Süre                : 2 Saat 12 dakika
Çıkış Tarihi     : 10 Ağustos 2005 Çarşamba, Yapım Yılı : 2005
Türü                : Aksiyon,Drama,Savaş
Taglar             : Filipinler,Kurtarma misyonu,Japonya ordusu,Tutsak savaş kampı,bize.
Ülke                : ABD,Avustralya
Yapımcı          :  Miramax , Marty Katz Productions , Lawrence Bender Productions
Yönetmen       : John Dahl (IMDB)(ekşi)
Senarist          : William B. Breuer (IMDB),Hampton Sides (IMDB)(ekşi),Carlo Bernard (IMDB)(ekşi),Doug Miro (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Benjamin Bratt (IMDB)(ekşi), James Franco (IMDB)(ekşi), Robert Mammone (IMDB)(ekşi), Max Martini (IMDB)(ekşi), James Carpinello (IMDB)(ekşi), Mark Consuelos (IMDB)(ekşi), Freddie Joe Farnsworth (IMDB)(ekşi), Laird Macintosh (IMDB), Paolo Montalban (IMDB), Clayne Crawford (IMDB), Sam Worthington (IMDB), Diarmid Heidenreich (IMDB), Dale Dye (IMDB), Brett Tucker (IMDB), Kristian Schmid (IMDB), Samuel Robinson (IMDB), Warwick Young (IMDB), Matt Doran (IMDB), Joseph Fiennes (IMDB), Marton Csokas (IMDB), Logan Marshall-Green (IMDB), Nicholas Bell (IMDB), Kenny Doughty (IMDB), Christopher Baker (IMDB), Christopher Morris (IMDB), Connie Nielsen (IMDB), Natalie Mendoza (IMDB), Eugenia Yuan (IMDB), Alvin Anson (IMDB), Laura Whitnall (IMDB), Masa Yamaguchi (IMDB), Yutaka Izumihara (IMDB), David Chamberlain (IMDB), Shingo Usami (IMDB), Chito Sayo (IMDB), Kenneth Moraleda (IMDB), Jourdan Lee (IMDB), Leon Ford (IMDB), Matthew Newton (IMDB), Adolf Hitler (IMDB) >>devamı>>

The Great Raid (~ Büyük baskin) ' Filminin Konusu :
Film, 2. Dünya savaşının sonlarına doğru, Teğmen Henry Mucci kumandasındaki 6. bölüğün bütün olanaksızlıklara meydan okuyarak başarılması neredeyse imkânsız olan kurtarma görevinin başarılış öyküsünü seyirciye sunuyor. 6. bölüğün askerleri, düşmana esir düşmüş 500 Amerikan askerini, düşman sınırlarından 30 mil içeri girip, kötülüğü ile ün salmış kamptan hayatlarını hiçe sayarak kurtarıyorlar.


 • "aksiyon filmiyim diye geçinen ama tek aksiyonun 132 dakikalık koskoca filmde tek yerde yaklaşık 10küsür dakika sürdüğü dandik film."
 • "amerikan askeri tarihindeki en başarılı kurtarma görevi olaran anılan cabanatuan baskınını konu alan film.511 pow kurtarılmış,2 komando ve 21 filipinli direnişçi kayıp verilmiş."
Facebook Yorumları
 • comment image

  aksiyon filmiyim diye geçinen ama tek aksiyonun 132 dakikalık koskoca filmde tek yerde yaklaşık 10küsür dakika sürdüğü dandik film.


  (azeroth - 16 Ekim 2006 16:36)

 • comment image

  ikinci dünya savaşı sırasında japonya kontrolündeki filipinlerdeki bir japon toplama kampına amerikan esirler için kurtarma görevi düzenleyen bir grup askerin hikayesini anlatan 2005 yapımı film. bunu izleyip japon düşmanı olmamak elde değil.


  (baka - 10 Aralık 2005 23:42)

 • comment image

  amerikan askeri tarihindeki en başarılı kurtarma görevi olaran anılan cabanatuan baskınını konu alan film.511 pow kurtarılmış,2 komando ve 21 filipinli direnişçi kayıp verilmiş.


  (pillibebek - 24 Aralık 2005 13:26)

 • comment image

  uzerinden akan "super amerika, pis japonlar" propagandasi en azindan benim uzerimde ters tepmis filmdir.. ornek vermek gerekirse:

  --- spoiler ---
  esir kampindan sorumlu japon kumandan gayet acik ve net bir sekilde kamptan her kacmaya tesebbus eden amerikali basina 10 amerikaliyi kursuna dizecegini soyler.. dallama bir amerikali pow bu kurali bilmesine ragmen kacmaya kalkar ve yakalanir, kendisi ile birlikte rastgele secilen 10 esirin daha basini yakar.. burada zannedersem yonetmenin agzimizdan dokulmesini istedigi cumleler, "dallama cekikler, bak bir hiyar yuzunden 10 sucsuz adami idam ettiler" idi.. ancak ben bu amerikalilarin bencilligine, sadece kendilerini dusunerek hareket etmelerine uyuz oldum.. sozunun eri olan japon kumandani ise takdir ettim.. ayrica gercekten haysiyetsiz olsaydi bu cekikler o kacan hiyari oldurmez sag birakirdi, 10 masum esirin kendisi yuzunden idam edildigi gercegiyle yasatirdi pustu.. bu onu idam etmekten daha buyuk bir ceza olurdu suphesiz ki.. bir kez daha takdir ettim adamlari, aslanim caponlar..
  ---
  spoiler ---


  (cemster - 6 Haziran 2006 02:13)

Yorum Kaynak Link : the great raid