Çıkış Tarihi     : 13 Kasım 2019 Çarşamba, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Aksiyon,Biyografi,Drama,Spor
Taglar             : Gerçek hikayeye dayalı,Kitap temelinde,motor sports,racecar,yarış arabası şoförü
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Chernin Entertainment , Twentieth Century Fox
Yönetmen       : James Mangold (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Jez Butterworth (IMDB)(ekşi),John-Henry Butterworth (IMDB)(ekşi),Jason Keller (IMDB),James Mangold (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Christian Bale (IMDB)(ekşi), Matt Damon (IMDB)(ekşi), Jon Bernthal (IMDB)(ekşi), Caitriona Balfe (IMDB), Josh Lucas (IMDB)(ekşi), JJ Feild (IMDB)(ekşi), Ray McKinnon (IMDB), Sam Fusaro (IMDB), Noah Jupe (IMDB), Tracy Letts (IMDB), Wallace Langham (IMDB), Stefania Spampinato (IMDB), Jonathan LaPaglia (IMDB), Wyatt Nash (IMDB), Rudolf Martin (IMDB), Hélène Cardona (IMDB), Tiffany Yvonne Cox (IMDB), David Michael-Smith (IMDB), Brea Bee (IMDB), Sean Carrigan (IMDB), Lachlan Buchanan (IMDB), Ward Horton (IMDB), Marisa Petroro (IMDB), Christopher Darga (IMDB), Benjamin Rigby (IMDB), Andrew Burlinson (IMDB), Scott Rapp (IMDB), Alfredo Tavares (IMDB), Jenelle McKee (IMDB), Joseph Williamson (IMDB), Dallas Chandler (IMDB), Evan Arnold (IMDB), Adam Mayfield (IMDB), Jack McMullen (IMDB), Remo Girone (IMDB), Mark Krenik (IMDB), Tanner Foust (IMDB), Paul Fox (IMDB), Ben Collins (IMDB), Drew Rausch (IMDB) >>devamı>>

Ford v Ferrari (~ Asfaltın Kralları) ' Filminin Konusu :
1966 yılında düzenlenen Le Mans Yarışı’nda yaşanılan gerçek olayları ışık tutuyor. Henry Ford II ve Lee Iacocca ikilisi, tuhaf ancak kararlı bir grup Amerikalı mühendis ve tasarımcıdan kendileri için özel bir araba yapmaları için istekte bulunurlar. Matt Damon’ın canlandırdığı otomotiv vizyoneri Carroll Shelby  ve Christian Bale ‘in canlandırdığı İngiliz şoförü Ken Miles’ın  başını çektiği ekip, uzun yıllardır pistlerde bir numara olan Ferrari’yi Fransa’da düzenlenen 1966 Le Mans Dünya Şampiyonası’nda yenmek için neler yapabileceklerini düşünmeye ve bu konuda çalışmaya koyulurlar.


Girişimci / 29
 • "soyle tatlis adamlari toplayip tatlis film cekiyorlar ya, allah boyle kadroyu bulusturanlardan razi olsun, elleri dert gormesin, giselerine bal damlasin.(bkz: christian bale)(bkz: matt damon)"
 • "türkçe adına istinaden güzel bir üçlemenin yakışacağını düşündüğüm film.rampaların ustası (2021)gözlerinin hastası (2023)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  christian bale, vice'taki dick cheney halinden sonra bu film icin zayıflayarak kendisine ait olan essegin kulagına su kacırma rekorunu bir adım daha ileriye tasımıstır. matt damon ile iyi bir ikili olacaklarını dusunuyorum.


  (schopenhauerin kedisi - 8 Haziran 2019 00:13)

 • comment image

  ford firmasının kurucusu henry ford'un torunu henry ford ii'nin, le mans yarışlarının o yıllardaki değişmez şampiyonu ferrari'yi 1963 yılında satın alma hayalinin son anda suya düşmesi neticesinde gözünü karartarak ferrarileri le mans'da alt edecek bir otomobil üretme macerasını ve bu uğurda verilen amansız mücadeleyi anlatacak olan filmdir.

  bu vesileyle, sonunda ford gt40 gibi efsanevi bir otomobilin doğuşuna şahit olacağımız filme "ford ferrari'ye karşı" gibi bir isim seçme şansı varken, asfaltın kralları gibi faça şahin yazısından hallice bir isim seçilmesinde emeği geçen herkesin arabasıyla tek başına gece vakti toroslarda yolda kalmasını dilerim.

  filmi izlemeden önce, filme konu olan hikayeyi james may'in ağzından tüm ayrıntılarıyla dinlemek ve le mans'da yarışan ford gt40 ve ferrari p3'ün test sürüşünü izlemek için the grand tour'un happy finnish christmas özel bölümüne mutlaka göz atın derim.


  (angry clown - 30 Eylül 2019 18:05)

 • comment image

  türkçe adına istinaden güzel bir üçlemenin yakışacağını düşündüğüm film.

  rampaların ustası (2021)

  gözlerinin hastası (2023)


  (mandingo - 13 Kasım 2019 11:43)

 • comment image

  "filmin isminin neden böyle olduğunu merak edenlere; ford ve ferrari markaları, bazı ülkelerde markalarının, filmlerde, reklamlarda, çeşitli sosyal mecralarda kullanımına ambargo koyuyor. sadece kendim kullanırım, siz kullanamazsınız diyor. türkiye'de bu ambargodan nasibini alan ülkelerden biri. orijinal çevirisi olan ''ford ferrari'ye karşı'' ismi bu yüzden kullanılamadı."

  sinemelar.com ayhan_celik_773124 isimli üyenin yaptığı yorumdan alıntı..


  (iarrr - 15 Kasım 2019 16:54)

 • comment image

  büyükşehirler dışındaki illerde izlemenin mümkün olamayabileceği film.
  şu an bulunduğum şehirdeki iki sinemada da gösterilmiyor. nedeni, salonları recep ivedik ve çocuk filmlerinin istila etmiş olması. bu durum çok sinir bozucu. recep ivedik tarzı filmlere zaten yıllardık alıştık ama sektör son yıllarda çocukların büyükler üzerindeki etkisini keşfetti. büyükler de bu durumdan mutlu. bir çeşit haftasonu kreşi oldu avm sinemaları...
  tanım: rush hayranı birisi olarak keşke izleyebilseydim dediğim film.
  ayrıca filmi asfaltın kralları diye türkçeleştirip, tofaşçı keko tayfayı çekmeyi uman vizyoner yapımcılara selam ediyorum!


  (jfpv - 16 Kasım 2019 09:02)

 • comment image

  pazarlamacılardan neden nefret ettiğimi bana bir kez daha hatırlatan film.

  gerçekten izlemeye değer bir yapım.

  hem enteresan bilgilere sahip olabilirsiniz tarihe dair hem de bol bol eğlenebilirsiniz. adeta yaşıyorsunuz tarihi izlerken.

  hem karakterler hem de işlenişleri harika. oyunculuklar da çok iyiydi.

  benim beklentimi aştı, tavsiye edilir.

  edit: uzun zamandır salondakilerle senkron tepkileri verdiğim bir film çıkmamıştı, aynı anda bol bol güldük (odun seyirci durumu olmadı). eskileri yaşattı bana tekrardan ne mutlu ki.


  (onnotapi - 17 Kasım 2019 01:27)

 • comment image

  bu filmin türkçe adını "asfaltın kralları" olarak çevrimek kimin mabadından çıkan dahiyane fikirse kendisini tebrik etmek istiyorum. sanırsın götü yükseltilmiş şahinleriyle drift yapan (yapamadılar) bağcılar bebelerinin tiktok videosuna layık gördükleri başlık.

  sinemada izleyeceği filmlerde aşırı seçici olan eşimi ben şimdi nasıl ikna edip bu filme götüreyim len sayın davarlar?

  recep ivedik 6 bile daha şanslı bu isme karşı. oldu olacak "asfaltın qralları" deseydiniz.


  (akincibeyi - 17 Kasım 2019 11:17)

 • comment image

  geçer not verdim. ancak eksiklikleri ve saçmalıkları yok değildi.

  hele hele o gaza basma görüntüleri çok saçmaydı. düzlükte başa baş yarışan iki araba var yan yana, gazın dibine kadar basmışsındır zaten bu durumda. adam yandaki pilota bakış attıktan sonra yarım basılmış o gaza uzun metrajla tam basıyor. gaz pedalında da öyle bir aralık var ki maşallah! tusubasa'nin gole giderken dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlaması geldi aklıma...

  bu konseptteki filmler için bir numara bana göre: rush


  (kustooo - 18 Kasım 2019 00:25)

 • comment image

  1966 le mans yarışının gerçek hikayesinin anlatıldığı filmdir.

  60'lı yıllar, le mans yarışlarını kazananan üreticinin dünyanın en büyük otomobil üreticisi olarak görüldüğü yıllarmış. o yıllarda ford'un başında olan henry ford ii ve başkan yardımcısı lee iacocca, otomobil sporlarında başarılı olmanın önemini farkediyorlar. bu ikili aynı zamanda otomobil spolarında başarılı oldukları taktirde satışlarınının da artacağını düşünüyorlar. bunun üzerine henry ford gözünü le mans yarışlarına dikiyor ve hemen araştırma yapmaya başlıyor. le mans yarışlarında başarılı olmak için hem çok güçlü hem de çok dayanıklı otomobiller üretmek gerektiğini öğreniyor. ne kadar büyük ve köklü bir üretici olsalar da böyle otomobiller yapmak için gerekli tecrübeye sahip olmadıklarını farkediyor.

  henry ford, 1960-61-62-63 yıllarında le mans yarışlarını arka arkaya kazan ve o yıllarda büyük maddi zorluklar çeken ferrari'yi satın almak istiyor. satın alma işlemleri için italya'ya gidiyorlar. enzo ferrari, ferrari yarış takımının yönetiminin ford’a devredilmesi maddesini kabul etmeyince satınalma gerçekleşmiyor. çılgına dönen henry ford, ferrari'yi le mans'da yenecek bir otomobil üretmeyi o anda kafasına koyuyor.

  1964 le mans yarışı için 101 cm yüksekliğinde 4,2 litrelik v8 motora sahip saatte 320 km hıza ulaşabilen bir otomobil üretmeyi başarıyorlar. aerodinamik olarak çok iyi fakat bir o kadar da dengesiz olan bu araca ford gt 40 adını veriyorlar. sorunları oldukça fazla olan bu araçtan 3 tanesiyle 1964 le mans yarışına başlıyorlar fakat 3 araç da bozulup yolda kalıyor. yarışın ilk 3 sırasını ferrari’nin 275p modeli alıyor.

  bu başarısızlığa rağmen henry ford pes etmiyor. bir sonraki yıl yapılacak olan yarışı kazanabilmek için carol shelby ile anlaşıyor. shelby de ilk iş olarak en beğendiği sürücü olan ken miles'ı işe alıyor. shelby ve miles ellerindeki gt 40'ı test edip hataları düzeltmek için yoğun bir şekilde çalışıyorlar. aracın yüksek hızlardaki dengesizliğini kontrol altına alıyorlar. 24 saat süren le mans yarışına araçlarının dayanabileceği konusunda kuşkuları olmasına rağmen 1965 yarışlarına katılıyorlar. yarışa 6 araba ile başlayan ford yine büyük bir hüsran yaşıyor ve hiçbir otomobil yarışı bitiremiyor. ferrari yine yarışta ilk üç sırayı elde ediyor. ferrari 250lm adeta ford gt 40'ı ezip geçiyor.

  enzo'dan intikam almak isteyen henry iyice hırslanıyor. le mans takımına, üzerinde kazansanız iyi olur yazan kartvizitler dağıtıyor.

  1966 yarışı için ford'un yarış ekibi ellerinden gelen her şeyi yapıyor, ken miles binlerce saatlik test sürüşü yapıyor, aracın kusurlarını birer birer tespit edip düzelttikten sonra araç artık gerçekten güven vermeye başlıyor. ferrari de boş durmuyor, son yarışı kazanan modelden daha hızlı bir model olan 330 p3'ü üretiyorlar. 330 p3, 101 cm yüksekliğinde olan gt 40'dan 13 cm daha kısa, sadece 88 cm yüksekliğinde ve çok hızlı hızlı bir araç.

  1966 le mans yarışlarına ford büyük bir ekiple geliyor. 8 ford gt 40 ve tonlarca yedek parça getiriyorlar. ferrari ise sadece 3 adet 330 p3 getiriyor. enzo ferrari hızlı araçları kadar sürücüsü john surtees'a da çok güveniyor. ancak yarıştan birkaç saat önce john yarışa katılmayacağını açıklıyor. john yarıştan çekilince ford pilotları sıralama turlarında ilk 4 sırayı alıyorlar. ford'lar yarışa ilk sıralardan başlasalar da gecenin ilerleyen saatlerinde hızlı olan ve yakıt ekonomilerini kullanan ferrariler ilk iki sırayı alıyor. ford'un 4 arabası bozularak yarış dışı kalıyor. diğer araçların da bozulmasından korkan henry ford takıma sürücülerine tam gaz gitmemeleri emrini veriyor ancak ken miles bu emre uymuyor.

  sabah olduğunda ferrariler yarış dışı kalıyorlar. öğlene doğru ford gt 40' lar ilk 3 sırayı alıyorlar. yarışın lideri ken miles iken ford yarış ekibi üç arabanın da finish çizgisinden beraber geçmesi için talimatını veriyor. bu yüzden ken miles yavaşlayarak bruce mclaren'ı bekliyor. ancak bruce mclaren'in yarışa daha geriden başladığını hesap etmedikleri için bruce mclaren birinci, ken miles ise ikinci oluyor. finish anı

  ken miles bu yarışı kazanması durumunda tarihteki en önemli dayanıklılık yarışları olan le mans, daytona ve sebring'i kazanan ilk yarışçı olacakken bu tarihi başarıdan oluyor.

  ford devam eden 4 yıl boyunca le mans yarışlarını kazanıyor. ken miles yarıştan 2 ay sonra bir gt 40'ı pistte test ederken kaza yaparak ölüyor.

  tüm bu yaşananlardan sonra ferrari fiat'a satılıyor.

  henry ford'un ilk le mans galibiyetini kazanabilmek için ne kadar para harcadığı bilinmese de uzmanlar bugünün parasıyla 1.5 milyar dolardan fazla olduğunu tahmin ediyorlar.

  1966 lemans yarışlarında yarışan ferrari 330 p3; 3967 cm3 silindir hacminde, 420 hp güç üreten, saatte 310 km sürate ulaşabilen, v12 motora sahip bir araçtır. rakibi ford gt40 mk ii; 6997 cm3 silindir hacminde, 485 hp güç üreten, saatte 320 km sürate ulaşabilen, v8 motora sahip bir araçtır.

  yararlanılan kaynaklar;
  kaynak
  kaynak
  kaynak
  kaynak
  kaynak


  (whiteshark13 - 19 Kasım 2019 10:35)

Yorum Kaynak Link : ford v ferrari