Çıkış Tarihi     : 03 Nisan 2019 Çarşamba, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Korku,Gizemli,Heyecanlı
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Alphaville Films , Di Bonaventura Pictures , Paramount Pictures
Yönetmen       : Kevin Kolsch (IMDB)(ekşi), Dennis Widmyer (IMDB)
Senarist          : Stephen King (IMDB)(ekşi),Matt Greenberg (IMDB),Jeff Buhler (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Jason Clarke (IMDB)(ekşi), Amy Seimetz (IMDB)(ekşi), John Lithgow (IMDB)(ekşi), Jeté Laurence (IMDB), Hugo Lavoie (IMDB), Lucas Lavoie (IMDB), Obssa Ahmed (IMDB), Alyssa Brooke Levine (IMDB), Maria Herrera (IMDB), Frank Schorpion (IMDB), Linda E. Smith (IMDB), Sonia Maria Chirila (IMDB), Naomi Frenette (IMDB), Suzi Stingl (IMDB), Kelly Lee (IMDB), Nina Lauren (IMDB), Alison O'Donnell (IMDB), Raphaël Laporte (IMDB), Simon Pelletier-Gilbert (IMDB), Leo (IMDB), Tonic (IMDB), Jager (IMDB), JD (IMDB), Ines Feghouli Bozon (IMDB), Maverick Fortin (IMDB), Jacob Lemieux (IMDB), Constance St-Denis-Veilleux (IMDB), Bailey Thain (IMDB)

Pet Sematary (~ Hayvan Mezarligi) ' Filminin Konusu :
Pek çok aile için taşınmak yeni bir başlangıçtır.Ancak Creedler için bu, sonun başlangıcı olabilir.Çünkü taşındıkları yer Hayvan Mezarlığı'nın tam yanıdır.Bu mezarlık yeniden canlanma gücü olan gizemli yerlilerin gönüllü olduğu toprakları barındırmaktadır.Korku ustası Stephen King sizi ve Creed'leri cehenneme götürüp geri getirecek.(Ama Creed'lerin dönüş bileti olmayabilir). Bu korku dolu gezide rehberiniz, hayatın sırlarını ve bazen ölümün bir kurtuluş olduğunu bilen yaşlı Jud Crandall...


 • "kucukken izledigimde gotumu ucbucuk attiran film."
Facebook Yorumları
 • comment image

  yıllar sonra bile aynı şekilde tırstıran filmir. şöyle ki:
  hayvanlığın ötesine geçerek, vakt-i zamanında bunu izleyen ve çok etkisinde kalan kuzenimi meşhur sahneye atıfta bulunaraktan "ayağını keseceğim" diyerek kovaladığımı hatırlıyorum. gerçi yıllar sonra allah belamı verdi. küçükken seyrettiğim ve çok korktuğumu hatırladığım bu filmi yıllar sonra bir şekilde bulup tekrar izlemeye başladım. başlarda koltukta yayılarak izlerken filmin ilerleyen dakikalarında kendimi iyice büzüşmüş vaziyette buldum. birden yandaki kanepede uyuyan eleman uyandı ve eşşek herif hiç ses çıkarmadan yanaşıp elini omzuma koyarak hayatımdan 10 yılı götürdü.
  (bkz: eden bulur)
  (bkz: bu da böyle bir anımdır)


  (kartga - 26 Mart 2006 16:25)

 • comment image

  üstüne kitap ve film tanımıyorum. filmini ilk çıktığı sene video kasette izlediğimde çocuk olduğum için o yatak odasının önünde duran ceset abi hala rüyalarıma girer. ama gel gör ki dilini dudağını eşek arısı sokmuş gibi acıtıp şişiren süs biberinin zevkini bıkıp usanmadan mazoşistçe çıkartan insanın bağımlılığı var bende korku filmlerine karşı. dün gece yarısı ışıkları kapatıp 6546. defa dvd'sini yeniden koyarken yatak odasına doğru seslendim : "çörçiiiil hadi oğlum film başlıyor"

  3 senedir insanlar kedime neden öyle bir isim seçtiğimi soruyorlar, ben de her defasında filmdeki ve kitaptaki kediden (bkz: winston churchill) ilham aldığımı söylüyordum. filmi izlememiş veya kitabı okumamış olanlar hıı diye gülüp geçerken tersi grubun aklımı kaçırmışım gibi yüzüme tuhaf tuhaf bakmalarından gına geldi. o yüzden artık kısaca "o da ingiliz, bu da ingiliz" diye kestirip atıyorum.

  tanım : yalnız ya da değil farketmeksizin uyumadan önce mutlaka yatak odasının kapısını kapattıran harikulade travmadır. kedime isim kaynağı olmuş muhteşem ötesi kitap ve filmdir.


  (buludimeri - 19 Eylül 2013 17:04)

 • comment image

  stephen king'in en bilinen romanlarından biridir.

  kitabın başı gayet normal sayılabilecek orta düzey bir ailenin taşraya taşınması ile başlıyor. ilk satırlardan itibaren okur (belki yazarın stephen king olmasının da etkisiyle) tekinsiz bir hisse sürükleniyor. bir şeyler olacak.

  --- spoiler ---

  dr. louis creed, eşi, kızı, oğlu ve kedileriyle beraber bir kasaba lisesinde hekimlik yapmak üzere büyük şehri bırakıp taşraya yerleşir. buldukları ev oldukça güzel ve konforludur ama yakındaki sanayi bölgesine malzeme götürüp getiren kamyonların delice bir hızla geçtiği otoyolun hemen bitişinde olması gibi bir handikapa sahiptir.

  bu küçük taşra kasabasının kendisine göre folklorik bir geçmişi de vardır. hayvan mezarlığı denilen yer de bunlardan biridir. kasabada çocuklar, neredeyse yüz yıldır ölen hayvanlarını buraya gömmekte ve onlarla bu şekilde vedalaşmaktadırlar.

  doktor creed'in ve ailesinin hayatı; komşuları ihtiyar judd crandall'la tanıştıktan sonra alt üst olacaktır.

  ---
  spoiler ---

  insanın tüylerini diken diken eden bir kitap. korku romanlarına bağışıklık kazanmamış olanları en az üç gece uyutmayacağı garantisi verilir.


  (ruhsuz - 15 Ocak 2010 17:51)

 • comment image

  "basarili bir korku nasil olmalidir?" sorusuna cevap niteligindeki yapit. bunu yazanla trucks i yazan nasil ayni kisi olabilir hep merak etmisimdir. filmi de neredeyse b tipi bir film olmasina ragmen romanin agir havasini yansitmayi basarmistir. hele micmac topraklari gercekten sinir zorlayici bir dusuncedir.

  en derin korkulardan "sevdigini sonsuza kadar kaybetme korkusu"nu isledigi icin cogu diger ucuz yapittan ayrilir. karanlik bir ortamdan "boeeaargghhh" diye firlayarak korkutmaya calisan yapitlara benzemez. uzerinde dusundukce ve empati kurdukca daha derinlerde bir yere dokunur, unutulup gitmez. "sonucu ne olursa olsun eger geri dondurme sansim varsa dener miyim?" sorusunu sordugunuz anda artik icinizde kok salar. sevdigini kaybetme korkusu her insanin icinde bir yerlerde vardir zaten. hep otelenir, uzerinde dusunulmemeye calisilir. cunku hayal etmesi bile insani zorlar, icinde bir yerlere bir yumru oturur. bunun yaninda bir de "geri getirme sansi" ortaya cikinca butun psikolojiyi alt ust eder. kitap da film de bunu cok iyi islemistir. gitgide bozulan, yanlis calismaya baslayan zihni resmeder. bir noktadan sonra mantik sinirini asmanin olasi oldugunu gosterir. "yok ya sacma bu" demek zordur biraz empati kurulunca. cok sevdigi birini kaybetmis kime sorsaniz "geri dondurmek icin herseyi yapardim" der. ama gercekten bazen olmek daha iyidir.


  (lemre - 14 Nisan 2008 06:38)

 • comment image

  --- spoiler ---

  esrarengiz olan mekan aslinda hayvan mezarligi degil, dagin tepesindeki micmac mezarligi'dir. hayvan mezarligina gömülenlere birsey olmaz yani, daha yukari tirmanip micmac mezarligina gömmek gerekir sevdicegi.

  ---
  spoiler ---


  (star is tired - 23 Ocak 2008 17:02)

 • comment image

  stephen king in ilk okuduğum kitabı, 80 li yılların korku kuşağından bana ilk merhaba diyen eser.
  stephen king in mistik maine i, bangor u, salem's lot göndermesini orada görmüş idim.
  doktor louis creed in, yaşlı komşusu jud crandall ile dialoglarından, aile içi tabulaşan ölüm temasına kadar çok ince işlenmiş güzl bir roman idi.
  ama yazarı amerikalı olduğundan, bestseller olup filme çekildiğinden, "eğlencelik" yaftasından kurtulamamıştır.zira her bestseller, eğlenceliktir.incil de buna dahildir sanırım.

  kitaptan unutulmaz bir bölüm;
  "o toprak taşlıdır louis, ellerinle kazarken tırnakların kanlar içinde kalır, ama insanın kalbi daha taşlıdır."


  (otisabi - 27 Şubat 2000 06:19)

 • comment image

  90'lar. geç bi saat, harun'la bıkmışız artik sensible soccer oynamaktan.
  b: abi gidelim mi şu filme artık?
  h: zamanıdır...
  tam kapıdan çıkarken harun'un annesi ayaklanır.
  t: hayırdır, nereye çocuklar?
  h: pet sematary'ye...
  t: ?
  b: yani hayvan mezarlığı'na gidiyoruz tomris teyze...
  t: ay deli misiniz, ne işiniz var bu saatte hayvan mezarlığında. fesupanallah...


  (brunoglan - 2 Ağustos 2007 11:44)

Yorum Kaynak Link : pet sematary