Çıkış Tarihi     : 25 Aralık 2018 Salı, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Drama,Romantik
Taglar             : Hapishane,Romana dayalı,Harlem manhattan new york city,Siyah amerikalı,1970'ler
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Annapurna Pictures , PASTEL , Plan B Entertainment
Yönetmen       : Barry Jenkins (IMDB)
Senarist          : Barry Jenkins (IMDB),James Baldwin (IMDB)
Oyuncular      : KiKi Layne (IMDB), Stephan James (IMDB)(ekşi), Regina King (IMDB), Colman Domingo (IMDB)(ekşi), Teyonah Parris (IMDB)(ekşi), Michael Beach (IMDB)(ekşi), Aunjanue Ellis (IMDB), Ebony Obsidian (IMDB), Dominique Thorne (IMDB), Diego Luna (IMDB), Finn Wittrock (IMDB), Ed Skrein (IMDB), Emily Rios (IMDB), Pedro Pascal (IMDB), Brian Tyree Henry (IMDB), Bobby Conte Thornton (IMDB), Marcia Jean Kurtz (IMDB), Dave Franco (IMDB), Ethan Barrett (IMDB), Milanni Mines (IMDB), Charles Turner (IMDB), Carla de la Haz (IMDB), Avondre E.D. Beverley (IMDB), Marko Caka (IMDB), Darryl Reuben Hall (IMDB), Smith Idris (IMDB), Anthony Linzalone (IMDB), Faith Logan (IMDB), Ronnie Magri (IMDB), Doris McCarthy (IMDB), DaeQuan Morrison (IMDB), Kevin Dean O'Connor (IMDB), Shabazz Ray (IMDB)

If Beale Street Could Talk (~ Sokagin Dili Olsa) ' Filminin Konusu :
Harlem'de yaşayan bir kadının, bir yandan nişanlısının suç işlemediğini ve masum olduğunu ispatlamaya çalışırken diğer yandan da hamileliğini kabullenişinin hikayesi.

Ödüller      :

Academy Awards - Oscar:En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu


 • "3/10(bkz: garbage)"
 • "muhtemelen türkiye'de vizyona girmeyecek olan barry jenkins harikası"
 • "1974 yılında sander yayınları tarafından türkçede yayınlanan james baldwin kitabı.(bkz: sokağın dili olsa)"
 • "2018'in beklenen uyarlamalarından. senenin siyahi ödül avcısı olabilir. birçok açıdan akademi ödüllerinde de ismi bolca duyulacaktır. imdb(bkz: barry jenkins)"
 • "ismini beale street blues isimli şarkının sözlerinden almış kitap"
 • "sokak konuşur adıyla, yky tarafından 2007 'de yayınlanacak olan, müjde kitaplardan."
Facebook Yorumları
 • comment image

  "2/10"

  mağdur edebiyatı, arabesk mastürbasyonu, karikatürize siyah - beyaz adam / kadın profilleri takdimi. "eh işte." dediğim moonlight bile bunun yanında film kalır. sanki bu moonlight'tan sonra değil de önce çekilmiş gibi zaten. eksik, çalakalem, tek tip.

  üç seansta ancak görebildim finalini. o üç seansa da bu satırlara da yazık. bazı takıntılar ömre zarar.


  (kahmut - 23 Şubat 2019 14:38)

 • comment image

  tesadüf tam da bir gece önce amerikan yargı sisteminin nasıl bozuk işlediğini ve amerikan hapishanelerinin nasıl haksız yere tutuklanmış siyahi gençlerle doldurulduğunu anlatan 13th adlı bir belgesel izlemiştim. barry jenkins'in oscar ödüllü moonlight'tan sonra çektiği filmi if beale street could talk, o belgeselde anlatılanların drama hali gibi. james baldwin'in romanından uyarlanan senaryo, harlem'de yaşayan genç bir kadının, haksız yere tecavüzle suçlanan nişanlısını hapisten kurtarma çabalarını anlatıyor. jenkins filmin merkezindeki tish ve fonny arasındaki sevgi dolu romantizmi anlattığı sahnelerde çok başarılı. özellikle yakın çekim portrelerdeki ustalık filmi daha kişisel bir derinliğe taşıyor. nicholas britell'in filmi bir tül gibi örten harika müziği de bu duygusal anların etkisini arttırıyor. ancak zenci hakları üzerine vaazlar vermeye başladığı sahnelerde film tempo kaybediyor. aynı noktaları tekrar tekrar yineleme eğilimi, aslında iyi hazırlanmış ve çok iyi oynanmış bir hikayeye zarar veriyor. yine de toplamına baktığımda, iki genç ruhun birbirine duyduğu aşkın özünü, en temel ve insani haliyle anlatmayı beceren barry jenkins'in filmini sevdim. moonlight'tan da daha çok beğendim.


  (150film - 19 Şubat 2019 15:10)

 • comment image

  yky'den çıkmış bir james baldwin kitabı. yazarın okuduğum ikinci kitabı. kitabın an itibariyle etiket fiyatı 14 lira.*

  geçen sene giovanni's room'u okuduğumda kitabı gerçekten çok beğenmiştim. yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım diye kendime söz vermiştim ama bir şekilde arada kaynadı herhalde. yazarın diğer kitaplarına başlamam bir senemi almış bakıldığında. ayıp. neyse bu kitabı da okumaya başladığımda fark ettim ki ben giovanni's room'u değil yazarı beğenmişim. bu kitap da çok iyiydi.

  kitap iki genç sevgilinin hikayesini anlatıyor. biri hamile, diğeri hapiste. aileler problemli, ortam problemli, her şey bıçak sırtı... aslında böyle bir hikaye ucuz bir şekilde ajite edilebilir, ırkçılık konusunu da anlattığı için özellikle şu günlerde amerika'da bu kitap tekrar gündeme gelebilirdi. ama yazar öyle bir şey yapmamış. iyi ki yapmamış. bu tarz hikayelerde problem olabilecek durum bazen gerçekçilikten uzak kalması. bazen bu tarz konular hakkında öyle hikayeler yazılıyor ki dünyanın herhangi bir yerinde böyle bir şey yaşanamaz ki denilebilecek kadar abartılmış oluyor. bu romanda yazar hikayeyi öyle güzel, öyle güzel anlatmış ki oturup tish ile sanki sabaha kadar sohbet etmişim, kendi hikayesini anlatmış, sabah da ben uyanmadan gitmiş gibi hissediyorum.

  --- spoiler ---

  kitabın son iki sayfasını okumaz olaydım.

  ---
  spoiler ---


  (yoruichi - 22 Ağustos 2017 21:29)

Yorum Kaynak Link : if beale street could talk