Süre                : 1 Saat 30 dakika
Çıkış Tarihi     : 28 Aralık 2018 Cuma, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Drama,Gizemli,Bilim Kurgu,Heyecanlı
Taglar             : 1980'ler,Etkileşimli
Ülke                : ABD,İngiltere
Yapımcı          :  House Of Tomorrow , Netflix
Yönetmen       : David Slade (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Charlie Brooker (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Fionn Whitehead (IMDB), Craig Parkinson (IMDB)(ekşi), Alice Lowe (IMDB)(ekşi), Asim Chaudhry (IMDB), Will Poulter (IMDB)(ekşi), Tallulah Rose Haddon (IMDB), Catriona Knox (IMDB), Paul Bradley (IMDB), Jonathan Aris (IMDB), A.J. Houghton (IMDB), Fleur Keith (IMDB), Laura Evelyn (IMDB), Alan Asaad (IMDB), Suzanne Burden (IMDB), Jeff Minter (IMDB), Jon-Jo Inkpen (IMDB), Tom McCall (IMDB), Ellie Piercy (IMDB), Stephen Rashbrook (IMDB), Rochenda Sandall (IMDB), Sandra Teles (IMDB)

Black Mirror: Bandersnatch (~ Kara Ayna: Bandersnatch) ' Filminin Konusu :
Black Mirror dizisinin ilk interaktif film denemesi olan 312 dakikalık Bandersnatch'te maceraların gidişatını izleyiciler belirliyor. 1984 yılında geçen hikayede genç yazılımcı Stefan, fantastik bir roman olan Bandersnatch'ten uyarlanan bir oyun üzerinde çalışmaktadır. Hanüz demo halinde olan bu oyunu büyük bir oyun şirketine satmayı başarır. Ne var ki geçmişte yaşadığı travmatik deneyimler yüzünden gördüğü tedavi ve oyunu yazma sürecinin gerçeklikle olan ilişkisini zedelemesi sonucu hareketlerine hakim olamadığını düşünmeye başlar. Davranışlarının başkaları tarafından kontrol edildiğini düşünen Stefan'ın bu fikri çok da yanlış değildir. Sonuçta kendisinin her davranışı filmi izleyenler tarafından kontrol edilmektedir.


 • "cocuklugumuzda kitaplarda vardi bu olay esas,sunu yapmayi seciyorsan su sayfaya atla diye,liseliler bilmez :p"
 • "daha gelmeden beğenmeyen olmuş. bunca yıllık ekşiciyim, saygıyla eğildim vallahi ayrı bir ekşicilik seviyesi."
 • "interaktif bir yapım olması güzel de ya benim seçimlerim en dandik versiyonu izlettiriyosa? ya başka seçimlerle çok daha keyifli bir seyir olacaksa? :/hayat da böyle gerçi."
 • "kaderin üstünde bir kader, göklerden gelen bir karar olduğunu gösteren black mirror bölümü."
 • "naparsam yapayım bir türlü filmin sonunu getiremediğim için burda da mı "neye basarsan bas oylarımız akpye gidiyor" hissi yaşatmış interaktifmiş gibi şey."
Facebook Yorumları
 • comment image

  28 aralık'ta çıkacak ve 5 saat 12 dakikalık bir bölüm olacak. bandersnatch, fantastik bir romanı oyuna dönüştüren genç bir programcının maceralarını ele alacak. başrolde fionn whitehead, yönetmen koltuğunda ise david slade yer alıyor. interaktif bir yapıda olacak ve netflix’in yeni geliştirdiği “kendi maceranı kendin seç” özelliği kapsamında hikaye izleyicinin seçimlerine göre ilerleyecekmiş. ulan siz bize ne yapıyorsunuz ya allahsız kitapsızlar! gel de sabret şimdi.


  (mari juanbong - 25 Aralık 2018 20:03)

 • comment image

  interaktif bir yapım olması güzel de ya benim seçimlerim en dandik versiyonu izlettiriyosa? ya başka seçimlerle çok daha keyifli bir seyir olacaksa? :/

  hayat da böyle gerçi.


  (cryogenix - 28 Aralık 2018 12:24)

 • comment image

  sanırım yanlışlıkla bütün sonları izledim. alternatif sonları öğrenmek isteyenler okuyabilir.

  --- spoiler ---
  1- psikoloğun ofisinde çayı birden kadının üzerine attım, dellendi kadın. gel dövüş benle dedi. camdan atlamayı seçtim. meğer dizi setindeymişiz. yönetmen gibi biri geldi kafan mı iyi senaryodan çıkma, dövüş sahnesine girsene dedi, çekimleri kesip doktor çağırdı.
  2- bu sefer camdan atlamayıp kadınla dövüşmeyi seçtim. kadını dövdüm, ''babam'' geldi boğazladı. karate vuruşu yaptım sürükleye sürükleye götürdü beni bitti. yılmayıp tekrar aynı yere geldim bu sefer tekme attım sonuç değişmedi.
  3-babamı kestim biçtim, oyunu yetiştirdim. kafayı yemiştim. odamda babamın kafası duruyordu ama eleştirilerden 5 yıldız aldım. çok sevilmişti oyun, tanrıymışım gibi bahsediyorlardı.
  4-babamı gömdüm. gömmeye giderken colin geldi eve, colin'i öldürmedim mapusa düştüm. oyun işi yalan oldu.
  5-babamı yine göndüm. gömmeye giderken colin geldi ama bu sefer öldürdüm. mapusa düştüm. hem colin'in hem babasının katili oldu. şirket iflas etti.
  6-babamı gömdüm, oyunu yetiştiremem dedim. colin gelmedi. patron geldi. patronu görür görmez öldürdüm seçenek çıkmadı. mapusa düştüm 2 cinayetten. şirkat iflas etti.
  7-babamı gömdüm. kasayı açtım. kasada gizli dosyaları buldum. meğer annem psikolokmuş. babamla birlikte deney yapmışlar. o tavşanlı sahne falan hepsi küçük bir setmiş. sahneyi oynayan oyuncular vs ben. çok sinirlendim. aradım anamı ama sektreteri açtı. dedim o karıya söyleyin çözdüm herşeyi, öğrendim pac olayını. babamı öldürdüm onu da öldürcem. babamı gömerken polis geldi mapuslara düştüm.
  8-kasayı açtım. şifreye toy girdim. oyuncak çıktı ama ben ben değildim küçüklük halimdi. babam geldi. buldun madem git yerine koy dedi. gittim yatağın altına koydum. sabah annem geldi trene yetişcez çabuk ol dedi. tavşanımı buldum. annemle trene bindim. mutlu mutlu gidiyorduk. birden psikologun oldugu sahneye geçtik. normal ben psikologun ofisinden ölmüştüm. babam ağlıyordu. nabzımı ölçen doktor vardı. psikolog diyordu ki sadece 2 snlik gözlerini kapamıştı, bir daha açamadı. eeee colin reyiz demişti: geçmiş değiştirilebilir. sadece hayal et. geçmişi öyle değiştirdim ki beni ben yapan herşey yaşanmamış olduğu için öldüm.
  9- babamı gömmeyi seçtim. hem colin'i hem patronu savuşturdum. psikolog'u aramaya çalıştı deli çocuk. bilerek yanlış numara girdim. gömdüm babamı, güzelce kapattım üstünü. bu filmin başında kahvaltı sahnesinde bizim bahçeye dadanan komşunun köpeği geldi babamı gömdüğü yeri deşti, havladı, allem etti kullem etti mapusa düşürdü beni.
  tüm sonlar içinde oyunumun 5 yıldız aldığı tek son babamı kestiğim sonda yaşandı. ironik ama kitabın yazarının yaptıklarını yapınca başarılı oldum sadece.
  10-günümüz çağında geçiyor bu son. yaşadığımız herşey aslında bir netflix senaristinin araştırması ve yazdığı senaryodan ibaretmiş. işin ilginci bu senaristi de kontrol etmeye de başlıyoruz. kadıncağız kodlarken bir hata alıyor, 2 seçenek var. bilgisayarı kırmak ve çayı bilgisayar üzerine dökmek. ikisi de aynı son. bi halt yok yani bu sonda.
  edit: momotaroo uyardı: en başta iş teklifini kabul edince direkt sona ulaşabiliyormuşsunuz. ayrıca balkondan atladığımız ayrı bir son daha varmış. bir yazar arkadaş daha farklı sonlar bulmuş, yazdığı zaman editleyeceğim.
  ---
  spoiler ---


  (erguvanistanbuul - 28 Aralık 2018 16:47)

 • comment image

  --- spoiler ---

  öldürmedim olm babamı öldürmedim tavşanı aldım kitabı aldım fotoğrafı aldım şifreyi girdim annemle konuştum babamı öldürmedim. colin’i öldürdüm ama babamı öldürmedim. orospu çocuğu lsd attı kahvemin içine. stephan “give me the sign give me the sign” dedikçe kim var orada dedim her sorduğunda kim var orada dedim. stephan artık “give me the fucking sing” demeye başladı ama ben gittim tankı seçtim yine de babamı öldürmedim. olay inada bindi 4 buçuk saattir aynı sahneleri izliyorum. biri beni kurtasın yeter amk!
  ---
  spoiler ---


  (kaykaysizkaykayci - 28 Aralık 2018 19:29)

 • comment image

  --- spoiler ---

  -sonlardan birinde bir zx spectrum dosyası yayınlanıyor.
  -bu sesi kaydedip zx spectrum emulator'da açarsanız bir qr koda ulaşıyorsunuz.
  -bu qr kodu tararsanız aşağıdaki web sitesine ulaşıyorsunuz:

  https://tuckersoft.net/ealing20541/history/

  -web sitesinde nohzdyve oyununa ulaşmak mümkün.

  -web sitesinde bulunan linklerden biri netflix kariyer sayfasındaki mühendis ilanına ulaştırıyor:)

  ---
  spoiler ---

  düz adam yorumu: adamlar iş ilanı için koca film yapmışlar hıammına.

  not: dahi falan değilim reddit sağ olsun.


  (manbearpig - 28 Aralık 2018 19:48)

 • comment image

  izlemeyenlere fikir vermesi açısından spoilersız bazı kritik bilgiler vermek istiyorum. izleyenler de okuyabilir. önyargılı bir şekilde bölümü izlemeye koyuldum, ilk sona ulaştığımda dedim ki bu ne boktan bir iş olmuş böyle altıüstü iki mouse'a tıkladık falan "aman ne yaratıcı" dedim. fakat arkadaşlar black mirror beni bir güzel göt etti diyebilirim. önemli olan sona ulaşmak sanıyorsun değil mi? çoğu yazar "son"ları boktan bulmuş. yok şöyle oldu yok böyle oldu bitti gitti. dizinin senle taşşak geçtiğini bile fark edemiyorsun ulan. eğer hemen sona ulaşırsanız sakın ola bırakmayın. aslında bu bölümün olayı tamamen bütün sonlara ulaşıp geri dönmek ve bu sefer diğer seçeneğe tıklamak desem hemen ikna olursunuz ama olmayın işte dizi böyle düşüneceğinizi sizden önce biliyor dostum. ilk oynadığımda inatla beni felakete götüren sonucu seçip seçip durdum. dedim bu piçler kesin bunu da düşünmüştür. sence bu diziyi yapanlar senin hiçbir seçeneği seçmezsen ne olacağını düşünmedi mi? dostum kusura bakma ... stanley parable oynayan bir nesil gözleri yaşlı şu an.

  şimdi geldik bence bu bölümde beni göt eden en önemli ayrıntıya. önemli olan sizin farklı sonlara ulaşıp o sonlardaki bilgiye sahip olmanız arkadaşlar. yani bir sonu görüp "ee noldu şimdi" deyip kapatırsanız çok büyük bir yanlış yapmış olursunuz. sizin ölüp ölüp yeniden başlamanız gerekiyor. işte şimdi işler daha da karışmaya başlıyor. öldükten sonra geri dönüp aynı seçeneği seçtiğinizde farklı sonlara ulaşmaya başlıyorsunuz ve inceden kafalar yanmaya başlıyor. peki bu nasıl oluyor? kısaca izah edeyim. çünkü dizide yer alan karakter aslında sizin gibi bütün sonları yaşıyor. -ben öyle anladım- yani karakter öğrenmeye başlıyor. bu gerçekten yaratıcı olmuş. misal veriyorum eğer "çok önemli bir bilgiyi öğrenmeden" ölecek veya tutuklanacak olursanız kısır döngüye giriyorsunuz. fakat eğer o "çok önemli bilgiyi öğrenecek olursanız" karakter bu sefer aynı seçimi yapmasına rağmen "bilgi sahibi" olduğu için farklı bir sona doğru sürüklenmeye başlıyor.

  misal veriyorum spoiler olacağını düşünmüyorum. diyelim ki bir kasa ile karşılaşıyorsunuz ve şifresini bilmiyorsunuz fakat iki tercih hakkınız var, ne yaparsınız? sallarsınız ve tutar, ya da tutmaz. diyelim ki tutmadı. çözüm basit, geçmişe git bu sefer diğer seçeneği seç değil mi? geçmişe gidip aynı kasa ile karşılaştığınızı fakat bu sefer size sunulan iki kasa şifresinin değiştiğini görseniz ne yaparsınız? bir güzel göt gibi kalırsınız.

  aslında gündelik hayatta verdiğimiz bazı küçük kararların gerçekten de ne kadar büyük olduğunu suratıma bir güzel çarptı desem. yok oğlum öyle bir şey. işte bu bakış açısı ile taşşak geçiyor adamlar. eğer verdiğiniz her kararı fazlası ile ciddiye alıyor, kendinizi evrenin merkezine koyuyor ve bu durum sizde geçmişe dair bazı pişmanlıklar yaratıyor ise bence bu bölümden bir şeyler öğrenebilirsiniz. mesela ne gibi şeyler? şu gibi şeyler. sen bir sik değilsin işte hala anlamadın mı dostum ya. aldığın kararların da bir önemi falan yok. altı üstü bir insansın. eğer geçmişte aldığın o çok yanlış kararı almamış olsaydın emin ol kozmik düzeyde bunun kimseye bir faydası olmayacaktı. işin en komik tarafı zararı da olmayacaktı. çünkü sen hiç bir şeysin. üzgünüm dostum. cinayet işlemek gibi çok önemli kararlar verirken bile ne kadar özgür iraden ile veriyorsun bir oturup düşünmek lazım. gerçekten özgür irade diye bir kavram var mı? seni "bir başka canlının yönetmesi"nden bahsetmiyorum elbette. bu ancak bir metafor olabilir en fazla bence.

  şu filmi,diziyi her kararın farklı(!) bir sonuca bağlandığı sikik telltale oyunları sığlığına çevirmedikleri için teşekkür ediyorum. insanlar istiyor ki verdikleri kararların gerçekten de bir etkisi olsun diziye. istiyor ki her şeye o karar versin. dizi de diyor ki bu andavallara "sen kimsin ulan dürzük, easy dog" diyor anlamıyor. anlamıyor işte. hala şuraya "ee bunu seçtim bir bok olmadı dizi kendi istediği yere götürdü beni hep" diyip cümlenin sonunu "aq" ile bitiren tipler dadanıyor. beni affet final bölümünde kimin hayatta kalacağını merak eden tipler için elbette koca netflix sıçtı batırdı. süper mi? bence değil. mükemmel mi? kesinlikle değil. ama şu bölümü anlamak için küçük bir efor bile harcamayan tiplerin gelip boklamasına da tav oluyorum kardeşim.

  bence bu bölümün yaptığı en doğru şey şu olmuş. eğer bütün gün evde adidas eşofmanlarınız ile koltukta uzanıp, evrenin sizin için var olduğunu düşünüyor, akşam kocanızın gelmesini bekliyor, boş vakitlerinizde size atılan dm'leri kocanızdan gizli gizli okuyor veyahut çalıştığınız şirkette altlarınıza ızdırap çektiriyor, yükselmek için aldığınız kararların acımasız olduğunu düşünüyor ve bir gece netflix'in başına oturup hikayenin kahramanı olmaya karar veriyorsanız işte sizin suratınıza nasıl bir or*spu ço*uğu olduğunuzu bir güzel çarpıyor. - küfür için özür- yanisi şu. seni hikayenin kahramanı falan yapmıyor. peki neden yapmıyor? çünkü dostum sen kahraman falan değilsin işte bilakis götü boklu bir abimiz ya da ablamızsın. - cinsiyetçi olarak taşlanmak istemiyorum yukarıda yer alan "kadın" kısımlarını "erkek", "koca" kısmını "karı" olarak değiştirebilirsiniz. yani bütün gün evde adidas eşofmanlarınız ile kanepeye uzanıp karınızın işten eve dönmesini bekleyebilirsiniz. "adidas"ı "puma" olarak da değiştirebilirsiniz elbet.-

  uzun lafın kısası karakterin "büyük resmi" görmesini sağlamada yardımcı olmanız gerekiyor. fakat bu "büyük resmi" görmek için bazı fedakarlıklar da bulunmanız ve hiç yapmak istemediğiniz tercihler de bulunmanız gerekiyor. yani adamlar öyle " ya şunu ya da şunu seç" diyerek kestirip atmamışlar. tebrik ettim valla. kolaya kaçarlar interaktif filmin ekmeğini yerler diye düşündüm. göt oldum. olayı sizlere spoiler olmadan en fazla bu kadar açıklayabildim. dikkat ediyorum da baya göt olmuşum, uzun zamandır bu kadar göt olduğumu hatırlamıyorum. 2018 de iyi göt yaptı bu sene.

  şahsen izlerken çok daha keyif aldığım, kafamın açıldığı black mirror bölümleri oldu. dediğim gibi bence süper(!) bir bölüm değil ama yani bok atılacak kadar da kötü değil. üç günlük dünya hocam, aç bir oyna/izle ne kaybedersin? en fazla beğenmez gelip bana özel mesaj ile söversin yani.

  -belki minik bir spoiler, bir tavsiye. spoiler sayılmaz aslında filmin,dizinin hemen başında -

  diziye harcanan emeğin küçük bir göstergesini fark etmek istiyorsanız yarattığınız oyunu şirket ile çıkarmaya karar verin, sonucunu görün ve sonra tekrardan aynı diyaloglara geri dönün. tıpatıp aynı diyaloglar ile karşılaşıyorsunuz değil mi? stok olan görüntü karar anına kadar tekrardan oynuyor değil mi? oynamıyor işte anasını satıyım. adamlar otomatik bir şekilde kararın geleceği ana kadar aynı görüntüyü sana dayamıyor. sen artık " oyunu şirket ile çıkarmaya önceden bir kez karar vermiş ve sonucunu görmüş" biri olarak artık "oyunu tek mi yoksa şirket ile mi" çıkarmaya karar veriyorsun. olayı yavaş yavaş anladın mı dostum? yandı mı kafalar?


  (ertesiyarin - 29 Aralık 2018 00:12)

 • comment image

  naparsam yapayım bir türlü filmin sonunu getiremediğim için burda da mı "neye basarsan bas oylarımız akpye gidiyor" hissi yaşatmış interaktifmiş gibi şey.


  (velethan - 29 Aralık 2018 12:21)

Yorum Kaynak Link : black mirror bandersnatch