Çıkış Tarihi     : 28 Aralık 2018 Cuma, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Biyografi,Drama
Taglar             : Kadın düşmanı,Eşitlik,kanser,Mahkeme salonu
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Amblin Partners , Participant Media , Robert Cort Productions
Yönetmen       : Mimi Leder (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Daniel Stiepleman (IMDB)
Oyuncular      : Armie Hammer (IMDB)(ekşi), Justin Theroux (IMDB)(ekşi), Felicity Jones (IMDB)(ekşi), Cailee Spaeny (IMDB), Kathy Bates (IMDB)(ekşi), Stephen Root (IMDB), Jack Reynor (IMDB)(ekşi), Sam Waterston (IMDB), Ruth Bader Ginsburg (IMDB), Gabrielle Graham (IMDB), Francis X. McCarthy (IMDB), Angela Galuppo (IMDB), Stephanie Costa (IMDB), Michael Dickson (IMDB), Joe Cobden (IMDB), Arlen Aguayo-Stewart (IMDB), Dawn Ford (IMDB), Karl Graboshas (IMDB), Holly G. Frankel (IMDB), Gary Werntz (IMDB), Arthur Holden (IMDB), Jeff Lillico (IMDB), Callum Shoniker (IMDB), Kareem Tristan Alleyne (IMDB), Amanda MacDonald (IMDB), Julia Borsellino (IMDB), Gita Miller (IMDB), Ian Geldart (IMDB), Sean Colby (IMDB), Chuck Taber (IMDB), Serge Martineau (IMDB), Jonathan Maxwell Silver (IMDB), Patrick Ryan (IMDB), Matthew Gagnon (IMDB), Jenny Brizard (IMDB), Alexandre Bélanger (IMDB), Ilyes Belayel (IMDB), Emilie Paquet (IMDB), Sean Curley (IMDB), Alexandra Petrachuk (IMDB) >>devamı>>

On the Basis of Sex (~ Una giusta causa) ' Filminin Konusu :
Ruth Bader Ginsburg (Felicity Jones), 1970'li yıllarda yükselen kadın hakları hareketini desteklemekle birlikte, bu hareketin yasaları değiştirmediği sürece yarım kalacağına inanmış genç bir avukattır. Birçok maddenin cinsiyetçi hükümler barındırdığını, bunlarla da mücadele etmek gerektiğini savunan Ginsburg, kendisi gibi hukukçu eşi Martin Ginsburg (Armie Hammer) ile birlikte ABD'nin en yüksek mahkemesinde eşitsizliklere karşı savaşacaktır. On the Basis of Sex filmi, ABD'nin Yüksek Mahkemesi'nde hakimliğe kadar yükselmiş Ruth Bader Ginsburg'un gerçek öyküsüne dayanarak beyazperdeye aktarıldı.


 • "mimi leder'in yöneteceği biyografik filmde armie hammer, justin theroux, felicity jones casttan bazı isimler.her eve imdb"
 • "bu christmas'ta sinemalarda!"
 • "trailerofficial international trailer"
 • "official trailer 2"
 • "kadınların hukuk yoluyla haklarını tescil etmeleri üzerine nefis, son derece izlenesi, ders gibi bir film. özellikle hukukçular ve hukuk öğrencileri kaçırmamalı."
 • ""ıt's a mans world"e karşı gerçek bir hayat hikayesiizleyiniz."
Facebook Yorumları
 • comment image

  uzun süredir izlediğim filmlerin içinde beni çok etkileyen bi film olarak hafızamda yer edecek. iyi durumda olan erkeğin, arkasında bi kadın vardır. cümlesinin kadın versiyonunu izlerken imrenmeden edemedim.

  bence kesinlikle izleyin, izlettirin.


  (clementine19 - 30 Aralık 2018 19:35)

 • comment image

  kadınların hukuk yoluyla haklarını tescil etmeleri üzerine nefis, son derece izlenesi, ders gibi bir film. özellikle hukukçular ve hukuk öğrencileri kaçırmamalı.


  (hayalettin - 1 Ocak 2019 22:29)

 • comment image

  imdb puanı 5.6 olan fakat bunu asla ve asla hak etmediği gibi 10 üzerinden 10 verdiğim film. lütfen bu puana aldanıp önyargılı yaklaşmayın ve izleyin. sadece 918 kişi oy vermiş gerçi, çoğunun white straight male dediğimiz ayrıcalıklar içerisinde yaşayan aynı zamanda da sterotip olarak trump destekçisi butthurt kitle olduğunu düşünüyorum *

  --- spoiler ---

  öncelikle ginsburgler inanılmaz güzel bir aile. birbirlerine olan destekleri gözlerimi yaşartıyor. ve bütün bu gördüklerimizin uydurma olmadığını ve gerçeğe dayandığını bilmek beni fazlasıyla duygulandırdı.

  ruth ginsburg’ü daha önce tanımıyordum fakat keşke tanısaymışım! en son sahnede merdivenlerden çıkarken görünce arkaplanda da kendi sesini duyunca birkaç damla göz yaşı akmadı değil.

  ---
  spoiler ---

  evet bu kadın, bu aile ve bu film beni fazlasıyla etkiledi. dünyanın onlar gibi daha çok insana ihtiyacı var.

  alıntı yapıp bahsetmek istediğim çok fazla yer var fakat ruth ginsburg’ün bir röportajında söylediği şu sözün hem ilişkilerinin hem de birbirlerine olan desteğin çok güzel bir özeti olduğunu düşünüyorum: “he was the only young man i dated who cared that i had a brain.”

  ayrıca ilginç bir nokta olarak karısını destekleyen koca rolünden dolayı film en başta bütçe sıkıntısı yaşamış, kimse ekonomik olarak katkı yapıp finansman olmak istememiş çünkü karısını destekleyen koca “gerçekçi” bulunmamış. eşine daha fazla kızıp bağıran, davayı bırakmadığı takdirde boşanmakla tehdit eden bir karakter olduğu zaman finansal olarak destekleyeceklerini söylemişler. o kadar şaşırmadım ki. film de tam olarak bunu anlatıyor zaten.

  4 ay sonra gelen edit: imdb puanı 6.8 olmuş. yine az ama gelişme var en azından.


  (the bitch was here - 4 Ocak 2019 22:26)

 • comment image

  ruth bader ginsburg 'un hayatının bir kısmını anlatan biyografik dram filmi.

  bu tür insanlara olan hayranlığımdan da dolayı da ben filmi sevdim. ayrıca gayet iyi kurgulanmış ve anlatılmış konu. özellikle biyografi filmlerinde, kişinin o filmi neden izlememize sebep olmuş olan dönüm noktalarından bir tanesini daha detaylı anlatmasını seviyorum sinemada.

  ruth bader gingsburg'ü felicity jones canlandırmış ki rbg için bir belgesel izlemiştim, oradaki vücut dilini çok iyi kullanmış jones. fiziksel olarak çok benzemese de verdiği ruh kısmen olmuş. daha iyi olabilir miydi? evet. zira rbg hayatının hiçbir döneminde bu denli kırılgan görünen bir görünüşü yokmuş. eleştirilecek en önemli yanı bu filmde.

  olayları ele alışı ve kritik noktaları detaylı anlatması ile de film bence iyiler arasında yer almalı. mimi leder yönetmenliği ile daha iyiye çıkmış ki bence filmin kalitesinin artmasının en önemli nedeni de kendisi. kendisi dizi yönetmenliği konusunda fazlasıyla tanınmış olmakla birlikte deep impact filminin de yönetmenidir.

  filme mutlaka şans verin, geçmiş dönemde, cinsiyetçiliğin ne denli zor ve agır sartlarda yaşatıldığını gösteren bir film. bizim ülkemizde yasa olarak olmasa da pratikte hep karşılaştığımız "kadın meslek sahipleri"nin yaşadığı mobbinglerden birini oldukça iyi anlatıyor.

  8,5/10


  (yuzbinbaloncuklu - 8 Temmuz 2019 11:18)

Yorum Kaynak Link : on the basis of sex