Çıkış Tarihi     : 04 Eylül 2018 Salı, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Aksiyon,Drama,Korku,Bilim Kurgu,Heyecanlı
Taglar             : murder,blood,gore,abuse of power,suspense
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Blumhouse Productions , Platinum Dunes
Yönetmen       : Anthony Hemingway (IMDB)(ekşi), Clark Johnson (IMDB)(ekşi), Nina Lopez-Corrado (IMDB), Michael Nankin (IMDB), Julius Ramsay (IMDB), David Von Ancken (IMDB), Tara Nicole Weyr (IMDB)
Senarist          : James DeMonaco (IMDB)(ekşi),Jamie Chan (IMDB),Jeremy Robbins (IMDB),Mick Betancourt (IMDB),Thomas Kelly (IMDB)(ekşi),Krystal Houghton (IMDB)
Oyuncular      : Gabriel Chavarria (IMDB), Hannah Anderson (IMDB), Jessica Garza (IMDB), Lili Simmons (IMDB), Amanda Warren (IMDB), Colin Woodell (IMDB), Lee Tergesen (IMDB)(ekşi), Reed Diamond (IMDB)(ekşi), William Baldwin (IMDB), Fiona Dourif (IMDB), Paulina Gálvez (IMDB), Dominic Fumusa (IMDB), Andrea Frankle (IMDB), Jessica Miesel (IMDB), Adam Stephenson (IMDB), Allison King (IMDB), Dylan Arnold (IMDB), Christopher Berry (IMDB), Joe Chrest (IMDB), AzMarie Livingston (IMDB), Dane Rhodes (IMDB), Nikki Tomlinson (IMDB), Garrett Kruithof (IMDB), Alyshia Ochse (IMDB), Kelly Murtagh (IMDB), Madison Sparacello (IMDB), Deneen Tyler (IMDB), Sabrina Gennarino (IMDB), Wendy Miklovic (IMDB), Jannette Sepwa (IMDB), Robert Larriviere (IMDB), G-Rod (IMDB), George Murdoch (IMDB), Aaron V. Williamson (IMDB), Steve Coulter (IMDB), Emmanuelle Nadeau (IMDB), Kent Shocknek (IMDB), David Bean (IMDB), Troy Rudeseal (IMDB), Brittney Level (IMDB) >>devamı>>

The Purge (~ La Purga) ' Dizisinin Konusu :
Her yıl bir gece, sonuçlarına katlanmadan her türlü suçu işleyebilseydiniz ne yapardınız? Bir ailenin tek bir gecede yaşadıklarını ele alan spekülatif gerilim türündeki Arınma Gecesi (The Purge) filminde dört kişi, tehlikelerle dolu dış dünyan evlerine zorla girdiğinde ne kadar ileri gidecekleri konusunda sınanacaktır.   Suçun kol gezdiği ve hapishanelerin dolup taştığı Amerika'da hükümet, her yıl cinayet de dahil her türlü suç eyleminin yasal olmasına 12 saatliğine izin vermektedir.   Polis aranamaz. Hastaneler yardıma ara verir. Halkın, kendisini ceza yoluyla düzene koyduğu bir gecedir. Şiddetin ve suçun her yeri sardığı bu gecede bir aile, bir yabancı kapılarını çaldığında kim olacaklarının kararıyla mücadele edecektir. Yıllık Arınma Gecesi sırasında James Sandin'in (Ethan Hawke) güvenlikli evine davetsiz bir misafir zorla girdiğinde bir aileyi parçalamakla tehdit eden bir dizi olayı başlatır. Şimdi geceyi saklandıkları canavarlara dönüşmeden geçirmek James'e, karısı Mary'ye (Lena Headey) ve çocuklarına bağlıdır.  James DeMonaco (Assault on Precinct 13 ve The Negotiator'ın yazarı) tarafından yönetilen Arınma Gecesi filminin yapımcısı Blumhouse'dan Jason Blum (Paranormal Activity, Insidious, Sinister), Platinum Dunes’un ortaklarından Michael Bay, Brad Fuller ve Andrew Form (The Amityville Horror, The Texas Chainsaw Massacre) ile Sébastien Kurt Lemercier (Assault on Precinct 13)'dir.


 • "neden o gecede ülkeyi terketmiyolar diye düşündürten film. çek git arkadaşım zenginsin bir avrupa seyahati ayarla."
 • "zenci propagandası yapılan film. öyle ki filmde tek akıllı adam zenci arkadaş."
 • ""fakirler ölsün, purge'den* selamlar."- maskeli psikopat"
Facebook Yorumları
 • comment image

  ilk fragman sonrası:

  ben daha geniş bir coğrafyada geçecek bir film beklerken hayal kırıklığına uğradım. film sadece bir evde geçiyor. son dönemlerde o kadar çok bu tarz filmler çekildi ki. the strangers, mothers day ya da funny games ilk aklıma gelenler. the purge'ün böyle enteresan bir konusu varken (suçun serbest bırakılması) harcanmış olması üzücü. halbuki birden fazla aileye odaklanabilir ve sonlarda olayları kesiştirebilirlerdi.

  bir de maske takmışlar, hey allahım.


  (kumrengi - 4 Nisan 2013 00:14)

 • comment image

  guzel bir konuyu nasil mundar ederiz temali film. bildigin kliselerle dolu. en az 3-4 kere kotu karakter iyi karakteri oldurmek isterken baskasi bunu vuruyor...ya da iyi karakter kareden cikinca arka planda kotu karakter beliriyor. film kisa oldugundan derinlik yok, neden olaylarin o sekilde gelistigi cok havada kaliyor, bir kac mantik hatasi inandiriciliktan sogutuyor falan. kisacasi, şov tivi verirse izleyin...yoksa degmez.


  (krnja - 23 Temmuz 2013 01:47)

 • comment image

  güzel bir konuyu iyi işleyemeyen korku-gerilim filmi. devamı da çekiliyor, umarım bu sefer heba etmezler.

  epey bir zamandır ilgimi çeken bir filmdi "the purge"... çok ilginç, üzerinde saatlerce konuşulmaya değer bir başlangıç noktası vardı. ama iyi malzeme bulmuş filmleri bekleyen bir tehlike de vardı: konuyu iyi işleyememek. korkutuğum da başıma geldi zaten. böylesine güzel bir konuyu tek bir eve, benzerleri çok (ve daha iyi) olan korku filmleri tarzında hapsetmişler. bu nedenle filmin %80 inde izlediğimiz gerilimli ve kanlı sahneler yüzünden filmin altmetni hakkında kafa yoramıyor ve düşünemiyorsunuz. "bu olay gerçek olsa neler yaşanırdı acaba" diyemiyorsunuz.. film, temposu ve lokalliği (ülkeden çok ev anlatılıyor) ile izin vermiyor.

  film çok yakın sayılabilecek bir gelecekte (2022) geçiyor. suç oranı çok çok azalmış ve toplumsal huzur sağlanmış. gerçi 9 yılda bir toplumun bu kadar hızlı kabuk değiştirmesi mümkün gözükmüyor. her şey bir tarafa, arınma gecesi denen olay yüzünden mi suç oranı düşmüş yoksa suç oranı düştüğünden dolayı mı arınma gecesi (bir nevi şükür gibi) yapılıyor, anlamadım. hangisiyse, bunun altı daha iyi çizilebilirdi.

  filmde, fikir haricinde cidden geride konuşulacak bir şey yok. klasik korku filmi formunda: "eve gelen davetsiz misafirler." sürprizleri ile klişeleri ile benzerlerini izlemişsinizdir. kötü adamların maske ile gelmeleri başta klişe gibi gözükse de insanı kimliksizleştirip, arınma gecesini daha tutarlı hale getirmesi bakımından iyi fikir. hatta aile babasının içlerinden birini öldürdükten sonra maskesiz yüzüne üzülerek bakması dikkat çekici.

  arınma gecesi gerçek olsaydı.. yılın 364 günü millet birbirinden korkarak yaşardı herhalde. en küçük bir ters bakış, karşı kişi tarafından "aha beni kesin öldürür bu" diye yorumlanacaktı. böyle bir hayat cidden yaşanmaz olur. 364 gün merhabalaştığın komşun, iş arkadaşın, sıra arkadaşın hatta öz evladın gelir seni o gece keserdi. yaptığı da yanına kar kalır çünkü o gece her şey (hatta tecavüz)legal. ötesi, olası ölümler sonrası işler kan davasına dönüşebilir. "seneye görüşürüz, seni bak ne yapıyorum" türü cümleler duyulabilir. nerden baksan dökülen bir fikir: arınma gecesi. 364 günü huzur içinde geçireceğim diye yılın 1 günü ortalık kan gölüne dönecek. kaldı ki herkesin evi filmdeki aile gibi süper korunaklı bir ev olmayacak.

  devam filmini bekliyoruz artık.


  (kumrengi - 23 Ağustos 2013 00:40)

 • comment image

  artık amerika'da suç öyle bir yere gelir ki bütün suç bir anda işlensin diye 12 saat müddet verilir. böyle bir şey olabilir mi ya? bir korku filminde mantık aramak yersizdir de bu gerçeklik üzerine kurulmuş olanların arasında.

  amerika'da böyle bir on iki saat olsaydı herhalde amerika o günden sonrasını göremezdi. kendi kendini yok ederdi. charles manson'ların ted bundy'lerin eline silahları verip özgürsünüz demenin ötesinde devlet başkanı da olmak üzere herkesin sonu olurdu. neredeyse bütün seri katillerin çıktığı, dört yaşında çocukların şiddet suçu işlediği bir ülkede siren sesi duyunca her şey biter miydi en çok bunu merak ettim. o özgürlüğün tadı bir yıl ertelenir miydi?

  bunun dışında hemen hemen hiçbir olay şaşırtıcı değil. bu klasik masum bir ailenin evine saldıran gençler arasındaki filmlerde ortalama bir film.

  hayır bir filmde kaç kişi kaç kere kaç farklı şekilde tam vurulacakken kurtarılabilir. senaristler bunun kaçının şaşırtmasını germesini beklemişlerdir?


  (turkce konusan uzayli - 29 Ağustos 2013 15:45)

 • comment image

  fantastik diyebileceğimiz son derece ilgi çekici bir konunun nasıl heba edildiğini görmek için izlenebilir. yönetmen james demonaco' nun vizyonsuzluğu sayesinde film başarısız olmaya mahkum zaten. hadi konu itibariyle tüm amerika' da, sokaklarda geçebilecekken, maddi imkansızlıklar nedeniyle bir ev istila filmi çekildi diyelim, tamam ama neyin neden olduğu konusunda film kesinlikle sınıfta kalıyor. yani yönetmenin senaryosu son derece vasat.

  film mükemmel bir fikirle başlıyor fakat o fikrin altını dolduracak bir hikayesi yok. amerika' da şöyle bir "arınma gecesi" olmuş: yılda belirli bir gün 12 saat suç serbest. polis merkezleri, hastaneler ve sağlık kuruluşları kapalı. kimse kimsenin adam öldürmesine, hırsızlık yapmasına, tecavüz etmesine, vs. kısacası hiçbir şeyine karışmıyor. peki bu karar nasıl alındı? her gün suç işleyen insanlar bir anda suç işlemeyi nasıl kesti? daha da önemlisi o kadar insanı nasıl ikna ettin? uyuşturucu patronları, hırsızlar, çeteler paralarını neyden kazanıyorlar?:) bu soruların cevaplarıyla hiç uğraşmıyor yönetmenimiz. dolayısıyla da seyirciye konu fazla fantastik ve saçma geliyor. heyecan verici olduğu doğru ama saçma!

  ev istilası filmlerindeki tüm klişeler ve seyircinin zekasına hiç saygı göstermeme durumu ise tam bir facia. biraz uğraşılsa, gene tüm kusurlarına rağmen çok daha iyi bir film olabilirdi.

  tüm bu sebeplerden ötürü sinemada izleyeceklerin tekrar düşünmesini isterim doğrusu:) daha iyi bir vizyon seçeneği olarak da; "the conjuring", tür açısından beklentileri karşılayacaktır.

  ev istila filmlerinin en güzeli için ise peckinpah ustanın straw dogs filmine göz atılabilir.

  ---spoiler---

  filmden kısa kısa saçmalıklar:

  ya arkadaş insan eve bir panik odası falan yaptırır. ethan hawke satış rakamlarında bir numara olan bir güvenlik şirketinde çalışıyor. nasıl oluyor da insan panik odasını akıl edemiyor. açıklama: burada böyle şeyler olacağını düşünmedim:)

  evin genç kızı sağa sola gidiyor devamlı kayboluyor kimsenin umrunda değil. sadece a nerde ki o yeaah deniyor:) sonra zırt diye çıkıyor bir yerlerden. evde sanki şato uzun süre babayla kız karşılaşmıyorlar.

  çocuk mors alfabesini biliyor:)

  hemen hemen tüm olaylar tahmin edilebiliyor. elli kere öldürme fake'i atılıyor.

  ---spoiler---


  (xcays - 13 Eylül 2013 20:01)

 • comment image

  neden o gecede ülkeyi terketmiyolar diye düşündürten film. çek git arkadaşım zenginsin bir avrupa seyahati ayarla.


  (mistix - 10 Ekim 2013 14:54)

 • comment image

  filmin ortalarında o kadar sıkıldım ki filmi yan tarafa alıp ekşistats ta takıldım.

  --- spoiler ---
  hiç anlayamadığım şey: o kaltak sevgilisi vurulunca boş evde babasından niye kaçıyor ? mal mı bu kız?

  hiç anlayamadığım 2. şey : adam evin güvenlik sistemini yapmış ve bu sistem %99 başarılıymış ama adamlar 2 tane jiple o çok güvenli demir korumaları alaşağı ediyor. lan nasıl %99 bu. boncuklu tabancalar la mı yaptınız o testleri, akülü arabalar la mı daldınız test evine ?

  bizim pencerede de demir var aynı işlemi bunlara da yapsak bunlar da fırlar gider peki niye bu kadar övünüyon bu sistemle. ben hiç bir ferforje ustasının taktığı pencere demiriyle bu kadar övündüğünü görmedim. ayrıca adam öyle de bi para kazanmış ki yat alma hesapları yapıyor. şimdi sorarım size hani bizim ferforje ustalarının yatları ?? lan yoksa bu işte çok para var da emekçiyiz diye bizi mi kandırıyonuz ?

  özetle : ince düşünmeye bile gerek yok film full mantık hatası .

  ---
  spoiler ---


  (friendzone lvl 9000 - 3 Kasım 2013 23:01)

 • comment image

  zenci propagandası yapılan film. öyle ki filmde tek akıllı adam zenci arkadaş.


  (rhan - 14 Ocak 2014 22:57)

 • comment image

  son yıllarda çekilmiş en kötü korku/gerilim filmlerinden biridir.
  ana fikri dahil, tüm detaylarına kadar inildiğinde tek bir mantıklı sebep sonuç ilişkisi olmadığı için filmin oyunculuklar dahil hiç bir tarafı inandırıcı olamıyor.
  spoiler içerir
  saçmalık 1- en gelişmiş güvenlik sistemi aslında dış ortam kamerları ve kapı ve pencereler önüne çekilen panjurlardan ibaret. yıl da 2022.
  saçmalık 2- kızın sevgilisi adamı niye öldürmeye çalışıyor. kızla sevişirken elinde belinde silah yok ama adamın karşısına bir anda çıktığında elinde silah var.
  saçmalık 3- çocuk zenciyi niye içeri alıyor
  saçmalık 4- en gelişmiş güvenlik sisteminin elektiriği dış kapının kenarındaki trafoya bağlı cort diye kesilebiliyor.
  saçmalık 5- evde bir panik odası yok
  saçmalık 6- komşular, siz bizden zenginsiniz diye öldürmeye çalışıyor ev halkını
  saçmalık 7- zenci karakter niye evliya gibi
  saçmalık 8- adam yat alacak kadar zengin ama o gün ülke dışına çıkmayı akıl edemiyor.
  spoiler biter
  kısacası yerli sinemamızı gereksiz yere yerdiğimizin bir kanıtı olan bir filmdir.


  (kompartiman sefi - 6 Nisan 2014 18:13)

Yorum Kaynak Link : the purge