Çıkış Tarihi     : 24 Temmuz 2019 Çarşamba, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Komedi,Drama
Taglar             : manson murders,1960'lı yıllar,Filmin içindeki film,başlık yer,year 1969
Ülke                : ABD,İngiltere
Yapımcı          :  Bona Film Group , Heyday Films , Sony Pictures Entertainment (SPE)
Yönetmen       : Quentin Tarantino (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Quentin Tarantino (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Maya Hawke (IMDB), Austin Butler (IMDB)(ekşi), Margot Robbie (IMDB)(ekşi), Sydney Sweeney (IMDB), Brad Pitt (IMDB)(ekşi), Leonardo DiCaprio (IMDB)(ekşi), Margaret Qualley (IMDB)(ekşi), Dakota Fanning (IMDB)(ekşi), Timothy Olyphant (IMDB), Al Pacino (IMDB), Harley Quinn Smith (IMDB), Kurt Russell (IMDB), Damon Herriman (IMDB), Luke Perry (IMDB), Kate Berlant (IMDB), Damian Lewis (IMDB), Emile Hirsch (IMDB), Mike Moh (IMDB), Lorenza Izzo (IMDB), Michael Madsen (IMDB), Rumer Willis (IMDB), Bruce Dern (IMDB), Scoot McNairy (IMDB), Clifton Collins Jr. (IMDB), Victoria Pedretti (IMDB), Rebecca Gayheart (IMDB), Zoë Bell (IMDB), Leslie Bega (IMDB), Martin Kove (IMDB), Rebecca Rittenhouse (IMDB), Samantha Robinson (IMDB), Lena Dunham (IMDB), Dreama Walker (IMDB), Clu Gulager (IMDB), Daniella Pick (IMDB), Brenda Vaccaro (IMDB), Nicholas Hammond (IMDB), Mikey Madison (IMDB), James Landry Hébert (IMDB), Nichole Galicia (IMDB) >>devamı>>

Once Upon a Time in... Hollywood (~ Bir Zamanlar... Hollywood'da) ' Filminin Konusu :
Once Upon a Time in Hollywood Film Konusu Hippi yükselişinin yaşandığı 1969 yılında geçen Once Upon a Time in Hollywood'da, Western filmlerinin yıldızı Rick Dalton ve dublörü Cliff Booth artık tanımadıkları bir şehirde iş yapmaya çalışmaktadırlar. Dalton'un ünlü komşusu Sharon Tate, Charles Manson ve yandaşlarının işleyeceği korkunç bir suçun kurbanı olurken komşuları olan Dalton ve Booth'un yolları hiç beklemedikleri bir şekilde bu hikayeyle kesişecektir.


 • "(bkz: içerisi çok güzel şampiyonlar ligi gibi)"
 • "türkçe'ye hollywood'un kralları olarak çevrilecek filmdir."
 • "reis patlat bi christoph waltz da boşalalım artık."
 • "teaser trailer'ı düşen film. edit: türkçe altyazılı"
 • "kainatın en güzel kadınlarından biri olan margot robbie’nin de oynadığı ve tarantinonun dokuzuncu(sondan ikinci) filmidir. fragmanı çıkmıştır. günü güzelleştiren haber. merakla bekliyoruz."
 • "her sene mantar gibi türeyen saçma sapan süper kahramanlı filmlerden sonra ilaç gibi gelmiştir."
Facebook Yorumları
 • comment image

  20 temmuz 2018 editi: belirtme ihtiyacı hissettim. son haberlere göre filmin vizyon tarihi artık tate cinayetinin yıldönümü değil. filmin yeni vizyon tarihi 26 temmuz 2019.

  13 temmuz 2018 editi: dakota fanning, emile hirsch, al pacino, kurt russell, tim roth, michael madsen, james mardsen, dexter'ın babası olarak tanıdığımız james remar ve burt reynolds da filme dahil oldu.

  tarantino'nun dediğine göre leo ve pitt ikilisi, paul newman ve robert redford ikilisinden beri en sansasyonel ikili. (bkz: the sting), (bkz: butch cassidy and the sundance kid)

  unutmadan: ilk fotoğraf.

  ******

  aşağıda bahsedeceğim olayların 50. yılı, 9 ağustos 2019'da vizyona girecek bir quentin tarantino filmi. tarantino tam 5 senedir bu filmin senaryosu üzerinde çalışıyor.

  şimdi, nedir bu film, neyi anlatıyor?

  bu film manson cinayetleri sırasında hollywood'da ünlenmeye çalışan bir tv aktörünü (bkz: leonardo dicaprio) ve onun dublörünü (bkz: brad pitt) anlatıyor. leonardo dicaprio'nun karekteri rick dalton'un yan komşusu da sharon tate ve roman polanski olacak.

  peki ya manson cinayetleri?

  charles manson'ın işlediği ve işlettiği cinayetlere verilen isimdir manson cinayetleri. manson 7 kişiyi öldürmekten hüküm giymektedir. kendisinin ve grubunun 35 kişiyi öldürdüğü düşünülür.

  ünlü yönetmen roman polanski'nin eşi sharon tate ve onun dışında 4 kişinin (tate o sırada 8 buçuk aylık hamiledir ve karnındaki bebeği de sayarsak 5.) 9 ağustos 1969 gecesi öldürüldü.

  cinayetleri işleyen 4 kişi vardı. bu çetenin/tarikatın lideri ise kendini peygamber ilan eden 16 yaşında bir fahişenin çocuğu olan charles manson 'dı. bu adam tahmin edebileceğiniz şekilde kötü bir çocukluk geçirdi ve kötü yola düştü. (18 yaşında girdiği hapisten 33 yaşında çıktı.) daha sonra kendisine benzer şeyler yaşamış insanları (çoğunlukla kadınları) toplayarak kendine bir "aile" kuruyor. (bkz: the manson family)

  tate doğum yapacağı gerekçesiyle 20 temmuz'da amerika'ya dönerken, polanski 12 ağustos'ta dönecekti.

  9 ağustos günü sharon’ın yakın dostları akşam yemeği sonrası beverly hills’deki eve geldiler. bunlar, tate'in çok yakın arkadaşı ve bir ara nişanlandıkları jay sebring, folger kahveleri’nin sahibi folger ailesinin sosyalist-aktivist kızları abigail folger ve onun erkek arkadaşı voytek frykowski idi. öldürülen diğer kişi ise 18 yaşındaki steve parent.

  soldan sağa, voityck frykowski, sharon tate, stephen parent, jay sebring ve abigail folger

  steve parent'ın suçu ise yanlış zamanda yanlış yerde bulunmasıydı. parent’in polanskilerle bir ilgisi yoktu. sadece evin bekçisinin arkadaşıydı. bekçi kendisine radyo almasını istemişti ve parent'da bunun için arabasına binmiş gidiyordu. o sırada katillerle karşılaştı ve kafasına ateş edilerek öldürüldü.

  sanırım buradan sonra bir uyarı koymalıyım.

  --- cinayet ---
  9 ağustos günü 4 arkadaş saat 10 sularında eve gelir. frykowski kanepede sızmıştır. folger ise boş bir oda bulup kitap okuyordur. tate ve sebring ise kısık sesle muhabbet ediyordu.

  önce (cinayetin daha sonra çözülmesini sağlayacak) susan atkins içeri girer. hatta zavallım folger onu polanskilerin arkadaşı sanıp selam verir ve gülümser.
  diğer cinayet ortakları
  susan atkins.

  daha sonra içeriye charles "tex" watson ve diğerlerinin de girmesiyle, olaylar patlak verir. kasabian dışarıda bırakılır yolu gözlemesi için.

  tex kanepede uyuyan frykowski'nin yanına gidip, "ben şeytanım ve buraya şeytanın işini yapmaya geldim." diyerek kafasına tekme atar ve onu kaldırır.

  içeri giren çete üyeleri herkesin yüz üstü yere yatmalarını ister. tex'in emriyle sebring ve tate boyunlarından birbirlerine bağlanıp tavana asılır. sebring karşı çıkar ve tate'in hamile olduğunu vurgulayarak hoşgörü ister. o sırada tex tarafıdan vurulur ve yatarken yüzünden tekmelenir. ölene kadar 7 defa bıçaklanır, burnu ve göz yuvası kırılır.

  bu sırada fırsat bulan folger içeri, odasına döner ve saldırganlara kendilerini bırakması için 70 dolar teklif eder. sonucu mu? folger 28 defa bıçaklandı.

  frykowski bağlanmış olduğu iplerden kurtulup kaçmayı dener. atkins onu tutmayı dener ve bıçaklar fakat frykowski onu ekarte edip evden çıkmayı başarır. bahçede tex tarafından yakalanır. kafasına silahın kabzasıyla vurur, defalarca bıçaklanır ve kafasına 2 defa ateş edilir. bundan sonra silahın kabzası kırılmıştır. frykowski 51 defa bıçaklanmıştır.

  sıra en son tate'e gelir. tate doğmamış bebeğini kurtarmak için saldırganlara teklif sunar. kendisinin bebeğini doğuracak kadar yaşamasını ve bebek doğduktan sonra da kendisini rehine olarak almalarını teklif eder. tate’in vücudunda 16 bıçak yarası saptanır. (5'i ise doğrudan karnındaki çocuğa...) tex'in daha sonra dediğine göre tate'in son sözleri "anne... anne..." imiş.

  cesetler dışında evin içinde ilgi çeken ilk şey duvara kanla "domuz" yazılmasıydı. (bazı kaynaklara göre de domuzlara ölüm.) bu kan sharon tate'in kanıydı. tex giderken atkins'ten bir iz bırak demesi sonucu yazılmıştı.

  olay mahalli fotoğrafları +18
  sharon tate +18

  manson'un emriyle çeteden bir başka iki kişi ertesi gece leno ve rosemary labianca isimli karı kocayı öldürürler.

  cesetleri ertesi sabah hizmetçiler buldu.

  bu geceden kurtulan tek kişi 19 yaşındaki evin bekçisiydi. eh doğal olarakta tüm dikkatler onun üzerinde toplandı. fakat kendisi ne bir şey görmüş ne bir şey duymuştu. tüm gece yüksek sesli müzik dinlediğinden ötürü olanlardan habersizdi. yalan makinesine girdi, kendi dediğine göre iyi polis kötü polis oynandı ve bir gün sonra suçsuz olduğu anlaşılarak gözaltından çıktı. bekçi william 2016 ağustosunda kanserden öldü.

  peki cinayet nasıl çözüldü?
  atkins yıl sonunda alakasız bir suçtan hapse girer ve arkadaşına gevrek gevrek bu olayı anlatır. sonrası bu kişiler ve charles manson gaz oda idam cezası alırlar. ama bu suç ömür boyu hapse çevrilir.
  --- cinayet ---

  film hakkında konuşursak , brad pitt ve leonardo dicaprio'nun karekterleri cliff booth ve rick dalton olarak açıklandı. açıklamalarda aktör ve dublör olarak söylenselerde film bu ikisini eksenine alıp arka plandan cinayetleri mi verecek? margot robbie ismi konuşuluyor ki kendisi çok çok büyük ihtimal sharon tate'i oynayacak. tom cruise ise roman polanski deniyor ama ben jay sebring rolü de kendisine gidebilir diye düşünüyorum. belki de gitmez. (kesin tahminlerde bulunmamak gerekiyor sonuçta tarantino bu göt edebilir.) tarantino al pacino'ya özel bir rol yazmış, özellikle kendisinin oynaması için. jennifer lawrence söylentileri de var susan atkins rolü için.

  hani tarantino bu filmde bize neler verecek hiç bilmiyoruz. azılı bir suç hikayesi olmayacak gibi. chinatown veya l.a confidential tarzı bir şeyler görmeyi beklemiyorum. ama bu kadar sert bir konuda tarantino kendi tarzını nasıl yansıtacak bilmiyoruz. odağına bir aktör ve dublörü alan film arka fonda manson'u nasıl işleyecek? bekleyip görmek lazım. sonuçta bu tarantino. bir çanta koyar 20 yıl konuşuruz...


  (walkyrie - 2 Mart 2018 03:48)

 • comment image

  ekibe gel: margot robbie, leonardo dicaprio, brad pitt

  hangi yönetmen çekerse çeksin bu üçlü bir aradayken kötü bir film çıkması mümkün değil. hele ki quentin tarantino işin içine girdiği zaman mükemmel bir film bizi bekliyor.

  dört gözle beklenendir.


  (matt1 - 27 Temmuz 2018 16:26)

 • comment image

  kainatın en güzel kadınlarından biri olan margot robbie’nin de oynadığı ve tarantinonun dokuzuncu(sondan ikinci) filmidir. fragmanı çıkmıştır. günü güzelleştiren haber. merakla bekliyoruz.


  (ne iyi be - 20 Mart 2019 16:19)

 • comment image

  tarantino dediğimiz adam; 2.dünya savaşını hitler ve goebbels'i paramparça ettirerek almanların kaybettiği bir evren yaratmış, 1900'lü yıllarda kullanıma başlayan dinamiti, django'da 1800lü yıllarda kullandırmış, hamile bir kadını alanında en iyisi olan suikastçilere dövdürüp, kafasına bir el ateş edilmesine rağmen öldürmeyip, tabuttan tahtayı kırarak çıkan bir kadının intikamını anlatmış birisi.

  the godfather'da marlon brando rolünü samuel l.jackson'a verir ve i'm gonna make him an offer and that motferfucker can't refuse bile dedirtir.

  çünkü o tarantino. tarzı bu. filmine spoiler arayıp, hikaye işleyişine takılmayın. hayvan gibi güzel planlar, sinematografinin en üst seviyesi, kullanılabilecek en iyi müzikler, daha önce yapılmış aşırı underrated bir filmden alınma sahneler ve şahane oyunculuklar.

  keyif almaya bakın.


  (johanericcalvinelmander - 21 Mart 2019 11:27)

Yorum Kaynak Link : once upon a time in hollywood