IMDB Puanı   : 6,5
Oy Sayısı         : 1.363
Süre                : 1 Saat 50 dakika
Çıkış Tarihi     : 18 Mayıs 2018 Cuma, Yapım Yılı : 2017
Türü                : Drama,Romantik
Taglar             : asexual,cinsel istismar,sexual revolution,fear of intimacy,year 1962
Ülke                : UK
Yönetmen       : Dominic Cooke (IMDB)
Senarist          : Ian McEwan (IMDB)(ekşi),Ian McEwan (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Saoirse Ronan (IMDB), Samuel West (IMDB)(ekşi), Billy Howle (IMDB), Emily Watson (IMDB)(ekşi), Anne-Marie Duff (IMDB)(ekşi), Bebe Cave (IMDB)(ekşi), Adrian Scarborough (IMDB)(ekşi), Bernardo Santos (IMDB), Jonjo O'Neill (IMDB), Bronte Carmichael (IMDB), Philip Labey (IMDB), David Olawale Ayinde (IMDB), Christopher Bowen (IMDB), Imogen Daines (IMDB), Nadia Townsend (IMDB), Christian Wolf-La'Moy (IMDB), Oliver Johnstone (IMDB), Ty Hurley (IMDB), Victoria Hamnett (IMDB), Claudia Jolly (IMDB), Anna Burgess (IMDB), Mike Ray (IMDB), Mia Burgess (IMDB), Claire Ashton (IMDB), John Kinory (IMDB), Simon North (IMDB), David Cradduck (IMDB), Nigel Eaton (IMDB), Mark Donald (IMDB), Marianne Cecil (IMDB), Andy Burse (IMDB), Ross Carter (IMDB), Sam Ettleman (IMDB), Nick Longland (IMDB), Paul McTaggart (IMDB), Andrew G. Ogleby (IMDB)

On Chesil Beach (~ Al Khof Chesil) ' Filminin Konusu :
Adapted by Ian McEwan from his bestselling novel, the drama centers on a young couple of drastically different backgrounds in the summer of 1962. Following the pair through their idyllic courtship, the film explores sex and the societal pressure that can accompany physical intimacy, leading to an awkward and fateful wedding night. The film stars Saoirse Ronan, Billy Howle, Anne-Marie Duff, Adrian Scarborough, Emily Watson, and Samuel West.


 • "kitabın yazarı olan ian mcewan'ın senaryola$tıracağı bir sam mendes filmi olacakmı$, 2012 yılında görülecekmi$."
 • "mayıs 2008'de sessiz ve sedasızca sahilde ismiyle merkez yayıncılıktan çıkmıştır."
 • "ian mcewan'in son romanidir. bu seneki booker odulunun en iddiali adaylarindan oldugu soylenmektedir."
Facebook Yorumları
 • comment image

  secmeli edebiyat dersi vasitasiyla tanismis oldugum, ian mcewan'in basarili eserlerinden bir tanesi.

  karakter analizleri ve farkli bakis acilarinin yogunlugundan dolayi bu kitabi okumamiz siddetle tavsiye edildi. 80 cent'e kullanilmis ama tertemiz bir nüshasini bulduktan sonra, bir solukta okudum ve bitti.

  --- spoiler ---

  konu olarak mcewan'in tarzi degil fakat bunu da gayet basarili buldugumu söyleyebilirim. tahlil ve empatilerle, kendinizi iki ana karakterin de yerine koyabiliyorsunuz. ufak ama nokta atisi betimlemelere diyecek söz yok. konu itibariyle ilgi cekmemis olsa da, sirf o anlatim tarzi ve betimlemler icin dahi okunabilir. onun disinda, edward atesi, florence suyu temsil ediyor. edward, iliski konusunda istekli, kararli ve hizli. florence, ugradigi istismardan ötürü durgun, kararsiz ve cekingen. ates ve suyun bulusmasi, iliskilerini bambaska bir noktaya götürüyor.

  ---
  spoiler ---


  (red cherokee - 3 Nisan 2016 04:07)

 • comment image

  ian mcewan iç konuşmalarla dopdolu kitabı. hani klasik bir ian mcewan kitabı değil, belki içinde biraz ironi, biraz alaycılık gizli ama gene androjen beyinli yazarımız kadının ve erkeğin içsesleri konusunda feci başarılı.

  hikaye 1962 senesinde chesil plajındaki otelde birbirlerini çok seven balayı çiftimizin ilk gecesini konu etmektedir. daha önce minik dokunmalar, öpüşmeler dışında herhangi bir deneyimi olmayan bakir çiftimizin florence ve edward'ın o geceki endişeleri, flashback'lerle tanışmaları, aile yapıları, başarıları, hayat görüşleri içiçe veriliyor.

  temel konu olan çiftin farklı açılardan, aynı yoğunlukta paylaştıkları ilk gece korkusunun anlamsızlığı, nedenli büyük ve suni hale gelen bir hadise olduğu, kadının ve erkeğin perspektifinden çok farklı duygular yaşansa da konuşamamanın, paylaşamamanın bu çatışma, korku ve endişeleri nasıl katmerli hale getirdiği biraz sarkastik bir dille anlatılıyor.

  bazı bazı konu tamamiyla mcewan'ın tarzından çıksa da derin karakter tahlileri ve karakterleri yoğun bir empati ile dillendirmesi ile mcewan kitabına dönüşüyor.

  kuşkusuz mcewan'ın en iyi kitabı değil. daha iyileri oldu. iletişememeye muzip, sarkastik bir yaklaşım.


  (ride - 21 Mart 2008 23:25)

Yorum Kaynak Link : on chesil beach