Çıkış Tarihi     : 28 Aralık 2018 Cuma, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Biyografi,Drama
Taglar             : Eşitlik,kanser,Mahkeme salonu,Bekçi
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Amblin Partners , Participant Media , Robert Cort Productions
Yönetmen       : Mimi Leder (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Daniel Stiepleman (IMDB)
Oyuncular      : Armie Hammer (IMDB)(ekşi), Justin Theroux (IMDB)(ekşi), Felicity Jones (IMDB)(ekşi), Cailee Spaeny (IMDB), Kathy Bates (IMDB)(ekşi), Stephen Root (IMDB), Jack Reynor (IMDB)(ekşi), Sam Waterston (IMDB), Ruth Bader Ginsburg (IMDB), Gabrielle Graham (IMDB), Francis X. McCarthy (IMDB), Angela Galuppo (IMDB), Stephanie Costa (IMDB), Michael Dickson (IMDB), Joe Cobden (IMDB), Arlen Aguayo-Stewart (IMDB), Dawn Ford (IMDB), Karl Graboshas (IMDB), Holly G. Frankel (IMDB), Gary Werntz (IMDB), Arthur Holden (IMDB), Jeff Lillico (IMDB), Callum Shoniker (IMDB), Kareem Tristan Alleyne (IMDB), Amanda MacDonald (IMDB), Julia Borsellino (IMDB), Gita Miller (IMDB), Ian Geldart (IMDB), Sean Colby (IMDB), Chuck Taber (IMDB), Serge Martineau (IMDB), Jonathan Maxwell Silver (IMDB), Patrick Ryan (IMDB), Matthew Gagnon (IMDB), Jenny Brizard (IMDB), Alexandre Bélanger (IMDB), Ilyes Belayel (IMDB), Emilie Paquet (IMDB), Sean Curley (IMDB), Alexandra Petrachuk (IMDB) >>devamı>>

On the Basis of Sex (~ Esitlik Savasçisi) ' Filminin Konusu :
Ruth Bader Ginsburg (Felicity Jones), 1970'li yıllarda yükselen kadın hakları hareketini desteklemekle birlikte, bu hareketin yasaları değiştirmediği sürece yarım kalacağına inanmış genç bir avukattır. Birçok maddenin cinsiyetçi hükümler barındırdığını, bunlarla da mücadele etmek gerektiğini savunan Ginsburg, kendisi gibi hukukçu eşi Martin Ginsburg (Armie Hammer) ile birlikte ABD'nin en yüksek mahkemesinde eşitsizliklere karşı savaşacaktır. On the Basis of Sex filmi, ABD'nin Yüksek Mahkemesi'nde hakimliğe kadar yükselmiş Ruth Bader Ginsburg'un gerçek öyküsüne dayanarak beyazperdeye aktarıldı.


 • "official trailer 2"
 • "trailerofficial international trailer"
 • "bu christmas'ta sinemalarda!"
 • "mimi leder'in yöneteceği biyografik filmde armie hammer, justin theroux, felicity jones casttan bazı isimler.her eve imdb"
Facebook Yorumları
 • comment image

  imdb puanı 5.6 olan fakat bunu asla ve asla hak etmediği gibi 10 üzerinden 10 verdiğim film. lütfen bu puana aldanıp önyargılı yaklaşmayın ve izleyin. sadece 918 kişi oy vermiş gerçi, çoğunun white straight male dediğimiz ayrıcalıklar içerisinde yaşayan aynı zamanda da sterotip olarak trump destekçisi butthurt kitle olduğunu düşünüyorum *

  --- spoiler ---

  öncelikle ginsburgler inanılmaz güzel bir aile. birbirlerine olan destekleri gözlerimi yaşartıyor. ve bütün bu gördüklerimizin uydurma olmadığını ve gerçeğe dayandığını bilmek beni fazlasıyla duygulandırdı.

  ruth ginsburg’ü daha önce tanımıyordum fakat keşke tanısaymışım! en son sahnede merdivenlerden çıkarken görünce arkaplanda da kendi sesini duyunca birkaç damla göz yaşı akmadı değil.

  ---
  spoiler ---

  evet bu kadın, bu aile ve bu film beni fazlasıyla etkiledi. dünyanın onlar gibi daha çok insana ihtiyacı var.

  alıntı yapıp bahsetmek istediğim çok fazla yer var fakat ruth ginsburg’ün bir röportajında söylediği şu sözün hem ilişkilerinin hem de birbirlerine olan desteğin çok güzel bir özeti olduğunu düşünüyorum: “he was the only young man i dated who cared that i had a brain.”

  ayrıca ilginç bir nokta olarak karısını destekleyen koca rolünden dolayı film en başta bütçe sıkıntısı yaşamış, kimse ekonomik olarak katkı yapıp finansman olmak istememiş çünkü karısını destekleyen koca “gerçekçi” bulunmamış. eşine daha fazla kızıp bağıran, davayı bırakmadığı takdirde boşanmakla tehdit eden bir karakter olduğu zaman finansal olarak destekleyeceklerini söylemişler. o kadar şaşırmadım ki. film de tam olarak bunu anlatıyor zaten.


  (the bitch was here - 4 Ocak 2019 22:26)

 • comment image

  ruth bader gingsburg‘un cinsiyet eşitliği için verdiği mücadeleyi konu alan vizyondaki en gidilesi film.
  tüm kadınlar izlemeli,dur ya.aslında erkeklerin izlemeye daha çok ihtiyacı var.tüm erkekler izlemeli ve bir kadının yapabileceklerine,gücüne şahit olmalı.eğer bir erkek,cinsiyet eşitliğine inanırsa,emin olun kadınları özgürleştirdiği gibi erkekleri de özgürleştirir.

  --- spoiler ---

  izlediğim tüm filmler arasında en mükemmel aile gingburg çifti olabilir.martin’in kiki’ye olan aşkı,desteği ve aynı şekilde kiki’nin martin için yaptığı fedakarlıklar abartı bile gelecekken,hepsi gerçek.

  ruth’a yönelen “anayasada kadın kelimesi hiç geçmiyor” cevabına karşılık,ruth’un “özgürlük kelimesi de geçmiyor” cevabı...

  ve son sahne,gerçek kiki’nin merdivenleri çıkması ve ses kaydı.inanılmaz.tüm kadınlara ilham kaynağı olmalı.seni çok sevdim ruth.çok yaşa.

  ve martin,ruhun şad olsun.ne güzel adamsın sen.keşke erkekler seni örnek alsa.

  ---
  spoiler ---

  izleyin.


  (sirtakide kalp kiran insan - 1 Ocak 2019 21:50)

 • comment image

  uzun süredir izlediğim filmlerin içinde beni çok etkileyen bi film olarak hafızamda yer edecek. iyi durumda olan erkeğin, arkasında bi kadın vardır. cümlesinin kadın versiyonunu izlerken imrenmeden edemedim.

  bence kesinlikle izleyin, izlettirin.


  (clementine19 - 30 Aralık 2018 19:35)

 • comment image

  ilgi çekici bir biyografik film. kadınları daha iyi anlamamızı sağlayacak, aynı zamanda günümüz kadın haklarının kullanılış biçimindeki “ukalalık” duygusunun kümülatif intikama dönüşümünü de açıklayacak bir film olmasını umuyorum.


  (lamicimivarulen - 13 Aralık 2018 10:55)

 • comment image

  "on the basis of sex, kariyeri boyunca eşit haklar için verdiği mücadelede sıkıntılarla ve sayısız engellerle karşılaşan, o zamanlar bocalayan bir avukat ve yeni anne olan ruth bader ginsburg'ün hikâyesinden esinlenmiştir."

  filmin yapım notu.


  (emenes - 1 Ocak 2019 21:38)

 • comment image

  filmden sonra, hukuk fakültesine kaydolmaya karar verdim. bir sekiz sene sonra saul goodman ayarında avukat olurum artık.

  bu arada bazı yerlerde, ne diyor bunlar dememe neden oldu, avukatlara saygım arttı. ancak hukuk, bariz mantık işiymiş, daha önce metinler metinler metinler diye göz korkuttu hep hukuk talebesi arkadaşlarım. metin var ama mantık da var, bize diğer yüzünü göstermişler.


  (mechanica - 28 Aralık 2018 23:15)

Yorum Kaynak Link : on the basis of sex