Süre                : 1 Saat 28 dakika
Çıkış Tarihi     : 23 Şubat 1940 Cuma, Yapım Yılı : 1940
Türü                : Animasyon,Komedi,Aile,Fantazi,Müzikal
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Walt Disney Productions
Yönetmen       : Norman Ferguson (IMDB)(ekşi), T. Hee (IMDB)(ekşi), Wilfred Jackson (IMDB), Jack Kinney (IMDB)(ekşi), Hamilton Luske (IMDB)(ekşi), Bill Roberts (IMDB), Ben Sharpsteen (IMDB)
Senarist          : Carlo Collodi (IMDB)(ekşi),Ted Sears (IMDB)(ekşi),Otto Englander (IMDB),Webb Smith (IMDB)(ekşi),William Cottrell (IMDB)(ekşi),Joseph Sabo (IMDB),Erdman Penner (IMDB),Aurelius Battaglia (IMDB),Bill Peet (IMDB)
Oyuncular      : Mel Blanc (IMDB)(ekşi), Frankie Darro (IMDB)(ekşi), Cliff Edwards (IMDB)(ekşi)

Pinocchio (~ Pinocho) ' Filminin Konusu :
Pinocchio is a movie starring Dickie Jones, Christian Rub, and Jack Bailey. A living puppet, with the help of a cricket as his conscience, must prove himself worthy to become a real boy.

Ödüller      :

Academy Awards - Oscar:En İyi Film Müziği


Oyuncular
 • "sperm yerine çam sakızı üretebilen aşmış kukla"
 • "çam ağacından yapılmış, dile gelen kukla. yalanın kitabını yazan tahta."
 • ""yalan söliince burnu uzayan kukla "adlı filmde başröl oynayan ünlü masal kahramanı."
 • "yalanın en saf hali.yalancı oyuncak.yaşayan kukla."
 • "bence harcanıyor. etimoloji ile ilgili bir şey dışında isteseydi iyi bir gazeteci de olabilirdi. önce: (bkz: #10877804)sonra: (bkz: #10914888)"
 • "(bkz: ağaçtan yaptım al)"
 • "gelmis gecmis en iyi animasyonlar arasinda gosterilen* 1940 yapimi disney animasyonu."
 • "en sevdiği çiçek, domatestir."
 • "isvec'in uppsala kentindeki en iyi pizza restorani. turkler tarafindan isletilmektedir."
Facebook Yorumları
 • comment image

  carlo collodi takma adini kullanan floransali gazeteci yazar carlo lorenzini'nin klasiklesmis, yaratildigi 1881 yilindan bugünlere kalmis, benim bir türlü sevemedigim, isinamadigim masali.
  pinokyo çamdan yapilmistir gerçekten, italyanca orjinali olan pinocchio da bir nevi çamgöz demektir (pino çam, occhio göz olmak üzere).
  bugün collodi'nin memleketi olan floransa'da italya'nin renklerine (yesil, beyaz, kirmizi) bürünmüs pinokyo kuklalari, kalemleri, anahtarliklari tüm turistik esya satan tezgahlari ve bir kisim turist ve esrafinin tozlu çekmecelerini süslemektedir.


  (lacrima - 13 Mayıs 2001 14:04)

 • comment image

  2014 kasım'da başlamış olup yayınlanmaya devam eden kore dizisidir. romantik komedi+dram+elle çizilmiş gibi mikemmel, pürüzsüz yüzler = klasik kore dizisi eşitliğini sağlıyor. başrolde park shin hye (bkz: the heirs) ve lee jong suk (bkz: doctor stranger) var. pinokyo sendromu diye bişi uydurmuş senarist, yalan söyleyince hıçkırık tutuyormuş, meraklandık izliyoruz bakalım.


  (bilmem - 27 Aralık 2014 23:26)

 • comment image

  "bir zamanlar bir ulke, 'bir de kral varmis,' diyecek hemen kucuk okurlarim. ama yanildiniz cocuklar; bir zamanalar bir tahta parcasi varmis" unutulmaz cumlelerle baslayan, herkesin bildiginin tersine yalnizca uc kez burnu uzuyan ve bunun da romanda bir onem tasimadigi, umberto eco'nun da dedigi gibi ayni zamanda buyuklere de goz kirpan cocuk romani.


  (backpocket - 20 Şubat 2005 03:39)

 • comment image

  muhabirlerin, habercilerin yaptığı işin ne kadar önemli ve kritik olduğunu bir kere daha anlamamı sağlayan güney kore dizisidir. evrensel hikayesi, kurgusu, senaryosu çok başarılı.

  dizi, bir muhabirin yaptığı manipülatif haberin bir aileyi nasıl yok ettiği ile başlayıp hikayeyi derinleştirerek çok güzel bir şekilde anlatıyor.


  (jolly - 6 Şubat 2015 21:17)

 • comment image

  bu pinokyo nun yapildigi agac kesinlikle bir entdir kanimca. bu durumda bu gepetto denen moruk bir ent katilidir ki bu kacinilmaz olarak gepettoyu mordorun karanlik efendisi sourona hizmet eden seytani bir herif yapmaktadir. iste aramizda gizlice dolasip cocuklarimiza kendini nur yuzlu bir amca olarak gosteren gepetto seytanini da boylelikle acik etmis oldum.


  (zaknafein - 1 Ekim 2001 15:37)

 • comment image

  pinokyo çizgi filminin bir bölümde kopek balıgının midesindeydi, bir bölümde kötü çocuklarla bir şeyler bile çalmıştı. ama bir tane pinokyo vardı, hep iyiydi, sonunda kanlı canlı insan olmayı hakedecek kadar iyi bir çocuktu pinokyo. ilk kez babamdan dinlemiştim hikayesini. okudugum kitaplardaki pinokyo yazısının harfleri ben büyüdükçe küçüldü, resimleri azaldı. ama pinokyo hala cocuktu. sonra hayatıma gittikçe daha sık giren hoşça tesadüflerin, teşekküre dönüşesi bir parçası oldu pinocchio. artık büyümüştü biraz, ama hala o kadar iyiydi ki... sadece vicdanı rahat olsun diye iyi değil, başka insanları da bilmem farkında mıdır ama cok cok mutlu edecek kadar iyi insan olarak kaldı pinocchio.
  hayata teşekkur ettirecek *kadar var o, değerli oyuncaklar gibi... duruyor kitaplıgımda. *


  (coquille - 27 Şubat 2005 21:24)

 • comment image

  ''değnek kendisine değip perinin tatlı sözleri duyulunca , pinocchio hemen canlandı. önce göz kırptı, sonra kollarını kaldırdı. daha sonra da bacaklarını gerdi, başını çevirdi. yüzündeki muzip ifade jimininin çok hoşuna gitmişti''*


  (hippychick - 29 Ocak 2007 19:32)

 • comment image

  la ben bunu bi okuyayım dedim merak ettim, daha ilk cümleden şakalar, sululuklar filan var. nası bi espri anlayışıdır anlamadım. çocuk lan karşındaki, kasmasaydın keşke carlo'cuğum bu kadar.

  " bir zamanlar...

  bir kral varmış diyecekler hemen benim küçük okurlarım.

  hayır çocuklar yanıldınız. bir zamanlar bir odun parçası vardı." *


  (achtundsiebzug - 24 Ağustos 2010 02:10)

 • comment image

  oh mon diyö! sanırım bana biraz evvel ''brie, camembert'den daha güzel bir peynirdir.'' dedi. evet, evet, tamı tamamına böyle dedi ve demesiyle burnunun uzamaya başlaması bir oldu. allah'ın sopası yok işte.*

  sanırım önümüzdeki kasımda san marco meydanı'nda kendisiyle maskeli, jüponlu gondol sefası yapma hususunu tekrar gözden geçirmem gerekecek. oysa ki ben, onun the cheesecake factory'de yediğim çilekli pastayı görünce yaptığı ''kahvede krema, pastada krema! tam amerikan zevksizliği! hem pasta café'de yenir, factory de neymiş? sen gel avrupa'ya yerleş, zevkini köreltiyorsun amerikanyalar'da kujum...'' yorumu üzerine tası tarağı toplayıp evropa'nın kalbine taşınmıştım. tavsiyesi üzerine parizyen usûl soğan çorbasımozarellayla değil de ''gratine'' yapılacak peynirle* yemeğe başlamam gibi onlarca ayrıntıyı saymıyorum bile.

  kendisini venedik'e yanımda bırak kavalyeyi, şövalyem olarak götürecektim ama heyhat! bir genç kadının hayalleriyle böyle oynamamalıydın, sen de yalanmışsın jan-pol! *


  (gabircik - 28 Mayıs 2011 16:28)

 • comment image

  gazetede kısa maceralar olarak yazılmaya başlanmış ve sonra bu maceralar çok tutunca birleştirilip kitap haline getirilmiş. zaten okurken ( kısaltılmamış halini) karakterlerin duruma göre farklı davranıp tutarsızlıklaştıklarını gözlemleyebiliyorsun. özellikle mavi saçlı perinin ilk başta "iyi çocuk olursan ben de senin ablan olurum" deyip sonradan "annen olurum" a çevirmesi (sıralama terside olabilir, hatırlayamadım şimdi) hep duruma göre şekillenmelerinden.. çok fazla ders verme kaygısı taşır ve verdiği dersler hep gerçek çocuk olmanın ağırbaşlı, düşünceli, çalışkan, tutumlu olmak vb gibi şeylerle mümkün olacağını dikta etmesi rahatsız edicidir. pinokyo insan olabilmesi için bir an önce çocukluktan çıkmaya ve yetişkin olmaya zorlanmaktadır...

  yetişkinler tarafından sipariş edilmiş bir çocuk kitabı etkisi her sayfasında vardır.


  (patir - 21 Eylül 2011 16:38)

Yorum Kaynak Link : pinocchio