IMDB Puanı   : 7,6
Oy Sayısı         : 39.755
Süre                : 2 Saat 7 dakika
Çıkış Tarihi     : 27 Temmuz 2018 Cuma, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Drama,Korku,Gizemli
Taglar             : anaphylaxis,Kesilme,Parçalanmış vücut,psychological horror,kırık burun
Ülke                : USA
Yönetmen       : Ari Aster (IMDB)
Senarist          : Ari Aster (IMDB)
Oyuncular      : Toni Collette (IMDB)(ekşi), Gabriel Byrne (IMDB), Alex Wolff (IMDB)(ekşi), Milly Shapiro (IMDB), Ann Dowd (IMDB)(ekşi), Zachary Arthur (IMDB), Mallory Bechtel (IMDB), Mark Blockovich (IMDB), Gabriel Monroe Eckert (IMDB), John Forker (IMDB), Austin R. Grant (IMDB), Rachelle Hardy (IMDB), Brock McKinney (IMDB), Marilyn Miller (IMDB), Shane Morrisun (IMDB), A.J. Moss (IMDB), Heidi Méndez (IMDB), Jarrod Phillips (IMDB), BriAnn Rachele (IMDB), Lorenzo Silva (IMDB)

Hereditary ' Filminin Konusu :
Graham ailesinin sert maderşahisi (Anaerkillik, toplumda kadının, özellikle "ana"nın etkin olma halidir. Matriarka veya maderşahilik olarak adlandırılan bir tür toplumsal örgütlenme düzeni) Ellen öldüğünde, kızı Annie ve ailesi atalarının gizemli ve giderek korkunçlaşan sırlarını keşfetmeye başlar. Keşfettikleri karanlıklaştıkça, aile üyeleri kendilerine miras kalmış gibi görünen bu korkunç kaderden kurtulmak için daha fazla mücadele etmek zorunda kalır. Ailevi bir trajediyi uğursuz ve derinden sarsıcı bir şeye dönüştüren olaylar, kalan paramparça mirasın gölgesini taşımaktadır.


 • "ing. kalıtımsal."
 • "izlediğim en iyi korku filmi olabilir. özellikle the witch'i beğenenler kesinlikle görmeli."
Facebook Yorumları
 • comment image

  vadettiği korku ve gerilimi fazlasıyla veren bir film.
  tahmin edilmesi zor bir sonu var. son 20 dakikaya kadar olanlara anlam veremiyorsun, sırf bu açıdan bile başarılı bence.

  --- spoiler ---

  filmde charlie' yi oynayan minik kardeşimiz başlı başına korkunç bir karakter zaten. ölünce bir rahatlama geldi aq :)

  hele o çıkarttığı “löck” sesi... allah onu kahretmesin:)

  ---
  spoiler ---

  film bitti, kendimi nötrlemek için yutuptan kedi videoları açtım şerefsizim. puanım 8/10, kesinlikle izlenir.


  (fantastik 1 li - 10 Haziran 2018 02:52)

 • comment image

  korku sinemasi dagarcigi stereotip filmlerden oteye gecmeyen izleyici profili icin kotu bir filmdir. yukaridaki bazi anlamsiz entrylerden the babadook basliginda da bolca bulunabilir. hereditary kanimca son yillarda kendi kulvarinda ortaya cikmis en degerli yapimlardan biri. karakter derinligi, oyunculuk performanslari ( toni collette - respect!), sinematografi, muzik kullanimi... bir cok acidan film ortalamanin oldukca uzerinde olmus. yonetmen ari aster ismini aklima kazidim. kesinlikle saygiyi hakeden bir debut hereditary.

  cok ovulen filmin gercekten de ovuldugu kadar iyi cikmasi benim icin epey ender gelisen bir doga olayi gibi. bu filmde deneyimledim ben bunu.

  edit: ilk cumlemden alinti yapip beni cok bilmislikle(!) ıtham ettikten hemen sonra soyle devam etmis az alttaki bir yazar; "şayet korku dağarcığınız yüksekse filmin boş görüntülere basılmış müzikten öteye gidemediğini görebilirsiniz" * yavas gel kardesim. bir filmi "pazarlama teknikleri" ve "yapim sirketinin cvsi" uzerinden okumaya calisani da ilk kez goruyorum. allah akil fikir versin.


  (at war with self - 10 Haziran 2018 01:57)

 • comment image

  filmden anlamayan bir avuç tayfanın salak salak yorum yaptığı film. yok ağzını “lak lak” yapmış gülmüş yok satanist filmiymiş... daha ne izlediğinizi analiz etmekten acizsiniz bari şurayı kirletmeyin. senin ergen ergen salonda “kanka eheheh hiç komik değil amınıyiyim ehehe” demen o filmi başarısız yapmaz. korku filminde gülmeyi hala erkeklik sanan paşalarımız var bir bitmediniz be.

  --- spoiler ---

  film ne kötü ne de komik. “yeni” olarak sunduğu hiçbir şey yok ama sunduğu ürünü verme şekli kesinlikle yeni. sizi direkt olarak olayın içine sokmuyor, 10.dkda yeni eve taşınmış ve başı belada olan bir aile arıyorsanız yanlış filme geldiniz.

  hereditary saf ve kuru bir gerilim filmi değil. daha başlarından itibaren “drama” öğesi sizi içine çekiyor ve karakterleri pişire pişire önünüze sunuyor. film içinde evlat-anne ilişkisi birden fazla karşımıza çıkıyor.

  filmimizin merkezinde olan ve kızını geri getirmeye çalışan annemizin hem kendi annesiyle hem de oğluyla olan dialog sorunları filmde mükemmel işlenmiş.
  hereditary kesinlikle bir yönetmen filmi. neredeyse sıfır olan jump scare yerine sürekli sizi alttan tedirgin eden bir ritim var ve bu filmin sonuna kadar lineer olarak artıyor. kamera ve ışık kullanımı neredeyse kusursuz. başka bir yönetmenin elinde olsa son derece yavan kalacak senaryo burada nakış gibi işlenmiş.

  hereditary, korku sinemasını baştan yazacak ya da sizi koltuğa çivileyecek bir film değil ama buram buram kalite kokan ve atmosferiyle sizi ilk dakikadan içine alabilen bir eser. özellikle a quiet place’den sonra bir de bu film ile uzun süredir formsuz olan korku/gerilim türü yeniden canlandı.

  ---
  spoiler --


  (nesekamourinho - 9 Haziran 2018 19:40)

 • comment image

  fragman zeki ve entelektüel insanların elinden çıkmış gibi duruyor. belli ki hollywood ameleleri çekmemiş. bu bile başlı başına izlenme sebebi. bu arada filmin türkçe adı* her zamanki gibi mindfuck yaşatıyor. bu ülkede sinema yerelleştirmesi yasaklanmalı, ciddiyim.


  (sir gawain - 5 Haziran 2018 22:24)

 • comment image

  bu yılın gerilim-korku türünde a quiet place ile birlikte en kayda değer işlerinden olacağını düşündüğüm film. türkçe "ayin" adıyla gösterilecek. neyse ki bizde 8 haziran'da vizyona giriyor da sonbahar filan beklemeyeceğiz.


  (laertes - 1 Haziran 2018 23:34)

 • comment image

  geçen hafta ilk defa sundance'te görücüye çıkan ve seyircilerin aklını uçuran korku filmi. festival'in en iyi filmlerinden biri olarak bütün beğeni listelerinde yer aldı.. oyuncular da tanıdık simalar: toni collette, gabriel byrne ve the handmaid's tale in ödüllü oyuncusu ann dowd ..sinemalarda ise 8 haziran tarihinde gösterime girecek. türkiye'ye gelmesi ise eylül ayını bulur.


  (kumrengi - 1 Şubat 2018 01:57)

Yorum Kaynak Link : hereditary