IMDB Puanı   : 7,8
Oy Sayısı         : 6.957
Süre                : 1 Saat 35 dakika
Çıkış Tarihi     : 14 Haziran 2018 Perşembe, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Aksiyon,Komedi,Korku
Taglar             : Distopi,yakın gelecek,intikam,Sıçrama,şiddet
Ülke                : Australia
Yönetmen       : Leigh Whannell (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Leigh Whannell (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Logan Marshall-Green (IMDB)(ekşi), Rosco Campbell (IMDB), Richard Cawthorne (IMDB), Michael M. Foster (IMDB), Betty Gabriel (IMDB), Harrison Gilbertson (IMDB)(ekşi), Benedict Hardie (IMDB), Clayton Jacobson (IMDB)(ekşi), Sachin Joab (IMDB), Christopher Kirby (IMDB), Simon Maiden (IMDB), Melanie Vallejo (IMDB), Douglas Embry (IMDB), Liam Howarth (IMDB)

Upgrade (~ Stem) ' Filminin Konusu :
Set in the near-future, technology controls nearly all aspects of life. But when Grey, a self-identified technophobe, has his world turned upside down, his only hope for revenge is an experimental computer chip implant called Stem.


 • "netflix 'in salak bilim kurgularından sonra ilaç gibi gelen film."
 • "2018'in en iyi bilimkurgu filmi. etkisinden çıkamadım. o nasıl bir ters köşe yav dumurlardan şoklara sprint atıyoruz burda.büyük orospu çocuğuymuşsun stem reyiz!!"
Facebook Yorumları
 • comment image

  saw ile tanınan aktör leigh whannell in ikinci yönetmenlik denemesi olan bilim kurgu filmi. gösterim tarihi 1 haziran olan filmin henüz fragmanı çıkmadı.

  edit: fragmanı düşmüş: https://youtu.be/36pden9nrz0

  uyku nickli yazara teşekkürler.

  edit: çok ilginç bir film. nihayet marvelsiz bir süperkahraman filmimiz var.


  (kumrengi - 6 Mart 2018 03:10)

 • comment image

  uzun zamandır izlediğim en güzel filmdir. net bir 9/10. fragmana filan bakmayın basit bir aksiyon filmi yansıtmak isteyip bir elmas bırakmışlar izleyenlere. özellikle bilim kurgu sevenlerin kaçırmaması lazım.

  ayrıca son sahnede çalan parça için: https://www.youtube.com/watch?v=jrjj_jub47g

  --- spoiler ---

  o son sahnede ne çok korktum stem yenilecek. arkadaslik kardeslik sevgi ve bilimum sikimsonik hollywood klişesi gerçekleşecek diye. yapmadılar bende yapıştırdım 9/10 helal i hoş olsun

  kurgusu bu kadar güzel bir film ne zamandır gelmemişti. son sahnede stem'in aslında sürekli salağa yattığını farketmemiz (dinleme cihazını bilerek görmemesi, final boss'ta kaybeder gibi yaparak yardım istemesi vs.). bütün kurgunun aslında kahramanımızın zihnini çökertmek için santim santim işlenmiş ve stem'in gerçekte 1 saniye bile yardıma ihtiyaç duymaması vs. alkışı hak ediyor.

  tek puan kırdığım yer bu seviyede bir yapay zekanın neden insan bedenine ihtiyaç duyacağı. pekala bir robot vs. de üretip içine geçebilirdi. ayrıca karısı olan bir adam yerine yok olması sorun çıkarmayacak evsiz birisi de işini görebilirdi. neden bu kadar zahmete girip adamın hayatını mahvediyor ki? evsiz birisinin zihni çökemiyor mu? ayrıca o kadar plan yapmış ancak aksiyondan aksiyona akıyor tek bir ters hareket ile kendisini öldürmesi an meselesi. neyse, bunlara cevap verebilen filmlere 10/10 veriyoruz. bu hali ile gayet güzel.
  ---
  spoiler ---


  (olene kadar mokoko - 4 Ağustos 2018 00:04)

 • comment image

  zevkten dört döndürmüş filmdir. özellikle asistli kavga sahneleriyle mest etmiş, ulan bi stem olsa taksalar bize dedirtmiş, hayaller alemine yollamıştır.

  terminatör 2’den aldığım zevki aldım yıllar sonra.

  demek ki isteyince oluyormuş, umut doldu içim.


  (ramadore - 18 Ağustos 2018 00:50)

 • comment image

  başrol oyuncusu tom hardy'ye benziyor. az önce zamunda anasayfasında görünce ilgimi çekti ve izledim. izlenecek güzel bir film olduğunu düşünüyorum. fakat aşağıdaki sorular aklıma takıldı. sanki önemli birşeyi kaçırmış gibi hissediyorum. çünkü genelde bu kadar takılmam.

  --- spoiler ---

  + abi, eron beni uzaktan kapatmaya çalışıyor.
  - napacaz ?
  + ben hacker'ı buldum. aha şu adrese gidelim.
  - hadi gidelim.

  insanları durdurması istendiğinde cinayet işlemeye başlayan bir yapay zekanın isteklerini sorgulamadan gerçekleştirmek bana garip geliyor. burada grey'i sorguluyorum.

  bu nasıl bir sistem böyle parça parça kapanıyor. %70'im hala aktif diyor. sistem'i kapatan eron değilse ki değil öyle anlıyorum neden kendini kapatarak yavaşlatma ihtiyacı duyuyor. sanırım filme gerilim katmak için gibi gözüküyor.

  eron en başından beri stem'in emirlerini uyguluyorsa neden ameliyat sırasında güvenlik koruması kapalı şekilde programlanmadı ?

  ayrıca sistemi kapatmaya çalışanın eron olduğunu varsayalım. stem'in yani yapay zekanın zaten online ortamda zaten çalışıyor olduğunu düşünürsek bunu yapması zaten mümkün değil.

  eron son sahnede beni öldürmek istiyor, çünkü başka bir stem daha yazabilirim diyor. o zaman bu elemanları neden eron'u öldürmek yerine asha ve grey'e salça olmakla görevlendiriyor ? neden tüm bu tezgahı kurarak grey'i seçiyor. he şunu diyebiliriz stem bu diğer çipli abiler ile direk iletişimde olmadığı için eron'a direktifler verdiriyor. eron tehlikede olduğunu anlarsa yamuk yapabilir. eron gördüğüm kadarıyla zaten kölesi olmuş durumda.

  son olarak da son sahnelerde grey'in stem'e zaman zaman karşı koyduğu gözlemleniyor. tüm vücudu felçli olan birinin bunu yapması saçma değil mi ? madem güvenlik korumasını kapattığında grey'e ihtiyacın yok neden o zaman grey'in bilincinin parçalanmasını bekliyorsun.

  kısacası artık gelişip sınırları zorlamış olan bir ai için ulaşmak istediği amaç için kullandığı yol çok gereksiz ve uzun değil mi ? ha sonunda amacına ulaşıyor ama ne gerek var abicim. bu gereklilik filmi oluşturuyor sanırım.

  ---
  spoiler ---


  (hitenmitsurugiryuamakakeruryunohirameki - 18 Ağustos 2018 03:15)

 • comment image

  leigh whannell'in yönetmen koltuğuna oturduğu ikinci filmi.
  daha çok saw filminin baş rol oyuncusu olarak bilinse de, kendisi aynı zamanda saw(1,2,3), ınsidious gibi filmlerin senaristi olarak da kendisini kanıtlamıştır.

  filmin bütçesi 5 milyon dolar gibi epey mütevazi ve gayet iyi kotarılmış bence. gerçi kimi zaman daha büyük bir bütçeyle filmin nasıl gözükeceğini düşünmedim değil. hatta filmde cyberpunk bir atmosfer olsaydı, off tadından yenmezdi dedim.
  bir bilim-kurgu filmi olarak değil de, bilim-kurguyla harmanlanmış bir aksiyon filmi olarak filmi ele alırsam gerçekten şahane. hatta filmin ilk 1 saatlik gidişatı itibariyle, sanki bir çizgi roman okuryormuşum hissiyatı yarattı bende. bazı espriler falan, oldukça eğlenceli olmuş. hatta ara ara 'yahu marvel filmine döndü' demeden duramadım (ki bunu kötü anlamda söylemiyorum.) filmin başrol oyuncusu logan marshall-green oldukça dinamik bir performans sergilemiş. zaten oyunculuk performansı bakımından başka bahsedebileceğim biri yok.

  whannell'in yazdığı senaryo gayet iyi olsa da, belli tercihler dolayısıyla filmin çok daha büyük bir film olmasını engelliyor bence. bir de ortada kayda değer iyi bir yan karakter olmaması, filmi güçsüzleştiren etkenlerden. tüm bunlar filmden aşırı zevk aldığım gerçeğini değiştirmese de, ben filmin ilk bir saati hep şunu hayal ettim: devam filmi çok büyük olacak, bu daha bir giriş hikayesi. hatta çok alakalı bir örnek olmayacak ama aklıma: the terminator'ün terminator 2* filmine evrilişi geldi. bu hikayenin de daha büyük bir hikayeye kapı açabileceğini düşündüm. (ki hala olabilir, neden olmasın.)
  anlayacağınız filmin vardığı nokta, twistleri vs pek de ilgimi çekmedi. son yarım saatine çok da bayıldığımı söyleyemem. eminim ki benim gibi düşünenler olduğu gibi, finalden oldukça etkilenen insanlarda fazlasıyla olacaktır.

  sonuç olarak, son zamanlarda aksiyon sinemasında, john wick serisiyle beraber en sevdiğim filmlerden biri olduğunu söyleyebilirim. (ya da olabileceğini) ilerleyen zamanlarda büyük bir kitle tarafından sevileceğini düşünmekteyim filmin.


  (catboi - 16 Ağustos 2018 21:25)

 • comment image

  "kesinlikle" izleyiniz.

  bir çok arkadaş benden önce belirtmiş ama bende yazayım. imdb puanını sonuna kadar hak eden, netflix'den ve marvel'den sıkılmış sinemaseverler için şu son söyleyeceğim çok iddialı olabilir ama 2018 yılının en iyi ve en dehşet filmi !

  bilim kurgunun içerisine aksiyonu sıkmadan koymak büyük bir başarı.

  --- film hakkında bilgi içerir ---

  ilk önce burada yazılan bir duruma kendi ütopyam da ürettiğim bir düşünce ile cevap vermek istiyorum. yapay zekamız "stem" neden bir gariban evsiz seçmemişti de karısıyla mutlu mesut yaşayan grey'i seçmişti. en basitinden; bir alt seviye olup, cobolt bilgisayar parçaları içeren adamların, sorun çıkaracağını varsayan stem; asha'nın ölümünü isteyip, asha'nın cinayetin de bu adamlara başrol oynatarak, grey'in de duygusallığını kullanıp onların ortadan kalkmalarını rahatlıkla sağlayabilecekti.

  filmlerde amerikan polisleri hiç kimseye haber vermeden zanlı peşinde koşmaya devam ediyor. buradan yola çıkarak grey'in peşinden tek başına giden detective cortez'i de belirtmen geçmeyeyim.

  bir çok bilim kurgu filminde olup upgrade filminde de olduğu gibi yapay zeka böyle bir konumda olursa insanoğlunun duygusallığını hiçbir zaman barındırmayacak. grey'in herhangi birisini öldürmek istememesi ve fisk brantner'e kardeşi seth brantner'den bahsedildiği sahne gibi.

  --- film hakkında bilgi içerir ---

  oyunculardan logan marshall-green'in, tom hardy'e daha çok benzetildiği yazılmış ama detective cortez rolünü oynayan betty gabriel'i ilk gördüğüm zaman filmde the walking dead'de ki sasha'nın yani sonequa martin-green'in oynadığını zannettim. bende onu acayip derece de benzettim.

  filmin uzatılmaması, 1 saat 40 dakika gibi kısa sürede; sürükleyici bir şekilde bitmesi ise beğenimden ötürü hem üzmüş hem de memnun etmiştir.


  (blaszczykowski - 18 Ağustos 2018 05:48)

 • comment image

  --- spoiler ---

  şimdi herkes aynı soruyu sormuş ben de kendimce bulduğum cevabı vereyim;

  şimdi bu eron kardeşimiz finalde ne diyor; "ben bu şirketi yönetmiyorum, stem yönetiyor" diyor. dolayısı ile neden homeless biri değil de grey ve eşi hedef? çünkü asha'nın ölümünün ardından cobolt çıkarsa (ki bunun çıkması için de cobolt firmasının ürettiği ürünlerle robotik olmuş paralı askerleri kiralıyor) firmayı bitirecek ve sektörde tek firma eron'ın firması kalacak da ondan.

  yalnız son zamanlarda yapay zekaların insanların soyunu tüketecek olması fikri ile beslenen o kadar çok yapım var ki fena tırsıyorum.

  ben filmi gayet beğendim. mantık hataları yok mu, tabii ki var ama beğeni çıtamı aşağı çekmediği için çok takılmadım. evet başroldeki arkadaşın atanamamış tom hardy'liğine kitleniyor insan ama o kadar olur artık diyoruz. dedektif cortez'in walking dead sasha'ya olan benzerliği benim de gözümden kaçmadı bu arada.

  ---
  spoiler ---


  (alwayssleepy - 19 Ağustos 2018 00:54)

 • comment image

  eski ve yeni teknolojilerin bir arada kullanıldığı gelecek tasviriyle inandırıcılığı yakalayan, robot dansı yapar gibi hareket eden yapay zekalı bedenler klişesinden kurtulamayan, renk seçimleri harika olan 2018 yapımı leigh whannell filmidir.

  aynı zamanda filmin senaryosunu da yazan leigh whannell i, ilk testere filminde küvette uyanan fotoğrafçı çocuk ve insidious serilerinde yaşlı kadının yardımcılarından biri olarak hatırlayacaksınız. ayrıca kendisi canımız ciğerimiz james wan'ın ahiretlik kankasıdır.

  grey'in jamie'yi bulmak için gittiği apartamndaki zillerden birinde "j. wan" yazması da bu yüzdendir.


  (bakgidiyormakine - 18 Ağustos 2018 14:33)

Yorum Kaynak Link : upgrade