Çıkış Tarihi     : 12 Aralık 2018 Çarşamba, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Animasyon,Aksiyon,Macera,Komedi,Aile
Ülke                : USA
Yapımcı          :  Sony Pictures Entertainment (SPE) , Columbia Pictures Corporation , Marvel Entertainment
Yönetmen       : Bob Persichetti (IMDB), Peter Ramsey (IMDB)(ekşi), Rodney Rothman (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Brian Bendis (IMDB)(ekşi),Steve Ditko (IMDB)(ekşi),Stan Lee (IMDB)(ekşi),Phil Lord (IMDB)(ekşi),Sara Pichelli (IMDB)
Oyuncular      : Liev Schreiber (IMDB)(ekşi), Mahershala Ali (IMDB)(ekşi), Shameik Moore (IMDB)(ekşi), Brian Tyree Henry (IMDB)

Spider-Man: Into the Spider-Verse (~ Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde) ' Filminin Konusu :
Spider-Man'le ilgili en özgün ve en ilginç hikayelerden biri olan filmde çoklu evrenler konu edilir ve farklı boyutlardan pek çok Spider-Man, Miles Morales'in Brooklyn'i koruduğu evrende buluşur. Miles Morales, The Ultimate Spider-Man olarak tanınmaktadır. Polis memuru bir baba ve işkolik bir annenin oğlu olan Miles, lise öğrencisidir ve okuluna uyum sağlamakta zorlanmaktadır. Radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılmasıyla özel yeteneklere sahip olan bir süper kahramana dönüşür. Fakat henüz gerçek bir süper kahraman olamamıştır. Açılan bir kapı sonucu çoklu evrende farklı boyutlardan gelen Peter Parker ve diğer "alternatif" Spider-Man'ler Miles'ın evrenine düşer. Peter Parker, Spider-Gwen, Spider-Man Noir, Spider-Ham gibi diğer evrenlerin Spider-Man'leri Miles'ın gelişip gerçek bir süper kahraman olmasına yardım eder. Fakat bu Spider-Man'lerin kendi evrenlerıne mümkün olduğunca çabuk geri dönmeleri gerekmektedir.


 • ""paralel evrenden gelen göbekli spiderman". işte özdeşleşebilecegim kahramanı buldum."
 • "paranı aquaman'e saklamak yerine kıvır bence. bunu beğenme"y"eni allah çarpar. çok beğendim. gidin görün. gwen harika ayrıca spider-noir de mükemmel edit:find "meğe" and replace with "meye""
Facebook Yorumları
 • comment image

  spider-man filmleri arasında en güzel ikinci filmidir. en güzel diyenleri anlıyorum ancak spider-man 2'yi geçebilecek sağlam bir örümcek adam filminin geleceğine pek emin değilim. ancak ondan sonra gelen en iyi spidey filmi. homecoming'e 10 basar.

  bunun dışında gördüğüm/yakaladığım easter eggleri yazmak isterim öhöm;

  --- spoiler ---

  - miles morales, tıpkı filmde olduğu gibi çizgi romanda da ultimate evrenindeki spider-man'in green goblin tarafından öldürülmesinden sonra yeni spider-man olmuştur.

  - amazing spiderman'in yayımlanan ilk çizgi romanını miles morales'in elinde ona rehber olması açısından bolca görüyoruz.

  - miles'ın babasının telefonunda acil aramalar kısmında spider-man'in yaratıcılarından (bkz: steve ditko) ismi yer alıyordu.

  - filmde ölen spider-man, kendisini tanıtırken bolca tobey maguire'ın 3 filmdeki sahnelerinden kesitler yer aldı. treni durdurma sahnesi, mj ile tersten öpüşme, örümcek adam 3'deki kimsenin hatırlamak istemediği dans sahnesi vb. yani ölen spider-man'i tobey maguire'lı spider-man olarak kabul edebiliriz.

  - earth 616 yani asıl peter parker'ı mary jane'den boşanmış, may halasını kaybetmiş, göbekli bir halde buluyoruz. zamanında spider-man yazarlarından joe quesada, peter ile mj evliliğinden hiç haz etmiyordu. bu yüzden civil war sırasında kimliğini tüm dünyaya açıklayan peter, yaptığı şey yüzünden kingpin'in emriyle may hala vurulmuş ve ölüm döşeğine yatmıştı. tam ölmek üzereyken mephisto yani bildiğimiz şeytan gelir ve may hala'nın yaşamasına karşılık peter'dan mj ile olan aşklarını istemiştir. peter ile mj ise may hala yaşasın diye bunu zorda olsa kabul etmiştir. izlediğimiz peter'ın bunların bir yansıması olacağını düşündüğümden yazayım dedim

  - spider-gwen ise çizgi romanlarda kertenkele'ye dönüşen peter parker'ı yanlışlıkla öldürmüştü. yanlış hatırlamıyorsam kendi evrenlerinde arkadaş değil sevgililerdi. filmde anlamadığım ise arkadaş veya sevgili olmalarına rağmen gwen'in olgun peter'ı görünce hiçbir şey hissetmemesiydi. miles ile duygusal sahneler yaratmak için peter'ı aradan çıkartmışlar anlıyorum ama hayatının aşkını/arkadaşını tekrar görüyorsun ve en ufak diyalog bile yoktu. üzdü.

  - ultimate spider-man'in gizli sığınağında bir sürü örümcek adam kostümünü görüyoruz. hatırladıkların arasında stealth suit, iron-spider suit, marvel's spider-man oyunundaki suit'i gördüm. hatta yanlış hatırlamıyorsam toxin'in giydiği suit bile vardı.

  - wilson fisk karakteri netflix daredevil kadar olmasa da gayet başarılıydı. diziden hatırlarsanız vanessa karakteri yine vardı ve kingpin'in kötülüğünü onun üzerinden kurmaları diziye de oldukça güzel referansdı.

  - end credits sahnesindeki spider-man 2099 yılına ait. ismi miguel o'hara. o zamanın şehri new york değil nueva york'dur. ayrıca spider-verse çizgi romanlarında 2099 spider-man'i oldukça önemli bir yer kaplıyor.

  - yine end credits sahnesinden bahsederek bitireyim. klasik olan iki spider-man memesi canlandırılmış. ilki duvarda spider-man çerçeveli olan bir masada oturan spider-man, ikincisi ise birbirini parmakla gösteren iki spider-man idi. muhteşem bir sondu aşırı güldüm.

  ---
  spoiler ---

  sony'nin kurulduğundan beri yaptığı en iyi iş olabilir.


  (gecegelencis91 - 15 Aralık 2018 23:37)

 • comment image

  gelmiş geçmiş en başarılı spider-man filmiydi. prensip olarak faydalı bir entry yazmaya karşı olduğum için filme dair uzun ve bilgilendirici bir inceleme yazısı yazmayacağım, üşeniyorum. kısaca bir artı-eksi tablosu yapmak gerekirse:

  +filmin görselliği inanılmaz güzeldi. çizgi roman havası çok güzel yedirilmiş. öte yandan bazı sahnelerdeki renk cümbüşü ve bulanıklık bazılarını yorabilir.

  +zencili, madırlı fakırlı müziklerden hiç hoşlanmayan bendeniz bu filmdeki müziklerin hepsini çok beğendim.

  +farklı evrenlerdeki spider-man leri bir araya getirme işini çok güzel kotarmışlar. ana odak miles morales olsa da diğer karakterlerin de hakkını bol bol vermişler.

  +espriler ne çok fazla ne de çok azdı. hepsi olması gerektiği kadardı ve başarılıydı.

  --- spoiler ---

  domuz spider-man (spider-ham)'in kendi evrenine döneceği sırada vedalaşmak için looney tunes'ın meşhur kapanış bölümündeki '' that's all folks'' repliğini kullanması ve peter parker'ın ''bunu söylemesine izin veriyorlar mı'' minvalinden bir şeyler söyleyip olayı telif hakkına bağlaması hoş bir göndermeydi.
  ---
  spoiler ---

  -eksik bir şey bulamadım lan. dediğim gibi sahneler bazen yorucu gelebilir ama ben çabucak alıştım. sony'den böylesi kaliteli bir yapım beklemiyordum. teşekkürler japon.


  (armen yarakyan - 16 Aralık 2018 19:54)

 • comment image

  olmus film. su anda imdb’de 8.8 puani var. hani bu kadar edip etmeyecegi tartisilir; ama 8+ kesin olan eglenceli bir yetiskin cizgi filmi.

  biraz marvel’a ilgi gerekiyor tabi. zaten peter parker bilimle ilgilenen bir karakter; ama bu filmde bilimsel teoriler direkt konu olarak alinmis.

  sountrackleri zaten harika olmus. ozenle, guzel ve hit olacak bazi sarkilar secilmis.

  son olarak seslendirme kadrosu da iyi. hailee steinfeld vs iyi tercihler.

  --- spoiler ---

  ama sunu da ekleyelim; konu spider-man’se peter parker forever.

  ---
  spoiler ---


  (top scorer goalkeeper - 20 Aralık 2018 18:06)

 • comment image

  animasyon dahileri phil lord ve christopher miller'ın vizyonunun yönetmenler peter ramsey, rodney rothman ve bob persichetti tarafından hayata geçirildiği, bugüne kadarki en iyi spider-man filmi. hatta bugüne kadarki en iyi süper kahraman filmi bile olabilir.

  yıllardır pixar ve disney'in esir aldığı animasyon piyasasının artık yorulmuş kalıplarını yenilikçi çizim teknikleri ve devrimsel animasyonlar ile yıkıp geçmiştir. animasyonun basit bir sinema türü olmadığını, vizyoner sinemacıların elinde nasıl bambaşka bir hikaye anlatım tuvaline dönüştüğünü göstermiştir.

  şahsen bundan sonra izleyeceğim tüm animasyon filmlerini karşılaştıracağım kıstas olacaktır. benim artık pixar'ın (ve diğer çoğu stüdyonun) dümdüz, yenilikten uzak animasyon tarzına tahammülüm kalmadı. animasyon stüdyolarının da bahanesi kalmamıştır artık.


  (gray jedi - 21 Aralık 2018 12:07)

 • comment image

  çizgi-roman kadrajlarından göndermelere, son dönemlerde çoğu marvel filminin yaptığı gibi saçma salak çocuk komedisi yapmak yerine yapılan durum komedilerine, çizim tekniklerinin ve hikayenin progresif olarak ilerlemesine kadar efsane bir işçilik içeren animasyon. gerçekten spider-man seven birilerinin elinden çıktığı çok belli. gözü olan izlesin.


  (tiley - 22 Aralık 2018 23:50)

 • comment image

  yahu kalkın gidin bir cinemaximum a , iş bank bankamatik yada kredi kartıyla 12.30 a seanslar 8 tl . olmayana o da çok para tabi de yani müthiş pahalı geyiğini de bırakalım sinemalar için. istediğiniz sinemada seyretmek olsun yeter ki.


  (sea the stars - 23 Aralık 2018 23:07)

 • comment image

  imdb puanı ile aday gösterildiği ve kazandığı ödülleri görünce artan merakımla beraber izlediğim film. izleyiciyi kendisine çeken bir film olmuş. animasyon deyip geçmeyin aksiyon dışında duygusal anlamda bile başarılı olmuş. yalnız film sonu bir sahne için on dakika bekletme işinin suyu çıkmaya başladı.


  (jlsecond2 - 25 Aralık 2018 00:36)

Yorum Kaynak Link : spider-man into the spider-verse