Süre                : 1 Saat 57 dakika
Çıkış Tarihi     : 21 Kasım 2018 Çarşamba, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Drama,Korku,Bilim Kurgu
Taglar             : intihar,Hayatta kalma,Distopi,süpermarket
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Bluegrass Films , Chris Morgan Productions , Universal Pictures
Yönetmen       : Susanne Bier (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Eric Heisserer (IMDB)(ekşi),Josh Malerman (IMDB)
Oyuncular      : Sarah Paulson (IMDB)(ekşi), Sandra Bullock (IMDB)(ekşi), Rosa Salazar (IMDB)(ekşi), BD Wong (IMDB)(ekşi), John Malkovich (IMDB)(ekşi), Machine Gun Kelly (IMDB), David Dastmalchian (IMDB)(ekşi), Tom Hollander (IMDB)(ekşi), Parminder Nagra (IMDB), Trevante Rhodes (IMDB), Jacki Weaver (IMDB), LilRel Howery (IMDB), Taylor Handley (IMDB), Amy Gumenick (IMDB), Danielle Macdonald (IMDB), Happy Anderson (IMDB), Chanon Finley (IMDB), Keith Jardine (IMDB), Julian Edwards (IMDB), Vivien Lyra Blair (IMDB), Sabina Nogic (IMDB), Ashley Alva (IMDB), Matt Leonard (IMDB), Damon O'Daniel (IMDB), Danny Max (IMDB), Christopher Underwood (IMDB), Dragan Radic (IMDB), Jaimee Wolfe (IMDB), Rick L. Dean (IMDB), Ted Hollis (IMDB), Paul McMichael (IMDB)

Bird Box (~ A ciegas) ' Filminin Konusu :
Bird Box is a movie starring Sandra Bullock, Trevante Rhodes, and John Malkovich. Five years after an ominous unseen presence drives most of society to suicide, a mother and her two children make a desperate bid to reach safety.


 • "okurken direkt aklima "bunun bir filmini yaparlar mi?" sorusu geldi. son zamanlarda okudugum en surukleyici kitaplardan diyebilirim. buyuk ihtimalle de devami gelecektir diye dusunuyorum ben de."
 • "ben bir buçuk sayfa okuyarak bu kitabın çevirisinin sorunlu olduğunu anlayabiliyorsam yayınevi de anlayabilmeli diye düşünüyorum.(ilginçtir, sonradan düzeldi çeviri. haksızlık etmiş olmayayım)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  türkçe'ye kafes adı ile çevrilen (ithaki yayınları) bir gerilim romanı. josh malerman yazmıştır. fazla dolandırmadan çabuk anlatılmış ama etkili bir kitap. 2 günde bitirdim ve son sayfalarda gerçekten bırakamadım. elinizden bırakamayacaksınız klişesine uyacak kadar sürükleyici.


  (destroy everything - 2 Eylül 2015 21:25)

 • comment image

  benim için bir kitaptan korkmak ve gerilmek zordur. bu kitap bunu başardı. daha önce herhangi bir kitaptaki öğelerden bu kadar tırstığımı hatırlamıyorum.

  konu şu: bir anda sağdan soldan insanların birbirlerine saldırma ve öldürme haberleri gelir. öldüren ve deliren kişilerin "bir şey" gördükten sonra delirdikleri ortaya çıkar.

  --- spoiler ---

  zamanla bu tüm dünyaya yayılır. insanlar o şeyi görmemek için evlerinin pencerelerine kalın perdeler/kartonlar takarlar, dışarı hiç çıkmazlar, çıktıkları zaman da gözlerine bant takarlar. evin dışında herhangi bir şekilde gözlerini açmazlar.

  ana karakter kadın bir yandan olayların başlangıcında bir yandan da başlangıcından 4 yıl sonrasında anlatılıyor.

  4 yıl sonrasında yanında 2 adet de 4 yaşında çocuk bulunmaktadır.

  kitapta o kadar çok olasılık var ki, konuyu istediğiniz her yere çekebilirsiniz. delilik hali var, zorunlu olarak körlük halleri var, hayatta kalma mücadelesi var.

  bir yandan kitabın tam tatmin etmediğini düşünsem de, bir yandan da çok iyi toparlandığını söylemem gerek.

  çevirisinin de çok özenli olduğunu belirteyim.
  ---
  spoiler ---


  (aagrid - 9 Ekim 2015 09:24)

 • comment image

  lisedeyken okuduğum onlarca stephen king kitaplarından sonra 'korkudan altına sıçmak hissi' nedir bana tekrar hatırlatan romandır.

  --- spoiler ---

  özellikle insanların delirmesine neden olan şeylerin nasıl olduğunun betimlenmeyip okuyan kişinin hayal gücüne bırakılması, insanı görmeden bile çıldırma noktasına getirebiliyor. şahsen ben çok acayip biçimler canlandırdım kafamda.
  sadece malorie ile tom arasındaki özel bağın üzerine fazla düşülmeden, kadının en zor zamanlarında tom'dan güç almasına anlam veremedim. belki de benim gözümden kaçtı.
  onun dışında ba-yıl-dım.

  ---
  spoiler ---

  şiddetle tavsiye efendim.


  (krakendim - 11 Ekim 2015 14:14)

 • comment image

  uzun bir süreçte okuyabildiğim için mi bilmiyorum ama malesef beğenmediğim kitap. güzel bir konuya sahip olmasına rağmen konu işleyişi açısından yetersiz buldum.

  --- spoiler ---
  gören herkesin delirip ölmesine sebep olan varlıklarla alakalı bir açıklama olmaması olayları biraz havada bırakmış. bu konuda açıklama yapılsaydı (yaratıkların nerden geldiği vs) daha doyurucu bir roman olabilirdi.
  ---
  spoiler ---


  (trulymadlydeeply - 11 Ekim 2015 17:07)

 • comment image

  boğucu kitap. okunur mu okunur tabii ama boğucu işte...

  --- spoiler ---

  arkadaş sürekli gözlerin bağlı, etrafında ne olduğu belirsiz yaratıklar ve delilikle dolu bir hayat başka ne olabilir ki. boğucu olur okurken bile öyle hissettirir.

  devamı gelecek sanırım.

  ---
  spoiler ---


  (invicto - 27 Ekim 2015 22:41)

 • comment image

  bir oturuşta bitirdiğim josh malerman'ın ilk kitabı.

  orijinal ve sürükleyici bir konu, heyecanı aralıksız dorukta tutan bir anlatım tarzı. bu sene okuduğum en güzel kitaplardan biri fakat çeviri için maalesef aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. aslı hanım çoğunlukla direkt çevirilere yüklenmiş ve yer yer konuya hakim olmadan, ne anlıyorsa öyle çevirmeye çalışmış. eski bir çevirmen olarak kitabın hakkı daha iyi bir çeviriydi diye düşünüyorum.

  kitap hakkında düşüncelerime gelecek olursak;

  --- spoiler ---

  öncelikle konuyu iki farklı açıdan ele almak gerekiyor. birincisi, yaratıkların ne olduğunun ya da nereden geldiğinin açıklanmaması çok yerinde bir karar çünkü konu yaratıklar değil, bunların bilinçli ya da bilinçsiz sebep olduğu yıkım karşısında insanların içine girdikleri yaşam mücadelesi. konunun içinde de işlenen insanın düşmanının yine insan olması durumu söz konusu. zaten dikkat ederseniz, yaratıkların kimseye zarar verdiği yok. insanlar (ve diğer hayvanlar) ya kendilerine ya da birbirlerine zarar veriyorlar. dolayısıyla, yaratıklar aslında hikayenin merkezinde bile değil. bu yüzden kabaca bile olsa tanımlanmamaları, nereden geldikleri ve olaylarının ne olduğu konusuna açıklık getirilmemesi çok isabetli bir karar.

  ikincisi ise, ana karakterin yaşadığı dönüşüm. tom'dan aldığı güce anlam veremeyen okurlar da bu açıdan bakarlarsa açıklayıcı olabilir. malorie olayların başlangıcına kadar gayet sıradan, pek de güçlü olmayan, hassas, ailesinin desteğine ihtiyaç duran bir karakter. evinden kaçıp diğerlerinin yanına sığınma çabasından da anlıyoruz ki, olayların üstesinden tek başına gelebileceğine inanacak karaktere ya da donanıma sahip biri değil. işte bu durumdaki bir insanın tom gibi bir liderin kanatları altına sığınması şaşırtıcı değil. tom sadece malorie'ye değil, evdeki diğer herkese de liderlik eden bir karakter. bu açıdan, malorie'nin zor şartlar altında tom'u kendine rol model belirlemesine şaşırmamak lazım. kendisi doğum yaptığı dakikaya kadar sürekli bir gelişim içinde ve doğum sırasında gelişen olaylar da karakterin kozasından çıkıp bambaşka bir yapıya bürünmesine yol açıyor. doğum da zaten bir yerde bunun alegorisi gibi. kendi başına hiçbir şey başaramayacak oldukça hassas bir insan, dört sene boyunca iki çocuğu tek başına, hem de korkunç bir katılıkla büyütebilecek bir insana dönüşüyor bir anda. bu açıdan her fırsatta tom'un hatıralarında kalan lider yönüne sığınması anlaşılır bir durum diye düşünüyorum.

  atmosfere diyecek söz yok. yazar çaresizlik halini o kadar güzel yansıtmış, bilinmeyene duyulan korkuyu o kadar başarılı vermiş ki, okurken cidden geriyor. kuyudan su çekme bölümü kitabın zirvesiydi sanırım. hiçbir kitabın hiçbir bölümü beni o bölüm kadar germedi.

  hakkında olumsuz yönde tek eleştirim karakter gelişimlerinin çok sınırlı tutulmuş olması olabilir. tom ve malorie hariç diğer karakterlerin geçmişlerini bilmiyoruz desek yeridir. çok fazla karakter var ve bunları birbirinden ayırt edici fazla unsur yok. daha az karakter sayısı ve daha fazla karakter gelişimi okuyucunun karakterlere daha rahat bağlanabilmesini sağlayabilirmiş diye düşünüyorum.

  ---
  spoiler ---

  özetle, çok güzel kitap. gerilim türüne meraklıysanız alın okuyun efendim. ayrıca filminin de yapım aşamasında olduğunu, çok güzel bir yazar ve yönetmene emanet edildiğini de ekleyeyim.


  (molon lave - 29 Kasım 2015 23:23)

 • comment image

  okurken direkt aklima "bunun bir filmini yaparlar mi?" sorusu geldi. son zamanlarda okudugum en surukleyici kitaplardan diyebilirim.
  buyuk ihtimalle de devami gelecektir diye dusunuyorum ben de.


  (dygo - 18 Şubat 2016 12:05)

 • comment image

  --- spoiler ---
  kopek victor'un delirmesi ve kendi kendini yemeye calismasi cok carpiciydi.

  garry'nin yasadigi delirme cok ayri boyuttaydi.hala gercekten delimiydi yoksa zaten deli olan biri hangi noktada olurdu sorusunun bir cevabimiydi dusunuyorum.

  nehirde karsilastiklari gozleri acik adam ile gecen diyalog cok heyecanliydi, o an kitabin ortasinda oldugumuzdan dolayi adama inanmistim aslinda ama sonra hic de inanilacak biri olmadigini anladim, yine de bir deliye gore gayet efendi bir adamdi.

  hic bir karakterdeki korku , tedirginlik , endise bana kiz ve oglanin duydugu urkeklik duygusu kadar gecmedi ve dokunmadi .

  gayet basarili bir kitap. ilk kitap olmasi ve yazarin bir muzik grubu uyesi olmasi da takdir edilesi.
  ---
  spoiler ---


  (hgwxx7 - 15 Mart 2016 00:49)

 • comment image

  insanı okurken geren josh malerman romanı.
  --- spoiler ---

  malorie ile birlikte okurken siz de o kapana kısılmışlığı, korkuyu dibine kadar yaşıyorsunuz. sonu havada kalmasaydı insanların delirmesine sebep olan şeyin ne olduğunu tam olarak öğrenseydik iyi olurdu. gary karakteri bu konuda kilit noktası olmalıydı diye düşünüyorum.

  --- sonradan gelen spoiler ---
  film adaptasyonu yoldaymış. kitaptaki karanlık atmosferi nasıl yansıtacaklar merak ediyorum.

  --- sonradan gelen spoiler ---

  olmamış filmdir. nereden tutsanız elinizde kalıyor uyarlama. benim en gıcığıma giden nokta malorie karakterinin yansıtılma şekli. kitaptaki malorie başlarda daha küçük, naif br kızcağızdır. tom ile arasındaki ilişki ise bir nevi baba kız ilişksidir. zamanla sığınaktaki son zamanlarındaki korkusuz/kararlı halini alır filmdeki karakterlerin nasıl içi boşaltıldığına dair bu sadece kısa bir örnek.

  --- sonradan gelen spoiler ---


  (welcometofreakshow - 21 Ağustos 2016 23:04)

 • comment image

  ben bir buçuk sayfa okuyarak bu kitabın çevirisinin sorunlu olduğunu anlayabiliyorsam yayınevi de anlayabilmeli diye düşünüyorum.

  (ilginçtir, sonradan düzeldi çeviri. haksızlık etmiş olmayayım)


  (konor - 18 Haziran 2018 15:06)

Yorum Kaynak Link : bird box