklu evrende farklı boyutlardan gelen Peter Parker ve diğer "alternatif" Spider-Man'ler Miles'ın evrenine düşer. Peter Parker, Spider-Gwen, Spider-Man Noir, Spider-Ham gibi diğer evrenlerin Spider-Man'leri Miles'ın gelişip gerçek bir süper kahraman olmasına yardım eder. Fakat bu Spider-Man'lerin kendi evrenlerıne mümkün olduğunca çabuk geri dönmeleri gerekmektedir.

Ödüller      :

Academy Awards - Oscar:En İyi Animasyon


 • "paranı aquaman'e saklamak yerine kıvır bence. bunu beğenme"y"eni allah çarpar. çok beğendim. gidin görün. gwen harika ayrıca spider-noir de mükemmel edit:find "meğe" and replace with "meye""
 • "tipik bir spider-man konusu değil ama enfes kalitede animasyonlar, enfes bir konu. çok iyi müzikler. gayet beğendim. oscar'ı sonuna kadar hak etmiş."
 • ""paralel evrenden gelen göbekli spiderman". işte özdeşleşebilecegim kahramanı buldum."
Facebook Yorumları
 • comment image

  geçenlerde izlemeye başladıktan birkaç dakika sonra küfürlerle kapadığım the death of superman gibi rezil bir animasyondan sonra her tarafından kalite ve güzellik akan nefis bir animasyon seyirliğiydi bir kere.
  tüm sahneler, figüratif algı, aksiyon kurgusu, renklendirme, özellikle tram vurgulu tonlamalar falan olduğu gibi müthişti.
  ben estetik ve çizgisel hareket kabiliyetine bakmaktan bazan konuyu falan kenara bıraktım.
  bunun dışında örümcek adamla henüz bir sümüklüyken türkiye'de yayınlandığı ilk yıllarda tanıştım. sanırım seri olarak aksatmadan aldığım ilk çizgiroman kahramanıydı örümcek adam. oradan beri özel bir zaafım vardır bu karaktere.
  film klasik örümcek adam hikayesinin dışında ama özgün bir senaryo.
  her zamanki gibi dövüş sahnelerinde gevrek örümcek esprileri cuk oturmuş falan.
  bu filmi kıçı kırık trt çocuk kanalının çaycısından genel müdürüne hepsinin günde 5 posta izlemesi zorunlu kılınmalı.
  kılınmalı ki yapıp ufaklıklarımıza utanmadan çizgi film diye gösterdikleri o boklarla aradaki farkı anlasınlar.
  gerçi bunların kafası külli kalın
  girmez.

  anyway.
  animasyon gibi animasyondu.

  film
  8,5.

  çizgi kalitesi
  10...


  (dada adam - 27 Şubat 2019 20:07)

 • comment image

  çizgi roman animasyonu diyince sevip saydığım bir tek batman the dark knight returns serisidir, daha sonrasında dc animated universe, dc'nin bütün işlerinde olduğu gibi çıkardığı animasyonlarla da sıçıp batırdı.

  yani 2012 yılından sonra, 6-7 senedir izlediğim beğendiğim saygı duyduğum tek animasyon filmini izledim biraz önce. zaten çizgi roman yansımaları, görselliğindeki şahanelik bol bol övülmüş ama her şeyden önce seslendirme kadrosu enfes seçilmiş. peter b parker için jake johnson cuk oturmuş, filmin başındaki peter parker için ise chris pine seçilmesi öyle bir olmuş ki resmen gerçek hayatta da bu adamlar o karakterlere direkt gider dedirtiyor. ama içlerindeki en başarılı seçim kuşkusuz spider man noir'deki nicolas cage seçimi. karakterin yapısı zaten ilgi çekici iken, nicolas amcanın sesiyle çok daha üst seviyelere çıkmış. karakterlerin analizlerini bu kadar iyi yapıp bu kadar iyi seslendirme tercihleri yapılması en az diğer özellikleri kadar başarılı kılıyor filmi.

  özetle, son 10 senede izlediğim en iyi animasyon filmiydi. baygın, sulu ve şarkı türkülerle geçen disney animasyonları ile karşılaştırmıyorum bile. ancak sony öyle bir iş çıkardı ki, insan sony'den bunun nasıl çıktığına inanamıyor.


  (bir fidandim derildim - 23 Şubat 2019 20:58)

 • comment image

  bu film için şunu rahatlıkla söyleyebilirim; the man, the meme, the legend. 10 puanlık olmayabilir ama 9 puan da bu film için az olur.

  grafikler: check
  artwork: check
  senaryo: check
  uyarlama: check
  soundtrack: check
  mizah: check
  atmosfer: check
  sosyal mesaj: check
  spiderman: 7x check

  acayip eğlendim izlerken. anıra anıra güldüm izlerken. yeri geldi yürek de burktu. tam bir spiderman filmi olmuş. şu son zamanlardaki "herşeyi zencileştirelim" furyasını haz etmiyor olmama rağmen, bu filmin son derece doğal duruyor olması bile büyük başarı. verdiği mesaj da hoş. credits öncesi ve sonrası da dahil her saniyesinden her ayrıntısından keyif aldım. her yanı easteregg. popüler kültür ve meme(mim) sevenler için bir orgazm şöleni.

  edit1: acaba abartıyor muyum şüpheye düştüm şimdi. ama çok güzeldi be.

  edit2: şunu da belirtmekte fayda var. filmi izlemeden önce insanların aklına gelen ilk şey; düşman kim? mysterio mu, kingpin mi, rhyno mu, venom mu, green goblin mi vs. tonla düşman var. oysa filmde sürekliliği olan bir düşman çatışması yok, hatta ana düşmanın filmde bir ağırlığı bile yok. bu filmdeki düşman "yapabilecek miyim korkusu". ve bu filmi, diğer süper kahraman filmlerinden ayıran en güzel detay bu bence.


  (air anka - 21 Şubat 2019 00:11)

 • comment image

  pazar günü izlediğim harika ötesi film.
  marvel dünyasını fazlasıyla seven ve takip eden biri olarak diyebilirim ki, en sevdiğim marvel filmi artık bu. aksiyona doyuruyor. renkler inanılmaz güzel kullanılmış. kingpin reisin hakkı verilmiş. ve tabii ki birbirinden güzel örümcek-insan karakterleri.

  tek kelimeyle özetlemek gerekirse: "mükemmel".
  salonda kimse kayan yazılardan sonraki sahneyi beklemedi. çok şey kaybettiler.

  --- spoiler ---

  en iyi after credits sahnesi bu filme aittir. sadece onun için bile izlenebilir.
  ---
  spoiler ---


  (trapem - 25 Aralık 2018 22:00)

 • comment image

  animasyon dahileri phil lord ve christopher miller'ın vizyonunun yönetmenler peter ramsey, rodney rothman ve bob persichetti tarafından hayata geçirildiği, bugüne kadarki en iyi spider-man filmi. hatta bugüne kadarki en iyi süper kahraman filmi bile olabilir.

  yıllardır pixar ve disney'in esir aldığı animasyon piyasasının artık yorulmuş kalıplarını yenilikçi çizim teknikleri ve devrimsel animasyonlar ile yıkıp geçmiştir. animasyonun basit bir sinema türü olmadığını, vizyoner sinemacıların elinde nasıl bambaşka bir hikaye anlatım tuvaline dönüştüğünü göstermiştir.

  şahsen bundan sonra izleyeceğim tüm animasyon filmlerini karşılaştıracağım kıstas olacaktır. benim artık pixar'ın (ve diğer çoğu stüdyonun) dümdüz, yenilikten uzak animasyon tarzına tahammülüm kalmadı. animasyon stüdyolarının da bahanesi kalmamıştır artık.


  (gray jedi - 21 Aralık 2018 12:07)

 • comment image

  tipik bir spider-man konusu değil ama enfes kalitede animasyonlar, enfes bir konu. çok iyi müzikler. gayet beğendim. oscar'ı sonuna kadar hak etmiş.


  (ssg - 26 Şubat 2019 03:41)

 • comment image

  spider-man filmleri arasında en güzel ikinci filmidir. en güzel diyenleri anlıyorum ancak spider-man 2'yi geçebilecek sağlam bir örümcek adam filminin geleceğine pek emin değilim. ancak ondan sonra gelen en iyi spidey filmi. homecoming'e 10 basar.

  bunun dışında gördüğüm/yakaladığım easter eggleri yazmak isterim öhöm;

  --- spoiler ---

  - miles morales, tıpkı filmde olduğu gibi çizgi romanda da ultimate evrenindeki spider-man'in green goblin tarafından öldürülmesinden sonra yeni spider-man olmuştur.

  - amazing spiderman'in yayımlanan ilk çizgi romanını miles morales'in elinde ona rehber olması açısından bolca görüyoruz.

  - miles'ın babasının telefonunda acil aramalar kısmında spider-man'in yaratıcılarından (bkz: steve ditko) ismi yer alıyordu.

  - filmde ölen spider-man, kendisini tanıtırken bolca tobey maguire'ın 3 filmdeki sahnelerinden kesitler yer aldı. treni durdurma sahnesi, mj ile tersten öpüşme, örümcek adam 3'deki kimsenin hatırlamak istemediği dans sahnesi vb. yani ölen spider-man'i tobey maguire'lı spider-man olarak kabul edebiliriz.

  - earth 616 yani asıl peter parker'ı mary jane'den boşanmış, may halasını kaybetmiş, göbekli bir halde buluyoruz. zamanında spider-man yazarlarından joe quesada, peter ile mj evliliğinden hiç haz etmiyordu. bu yüzden civil war sırasında kimliğini tüm dünyaya açıklayan peter, yaptığı şey yüzünden kingpin'in emriyle may hala vurulmuş ve ölüm döşeğine yatmıştı. tam ölmek üzereyken mephisto yani bildiğimiz şeytan gelir ve may hala'nın yaşamasına karşılık peter'dan mj ile olan aşklarını istemiştir. peter ile mj ise may hala yaşasın diye bunu zorda olsa kabul etmiştir. izlediğimiz peter'ın bunların bir yansıması olacağını düşündüğümden yazayım dedim

  - spider-gwen ise çizgi romanlarda kertenkele'ye dönüşen peter parker'ı yanlışlıkla öldürmüştü. yanlış hatırlamıyorsam kendi evrenlerinde arkadaş değil sevgililerdi. filmde anlamadığım ise arkadaş veya sevgili olmalarına rağmen gwen'in olgun peter'ı görünce hiçbir şey hissetmemesiydi. miles ile duygusal sahneler yaratmak için peter'ı aradan çıkartmışlar anlıyorum ama hayatının aşkını/arkadaşını tekrar görüyorsun ve en ufak diyalog bile yoktu. üzdü.

  - ultimate spider-man'in gizli sığınağında bir sürü örümcek adam kostümünü görüyoruz. hatırladıkların arasında stealth suit, iron-spider suit, marvel's spider-man oyunundaki suit'i gördüm. hatta yanlış hatırlamıyorsam toxin'in giydiği suit bile vardı.

  - wilson fisk karakteri netflix daredevil kadar olmasa da gayet başarılıydı. diziden hatırlarsanız vanessa karakteri yine vardı ve kingpin'in kötülüğünü onun üzerinden kurmaları diziye de oldukça güzel referansdı.

  - end credits sahnesindeki spider-man 2099 yılına ait. ismi miguel o'hara. o zamanın şehri new york değil nueva york'dur. ayrıca spider-verse çizgi romanlarında 2099 spider-man'i oldukça önemli bir yer kaplıyor.

  - yine end credits sahnesinden bahsederek bitireyim. klasik olan iki spider-man memesi canlandırılmış. ilki duvarda spider-man çerçeveli olan bir masada oturan spider-man, ikincisi ise birbirini parmakla gösteren iki spider-man idi. muhteşem bir sondu aşırı güldüm.

  ---
  spoiler ---

  sony'nin kurulduğundan beri yaptığı en iyi iş olabilir.


  (gecegelencis91 - 15 Aralık 2018 23:37)

Yorum Kaynak Link : spider-man into the spider-verse