Çıkış Tarihi     : 22 Kasım 2019 Cuma, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Biyografi,Drama,Spor
Taglar             : sport biography,barbell,Dünya rekoru,bulgarian,Türkiye
Ülke                : Türkiye
Yapımcı          :  Digital Yapim Evi , Dijital Sanatlar Production

Cep Herkülü: Naim Süleymanoglu (~ Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu) ' Filminin Konusu :
Bütün otoritelere göre tüm zamanların en iyi haltercisi olarak gösterilen efsane halterci Naim Süleymanoğlu'nun hayatını anlatacak film kendisinin ölüm tarihi olan 18 Kasım'da 2019 yılında vizyona girecek.


 • "“senin de yaşını büyütmüşler ha naim kardeş?olimpiyatlara katılabilmen için.bizim memlekette de on yedi yaşındaki çocuğun yaşını büyüttüler; asabilmek için..”"
 • "yukarıdaki arkadaş iyi saçmalamış, adam dünya şampiyonu, rekortmen!kilosunun 3 katını kaldırmış, inanılmaz bir insanlık dramından kaçıp gelmiş ülkesine, diğer dopingçi şampiyonlarla kıyaslanamaz!"
 • "25 ekim'de vizyona girecek olan film.sadece balkan göçmenleri sinemada izlese zaten rekor kıracaktır."
Facebook Yorumları
 • comment image

  olimpiyatlarda başarı elde etmiş bir haltercinin hayatının anlatıldığı filmmiş. her olimpiyat şampiyonuna film yapılacaksa binlerce film çıkarmış. adam asrın sporcusu seçildi. sadece halterde değil tüm spor dalları içerisinde de gelmiş geçmiş en büyük sporcular listesinde ilk 10 içerisinde yer alıyor. allah akıl fikir eylesin. adamın kaldırdığı halter bile bunu yazandan akıllıdır ya...


  (trendline - 23 Kasım 2019 17:58)

 • comment image

  hayatımda ilk kez bir şarkıda razgrad dendiğini duydum.

  "demek bu bitlis'te beş minare, urfa'nın etrafı vb. türküleri dinleyen arkadaşlar şarkıda memleket adı geçince böyle hissediyormuş" dedim.

  bulgaristan göçmenlerinin sinemalara akın edeceği film olacaktır muhtemelen.


  (alengirli - 26 Ağustos 2019 18:11)

 • comment image

  dün gece eşimle izledim, çoğu zaman kalbinin taştan olduğunu düşündüğüm eşimin boncuk boncuk göz yaşlarına şahit olduğum film. pasaportlarının değiştiği zaman çok ağlamış “ türkçe konuşmamız yasaktı, unutup konuşuyordum ve hep azar işitiyordum. babam evde bile bulgarca konuşturuyordu karıştırmayalım diye. birçok akrabamız gitmişti ama babam öğretmen olduğu için hiç gidemeyeceğimizi düşünüyordum. bir gün annem babama sen kal biz gidiyoruz dedi ve kıbrıs vizesiyle tatile gidiyoruz diye kaçtık. 7-8 ay sonra da babam geldi, o günleri hatırlamamak için düşünmeyi bile bıraktım.” dedi film çıkışı. daha fazla ayrıntı var orada yaşanan ama filmde değinilmeyen.

  buraya gelip bulgaristan türklerini suriyelilerle bir tutan embesillerin gidip filmi izlemesini istiyorum. naim süleymanoğlu oradaki insanlara yapılan zulmün sesi olduğu için ve onları asla unutmadığı için bu kadar çok seviliyor. güzellikler içinde uyu güzel adam.


  (egekuzusu - 24 Kasım 2019 15:05)

 • comment image

  bugün bu film için eypio’nun yaptığı şarkıya denk geldim. fragman linki vardı, açtım izledim. gözümden yaş geldi.

  evet fragman seslendirmesi korkunç ama, o fragman benim çocukluğum. akp öncesi türkiye’den bihaber ergenler akp reklamı yeaaa diye gene beğenmemişler. olsun varsın.

  hele o fragmandaki naim’i taklit ederek saçına üfleyen çocuk var ya o biz 80’ler bebeleriyiz işte. canlı canlı tv başına sokaktaki oyununu bırakıp koşan çocuklarız biz.

  umarım güzel çekilmiş bir filmdir, umarım bulgaristan’dan geliş hikayesi hakkınca işlenmiştir.

  oyuncu seçimi ise mükemmel. birşeyi de boklamadan şans verin. mustafa uslu’yu da takdir ederim adamın elinde hollywood imkanları yok ama sinemasıyla farklı birşeyler yapmaya bir bilinç oluşturmaya çalışıyor.

  özetle izlenesi film.


  (darlingiswriting - 26 Temmuz 2019 17:06)

 • comment image

  filmin senaryosunu, naim süleymanoğlu’nun kardeşi muharrem süleymanoğlu'nun anılarını yazdığı, 'kardeşim cep herkülü' kitabından yola çıkarak senarist barış pirhasan yazmış. yapımcısı ise biyografik prodüksiyonlarla anılan mustafa uslu. yönetmen koltuğundaysa özer feyzioğlu oturuyor.

  onur saylak'ın yazdığı gaza filmiyle tanınan ödüllü hayat van eck, naim süleymanoğlu'nu canlandırıyor. fiziken naim süleymanoğlu'nu andıran van eck, omuz problemleri olmasına rağmen filme spor yaparak ve halter çalışarak hazırlanmış. van eck'e süleyman süleymanoğlu karakterine can veren yetkin dikinciler, hatice süleymanoğlu karakteriyle selen öztürk, kurtlar vadisi'nin memati'si gürkan uygun, mustafa uslu'nun sevdiği bir isim olan ismail hacıoğlu, bahtiyar engin, levent ülgen gibi isimler eşlik ediyor. ve gerçekten oyunculuklar çok iyi. göz kırpmayı oyunculuk sananların yanında gerçekten döktürmüş kadroya sahipler.

  filmin müziklerini fahir atakoğlu yapmış. birçok başarılı prodüksiyona imza atan atakoğlu'na, filmin aylar öncesinden dönen ve ciddi bir dinlenme izlenme oranına sahip naim adlı rap şarkıyla eypio ve hatta fazıl say eşlik etmiş.

  filmde 1977 bulgaristan günlerinden 1988 seul olimpiyatları’na kadar geçen 11 yıl anlatılıyor. batuhan davutoğlu, deniz ali cankorur ve hayat van eck birbirini tamamlayan naim karakterleri. ve bence türk biyografik filmlerinde en iyi cast bu filmde var. aslında filmin başarısız olması için ciddi bir çaba sarf etmek gerekiyordu. çünkü naim süleymanoğlu başlı başına ciddi bir hayat hikayesi ve yazıya dökülmese bile ciddi bir senaryoya sahip bir kurgu.

  filmde naim süleymanoğlu'nun güçlü anne-oğul ilişkisi, kazanma hırsı, başarıya giden hikayesi başarılı biçimde yansıtılmış. dönemin bulgar hükümetinin türk asıllı vatandaşların üzerinde kurduğu baskı, isimlerini değiştirme ve kültürlerini yok etme girişimi sert biçimde aktarılmış. bu da naim süleymanoğlu'nun sporcu kişiliğinin yansıtılması değil de daha çok dönem eleştirisi yapan politik bir film gibi algılanmasına sebep oluyor. elbette dönemin şartlarının vurgulanması çok önemli ama kastım, bu yaşananlar bir ara naim'in hikayesinin önüne geçiyor.

  1986’da melbourne avustralya’da, dünya halter şampiyonasından kaçarak türk büyükelçiliğine sığınmasıyla beraber filmde milliyetçilik vurgusu öne çıkıyor. filmde milliyetçiliğin ve bulgar zulmünün dramatize edilmesi yanlış mı, elbette hayır. ama dediğim gibi naim karakterinin önüne geçiyor. ve film ara ara biyografik olmaktan çıkıyor. bu sahnelerde filme çok iyi hazırlanan, naim'i en ibce detayına kadar analiz edip uygulayabilmiş hayat van eck bile çok yetersiz kalıyor.

  filmin görüntü yönetmeni bütün bu sahneyi güzel yansıtmış. başarılı bir iş koymuş ortaya. filmin altı gerçekten dolu. başarılı bir teknik altyapıya sahip. makyajlar çok güzel. dönem filmi olduğu için dekor, araç ve gereçler gerçekten özenilerek hazırlanmış. sporculardan ve bu işin uzmanlarından yardım alındığı için işin diğer kısmı da başarılı şekilde yansıtılmış.

  müzikler sahnelerle muhteşem bir uyuma sahip. yer yer insanı ağlatabilecek müzikler sahneye müthiş oturmuş. filmin ses emekçilerinin başarılı bir iş ortaya koymalarıyla müzik ve sahne uyumu da birleşince ortaya güzel bir iş çıkmış.

  sonuçta güzel bir bitografik film ortaya konmuş. manevi yüküyle beraber dünyayı omuzlarında taşıyan naim süleymanoğlu'na eksik kalsa da vefa borcu olarak görmek lazım bu filmi.

  aynı zamanda bulgar türklerinin sesi olmayı başarmış, çoğu zaman sağlığını hatta canını ortaya koymuş cep herkülü naim süleymanoğlu'nu saygıyla anıyoruz.

  "bıraktım geldim evimi geride, adımı aldılar kan karıştı terime / demişti anam bana buz da olsan erime, kaldırdım dünyayı dertlerimin yerine"


  (belkisehrebirfilmgelir - 24 Kasım 2019 00:07)

 • comment image

  film genel olarak güzel ama asıl kaçış nedeni olan bulgar zulmü çok iyi anlatılamamış.özal'ı benzeri ile canlandırmak adına karikatürize bir tipleme yaratmışlar. türkiye'ye 1991 yılında giren renault 21'in 1988 yılında 1991 model görünümüyle kullanılması olmamış.ama genel olarak iyi bir film


  (arzawa - 22 Kasım 2019 21:46)

 • comment image

  “senin de yaşını büyütmüşler ha naim kardeş?
  olimpiyatlara katılabilmen için.
  bizim memlekette de on yedi yaşındaki çocuğun yaşını büyüttüler;
  asabilmek için..”


  (ssofia - 23 Kasım 2019 12:21)

 • comment image

  yukarıdaki arkadaş iyi saçmalamış, adam dünya şampiyonu, rekortmen!

  kilosunun 3 katını kaldırmış, inanılmaz bir insanlık dramından kaçıp gelmiş ülkesine, diğer dopingçi şampiyonlarla kıyaslanamaz!


  (pazzienza1 - 23 Kasım 2019 12:31)

Yorum Kaynak Link : cep herkülü naim süleymanoğlu